| hypothesis a întrebat:

Chiar daca religia pentru mine a scazut foarte mult din multe puncte de vedere si nu mai imi ofera acelea certitudini ca inainte (poate si din cauza ca o privesc altfel),pot spune ca m-a ferit intr-un fel de lucrurile daunatoare ale vietii,precum:fumatul,alcoolul,femeile (stiti la ce ma refer). Imi oferea o oarecare libertate. Renunand la aceasta,nu ma simt foarte liber. Aceste lucruri (evitarea fumatului,alcoolui,etc) mi s-au implementat de mic ca niste principii,pot spune, si nu am avut nicio tragere de inima spre a ma da la asa ceva. Odata ce nu mai esti sub restrictiile impuse de religie,credeti ca ar trebui incercate si aceste lucruri? Merita oare? Am anumite retineri,recunosc. Daca le-as incerca, m-as simti vinovat (poate acesta este unul dintre lucrurile nocive ale religiei). Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Eu nu te-as sfatui sa le incerci, pentru ca nu cred ca merita. La inceput, totul pare doar o incercare nevinovata de a incerca putin alcool, sau a fuma o tigara, spunand ca sigur nu vei exagera. Poate ca asa va fi, dar uita-te la toti acei oameni care mor de ciroza sau de cancer la plamani, si daca ai putea sa-i intrebi cum si-au inceput si ei experienta cu alcoolul sau tigarile, iti vor spune ca exact la fel ca si tine, din pura curiozitate inocenta. Si acum uite unde au ajuns. E extrem de stupid sa mori din cauza unui viciu atat de usor de evitat. Problema e sa nu ajungi dependent, pentru ca apoi totul devine mult mai greu. Religiile se bazeaza pe povesti eronate, dar asta nu inseamna ca nu exista absolut nimic pozitiv la ele. Faptul ca in unele religii e interzis alcoolul sau fumatul, e un lucru bun, in general. Sigur ca totul poate deveni penibil intr-o situatie in care un om e prins ca incalca aceste legi, si apoi e condamnat sau executat (cum s-a intamplat in cazul unui luptator al Statului Islamic, care a fost decapitat pentru ca a fumat o tigara). Oricum, ce e important e sa constientizam noi singuri, fara sa fie nevoie de nicio religie, ca viciile sunt rele.

11 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Eu unul tot incerc sa vad care e legatura dintre aceste vicii si religia, sau lipsa ei. Inca nu pot sa inteleg de ce unii oameni nu pot renunta la fumat sau baut decat dupa ce trec la o alta religie, sau de ce unii atei nu pot sa stea deoparte de vicii fara sa le spuna religia asta. Oare chiar frica de iad sa fie cea care sa ne opreasca de la vicii, sau constientizarea faptului ca ele nu sunt sanatoase pentru organism si ne pot scurta viata semnificativ? Eu nu mai cred in povestile religioase de vreo 15 ani. Aveam vreo 11-12 ani cand am renuntat la ele, si cu toate astea nu m-am apucat nici de fumat, nici de baut, si nici nu ma pot plange (sau lauda) ca n-am loc de femei in viata mea. Nu vad de ce ateismul ar sta in celea unei vieti echilibrate si normale. Totul e sa vrei.

| hypothesis explică (pentru sublime89):

Ai inteles partial. Faceam referire doar la aceste limitari, pe care religia ti le impune(asta desigur ca este si alegerea fiecaruia) atunci cand traiesti intr-un asemenea mediu. Gandeste-te doar la o familie crestina, sa zicem de adventisti de ziua a 7-a care pun foarte mare pret pe sanatatea corpului,prin respectarea acestor norme (abstinenta de la fumat,alcool,carne de porc,etc.). Odata ce ti se implementeaza de mic aceste reguli,le poti tine cu mare strictete fara sa te gandesti la ele(asa cum am facut si eu). In acest ani ai adolescentei,nu am simtit niciodata nevoie sa fumez,sa beau,sa incerc si aceste experiente. Si aici vine dubiul(daca-l pot numi asa). Odata ce m-am detasat de religie (din anumite motive), crezi ca trebuie sa depasesc si acele limitari si sa incerc si acele noi experiente pe care inca nu le-am incercat!? Asta e intrebarea pe care mi-o pun eu acum. "Merita sa beau, daca nu am baut pana acum." Poate din pura curiozitate, fara excese. E putin aiurea, dar mi se pare firesc sa ma intreb si in aceasta directie.

| LePotato a răspuns (pentru hypothesis):

E ok daca consumi alcool cu masura, tigari n-are rost sa incerci sub nici o forma, eu nu vad ce e asa grozav in a trage un fum in plamani...dar daca chiar vrei tu sa incerci si tigarile, n-ai decat (o sa fi dezamagit cel mai probabil)

| hypothesis explică (pentru sublime89):

