| agent007madutzu a întrebat:

Cum pot se aplic o sarcina electrica pozitiva (sau negativa) unei sfere metalice (sau confectionata din alt material )

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu ești un copil, care nu este la liceu.
Ai pus o serie de întrebări legate de fizică, capitolul electricitate și sub-capitolul electrostatică.
Sunt la bibliotecile orașelor mari cursuri de fizică generală, la care poți avea acces și tu la sala de lectură.
Deci agent 007 madutzu se îmbracă frumos și merge la bibliotecă și caută un curs de fizică generală ( în 2-3 volume sau mai multe ), caută capitolul electricitate și sub-capitolul electrostatică, și citește cam 10-15 pagini și află astfel răspunsuri și la întrebări pe care nu le-a pus despre subiectul respectiv.

| BogdaneluluI a răspuns:

Ce alt material? Ai spus metalice, nu feroase.