| CristiB93 a întrebat:

Chiar credeti ca diavolul exista?
Diavolul a fost inventat de religii ca sa sperie si sa controleze oamenii.Va spun eu care credeam si ma teme-am de el.
Citit aici : http://cultural.bzi.ro/......umea-20429

Spuneti ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista, asa cum e si dumnezeu.

| Inferno a răspuns:

"si ma teme-am "
Serios?
Mda, si eu consider teza, care spune ca diavolul exista tot atat de mult cat exista si Dumnezeu, credibila.

| costis a răspuns:

Cine stie. Ce este sigur e ca au aparut o multime de Cristiani cu ochisoru inocent, care s-au pocait la ateism.

N0name sa-i vegheze!

| CristiB93 explică (pentru costis):

Noname nu are nici o legatura.
Daca te uiti la postarile mele, o sa vezi ca pe site nu am mai postat de cateva luni, pana acum cateva zile.
Apoi eu nu am zis ca sunt ateu.
Apoi daca esti asa mare crestin, de ce judeci fara sa stii despre ce e vorba?

| costis a răspuns (pentru CristiB93):

Scuze daca esti Cristianu original. Eu am citit postarile altuia, cu ochisoru inocent, care zicea ca el e cristian care a inteles ca religia nu are nici o valoare si nu stie cum a putut fi atata timp in intunericul crestin. Daca ii gasesc postarea ti-o pun.

| costis a răspuns (pentru CristiB93):

Http://www.tpu.ro/......isericilor

Se pare ca esti chiar tu, pui mic. Vezi ce ai scris pe topicul asta. Nici tu nu mai stii ce esti.

| CristiB93 explică (pentru costis):

Chiar ca nu stiu, credeam ca stiu, dar am fost dezamagit, asa ca nu prea stiu ce sunt.

NOname
| NOname a răspuns:

Şoferul a intuit ceva, dar nu s-a exprimat tocmai bine. Voia să spună: "Există fix aşa cum există şi Dumnezeu".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista. Nici eu nu cred in el. Aiureli! Diavolul este personificarea rautatii din oameni.

| anonimg a răspuns:

Eu zic ca este mai bine sa citesti aici:
"Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei,
dar n-au putut birui; si locul lor nu li s-a mai gasit in cer. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit diavolul si Satana, acela care insala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui." (Apocalipsa.12:7-9)
Si va continua sa existe cat timp va exista raul pe pamant. Dar ingerii sfinti ne ocrotesc.

| Zenicide a răspuns (pentru anonimg):

"Dar ingerii sfinti ne ocrotesc."
- Daca ne ocrotesc de ce exista manele?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Manelistii sunt printre cei mai credinciosi oameni, si cei care le canta, si cei care le asculta, poate asta e genul de muzica pe care o sa-l auzi in rai. Ingerii te ocrotesc de ce e rau, astia nu sunt rai. devil

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Hai Mada ca toti stim, ca i-ai scris la saracul Zenicide, in timp ce Salam iti rupea boxele de la calculator laughing)))))))) laughing))))

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Eu ascult doar trance, chillout, chillstep, indie-pop, ambient, de'astea misto: http://imgur.com/QiFTxKe N-am mai ascultat o manea de cand a inceput scoala si s-a mutat vecinu.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Ca tot iti place asa mult trance-ul, uite una care imi place si mie. E de anul asta, poate il sti.
https://www.youtube.com/watch?v=4l6JczrScaI. Am citit o serie de romane pe colajul acesta :D

| Mădă0611 a răspuns:

Salontanul mi-a dat ignore, si cum stiu ca e super crestin, sunt curioasa de unde cred astia super crestini (nu e singurul) ca vine raul daca diavolul nu exista. Deci, super crestinilor, lamuriti-ma si pe mine. puppy dog eyes Scurt si la subiect.

| suffarstar a răspuns:

Diavolul este Ego-ul fiecaruia. Singurul tau dusman esti tu.

| Deaad a răspuns:

Eu ma am bine cu diavolul.Am baut o bere cu el odata.Il ajut sa chinui lumea si sa ii torturez fizic si psihic pe oamenii slabi.Practic sunt posedat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Asa vrea el sa se ascunda, ca oamenii sa-l invinuiasca pe Dumnezeu pentru atrocitatile pamantului, insa el Satan, mai bine nu devenea un Satan, si ramanea asa cum a fost creat,, un heruvim ocrotitor deosebit de frumos si intelept " dar pentru ca in inima lui s-a nascut dorinta de-a fi mai mare el ca si cel ce l-a creat, si-a hranit mereu mintea, cu aceasta dorinta egoista si a reusit astfel sa devina un,, impotrivitor al lui Dumnezeu, si un calomniator adica un Satan. Citeste Ezechel28:14-18; Apocalipsa 12:7-12.

| NoRegretsxx a răspuns:

Sigur exista, insa nu e ceea ce credem noi ca e.

| CristiB93 explică (pentru NoRegretsxx):

Esti liber sa spui ce este de fapt.