| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Chiar merita pentru o medie de 10 la religie din 16 materii in tot anul scolar sa stati 11ani sa ascultati povesti la religie care vi se spun ca sunt reale? intrebarea e si pentru cei care au terminat liceul. pentru voi ar fi meritat? ca am inteles ca foarte multi copii au ales sa nu renunte la ora de religie pentru asta.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

În niciun caz!
Să te umileşti pentru o posibilă ridicare a mediei cu vreo sutime, supunându-te dogmelor în care nu crezi, rugându-te, îngenunchind, repetând tot felul de prostii cu pretenţia de adevăruri, alimentând cu prezenţa sa mafia BOR şi pierzând ore preţioase din viaţă pe tâmpenii, pe minciuni, pentru mine una, e un non-sens.
Demnitatea unde-i?

28 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Depinde.La mine merita.In ultimele 2 ore ne-a lasat sa mergem in sala de sport sa belim ochii la cum joaca x clasa cu y clasa, dupa ce preda o lectie scurta din care nici nu asculta pe cineva ne lasa sa ascultam muzica sau sa facem tema la nu stiu ce materie/sa invatam daca avem test, ne-a pus un 10 pe degeaba deja, ne cere niste referate pentru a doua nota si tot asa...deci e ok.

| NOname a răspuns (pentru Wehrmacht):

...şi ţi se pare ok să fie plătită din banii publici pentru nimicul, pe care îl prestează? De banii ăia nu mai bine vă luau nişte cărţi, renovau şcoala sau plăteau un profesor bun de materie serioasă?
Tot voi aveţi de pierdut.

| Wehrmacht a răspuns (pentru NOname):

Nu,mi se pare ok sa stau la ora daca-s ateu ca in cazu' meu n-am probleme cu demnitatea sau altceva de genu' asta.Despre asta vorbeam.De platit era oricum platita din bani publici deoarece sunt altii care fac religie in clasa/scoala aia si din moment ce e optionala, nu scoasa de tot e cam aceeasi chestie cu platitu' fie ca eu fac sau nu religie.

| NOname a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sunt mulţi ca tine în fiecare şcoală şi în fiecare clasă.
Dacă toţi aţi renunţa la orele oferite de BOR pe banii părinţilor voştri, ar rămâne tot mai puţini doritori de ore de îndoctrinare, poate câte zece din fiecare clasă şi orele s-ar ţine grupând copiii din clase diferite, cât să se strângă o clasă (30-40 de elevi), astfel banii daţi pe "profesori" inutili ar fi tot mai puţini.

| Wehrmacht a răspuns (pentru NOname):

Nu e chiar asa...iti dau ca exemplu clasa mea.De aici doar mie si inca unuia i-ar pasa de banii aia si suntem 30 sau 32 parca in clasa.Noi facem ora nu ca ne pasa de 10 ci pentru ca daca tot nu o sa se scoata religia lasa-l acolo. Ceilalti o fac pentru 10 adica sa mareasca media, ca pana si profesorii promoveaza ideea asta.Le pasa de medie. Daca eu si cu asta nu am face ora, ceilalti care nu au vreun interes in religie tot ar face-o ca nu le pasa de banii aia dati de stat.
Daca iei 10 licee slabe sanse sa gasesti 10 la fiecare clasa. Poate 10 la vreo 3-4 sau chiar 5 clase.
Procentul celor care fac religie nu ar scadea sub 50% ca sa se scoata religia de tot.
Si daca vrei sa faci o clasa speciala e cam naspa.Trebuie sa alegi o ora in care o clasa este libera si tot in acea ora fiecare dintre celelalte clase sa poata sa vina.
O idee ar fi sa pui religia ultima ora sau prima ora dar unii tot or sa iasa la 1 de exemplu iar ceilalti la 2.La fel si cu intratu' la prima ora.Chesti asta cred ca e prea complicata pentru unii pe care-i duce capu' la "Nu cred ca vulpea era cetatean".Dar ce faci? Unii vor sa faca religie si la naiba, constitutia spune ca este dreptul lo si religia-i garantata prin lege.Dai la vot modificare ei? Ori le e lene sa faca asta ori o fac si vin babele si preotii la vot.
O alta problema este asta cu "sa stii mai multe".In Romania, multi merge pe ideea ca mai mult e mai bun cand vine vorba de educatie.N-ai nevoie de informatii? Las' acolo, sa stii mai multe, nu conteaza ca-ti trebuie sau nu.Nu pe principiul asta au ramas desenul, muzica si romana la real? Si asta mananca bani aiurea.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......3795845613

