| Idris a întrebat:

Conform crezului crestinilor, Isus a fost rastignit si a murit pentru pacatele oamenilor. Daca este asa, de ce orice copil se naste in continuare cu acel pacat stramosesc, Isus nu a murit si pentru pacatele celor care urmeaza sa se nasca? Daca Isus nu a murit pentru cei care urmeaza sa se nasca, atunci de ce Dumnezeu a oferit acest "favor" si acest "privilegiu" numai oamenilor dinainte de Isus?

(Aceasta intrebare este doar conforma cu crezul crestinilor, neavand nici o legatura cu Islamul!)

47 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iisus a murit pentru toate păcatele și a celor ce au trăit atunci, de atunci și a celor ce urmează să se nască.Dar sacrificiul lui Hristos are valoare, activează iertarea doar pentru cei care au credință în El-Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă veșnică.

| GabiDumitrescu a răspuns:

CUm de ce? Pai daca nu s-ar naste in continuare cu ineptia aia de concept retrograd, biserica ar putea bine-mersi sa se desfiinteze, fiindca nu si-ar mai gasi rostul.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna. In primul rand, nu este Isus, ci Iisus, primul fiind o alta persoana din Biblie(Isus Sirah). Prin Nasterea, moartea si invierea Sa Iisus Hristos a luat asupra sa pacatele tuturor celor care au trait pana ce acesta s-a nascut. Amintesc aici ca si protoparintii nostri(Adam si Eva) au fost in Iad pana la Venirea Sa. Numai anumiti sfinti au fost capabili prin viata lor sa mearga direct in Rai. In al doilea rand, cred ca noi suntem mult mai privilegiati decat cei carora li s-au iertat pacatele prin moartea Domnului pentru ca noi avem ceva ce ei nu au avut: modalitati de a ne pocai si mantui(Spovedania si Impartasania) si o modalitate de a ne absolvi de pacatul stramosesc(Botezul). E ca si cum un om a vindecat pe toata lumea de cancer si dupa moarte a lasat tuturor tratamentul, acum depinde de fiecare daca il foloseste sau nu. Sper ca te-am lamurit cat decat. happy

| martzian a răspuns:

Noțiunea de „păcatul originar" (strămoșesc) nu o veți găsi în Biblie. Aceasta este o noțiune folosită de teologi cu referire la păcatul care a intrat în lume prin Adam:

De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume, și prin păcat a intrat moartea, și astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toți au păcătuit. (Romani 5:12)
păcatul originarDin acest text de la Romani 5:12 înțelegem că efectul acestui păcat în viața omului este "păcătuirea". Altfel spus, păcatul originar, care a intrat în lume prin Adam, ne face să păcătuim. Mai multă lumină în înțelegerea acestei noțiuni o dă dicționarul de limbă greacă. În limba greacă sunt două cuvinte traduse în limba română "păcat". Ambele cuvinte au aceeași rădăcină, dar sens diferit.

1. Păcatul – "aμaρτίa" (hamartia)

La Romani 5:12 este folosit cuvântul "aμaρτίa" (hamartia), care literar înseamnă "o greșire a țintei", dar în Noul Testament acest înțeles etimologic s-a pierdut în mare parte. Cuvântul păcat "hamartia" este cel mai cuprinzător termen pentru abaterea morală. De fapt, "hamartia" descrie starea decăzută a omului, care este rezultatul căderii în păcat a lui Adam și care produce păcat în viața omului. Altfel spus, omul nu este păcătos din cauza că păcătuiește, ci păcătuiește din cauza că este păcătos. Este un joc de cuvinte care scoate în evidență înțelesul doctrinei păcatului originar. De fapt, păcatul originar descrie natura păcătoasă sau decăzută a omului. Această stare a omului firesc sau pământesc o descrie apostolul Pavel la Romani 7:14-25:

Căci binele, pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul, pe care nu vreau să-l fac, iacă ce fac! Și dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuiește în mine. (Romani 7:19)
Vedem că acest păcat originar, care locuiește în noi, produce fapte rele. În același text apostolul Pavel numește acest păcat originar „legea păcatului":

Găsesc dar în mine legea aceasta: cînd vreau să fac binele, răul este lipit de mine. Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu; dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, și mă ține rob legii păcatului, care este în mădularele mele. (Romani 7:21-23)
Deci, acest păcat originar este o lege, care lucrează în trupul nostru și ne face să păcătuim, chiar și împotriva voii noastre.

