| SilentRain a întrebat:

Ce spune Biblia despre dinozauri?

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ai vrut si tu sa te dai inteligent, dupa cum am dovedit biblia ebraica este vechiul testament

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraic%C4%83
Biblia ebraică (ori Scripturile evreiești), pentru evrei Tanah (în limba ebraică תַּנַ"ךְ, transliterat תַּנַ"ךְ, pronounțat [taˈnaχ] ori [təˈnaχ]; de asemenea Tanach, Tenak, Tenakh), este în Iudaism și Mesianism denumirea canonul cărților biblice ebraice.

Biblia ebraică pentru evrei Tanah, se numește la creștini Vechiul Testament, ea fiind o colecție de scrieri sacre comune ale iudaismului și creștinismului. Numele grec de Biblia (Ta Biblia = gr. cărțile) a fost dat, după tradiție, de cei șaptezeci de învățați evrei care au tradus-o din ebraică în elenă în timpul domniei lui Ptolemeu Filadelful la Alexandria (vezi Septuaginta).

Biblia ebraică, sau evreiască, este scrisă în limba ebraică antică, ("ebraica veche"), (conținând și câteva pasaje și un număr de cuvinte în aramaică). La evrei, Biblia mai este denumită Mikrá מקרא (Lectura, asemănător cu sensul numelui Koranului musulman), și mai ales ca TaNaH תנ"ך, nume acronim format din inițialele denumirilor celor trei elemente: Tora תורה ("Învățăturile"), Neviim נביאים ("Profeții") și Ketuvim כתובים ("Scrierile") - prin urmare - TaNaCh (litera ebraică כ se pronunță la sfârșitul cuvintelor ca un H, și la începutul cuvintelor ca un K):

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce crestinii numesc "Vechiul Testament" este cunoscut in iudaism sub numele de Tanah, insemnand Tora, Profeti si Scrieri. Tora sunt doar primele cinci carti ale Tanah-ului (Geneza, Exodul, Leviticul, Numeri si Deuteronomul). Mai multe informatii despre subiect aici si, despre textele iudaice ulterioare Tanah-ului aici.

https://www.dvartora.ro/......a-de-porc/

| wpetterssone a răspuns:

În Biblie nu este menționat clar cuvântul „dinozaur".
Biblia menționează clase de viețuitoare din care ar fi putut face parte dinozaurii:
„monștrii marini uriași" (Geneza 1:21); „reptilele pământului" (Geneza 1:25, Cornilescu 1996); „animalele sălbatice ale pământului" (Geneza 1:25).
Biblia spune că viețuitoarele marine și terestre au fost create în cea de-a cincea și cea de-a șasea zi, sau perioadă, de creare.
Biblia nu vorbește despre dispariția dinozaurilor. Totuși, ea spune că toate lucrurile au fost create „datorită voinței [lui Dumnezeu]", deci Dumnezeu trebuie să fi avut un scop când a creat dinozaurii. (Revelația 4:11) Când acest scop s-a realizat, Dumnezeu a permis ca ei să dispară.

| danut a răspuns:

Unii asa zisi profesori NU INTELEG ca pentru religia crestina, ceea ce spun ACUM evreii nu mai are legatura cu Dumnezeu? Dumnezeu nu va mai considera popor ales, s-a terminat, domn profesor cu cunoasterea Sa, treceti la Noul Testament sa mai aveti vreo sansa. P.S. Citeste Wikipedia ce spune despre TORA.

| danut a răspuns:

Unii chiar au luat-o razna, intr-un mesaj SPUN: "Tora sunt doar primele cinci carti ale Tanah-ului (Geneza, Exodul, Leviticul, Numeri si Deuteronomul" iar in altul spun ca TORA are inclus TOT Vechiul Testament in ea, OARE UNDE spune adevarul?

| RAY a răspuns:

Eu am scris ca in biblia ebraica
cum 5 ore | RAY a răspuns (pentru RAY):
Https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraic%C4%83
Biblia ebraică (ori Scripturile evreiești), pentru evrei Tanah (în limba ebraică תַּנַ"ךְ, transliterat תַּנַ"ךְ, pronounțat [taˈnaχ] ori [təˈnaχ]; de asemenea Tanach, Tenak, Tenakh), este în Iudaism și Mesianism denumirea canonul cărților biblice ebraice.

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Tora în sine poate sugera dinozaurilor, după cum spune: "Dumnezeu a creat pe tiganul gigantic" (Geneza 1:21). Ce este un tanin? În Exodul 7:10, când Moise își aruncă cadavrul în fața lui Faraon, se transformă într-un "Tanin", tradus ca un "șarpe". Astfel, un tanin este în familia reptilelor. Ele sunt, de asemenea, singurele creaturi din contul de creație numite "gigant", și, într-adevăr, reptilele erau cele mai mari creaturi care au mers vreodată pe pământ.

