| WhatheWow a întrebat:

Cine a creat dracii si de ce? Cum au fost creati?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Nu este asa, Sauron a vrut sa ii creeze ca sa stapaneasca Pamantul. A,stai. Aia era in "Stapanul inelelor", aici e alta "poveste".
Deci era Adam Si Ema si, Dumnezeu le-a interzis sa manance din pomul cunoasterii binelui si raului. Brusc a aparut cameleonul, care le-a primis dulciuri si... stai, era sarpele. A aparut sarpele si le-a spus o scurtatura spre casa bunicutei,dar el intentiona sa o manance pe bunicuta, ups,asta e scufita rosie. Stai,deci era sarpele si le-a spus sa manance din pom. Ema a luat marul si cand a muscat ia ramas in gat, pentru ca vrajitoarea il fermecase si a vrut sa o omoare pe Alba ca Zapada, a stai, era Ema. Ma rog, in final cei doi si-au facut o casa din bete de chibrit si au trait fericiti... sau era din caramida? Iar craiasa zapezii si cele trei ursitoare au venit la nunta lor insotite de soricei si caleasca din dovleac.

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dupa ce Eva la facut pe Adam in smenuiala aia cu marul si sarpele, God i-a luat dracii din cap Evei si i-a bagat in capul unu-i ţapo-drac (nu ma intreba ce e aia ca nu stiu).

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

Poate ca tapodracu i-o trage caprei aleia de fumeaza iarba n-o maninca, stii tu!

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

rolling on the floor

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

rolling on the floor

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Razi tu fiule, dar acesta este adevarul, adevarul pur. Dumnezeu ne-a luminat pe noi muritorii transmitand puterile sale divine in oameni, oameni ce au creat una dintre cele mai importante carti din istoria omenirii, o carte a Lui Dumnezeu: "Fram ursul polar."

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Pardon, era Biblia.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Nu mai face comparatia asta ca povestile au o coerenta, Biblia nu!

| M25M a răspuns (pentru Inferno):

rolling on the floor

| Inferno a răspuns (pentru Hombre):

Nu este asa, Sauron a vrut sa ii creeze ca sa stapaneasca Pamantul. A,stai. Aia era in "Stapanul inelelor", aici e alta "poveste".
Deci era Adam Si Ema si, Dumnezeu le-a interzis sa manance din pomul cunoasterii binelui si raului. Brusc a aparut cameleonul, care le-a primis dulciuri si... stai, era sarpele. A aparut sarpele si le-a spus o scurtatura spre casa bunicutei,dar el intentiona sa o manance pe bunicuta, ups,asta e scufita rosie. Stai,deci era sarpele si le-a spus sa manance din pom. Ema a luat marul si cand a muscat ia ramas in gat, pentru ca vrajitoarea il fermecase si a vrut sa o omoare pe Alba ca Zapada, a stai, era Ema. Ma rog, in final cei doi si-au facut o casa din bete de chibrit si au trait fericiti... sau era din caramida? Iar craiasa zapezii si cele trei ursitoare au venit la nunta lor insotite de soricei si caleasca din dovleac.

| Holocaust a răspuns:

Saruman did it!
http://youtu.be/6jamrudGfC4

| shippuden a răspuns:

Pai dracii se creeaza atunci cand ai draci in tine laughing

| ania a răspuns:

I-a creat Dumnezeu ca îngeri și cu scopul de a fi într-o relație de intimitate eternă cu El dar ei L-au respins și s-au îndepărtat de El și s-au urâțit moral în urma fiecărei decizii împotriva lui Dumnezeu pe care au luat-o. Ca și noi, sunt rezultatul propriilor lor alegeri.

| WhatheWow explică (pentru ania):

Deci au gresit fata de Dumnezeu, dar cum s-au uritit moral?

| ania a răspuns (pentru WhatheWow):