2. Păcatul – aμάρτημa "hamartema"

Păcatul aμάρτημa "hamartema" este produsul păcatului "hamartia" (păcatului originar) sau efectul legii păcatului în viața omului. Păcatul "hamartema" descrie o faptă păcătoasă concretă cum ar fi furt, curvie, omor sau altceva de felul acesta. Acest cuvânt este folosit doar de 4 ori în Noul Testament. Să urmărim aceste texte ca să înțelegem mai bine diferența dintre aceste două cuvinte traduse în limba română „păcat":

Adevărat vă spun că toate păcatele și toate hulele, pe cari le vor rosti oamenii, li se vor ierta; dar oricine va huli împotriva Duhului Sfînt, nu va căpăta iertare în veac: ci este vinovat de un păcat vecinic" (Marcu 3:28-29)
Pe El Dumnezeu L-a rînduit mai dinainte să fie, prin credința în sîngele Lui, o jertfă de ispășire, ca să-Și arate neprihănirea Lui; căci trecuse cu vederea păcatele dinainte, în vremea în delungei răbdări a lui Dumnezeu; (Romani 3:25)
Fugiți de curvie! Orice alt păcat, pe care-l face omul, este un păcat săvîrșit afară din trup; dar cine curvește, păcătuiește împotriva trupului său. (1 Corinteni 6:18)
Din aceste texte se vede clar că "hamartema" se referă la fapte concrete (păcate).

Deci, păcatul originar este legitatea care lucrează în om și îl face pe om să păcătuiască chiar și împotriva voii lui și descrie starea decăzută a omului. Această stare nu este dobândită, ci este înnăscută, moștenită de la strămoșul nostru Adam.

SURSA: https://moldovacrestina.md/ce-este-pacatul-originar/

| vocea a răspuns:

Au fost necanonizate Evaghelia dupa Magdalena, Toma, Petru fiindca spun altceva.

| iurii75 a răspuns:

O condiţie necesară pentru a beneficia de răscumpărare este prezentată în Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.
Deşi pe deplin valoarea răscumpărării va fi aplicată după armaghedon în timpul domniei de 1000 de ani, timp în care omenirea ascultătoare va fi readusă la perfecţiune, beneficiem şi în prezent de această jertfă putînd avea pe baza ei o conştiinţă curată şi o relaţie apropiată cu Tată-l nostru ceresc.
" Daca Isus nu a murit pentru cei care urmeaza sa se nasca, atunci de ce Dumnezeu a oferit acest "favor" si acest "privilegiu" numai oamenilor dinainte de Isus?" - de unde ai mai luat-o şi pe aceasta?

| Idris explică (pentru iurii75):

"Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut," - Pai si de unde stii ca Isus este acest unic fiu despre care se vorbeste aici? Dupa Scriptura voastra, Dumnezeu a avut mai multi fi si mai multi intai nascuti, ca sa vezi. Din aceia atat de multi, de ce credeti ca e vorba de Isus?

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

"Dumnezeu a avut mai multi fi si mai multi intai nascuti" -Deja o iai pe arătură. De unde ai mai luat şi prostiile pe care le afirmi? Mai ales cu "mai multi intai nascuti, "?
"Pai si de unde stii ca Isus este acest unic fiu" - matei 16:15 El le-a zis: „Dar voi cine spuneţi că sunt?" 16 Răspunzând, Simon Petru a zis: „Tu eşti Cristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!" 17 Atunci Isus i-a zis: „Fericit eşti tu, Simon, fiu al lui Iona, pentru că nu carnea şi sângele ţi-au dezvăluit lucrul acesta, ci Tatăl meu care este în ceruri.

Ioan 10:36 cum de-mi ziceţi mie, pe care Tatăl m-a sfinţit şi m-a trimis în lume: «Blasfemiezi», pentru că am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu?

| Idris explică (pentru iurii75):

EXODUL 4:22 Tu vei zice lui Faraon:, Asa vorbeste Domnul:, Israel este FIUL
MEU, INTAIUL MEU NASCUT.
"…si Efraim este INTAIUL MEU NASCUT" IEREMIA 31:9
PSALMI 2:7 "…Tu (David) esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut."

