| Inferno a întrebat:

Chiar nu vedeti ca religia nu raspunde la intrebarile voastre ci le complica. Sa vedem logic: Intrebare: De ce fulgera? Stiinta: Cand un nor cu sarcina pozitiva se ciocneste cu unul cu sarcina negativa se produce fulgerul. Religi: O entitate suprema care poate controla forta naturii produce fulgere. In timp ce stiinta a oferit un raspuns adevarat si logic, religia ne ofera un raspuns eronat. Aceste lucrurise petreceau in vechime, in prezent este tot asa, numai ca intrebarile sunt ceva mai complexe.

7 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Bravo, meriți un cartof.

| alexandruth a răspuns:

Bravo.

| Nonono a răspuns:

Nu religia le complica, ci tu.

Si ce propui cu asta? Nici macar nu ai dreptate.

Eu zic sa te duci sa te culci ca sa ai mintea mai limpede cand te trezesti.

| RaduRadu01 a răspuns:

E adevarat ca de nenumarate ori de-a lungul secolelor, Scripturilor li s-au dat interpretari eronate, aflate in evidenta contradictie cu faptele demonstrate de stiinta, lucru care se perpetueaza si in prezent. Totusi, ceea ce ai spus in prima fraza, nu e un adevar general valabil. Stiinta, oricat de avansata ar fi, nu poate furniza raspuns intrebarilor existentiale, intrebarilor fundamentale ale vietii. Chiar daca va reusi sa explice vreodata (intr-un mod credibil) CUM am aparut, stiinta nu va da in veci raspuns intrebarii DE CE am aparut, de ce existam. Nici nu ne va explica de ce avem constiinta, sau care este sensul vietii noastre. Astfel de intrebari isi au raspunsul in afara lumii materiale, ori stiinta nu poate accede in aceasta lume, nu poate ajunge la spiritualitate. Ea se opreste la material, la empiric. Ori omul, este o fiinta cu necesitati spirituale evidente (chiar daca unii aleg sa si le ignore).

| Inferno explică (pentru RaduRadu01):

Stiinta nu poate, ok. Dar tu spui ca religia ofera raspunsul la acele intrebari?
Tu spui ca acela este raspunsul corect? Sunt milioane de religii, toate ofera raspunsuri diferite in o oarecare masura.
Raspunsurile pe care religia le ofera la intrebarile existentiale sunt niste raspunsuri fara nici o dovada. Un asemenea raspuns pot da si eu si pot induce lumea in eroare pe un drum fals.

Legat de acele intrebari: De ce am aparut, De ce existam, etc. Stiinta nici nu incearca sa gaseasca un raspuns, pentru ca nu am aparut cu un scop, nu existam cu un scop.
Daca eu te intreb cum se produce fulgerul si tu-mi raspunzi ca-l creaza Dummnezeu, crezi ca m-ai lamurit?
Am sa te intreb cum creaza Dumnezeu fulgerele.
Asa face si religia, ofera un raspuns care naste mai multe intrebari.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru RaduRadu01):

Bine ca pot explica cartile "sfinte" asa ceva.