S-au urâțit moral prin faptul că au ratat scopul pentru care au fost creați, e ca și cum ai pune motorină într-o mașină concepută să funcționeze cu benzină. Si cuvântul păcat, etimologic vine de la grecescul harmatia care înseamnă a rata ținta.

| WhatheWow explică (pentru ania):

Tot nu inteleg, ce-au facut?

| ania a răspuns (pentru WhatheWow):

S-au răzvrătit, au ales să promoveze lucruri contrare caracterului lui Dumnezeu- mândrie, ură, minciună, crimă, competiție, distrugere, lăcomie, neloialitate etc

| Hopefree a răspuns:

Uite este exact cum tu ai avea mai multi copii si care la un moment dat in viata toti se razvratesc impotriva ta, neascultandu-te si incercand sa domine.Ai putea spune ca asa ai vrut sa devina sau ca asa i-ai educat? Raspunsul este evident ca Nu.E, la fel s-a intamplat si cu acesti ingeri care au devenit demoni.Nu Dumnezeu i-a creat asa ci ei, razvratindu-se au devenit asa.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu i-a creat nimeni, ei au devenit asa din ingeri pentru ca l-au urmat pe Satan.

| WhatheWow explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Deci au fost creati de Dumnezeu?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru WhatheWow):

Vrei sa auzi un demon plangand? regretand faptul ca l-a urmat pe Satan? daca tot esti interesat de ''draci''

| WhatheWow explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Deci daca Dumnezeu a creat ingerii iar dracii au fost ingeri, inseamna ca tot Dumnezeu a creat si dracii.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai precis le-a pregatit un loc, nu El i-a creat!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu Dumnezeu i-a creat, ei au ales sa il urmeze pe Evil one.
Asa se va intampla si cu oameni care il urmeaza pe Satan Isus le va spune:
Apoi va zice celor de la stânga Lui:
Matei 25:41
„Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

| WhatheWow explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Vai ce m-am speriat! E chiar adevarat sau ...asa sa sperie lumea?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru WhatheWow):

E adevarat, cu eternitatea nu te poti juca.Si Iisus a scos draci.

| M25M a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Dumnezeu a creat tot deci si ingerii care unii au ramas alaturi de Dumnezeu iar altii l-au urmat pe Lucifer.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru M25M):

Lucifer a avut mandrie...a crezut ca are o vreo sansa sa fie mai mare decat Dumnezeu! acum IADUL e al lui. Dar pentru noi a murit Iisus, ACUM mai e speranta, in momentul asta, clipa asta e data de Dumnezeu sa ne intoarcem la El si sa iL iubim. daca vom muri nu mai exista sansa de pocaire.
Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu.TOT PAMANTUL. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.
2 Corinteni 5:10
Eclesiastul 11:9

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Si daca L ai urmat pe Iisus e de ff bine.
dar cu cei ce il urmeaza pe Satan (Tatal faradelegii) Isus le va spune:
Apoi va zice celor de la stânga Lui:
Matei 25:41
„Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui! cum am zis si mai inainte.happy
dar cum spune si in Biblie, multi chemati putini alesi.

| M25M a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

In fine nu il cunosc personal pe Lucifer dar esenta este ca Dumnezeu a creat toti dracii si pe Lucifer.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru M25M):

Nu, nu Dumnezeu l a creat, citeste aici despre lucifer, daca esti asa de interesat http://www.markbeast.com/satan/history-of-satan.htm nu stiu dc esti interesat de cineva care iti vrea sufletul si vrea sa te omoare.

| VadTot a răspuns:

Omul e Dracul gol pe pamant si nimeni nu l poate intrece.Omul daca se straduieste poate fii mai al Dracului ca Dracul!

| dracu14 a răspuns:

Satan a fost creat de dumnezeu, fiind cel mai frumos inger al sau, acesta a vrut toata puterea asa ca sa razvratit impotriva lui dumnezeu si a fost izgonit.

| andrei a răspuns:

Oamenii.