Nu stiu, poate in Biblia care v-ati facut-o voi martorii, ati scos aceste versete, sau ati talmacit insa in celelalte apar.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

rolling on the floor
Biblia spune şi despre Adam că este fiul lui Dumnezeu, şi despre îngeri că sunt fiii lui, şi e normal să fie socotiţi ca fii deoarece El este Creatorul, Cel care a creat totul şi a dat viaţă la toate. Totuşi Isus este prima Sa creatură, motiv din care este numit întîiul născut, şi pe Isus l-a folosit la crearea tuturor celorlalte lucruri, motiv din care Isus mai este numit şi unicul născut deoarece numai el a fost creat direct de Iehova.
Cum am mai scris - din cauza copacilor nu vezi pădurea frate! Esti prea obsedat să calomniezi Biblia şi de aceia cauţi contradicţii uneori fără a pune mintea în mişcare, motiv din care uneori devii ridicol.
Psalmul 2:7 vorbeşte în mod profetic de Isus şi de regatul lui Dumnezeu.
Exodul şi ieremia se referă la naţiunea israel ( şi la un anumit trib) care a fost aleasă dintre celelalte naţiuni şi avea întîietate, nu la o persoană.
Te rog frumos, data viitoare citeşte atent şi reflectează înainte de a o trînti, şi dacă tot nu vei înţelege atunci nici o problemă, te ajut.
Sănătate!

| Idris explică (pentru iurii75):

Ceea ce spui tu, din capul tau, fara nici o dovada este egal cu zero. Deci nu imi povesti mie despre ceea ce crezi si cum crezi tu. Arata-mi cu text unde scrie negru pe alb, clar si concis. Fara sa fie nevoie de interpretarea ta, de adaugirea sau corectarea ta. Si ai grija ce texte citezi aici, ca vor fi crestini care se bazeaza pe acelasi text si te vor contrazice.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Textele ţi le-am mai citat şi înainte, dar te faci a nu ţine minte happy
Dar ca să nu plîngi -
coloseni 1:. 15 El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia, 16 pentru că prin el au fost create toate celelalte lucruri din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie guvernări, fie autorităţi. Toate celelalte lucruri au fost create prin el şi pentru el.
„Pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el" (1 Cor. 8:6).
Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică
Sper că este clar - a fost prima creaţie a lui Dumnezeu, singurul creat direct de Iehova. Toate celelalte lucruri Dumnezeu lea creat prin intermediul lui Isus.
Exodul 4:22 e de ajuns să citeşti singur versetele alăturate ca să-ţi dai seama că se referă la naţiunea Israel şi nu la patriarhul Israel care era deja mort la moment.
Alte întrebări?

| Idris explică (pentru iurii75):

Alte intrebari vor mai veni dupa ce raspunzi la cele de dinainte. Le luam pe rand. Pe langa Israel, mai sunt mentionati fii, de ceilalti de ce nu amintesti nimic? Asa cum am mai spus, fa ceea ce scrie in acest verset si te voi crede ca ceea ce urmezi tu este adevarul.

"vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi." [Marcu 16:18] Daca nu, cui atribui acest verset, pe seama cui pui aceasta minciuna? Sunt foarte curios, dar si mai curios sunt sa te vad cum te inspira duhul happy

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Ţi-am scris deja despre "fii" puţin mai sus, n-ai citit? Sau dacă n-ai înţeles menţionează concret ce anume.
Marcu 16:18 - nu face parte din Biblie ci e o încercare a unora de a modifica cuvîntul lui Iehova.
"Aceste versete apar în unele manuscrise şi versiuni biblice din secolele al V-lea şi al VI-lea e.n., dar nu apar în manuscrisele greceşti mai vechi: manuscrisele Sinaiticus şi Vaticanus 1209, din secolul al IV-lea. Dr. B. F. Westcott, o autoritate în materie de manuscrise biblice, a afirmat că „versetele... nu fac parte din naraţiunea originală, ci sunt o adăugire" (An Introduction to the Study of the Gospels, Londra, 1881, p. 338). În secolul al V-lea, traducătorul biblic Ieronim a afirmat că „majoritatea codicelor greceşti [nu conţin] acest pasaj" (The Last Twelve Verses of the Gospel According to S. Mark, de J. W. Burgon, Londra, 1871, p. 53). Într-o enciclopedie se spune: „Vocabularul şi stilul diferă atât de mult de restul Evangheliei, încât pare aproape imposibil ca Marcu să fi compus acest pasaj (adică versetele 9–20)" (New Catholic Encyclopedia, 1967, vol. IX, p. 240)."
Fii sănătos happy

| Idris explică (pentru iurii75):

Sunt sanatos. Alhamdulillah. (Lauda lui Allah).

Deci tu spui ca unii au incercat sa modifice cuvintele lui Iehova, insa cei care au facut asta, iti dai seama ca au si ei o sustinere si ceva pe care se bazeaza atunci cand aduc justificari asa cum faci si tu. Ceea ce e interesant, e ca in mare parte au reusit ce si-au propuse pentru ca o mare parte dintre oameni iau "de bune" aceste versete. Deci le considera autentice.