Ce sa întâmplat cu aceste creaturi? Talmudul (Baba Batra 74b) spune că Dumnezeu a provocat dispariția gigantului Tanin la scurt timp după crearea lor, deoarece Taninul a fost roditor și înmulțit, lumea nu ar fi putut să îndure înaintea lor.

Mai multe explicații sunt prezentate de rabinul Yisrael Lifshitz (autorul din secolul al XIX-lea al comentariului lui Tifferet Yisrael despre Mișnah), care abordează subiectul dinozaurilor în lumina descoperirii unei fosile a unui mamut lut. El citează Talmudul (Chagiga 13b) care afirmă că "au existat 974 de generații înaintea lui Adam". Acest lucru sugerează existența unor straturi fosilizate sub lumea în care trăim acum.

Pentru mai multe detalii, vezi eseuri despre:

• "Epoca Universului" - www.aish.com/jl/i/mn/48951136.html

• "Evoluția" - www.aish.com/ci/sam/48951611.html

| RAY a răspuns:

Unii asa zisi profesori NU INTELEG ca pentru religia crestina, ceea ce spun ACUM evreii nu mai are legatura cu Dumnezeu? Dumnezeu nu va mai considera popor ales, s-a terminat, domn profesor cu cunoasterea Sa, treceti la Noul Testament sa mai aveti vreo sansa. P.S. Citeste Wikipedia ce spune despre TORA.

))))))))))) nu s-a terminat nimic si iisus spune ca in vechi nu va expira legile din vechiul testament adica din biblia ebraica

| RAY a răspuns:

Acum 25 minute | danut a răspuns:
Da, avem si noi ceva de invatat, cum sa-i iubim, cu mai multa dragoste ca sunt suflete PIRDUTE. Trebuie sa luptam pentru ei cu mare ardoare caci Dumnezeu ii vrea si pe ei.

deci dupa ce ne ai facut sobolani acum cica spui ca trebuie sa ne iubesti ))))))))) desigur ca sobolani sunt si crestini care nu sunt adventisti

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Nilsson):

Da, se cheama ornitorinc. Si chiar castorul foloseste coada in acelasi sens. Daca vrei sa-mi spui ca biblia, prin anecdota asta de cacao, face referire la dinozauri, esti super-mega smecher. Adica vrei sa ne vinzi niste gogosi mega-super smechere!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Nilsson):

Antilopa africana, ibex. Poate chiar inorogul. Tu vorbesti serios? Chiar incerci sa vinzi in continuare gogoasa asta?
Biblia este o carte de povesti si fantasmagorii. De aberatii.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Prima oara vreau sa remarc raspunsul userului RAY pentru userul RAY. Asta e cea mai tare aroganta pe care am vazut-o pana acum pe TPU: sa fii atat de smecher incat sa-ti raspunzi singur!

A doua oara, draga Danut, bibliile sunt inspirate dupa TORA. Iar Tora are mult mai multa autoritate si credibilitate. Pentru ca in ea nu apar povesti de speriat copii. Este in mare istoria idealizata a unui popor pribeag. Daca ai cit-o ai vedea despre ce este vorba.
Dar sa nu citesti alte carti decat biblia ca te vei transforma intr-o persoana normala si rationala. Doamne fereste-ne pe toti si scuipa in san!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru wpetterssone):

Deci si tu vrei sa vinzi gogosi? De ce nu a luat pe Arca si monstrii marini si dinozaurii? Incercati sa spuneti tampeniile astea la gradinita. Sau la un spital cu probleme psihiatrice. Aia cred orice. Mananca si caramida!

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"A doua oara, draga Danut, bibliile sunt inspirate dupa TORA."
Nu am contestat asta ci am spus ca TORA are in continutul ei DOAR cartile scrise de Moise (primele5) RESTUL cartilor din VT nu sunt incluse in aceasta, aici avem Profetii Mari, Profeti Mici, samd. Asta am spus eu, deci TORA nu este egal cu Vechiul Testament. In rest nu contest cele scrise in Tora ci doar faptul ca poporul evreu a fost "inlocuit" de Dumnezeu ca popor al Sau.

| RAY a răspuns:

| Delmo_Catalin_1984 ma ignora de asta mi am raspuns mie, cui sa fi raspuns?

| RAY a răspuns:

Danut la biblia ebraica m-am referit

| Lioana a răspuns:

Nu spune Biblia nimic de dinozauri. Poate n-au fost chemati sa intre in Arca lui Noe. happy Nici nu-mi inchipui un vas pe care sa intre cate 2 bucati din fiecare specie de dinozaur. Era Gradina Zoologica acolo dar nu si Jurassic Park.