| anonim_4396 a întrebat:

Dacă noi am fost am fost creaţi de Dumnezeu, el de cine a fost creat?

21 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Dumnezeu a existat, exista si va exista pentru vecie.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns:

Ufff, nu din nou! crying

| buhuhuuu a răspuns:

Http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/......6463_n.jpg
poza asta explica multe :)

| ania a răspuns:

De nimeni, a existat dintotdeauna.

| AvalohAlyn a răspuns:

Raspunsul corect este ca Dumnezeu a existat dintotdeauna.In sirul acesta mare de fiinte, lucruri, materii care au cauza si efect logic este sa existe ceva care sa fi existat dintotdeauna si sa nu fie creat.Trebuie sa existe ceva care nu a fost cauzat.Acest lucru l-am citit pe multe site-uri si este folosit si gandit si de unii oameni de stiinta.E logic.Numai bine

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E infinit asta nu poti intelege

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Bach l-a invocat,si sunetele s-au imperecheat, si l-au format, automat, pe Dumnezeu, cel atat de respectat, peste morti e imparat!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Dar acum e blestemat, ura lumii l-a-necat, se ascund de imparat, nimicul anonimat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu ne-a creat pe noi, noi l-am creat pe el.

| MonteCassino a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine spus nici ca se putea.

| Epigonul a răspuns:

De niște bătrâni bătuți de timp și de neveste, care stăteau si dezbăteau, probleme și teorii mai ceva ca-n emisiunea lui Oreste.Salvie ei distrați fumau și-n așa zisa biblie așterneau,filme, tripuri, bălării, pe care astăzi tu ajungi să le-ntreții.
@Cioran, ce mai vrei mai mult de atât?laughing

| IoanieCriminalul a răspuns:

A fost invocat cu tehnica numita kuciose no jutsu.

| Calininio a răspuns:

De oameni, prin imaginatie laughing

| Onutsu a răspuns:

Este o intrebare care este mult prea deplasata de gandirea omeneasca, e o infinitate, dar raspunsul meu probabil este ca Dzeu a existat dintotdeauna, doar noi am fost creati de El, dar noi nu stim ca nu vom traii vesnic, viata e scurta, El vrea ca in acesti zeci de ani sa aiba aproape persoanele care merita, doar prin gesturi caritabile, bunatate, dragoste, putem afla toate aceste lucruri.Noi oamenii, nu stim sigur, practic, cum e in rai, in iad, doar din auzite, citite.Dar oricum, este o intrebare la care eu m-am gandit din totdeauna, dar mi se rupe firul.

| tudorviorel a răspuns:

Dumnezeu este creatorul universului si al omului a tuturor vietuitoarelor pamintului.e nu este o fiinta este duh sfint

| MonteCassino a răspuns (pentru tudorviorel):

Iti recomand sa mai citesti odata intrebarea...
Este amuzant cum crestinii accepta ca Dumnezeu a aparut efectiv din nimic dar totusi nu pot sa accepte ca viata respectiv omul a aparur prin evolutie. Evolutia unor fiinte microscopice, dar totusi e ceva concret ceva a carui existenta este aparent mai usor de negat decat evolutia "nimicului".

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

De om

| 12faly56 a răspuns:

Este o intrebare pusa de cei care nu vor sa creada in creator.biblia spune.la inceput era cuvintul si cuvintul era cu Dumnezeu, el era de la incepu cu Dumnezeu.ESTE DIN VESNICIE peEl nu a trebuit sa i-l creeze nimeni.citeste biblia unde vei gasi lumina.

| MonteCassino a răspuns:

Curiozitatea mea penduleaza haotic intre a te intrba daca esti incapabil psihic sau daca nu ai citit macar ce am spus eu. Daca te simti ofensat si nu intelegi de ce am sa te rog cat de frumos pot sa mai citesti de cateva ori raspunsul meu anterior in speranta ca incadrata de o "raza celesta" ti se va arata o revelatie si vei intelege ce am scris eu acolo. Succes...