""Aceste versete apar în unele manuscrise şi versiuni biblice din secolele al V-lea şi al VI-lea e.n., dar nu apar în manuscrisele greceşti mai vechi: manuscrisele Sinaiticus şi Vaticanus 1209, din secolul al IV-lea. " - Daca aceasta eroare s-a produs atunci, ce ne asigura ca nu este posibil ca o eroare sa fie strecurata si in prezent, sa ce ne asigura ca pe viitor nu vor aparea alte erori?

Ce imi poti spune despre publicatia "Martorii lui Iehova" pe nume "AWAKE" din 8 septembrie 1957, care avea ca titlu 50.000 de erori in Biblie, pe baza cui pui acele erori, chiar si 5 dintre ele daca nu toate 50.000? Daca cuvantul lui Iehova nu poate fi modificat si nu poate contine erori, cum ar aparea 50.000 de erori in Biblie?

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

" si ei o sustinere si ceva pe care se bazeaza " -prejudecăţi, dorinţa de aşi promova propriile idei şi de a se preamări. ( ca şi satan)
" ce ne asigura ca nu este posibil ca o eroare sa fie strecurata si in prezent," - Iehova va veghea ca slujitorii săi să aibă tot timpul acces la cuvântul său. La fel ca în trecut, deşi foarte mulţi sau stăruit să modifice şi chiar să distrugă Biblia - n-au reuşit, consultând manuscrisile vechi putem separa oricând "pleava".
"8 septembrie 1957, " nu am această publicaţie de aceia nici n-am să comentez, mai ales că am mari îndoeli cu privire la autenticitatea faptului.

| Idris explică (pentru iurii75):

"La fel ca în trecut, deşi foarte mulţi sau stăruit să modifice şi chiar să distrugă Biblia - n-au reuşit, consultând manuscrisile vechi putem separa oricând "pleava". - Da domnule, Iehova a tinut in "intuneric" ani de-a randul oamenii, pana au venit martorii si au facut Biblia autentica. Am inteles!

""8 septembrie 1957, " nu am această publicaţie de aceia nici n-am să comentez, mai ales că am mari îndoeli cu privire la autenticitatea faptului." - Oh, aceasta publicatie a mai autentica decat ti-ai inchipui vreodata. As zice ca e mai autentica decat Scriptura pe care va bazati. Intreaba-i pe cei mai vechi dintre cei pe care tu ii urmezi despre aceasta publicatie. Allah imi este martor asupra faptului ca nu mint si ca aceasta publicatie este autentica. Mai ales ca poti avea acces usor la informatie in zilele noastre folosind internetul sau alte metode.

Nu mi-ai raspuns insa, voi sunteti aceia inspirati de duhul sfant? happy Adica nu la figurat ci la propriu va patrunde, avand diverse spasme si miscari ale corpului.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

"Iehova a tinut in "intuneric" ani de-a randul oamenii" -încep să cred că ura pe care o manifeşti te orbeşte şi te surzeşte şi nu iai seama nici la detalii simple. DE ex. Nu Iehova a instituit poligamia, el i-a dat lui Adam o singură soţie, totuşi a tolerat un timp aceasta ciar dând unele instrucţiuni pentru a o reglementa. Totuşi atunci când a considerat că este timpul potrivit a dat instrucţiuni concrete pentru a reveni la căsătoria iniţială, monogamă.
La fel şi acele adăugiri minore le-a înlăturat la timpul potrivit.
Continuăm mai târziu, plec.

| Idris explică (pentru iurii75):

Ce aveti fratilor, despre care ura tot vorbiti? Daca asta nutriti voi, in inimile voastre, nu inseamna ca se aplica la toata lumea, cu atat mai putin in cazul meu. Daca va apuca ura pe mine pentru ca va chem la un cuvant comun nu e vina mea. Din nou, daca va apuca ura din pricina neputintei voastre de a talmaci Scriptura pe care va bazati nu e problema mea.

Arata-mi un vers am zis, in care casatoria este limitata la o singura sotie, sau in care este condamnata poligamia si te cred. Din nou spun, ce aberezi tu din propria ganadire este egal cu zero.

