| anonim_4396 a întrebat:

Chiar exista Mos Craciun? Ce semnifica Craciunul?

17 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Imaginea lui Moş Crăciun-aşa cum o ştim noi azi-a fost creată de Thomas Nast, un desenator şi caricaturist american, în timpul razbiului civil, s-a vrut un simbol aducător de speranţă, alinare şi bucurie. În timp personajul a preluat atribuţiile Sf Nicolae, fiind însă mai darnic şi nu atât de sever iar mai târziu l-au acaparat şi cei de la Coca Cola.

| JeSa a răspuns:

Nasterea Domnului Issus Hristos!

| Psihoyounger a răspuns:

@foo21okur, scuza-ma dar asa ceva nu am mai auzit. De cand a aparut coca cola pe piata romanesca? Si Mos Craciun de cand exista?

Psihoyounger

| Psihoyounger a răspuns:

@foo21okur, eu nu am zis ca coca cola are 2 ani, dar nu cred ca traditia cu mos craciun e inventata de ei.

Psihoyounger

| danutzsan a răspuns:

Da exista Moș Crăciun, eu l-am văzut. Crăciunul semnifică Nașterea Domnului Isus Cristos

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Mitul cu mos craciun a fost lansat de Coca Cola si tot de acolo vin si culorile alb si rosu din cunostintele mele

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Psihoyounger Coca-Cola are peste 100 de ani, chiar daca nu si la noi, si de ce esti asa sigur ca fix cu 70 de ani in urma pe teritoriul nostru lumea nu auzise de cola? google it

| Doa'Do a răspuns:

Exista sau nu, fiecare din noi este un Mos Craciun adevarat.
Cat despre Craciun? : Nasterea lui Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da exista Mos Craciun! El este acolo sus in cer si le da putere parintilor sa ne cumpere cadourile mult dorite. Craciunul semnifica Nasterea Domnului nostru Iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Craciunul este de la origine o sarbatoare pagana. In sec 3 aprox, crestinismul s-a unit cu paganismul, astfel au fost preluate multe obiceiuri pagane, cum este si serbarea Craciunului care la pagani se numea nasterea soarelui si care se serba tot pe 25 decembrie. Se spune ca serbam Nasterea lui Iisus pe 25 dec, dar de fapt nasterea sa a fost primavara sau toamna, nicidecum iarna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Postati raspunsul meu referitor la Craciun ca este luat de la pagani. lasati sa se vada adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Postati raspunsul meu referitor la Craciun ca este luat de la pagani . lasati sa se vada adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Postati raspunsul meu referitor la Craciun ca este luat de la pagani . lasati sa se vada adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pare ca mai sunt si satanisti pe aici.Pagan esti tu ma incultule, ai citi vreo carte de-a lui Nostradamus si ai luat-o pe asta cu primavara-toamna, contrazici noul si vechiul testament. Mai mergi la biserica si o sa vezi ce iti predica si preotul acolowinking. A si Mos Craciun este Mos Niculae, el aduce daruri, numai ca nu asa la oricine, le aduce celor care chiar au nevoie, si la toti ceilalti le da putere parintilor sau chiar noua sa cumparam ceva frumos pentru apropele nostru si pentru traditie.Pentru ca doar pe 25 Domnul Nostru Issus Hristos se naste! cea mai mare sarbatoare a Crestiniilor! asa ca lasa prostiilestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

pai eu cred in mos craciun. adica cel putin cred ca exusta thinking eu am fost pelcata de craciun intr-un an sh cand am plecat sub brad nu era nimic. sh cand m-am intors eram mmmtee cadouriiiiilove struck. sa intamplatsh anul asta.
Craciunul semnifica nasterea Domnului nostru Iisus sh mai reprezinta dupa traditie de a darui cadouri celor dragi si nevoiasi.:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

LOL rolling on the floor) ce lume... oh go on cum sa spui ca mos craciun este lansat de coca-cola rolling on the floorlaughinglaughinglaughing