| vladuts3 a întrebat:

Cine vă credeți de eliminați posibilitatea de a exista raiul si iadul?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Adevarul Adevarat despre Univers, nu-l va afla nimeni, decat dupa moarte, poate nici atunci.

76 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Si tu cine te crezi de ai impresia ca cineva ar trebui sa se justifice in fata ta?

| Inferno a răspuns:

Nu elimin nimic, e posibil ca si Mos Craciun sa existe intr-un univers paralele alaturi de zana Maseluta si sa fie niste proiectii ale creierului meu.

| vladuts3 explică (pentru Inferno):

Da, dar e un mod de viața. Vreau să spun că nu face nimic rău, cel puțin unele religii, mențin o anumită ordine.

| IMC90 a răspuns:

Nu stiu cum e la tine acasa, dar aici pe TPU eu's dumniezo', maica sfanta, nascatoarea, pruncu sfant si sfanta LULA!
Io-s contabil, preotul, profesorul, militianul ba si si Chuck Norris

Deci, eu elimin posibilitatea de a exista rai si iad. Hai la culcare laughing

| vladuts3 explică (pentru IMC90):

Bun, să mă dau din calea ta laughing Nu încă

| OOOLEOOO a răspuns:

Un om liber

| Zenicide a răspuns:

Cyborg techno ninja viking.

| KinoAndreea a răspuns:

Pentru ca nu avem raspunsurile necesare, dovezile cum ca ar exista.E doar credinta thinking si nu pot sa cred in ceva daca nu am ceva...sa stiu ca chiar exista. De exemplu eu vin si iti zic ca fantomele exista, nu mai crede daca nu as avea dovezi.

| vladuts3 explică (pentru KinoAndreea):

Nu știu, faza cu fantomele am avut și eu o experiență, dar cine să mă creadă? Zic că ești nebun, întotdeauna va exista o explicație științifică, de aceea un răspuns naște o altă întrebare și tot așa. Nu îi înțeleg pe cei care se contrazic pe anumite chestii, când nici ei nu au informații sigure. Heh, asta e natura umană se lasă influențata de ceea ce îi convine. Viața e un mister, de asta să fim siguri.

| KinoAndreea a răspuns (pentru vladuts3):

Da,ai dreptate. thinking

| RAY a răspuns:

Pagani care vom arde vesnic in iad atat de mult iubiti semeni vostri ca le doriti infern vesnic, iadul si raiul sunt imposibil sa existe eu nu spun ca nu exista sunt convins de asta mai convins de orice, ca viata de dupa nu exista

| Mădă0611 a răspuns:

Zi-mi cum e raiul/iadul si o sa te cred smug

| vladuts3 explică (pentru Mădă0611):

Păi, eu iți zic. NU ȘTIU. Nu îmi fac nici o idee. Spre deosebire de alții.

| Mădă0611 a răspuns (pentru vladuts3):

Se pare ca iti faci, si faci pentru tine, noi pentru noi, asa ca nu inteleg de unde atata "agresivitate". Si daca ar fi sa ajung in rai, tot as vrea sa nu existe, nemurirea e un chin.

| vladuts3 explică (pentru Mădă0611):

Nu știu dacă ai observat, eu doar am întrebat. Eu și cred, și nu cred. Apropo, de unde ai constatat tu că nemurirea e un chin?

| Mădă0611 a răspuns (pentru vladuts3):

Observ ca ai intrebat, dar ai formulat intrebarea in asa fel incat e/pare agresiva. Daca cineva nu crede in viata de apoi, nu inseamna ca iti ia tie posibilitatea de a ajunge acolo (cat crezi, exista, oricum, nimeni nu stie ce e dupa moarte). La partea cu chin, ziceam de mine, ca si intrebarea ta e subiectiva, nici in rai n-as vrea sa traiesc o vesnicie.

| vladuts3 explică (pentru Mădă0611):

Păi, Mădă, eu am zis doar o posibilitate, tot ce știm e din cărți, de pe net, tv, probabil. Nimeni nu știe. Sincer, aș dori să existe, viața ar fi mai bună. Am avea dreptate. Părerea mea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru vladuts3):

Am inteles, ce ziceam e ca credintele altcuiva nu iti iau tie nimic. Cum ar fi viata mai buna si cum am avea dreptate?

| vladuts3 explică (pentru Mădă0611):

Păi... Omul nu ar mai face atâta rău, ar avea frică, și dacă ar face, va fi pedepsit. Politia în unele cazuri chiar nu are ce să facă. La asta mă refer, când zic "dreptate". Și multe alte chestii

| Mădă0611 a răspuns (pentru vladuts3):