"(...)Ura se ivește din gurile lor, dar ceea ce ascund piepturile
lor e și mai mare.(...)" [Qur'an 3:118]

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

happy Clar, trebuie să-ţi rugum ca la un copil mic, sau tu pe faci într-o ureche.
" care ura tot vorbiti" - cu siguranţă că nu dragostea te îndeamnă să cauţi acuzaţii ( prosteşti, care dacă ai medita puţin ţiai da seama despre ce e vorba) şi să te faci a nu înţelege argumentele.
"casatoria este limitata la o singura sotie, sau in care este condamnata poligamia " -tocmai despre asta vorbeam, ţiam dat un exemplu că la fel cum a tolerat un timp Iehova poligamia, care este o abatere de la normele divine, la fel a avut răbdare şi cu faptul că unii încerau repetat să modifice scripturile. Şi după cum la timpul potrivit a dat porunci clare de a reveni la norma iniţială, monogamia, tot la fel la timpul pe care la socotit potrivit a dirijat şiexcluderea acelor adăugiri. Clar sau tot e complicat?
""(...)Ura se ivește din gurile lor, dar ceea ce ascund piepturile
lor e și mai mare.(...)" [Qur'an 3:118]" văleleuuuu, deci dacă atâtea acuzaţii răutăcioase ies din gura ta - ce ascunde pieptul tău? happy

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

" aceasta publicatie a mai autentica decat ti-ai inchipui vreodata. As zice ca e mai autentica decat Scriptura pe care va bazati." -deja sunt aiureli. Ţiam spus clar - n-am accse la ea, nici pe net, am căutat.
"voi sunteti aceia inspirati de duhul sfant" -martorii nau pretins niciodată că sunt inspiraţi de spiritul sfânt pentru a adăuga ceva la scripturi sau altele.
" avand diverse spasme si miscari ale corpului."- stai liniştit, nu avem nimic de genul. Nuştiu tu!

| Idris explică (pentru iurii75):

Pai arata frate unde anume scrie ca poligamia este condamnata, sau unde se specifica clar numarul de sotii.

"văleleuuuu, deci dacă atâtea acuzaţii răutăcioase ies din gura ta" - Daca ma informez si te intreb niste chestii, inseamna ca te acuz? Ca dezbat cu tine niste subiecte, si ca imi spun punctul de vedere, nu inseamna ca te acuz.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Măi frate, una e să întrebi şi alta să acuzi. Adevărul e că de multe ori acuzi, nu întrebi. În fine, trecem peste asta.
Cu siguranţă nu-i nevoie să-ţi arăt unde scrie că lui Adam i-a fost dată o singură soţie. Lameh a fost acel care şi-aluat 2 soţii, un urmaş al lui Cain, din ce se scrie despre el reiese că nu era o persoană spirituală. Mai târziu şi alţii iau urmat exemplul (rău).
Dumnezeu a tolerat această practică, iar sub Legea mozaică a luat chiar unele măsuri pentru ca aceste femei să fie bine tratate. El a permis lucrul acesta până la instituirea congregaţiei creştine, când le-a cerut slujitorilor săi să revină la norma pe care o stabilise el însuşi în Eden.
Cu privire la căsătorie Isus a zis: „Cel care i-a creat i-a făcut de la început de sex bărbătesc şi de sex femeiesc şi a spus: «De aceea va lăsa bărbatul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de soţia sa şi cei doi vor fi o singură carne»" (Matei 19:4, 5). Dacă eşti atent este o revenire la norma iniuţială. De asemenea, Biblia spune că un bărbat căsătorit din congregaţia creştină căruia i se încredinţează anumite responsabilităţi trebuie să fie „soţul unei singure soţii" (1 Timotei 3:2, 12). (2 De aceea, supraveghetorul trebuie să fie ireproşabil, soţul unei singure soţii, cumpătat în obiceiuri, cu o minte sănătoasă, ordonat, ospitalier, capabil să predea,) (12 Slujitorii auxiliari să fie soţi ai unei singure soţii, conducându-şi bine copiii şi familia). Dar nu numai cei cu responsabilităţi ci toţi - 1 corinteni 7:2 ...fiecare bărbat să-şi aibă soţia lui şi fiecare femeie să-şi aibă soţul ei.
Fii sănătos. happy

| Idris explică (pentru iurii75):

Pai cu toate aceste multe randuri scrise, nu ai raspuns la intrebare. Unde este limitat numarul de sotii explicit la una singura. Chiar daca urmez sfatul tau si sunt atent, nu pot vedea limitarea numarului de sotii, ci doar tu il poti vedea pentru ca asa vrei sa iti impui sa vezi.

"«De aceea va lăsa bărbatul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de soţia sa şi cei doi vor fi o singură carne»" (Matei 19:4, 5)" - Daca un barbat va avea sa zicem 4 sotii, nu se va putea alipi de una dintre ele respectand cele spuse, fiind considerat ca s-a alipit de sotia sa? La fel si cu celelalte 3? Acest exemplu se aplica si in celelalte cazuri aratate de tine.