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

Yep. si pe mine m-a amuzat mult acum cateva zile.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......365985372/

| milan9 a răspuns:

Ora de religie presupune în primul rând educaţie morală şi mai puţin prezentare a unui specific dogmatic. Cel puţin, aşa cum ştiu din toate sursele pe care le am, cam pe această educaţie morală se insistă cel mai mult.

Eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale (lucruri care în general sunt cunoscute din familie), cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru echilibrul psiho-fizic al persoanei umane...

Fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Si de ce sa nu facem o ora numai de moralitate?

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Edycatie morala:
"gigeleee, ta calca ba masina ba, nesimtittule"
https://www.youtube.com/watch?v=Bzv0J_2oOAY

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Nu este oare CULMEA NESIMTIRII sa afirmi lucruri pe care nici un manul nu le afirma?
De ce recurge PROPAGANDA SECTANTA la astfel de lucruri? thinking

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru milan9):

La care din ele te referi? ia d'aici. fara numar https://www.google.ro/......ps?/search

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Ce propaganda sectanta visezi ma? ti-o luat sfintii mintile?
in loc sa dai report, mai bine acceseaza link-ul sa vezi cu ce imi sustin cele spuse. cat de mari ti-s ochelarii de cal?

| milan9 a răspuns:

Prezenţa spiritualităţii în şcoală este una absolut necesară în condiţiile avalanşei de provocări ale imoralităţii, viciilor în general, ale pierderii valorilor umane şi orientării benefice în viaţă, ale pierderii interesului pentru asumare de responsabilităţi în viaţă, etc...

Orice persoana are nevoie de o repere morale. Se face abstracţie, uneori cu rea-voinţă de rolul complementar al fiecărui factor venit în serviciul educaţiei morale şi al formării.
Se "lucrează" mult la diminuarea importanţei celor mai importanţi factori de educaţie (familia şi şcoala), probabil după modelul american (în care familia nu-şi mai poate educa principial proprii copii fără teama de a fi decăzuţi din drepturile părinteşti- deocamdată cazul Statelor Unite);

Mesajul spiritualităţii în şcoală este cu atât mai necesară cu cât condiţiile societăţii o cer chiar şi în mod tacit. Relevante în acest sens sunt tarele morale care se cer remediate: influenţele non-educative ale mass-mediei, avalanşa de provocări ale imoralităţii, viciilor în general, ale pierderii diferitelor valori spirituale şi general umane, ale pierderii interesului pentru asumarea responsabilităţilor multiple ale vieţii, etc...

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru milan9):

Reperele morale le poate da in mod mai curat stiinta prin: educatie civica, psihologie, filosofie. chiar nu e nevoie de o ora la baza careia se afla biblia in care dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31

| milan9 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Tocmai ai enuntat unul din motivele pentru care este necesar studiul religiei ("comparate" sau nu):
- pentru a nu confunda bunatatea lui Dumnezeu cu violenta, sovinismul, nationalismul agresiv al evreilor din VECHIUL TESTAMENT. Exemplele date de tine sunt din Vechiul Testament.

Nu vei gasi astfel de aberatii (interventii "neautorizate" ale umanului, ale profetilor in mesajul atribuit Divinului) in Noul Testament.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru milan9):

Nu tot in "sfanta" biblie se afla citatul? nu tot "iubitorul" dumnezeu a zis? biblia e scrisa de niste oameni primitivi. iar asta e una dintre foarte multele dovezi. nu stiau sa rezolve prin comunicare pasnic o problema. crima era rezolvarea la ei.

| Doub a răspuns:

De unde stii tu ca eu merg la ora de de religie pentru o medie de 10?raised eyebrows

| Felys a răspuns:

Eu sunt atee convinsa, bafta mea e ca pe vremea cand eram eu la scoala nu se facea religia, altfel sincer cred ca imi luam lumea in cap, ma bucur ca si-au mai revenit si se discuta sa fie optional religia nu toata lumea

| Mayar a răspuns:

E religie, e istorie, e informatie. Daca unii parinti vad asta ca pe o prostie si isi dau ei aere ca sunt savanti,,,, o sa vada ei in final ce aduce tot comportamentul acesta.
Nu e vorba daca se merita sau nu. Nu sunt bani, afaceri, e RELIGIE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draguta? am fost nascut si am rasarit ca soarele, am alergat pe pamant si o fac incercand sa ofer la fel ca el, lumina caldura si tot ce e bun pentru ceilalti, si voi incerca sa apun intr-un frumos asfintit. asta e o poveste in care am crezut si cred.bag sama ca tu nu crezi in povesti? pai uite ceva concret; mugesc, deci traiesc, cujeta boul in curtea abatorului.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Povesti de astea. nu mai stau sa scriu ca sunt foarte multe de scris. dau copy paste de pe facebook de la Stopati Finantarea Bisericii.

"Ok, 90% dintre elevi au fost înscriși la ora de religie. Ei vor fi îndoctrinați cu cele mai moderne dogme ale Bisericii Ortodoxe Române. Când se vor face mari, vor ști deja totul:
► cât să pună în cutia milei
► cât costă un botez, o înmormântare, o cununie (tarif: peste 300E/oră)
► cum și cât de des se pupă moaștele
► cum să depistează un chip cioplit fals (ăla fără aur de 24 de karate)
► cum se freacă de raclă portofelul, lozul șamd
► cât costă sfințirea mașinii, casei, telefonului etc
► cât aur trebuie să conțină instrumentul de tortură plasat pe turla bisericii, ca să aibă eficiență maximă: fb.com/719799581367731/
► cât de infinit este focul iadului și ce alte torturi se practică acolo
► cât de plat este Pământul și câte colțuri are
► cum se rotește Soarele în jurul Pământului
► ce surse de lumină are Luna
► cum a fost creat Pământul înaintea Soarelui
► cât de solid este cerul
► nu, nu, stelele sunt niște chestii mici înfipte în cer care vor pica atunci când se va întoarce Iisus pe Pământ ca să sfârșească planul divin. SPOILER: toată lumea moare! Dar BOR strânge averi, de parcă n-ar crede ce scrie în Biblie. Ciudat.

Și multe, multe alte învățături care intră în contradicție cu știința și care îl vor face, pe "creștinul ortodox român", să creadă că toate celelalte materii de la școală nu aveau niciun sens după ce a descoperit ora de religie și primitivele dogme popești.

Dar ce facem cu restul de 10%? Ce facem cu cei care se spală, dar nu pe creier?"
http://tiny.cc/hw85ux

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Povesti de genul: te calca masina daca spui o banala minciuna http://reporterul.ro/images/stories/social/manual-de-religie-01.jpg

| Voidwithin a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Eu in ora de religie stau cu castile in urechi...

| fllu07 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Si eu am incercat sa postez video asta https://www.youtube.com/watch?v=Bzv0J_2oOAY
intr-o intrebare, dar mi-a respins intrebarea de 2 ori.
contine si aceasta poza. stii cumva in ce conditii se respinge o intrebare? de ce? cate raportari sunt necesare pentru a fi respinsa?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru fllu07):

Vezi pagina Contact a site-ului. ii poti intreba direct.

| veryhonest a răspuns:

Depinde de modul de predare al profesorului. Cand ora de religie era obligatorie, stateam doar cand aveam chef. Stateam doar cand voiam sa ma amuz pe seama povestilor care ni le spunea profesorul si cand voiam sa iau parte la discutie si sa-i adresez diferite intrebari. La mine in clasa, profesorul a vazut ca nu suntem prea interesati de materie si ne povestea lucruri pe care i le sugeram, si de cele mai multe ori ii sugeram sa ne vorbeasca despre exorcizari. De-asemenea, cand lipseam, nu ne punea absenti.
Majoritatea au completat cererea fie din cauza parintilor, fie din cauza mediei. Pana acum, la mine in clasa, cel putin, s-a dat 10 doar din referate si intrebari gen : Cand se sarbatoreste Craciunul?
Cum am mai spus, depinde de fiecare profesor. Majoritatea celor din clasa mea au completat-o pentru medie, si pentru ca pana acum, profesorul le-a dat impresia ca nu ii preseaza prea mult cu materia.