Dar din punctul asta de vedere, putem spune ca religiile au observat/puncat bine in legatura cu viciile.

| sublime89 a răspuns (pentru hypothesis):

Unele dintre ele, da. Dar nu e totusi chiar atat de greu sa observi ca viata unui om poate fi distrusa de alcool, de exemplu. Problema e ca marea majoritate a crestinilor nu tin cont de aceste lucruri, si de aceea multi au vicii. Pana la urma, si Isus a transformat apa in vin, nu-i asa?

| Alcyon a răspuns (pentru sublime89):

Din pacate, da, unii chiar nu sunt in stare sa respecte anumite reguli, fara un factor punitiv de care sa fie constienti. Si probabil ca asta-i unul dintre motivele pentru care au fost create religiile.

| sublime89 a răspuns (pentru Alcyon):

E adevarat. Unii adulti parca mai pastreaza, si isi ghideaza vietile, dupa acea frica de "bau-bau" pe care o au in copilarie.

| sublime89 a răspuns (pentru hypothesis):

Eu nu te-as sfatui sa le incerci, pentru ca nu cred ca merita. La inceput, totul pare doar o incercare nevinovata de a incerca putin alcool, sau a fuma o tigara, spunand ca sigur nu vei exagera. Poate ca asa va fi, dar uita-te la toti acei oameni care mor de ciroza sau de cancer la plamani, si daca ai putea sa-i intrebi cum si-au inceput si ei experienta cu alcoolul sau tigarile, iti vor spune ca exact la fel ca si tine, din pura curiozitate inocenta. Si acum uite unde au ajuns. E extrem de stupid sa mori din cauza unui viciu atat de usor de evitat. Problema e sa nu ajungi dependent, pentru ca apoi totul devine mult mai greu. Religiile se bazeaza pe povesti eronate, dar asta nu inseamna ca nu exista absolut nimic pozitiv la ele. Faptul ca in unele religii e interzis alcoolul sau fumatul, e un lucru bun, in general. Sigur ca totul poate deveni penibil intr-o situatie in care un om e prins ca incalca aceste legi, si apoi e condamnat sau executat (cum s-a intamplat in cazul unui luptator al Statului Islamic, care a fost decapitat pentru ca a fumat o tigara). Oricum, ce e important e sa constientizam noi singuri, fara sa fie nevoie de nicio religie, ca viciile sunt rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu merita sa iti distrugi sanatatea si sa te alegi cu o posibila dependenta.

| RespiraSiInspira a răspuns:

Doar oamenii puternici sunt in stare sa reziste acestor lucruri, sunt foarte impresionat de cazul tau.In general religie nu reuseste sa impuna astfel de restrictii.

Si nu, daca poti nu le incerca prea curand.Alcoolul il vei incerca mai mult ca sigur la un moment dat dar tigarile sunt unul din cele mai inutile lucruri pe care se poate pune un pret.

Daca poti, abtine-te de la lucrurile astea si nu adu vorba prea des despre ele intre prieteni.Fie o sa te influenteze sa le incerci, fie o sa ii spui ca nu fumezi/bei etc si o sa pari prea "hipster" laughing

Peacewinking

| FaCeTrebuieSaFaci a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca te indepartezi de la DUMNEZEU.Multi o fac, multi cad in lucrurile acestea, care crede-ma pe cuvant NIMIC BUN NU ADUC CHIAR NIMIC! Este greu sa traiesti cu Dumnezeu intr-o lume fara EL.Dar daca te vei apropia de EL si il vei cunoaste credinta ta nu va mai fi asa slaba, si vei deveni alt om. Uite sa-ti subliniez o deductie logica din afirmatia ta.Ai spus ca in ultimul timp ti-ai slabit credinta, unde te-a dus acest lucru? spune-mi tu, din afrimatiile tale...Ia intareste-ti credinta si vezi unde te duce acest lucruwinking

| hypothesis explică (pentru FaCeTrebuieSaFaci):

Sincer sa fiu,nu m-a dus in jos. Nu am ajuns in aceasta perioada nici sa beau,nici sa fumez,nici sa fac alte lucruri pe care crestinii le considera pacat. Dimpotriva, am inceput sa fiu mai atent la detalii, sa studiez mai mult, sa-mi placa stiinta si sa descopar. Pot spune ca eram un ignorant cand eram credincios, nu dadeam 2 bani pe alte religii si eram interesat doar sa cresc "spiritual" din punctul crestin de vedere. Nu generalizez. Asa a fost la mine. Desigur ca sunt si oameni credinciosi care sunt pasionati si de aceste lucruri cu tot cu credinta.