"1 corinteni 7:2 ...fiecare bărbat să-şi aibă soţia lui şi fiecare femeie să-şi aibă soţul ei. " - Chiar daca sunt 4 sotii, sotul se refera la una dintre ele ca fiind sotia lui, apoi la o alta dintre ele ca fiind sotia lui si tot asa, iar fiecare femeie va avea sotul ei. Simplu.

Deci intrebarea mea ramane fara raspuns din partea ta.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Prietene, "se va alipi de soţia sa şi cei doi vor fi o singură carne" nu se referă la relaţii intime, azi s-a alipit de una şi mâine de alta. Se referă la legătura indistructibilă ce trebuie să existe între soţi, ei devenind o singură carne, un tot întreg în care nu mai este loc pentru o altă persoană.
""1 corinteni 7:2 ...fiecare bărbat să-şi aibă soţia lui şi fiecare femeie să-şi aibă soţul ei. " - Chiar daca sunt 4 sotii, sotul se refera la una dintre ele ca fiind sotia lui, apoi la o alta dintre ele ca fiind sotia lui si tot asa, iar fiecare femeie va avea sotul ei. Simplu." -eşti ipocrit prietene, şi încă tare. Îţi trece pe lângă urechi faptul că Iehova i-a dat lui Adam o singură soţie. Te faci că nu vezi " (2 De aceea, supraveghetorul trebuie să fie ireproşabil, soţul unei singure soţii, cumpătat în obiceiuri, cu o minte sănătoasă, ordonat, ospitalier, capabil să predea,) (12 Slujitorii auxiliari să fie soţi ai unei singure soţii, conducându-şi bine copiii şi familia)" -cât de clar mai vrei? Şi când ţii cont de toate acestea îţi dai seama că "argumentul " tău (sotul se refera la una dintre ele ca fiind sotia lui, apoi la o alta dintre ele ) e cusut cu aţă albă.
" Chiar daca urmez sfatul tau si sunt atent," - de ai fi cu adevărat atent ai înţelege şi de ce când dă sfaturi soţului scriptura nu zice " soţul să-şi iubească soţiile ci spune să-şi iubească soţia; de asemenea nu spune soţiile să-şi respecte soţul ci spune soţia să-l respecte.
Aşa că ruşine prietene, eşti ipocrit.

| Idris explică (pentru iurii75):

Cele la care ma asteptam nu intarzie sa apara. Din nou incepi cu jigniri, ceea ce denota caracterul tau de om, de crestin. Asa crezi ca ar actiona Isus(AS)? Daca nu poti raspunde la ce te-am intrebat, si nu poti dovedi cu versete atunci accepta acest lucru si asta este. De fapt nu ti-am cerut nimic mai mult, doar referinte si atat nu interpretarea ta. La fel ca prima data, inchei din nou aceasta discutei cu tine, pe fondul jignirilor si a vocabularului. Inainte de a mai vorbi cu mine, lucreaza la comportamentul si limbajul tau. O zi buna!

PS: Intre timp cauta referintele despre care am pomenit.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

"Din nou incepi cu jigniri, " - deloc. Nu este o jignire ci o constatare.
Când o persoană ignoră intenţionat acea parte a argumentării care nu-i convine şi repetă că nu i s-a dat răspunsul cerut, asta arată că este nesincer, ipocrit.
" Asa crezi ca ar actiona Isus(AS)? " nu că "ar acţiona " ci chiar " a acţionat"! Când unii treceau cu vederea acele porunci care nu le conveneau Isus le-a spus direct "Astfel, aţi anulat cuvântul lui Dumnezeu din cauza tradiţiei voastre. 7 Ipocriţilor, bine a profeţit Isaia despre voi când a zis: 8 «Poporul acesta mă onorează cu buzele, dar inima lor este departe de mine."
"nu ti-am cerut nimic mai mult, doar referinte " şi le-ai primit, totuşi te-ai făcut că nu le vezi.

| Idris explică (pentru iurii75):

Nu le-am primit, mai scriele odata. Daca tu pui doar o cifra in fata randului de unde sa stiu eu in ce capitol, sau carte sa o gasesc. Lasa-mi capitol, verset, si tot sa pot accesa usor.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