Pai lumea stie de iad si tot face rau. Fanaticii religiosi ucid mai multi oameni decat cei care indraznesc sa nu creada in viata dupa moarte, ba chiar le e promis raiul pentru asa ceva. In fine.

| vladuts3 explică (pentru Mădă0611):

În fine, nu ajungem nicăieri. Ți-am spus părerea mea. O seară bună să ai!

| Mădă0611 a răspuns (pentru vladuts3):

Si tu! happy

| dragos9234 a răspuns:

Cineva care spre deosebire de tine are curajul de a cauta adevarul.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu vor sa existe pentru. ca nu accept realitatea.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html
Http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahushua ha Mesiach)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yahushua(Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad.
Nu putem sluji la 2 stapani(Matei :24)
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu."
Romani 14:11

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Raiul si iadul nu pot exista decat ca lumi, nu ca locuri create special sa ardem acolo sau sa fim fericiti.

| DyNo a răspuns:

Nu exista nici o dovada care sa dovedeasca exitenta acestor doua locuri din basme.
Dar, tu cine de crezi de ne iei de sus? Fiecare crede in ce vrea, are dreptul la libera exprimare si libera alegere.

| vladuts3 explică (pentru DyNo):

Păi, știința ce are, teorii, presupuneri? Și da, ai dreptate, am întrebat, nu am dat în cap. Sper ca știința să găsească un răspuns, dar până atunci, probabil voi muri și voi afla adevărul.

| DyNo a răspuns (pentru vladuts3):

Adevarul Adevarat despre Univers, nu-l va afla nimeni, decat dupa moarte, poate nici atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chuck Norris... probleme? laughing

| vladuts3 explică (pentru anonim_4396):

Mă așteptam la un alt răspuns din partea tahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuts3):

Eram plictisit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu stii daca exista?

| vladuts3 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nici eu, nici tu, și nici altcineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuts3):

Un raspuns cit se poate de rational. Dar la fel de rational explica si stiinta anumite lucruri pe care religia nu le explica, doar cere sa le accepti, sau sa le respingi neconditionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abdulla Mohammeda Maui!
Cine este sigur de ce se afla dupa moarte, inseamna ca s-a intors din morti.

| vladuts3 explică (pentru anonim_4396):

Da, nimeni nu știe nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Hash001 a răspuns:

Chuck Norris.

| unbaiatanonim a răspuns:

Daca ne dovedesti existenta raiului si al iadului nu eliminam nimic.

| vladuts3 explică (pentru unbaiatanonim):

N-am cum, la fel și tu. Cum am eu cunoștințe din biblie, la fel ai și tu de pe net, sau diferite cărți, Adevărul e pe departe de a fi cunoscut

| Indestructible a răspuns:

Fiecare crede în ce vrea. Care-i problema?

| vladuts3 explică (pentru Indestructible):

Nu e nici o problemă, Întrebam doar...

| d3javw a răspuns:

Nici o fiinta umana nu poate spune 100% ca exista rai sau iad sunt doar cuvinte din biblie eu nu inteleg de ce ne-am m-ai nascut daca este merit sa ajungem in rai sau iad care este motivul, pana la urma suntem niste pioni care ne miscam pe pamant cu ajutorul creierului dupa moarte sufletul nu mai are nici o amintire din viata omului(sau asa am auzit) dar daca poate cineva sa spuna de ce traim sa spuna!

| vladuts3 explică (pentru d3javw):

Ok, părere personală. Să nu îmi dai în cap. Eu cred că suntem o creație accidentală, urmele unui accident, de aceea unele lucruri sunt așa cum sunt. Oricum, suntem niște ființe limitați de cunoaștere. Degeaba ne punem întrebări și chestii. non-sens o.O

| d3javw a răspuns (pentru vladuts3):

Si pana la urma numerologia limbile cuvintele au fost create de om dealungul anilor si cred si eu ca suntem facuti accidental la fel ca celelalte vietuitoare dar nu inteleg adaptarea universului pozitionarea planetelor si compozitia aerului perfecta pentru supravietuirea vietuitoarelor e ca o coincidenta dar cred ca e supranaturala

| d3javw a răspuns:

Si pana la urma numerologia limbile cuvintele au fost create de om dealungul anilor si cred si eu ca suntem facuti accidental la fel ca celelalte vietuitoare dar nu inteleg adaptarea universului pozitionarea planetelor si compozitia aerului perfecta pentru supravietuirea vietuitoarelor e ca o coincidenta dar cred ca e supranaturalahappy

| TrentonChase a răspuns:

Cine te crezi de elimini posibilitatea de a exista Nirvana?

| unul1 a răspuns:

Un om?!

| FlAiser a răspuns:

Sti cine is Dumnezo ma Dumnezo probleme?

| vladuts3 explică (pentru FlAiser):

Nu prea înțeleg ce zici tu acolo, în fine. Nu e nici o problemă

| FlAiser a răspuns (pentru vladuts3):

A fost o gluma nu eram in toane bune atunci orice ma enerva scuze

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Ironman
(I'm a female.
Fe=Iron
Male=man)

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Cine te crezi să ne spui ce există şi ce nu există?
Ne credem oameni cu raţionament şi cu DREPTUL de a avea o opinie. Dacă nu ţi-e cu supărare, nu suntem sclavii părerilor tale.

| vladuts3 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Scuze, nu ți-am spus, te-am intrebat.

| CryChristiAN a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Ce suferi pe forum avortatule.mamica ta mai vine noaptea pe strazi pe la 12 noaptea?

| vladuts3 explică (pentru CryChristiAN):

Prefer să nu discut cu un om ca și tine. Să te jignesc, nu are rost happy

| CryChristiAN a răspuns (pentru vladuts3):

Nu cu tine vorbeam. LOLstraight face

| vladuts3 explică (pentru CryChristiAN):

Îmi cer scuze, oboseala...

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eşti sub limita penibilului. Nu înţeleg oamenii ca tine, dar poate aşa sunteţi voi scursurile societăţii, mai neînţeleşi.
ai impresia că m-ai afectat cu ceva dacă mă insulţi din oficiu?
Sper să-ţi prinzi organul genital în sârmă ghimpată.

| vladuts3 explică:

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Întrebarea asta mi-a pus-o un musulman, un turc mai exact. Nici eu nu cred în creștinism. Dar, mi-a povestit câteva lucruri interesante. Îmi spunea : De ce tu ca om, atunci când vezi o fetita (mai mica) nu-i iei ceea ce are în mana, De ce n-o bați zicându-i : dispari.Mi-a povestit câteva despre legile lor. Minciună sau nu, e un mod cât de cât bun pentru a menține o anumită ordine.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru vladuts3):

Adică fără un Bau-Bau acolo sus care să te supravegheze, ai ucide în serie şi ai jefui toate băncile?
Moralitatea ta e la pământ atunci, dacă faci bine doar din frică.
Şi te asigur, când faci o infracţiune, primul gând, e frica de închisoare, poliţie, nu de Doamne-Doamne.
Noapte bună.

| vladuts3 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Ai și tu dreptatea ta.

| vladuts3 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Și da! Am uitat, sunt infracțiuni de care te simți tu vinovat în fața ta, în fața lui Dumnezeu ( la un om care crede, mă refer ). Și sunt răutăți pe care poliția nici nu le descoperă. Oare n-avem și noi nici o dreptate?

| Alphawolf a răspuns (pentru vladuts3):

Referitor la exemplul dat de tine cu fetita, in care spui de ce nu o batem si ii luam lucrurile, nu este vorba doar de frica de Dumnezeu sau frica de legislatie, ci este vorba si de sentimente si de constiinta. Sentimentele si constiinta, in general, sunt mai puternice decat frica de Dumnezeu sau de legislatie, sunt mai puternice chiar decat egoismul nostru. "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Suntem constienti prin ce-ar trece fetita si rudele ei daca am fi cruzi cu ea, si ne-ar afecta intr-o anumita masura. Nu suntem animale, nu suntem condusi doar de instinct, sau doar de logica. Logica este inferioara sentimentelor.

| vladuts3 explică (pentru Alphawolf):

Frumos, dar această logică de unde provine? Cine ne-a înzestrat cu toate aceste lucruri? Ceva divin tot există. Noi n-o să știm, cel puțin acum. Fiecare ne punem idei cap la cap din ce știm de pe net, tv, cărți sau alte lucruri. Putem crede doar în posibilități și teorii...

| ImmaDucK a răspuns:

Cine ma cred?
Un om rational, care gandeste, care are propriile lui conceptii asupra unor fapte/lucruri. Spre deosebire de alti oameni care acecepta o idee fara a se gandi la ea, eu aduc argumente pro si contra in incercarea de a afla adevarul.

| vladuts3 explică (pentru ImmaDucK):

Să știi că mă gândesc, Încerc să văd lucrurile din mai multe puncte de vedere, și am ajuns la concluzia asta : Nu mă deranjează, minciună sau adevăr, atâta timp cât te Îndeamnă să faci ceva bun.