"Nu le-am primit, mai scriele odata. Daca tu pui doar o cifra in fata randului de unde sa stiu eu in ce capitol, sau carte sa o gasesc" - Nu înţeleg, îţi baţi joc de nine sau pur şi simplu nu citeşti comentariile. Sau când citeşti cauţi doar noduri în papură ignorând restul?
Reproduc - " De asemenea, Biblia spune că un bărbat căsătorit din congregaţia creştină căruia i se încredinţează anumite responsabilităţi trebuie să fie „soţul unei singure soţii" (1 Timotei 3:2, 12). (2 De aceea, supraveghetorul trebuie să fie ireproşabil, soţul unei singure soţii, cumpătat în obiceiuri, cu o minte sănătoasă, ordonat, ospitalier, capabil să predea,) (12 Slujitorii auxiliari să fie soţi ai unei singure soţii, conducându-şi bine copiii şi familia). "
Domnule, ţi-am dat şi sursa şi ţi-am reprodus şi versetele în paranteze ca să-ţi fie mai uşor. Care e problema, nu înţeleg?!

| Idris explică (pentru iurii75):

Da, deci am verificat. Eu folosesc 3 versiuni ale Bibliei, sa zicem cu asta a voastra 4. In 3 dintre ele, la 1Timotei 3:2 este vorba despre "episcop" si doar in cea a martorilor este vorba despre "supraveghetor". Situatia este de 3 la 1. Majoritatea fac referire la "episcop". De ce ar trebui sa iau in considerare ceea ce spui tu, si nu ceea ce scrie in celelalte versiuni?

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Măăăi, da eşti cadruuuu! rolling on the floor
Îmi pare că discutam alt subiect. Îmi pare că vorbeam de poligamie.
Tu deja abandonezi acest subiect şi te legi de altul!
Spune-mi te rog, cu ce se scimbă ideea din versete în dependenţă de cum este numită persoana dată - supraveghetor sau episcop, slujitor auxiliar sau diacon? Este vorba de nişte bărbaţi care aveau anumite responsabilităţi în congregaţia creştină şi care erau şi exemple pentru ceilalţi! Sau lăsăm baltă ce discutam şi începem să analizăm care denumire e mai potrivită, vai aproape de original?
Şi încă o ceva - spune-mi sincer, eşti un copil minor sau un bărbat adult? Nu de alta dar apar unele bănuieli.

| LDCCristi a răspuns (pentru iurii75):

M.am uitat la amandoi ce discutii ati batut si crede.ma ca doar odata am citit ce ai tastat si am inteles totul. Eu sunt crestin dar va admir pentru ca voi studiati biblia si redati acele pilde cu exemple chiar din biblie. Mai pe scurt Biblia e o Fantana iar voi usor usor cu galeata deslusiti toate misterele.

| iurii75 a răspuns (pentru LDCCristi):

Mulţumesc.
" Eu sunt crestin " - şi noi credem în Isus Cristos.
Toţi pot acumula cunoştinţă din Biblie, mai ales că e spre folosul nostru personal. Isaia 48:17 Iată ce a spus Iehova, Răscumpărătorul tău, Sfântul lui Israel: „Eu, Iehova, sunt Dumnezeul tău, Cel care te învaţă ce-ţi este de folos, Cel care te călăuzeşte pe calea pe care trebuie să umbli. 18 O, de-ai lua aminte la poruncile mele! Atunci pacea ta ar fi ca un râu şi dreptatea ta ca valurile mării!
O zi bună.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Păcatul strămoșesc l-au avut și cei de dinaintea lui Iisus (cum ar fi Maica Domnului), Iisus vrea aprobarea noastă pentru a ne curăța de păcate și a ne pune în rai, pentru asta trebuie să ne botezam cu apă(ca o mărturisire a credinței) și să ne pocăim pentru a primi de la Iisus botezul cu Duh Sfânt pentru a ajunge în rai(încearcă să duci o viață în comuniune cu Dumnezeu pentru asta)

| Iunix a răspuns:

A trișat când s-a respawnat și păcatele s-au reactivat. Ok, vrei un răspuns serios? Scopul religiei este controlul populației, un control bazat prin frică și teroare. Oamenii trebuie să iubească religie, să-l iubească pe Dumnezeu, de aceea toți spun că Dumnezeu e bun etc., astfel oamenii au încredere în el, el îi iubește, apoi, pentru a le arăta oamenilor că Dumnezeu trebuie respectat și venerat s-a mai adăugat în biblie numeroase scene în care Dumnezeu își arată mânia, omoară mii de copii nevinovați, dar cu toate acestea este considerat bun și drept. Ce învață oamenii de aici? Învață că Dumnezeu e bun, pentru că așa spune în biblie, Dumnezeu e puternic, Dumnezeu poate oricând să-i distrugă dar îi cruță din „ iubire " și că nu trebuie să-l supere pe Dumnezeu, altfel vor fi chinuiți în iad, sau vor fi pedepsiți și blestemați de acesta. ( „ Te blesteamă Dumnezeu " ). Apoi, apare Iisus, fiul lui Dumnezeu făcut cu un om, cu fecioara Maria ( fără ca aceasta să o întrebe ) practic a violat-o într-un mod „ divin ". Iisus are rolul de ai face pe oameni să se simtă prost și datori, deoarece acesta a fost răstignit pentru păcatele lor, Iisus a fost chinuit pentru ei. Deci până aici oamenii îl consideră pe Dumnezeu bun, dar trebuie să-l respecte că nu e de joacă, și Iisus a murit nevinovat în chinuri groaznice pentru ei iar ei sunt datori lui Iisus.

( De asemenea, Dumnezeu e atât de bun încât îi trimite propriul fiu ca să moară în chinuri ca tot el să ne ierte păcatele noastre. Cu adevărat un tată iubitor. )

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

Câteva greșeli gramaticale, dar asta e mă grăbesc, nu stau să pierd un sfert de oră explicându-i cuiva ceva iar acesta nici măcar să nu citească.

| BogdanMx a răspuns (pentru Iunix):

Cred ca gresesti, acela este scopul "savantilor" tai care te invata ca nu exista Dumnezeu happy

| Idris explică:

"Robii Celui Milostiv [Wa ‘Aibadu ar-rahman] sunt aceia care merg pe pamant cu smerenie, iar atunci cand cei ignoranti le vorbesc lor (adresandu-le cuvinte urate), ei le raspund cu cuvinte de pace." [Qur'an 25:63]

Bag seama ca te-a ajuns frustrarea facandu-ti un cont nou doar pentru a injura, dar ce e mai urat din partea ta este ca folsesti numele lui Isus la nickname, semn ca probabil esti crestin. Cu aceste cuvinte, crezi ca ii faci cinste lui Isus (Pacea fie asupra sa!), sau crezi ca Isus este mandru de tine daca vorbesti astfel? Nicidecum! Departe esti de Isus, de comportamentul lui, si de cele la care el a indemnat. Macar fii demn si foloseste-ti nickul si contul bun, nu unul nou facut pentru a iti pastra anonimatul. Crezi ca Dumnezeu nu stie cine esti? PACE!

| KiszMy a răspuns:

"Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte."
Aici se observă "toleranța" creștinismului față de celelalte credințe religioase. Acesta este crezul creștinilor.

| ania a răspuns (pentru KiszMy):

Toate credințele religioase si toate concepțiile despre lume și viață sunt exclusiviste.E evident că Iisus Hritos, Mahomed, Budha, diverse religii orientale, ateismul nu pot fi toate sau mai multe adevărate în același timp/Și cei care susțin că totul e reltiv, cred că totul e relativ înafară de afirmația că totul e relativ, pe care n-o pun la îndoială, o consideră absolută.

| AkTeNBok a răspuns:

Isus nu a putut șterge păcatul strămoșesc, însă a creeat botezul, prin care ni se iarta acest păcat. Pacatul strămoșesc rămâne la orice om daca nu trece prin sacramentul botezului. De asta a creeat Isus sacramentul botez ului

| mentholinks a răspuns (pentru AkTeNBok):

Isus n-are nicio legatura cu niciun pacat stramosesc pentru ca nu exista pacatul stramosesc. A fost inventat de biserica pentru a se asigura ca inca de mici copiii sa fie supusi bisericii ca mai apoi sa cotizeze.

| AkTeNBok a răspuns (pentru mentholinks):

Nu ai dreptate, păcatul strămoșesc a fost facut la inceputul lumii de către primii oameni: Adam si Eva.

| Idris explică (pentru AkTeNBok):

Pai nu am spus ca am dreptate, am intrebat ceva. Pacatul a fost facut de Adam si Eva, insa Isus pentru ce pacate a murit?

| Idris explică (pentru AkTeNBok):

Unde scrie acest lucru?

| AkTeNBok a răspuns (pentru Idris):

Poți ruga sa iti explice un preot, sau citește biblia.

| Idris explică (pentru AkTeNBok):

Pai de ce am nevoie de altcineva sa inteleg Biblia. Daca sunt singur in jungla, cu o Biblie, nu ma pot mantui daca nu vine cineva sa imi traduca sau sa imi explice mesajul biblic? Ceea ce fac preoti si alte secte, este doar sa reinterpreteze si sa adauge cuvinte de ale lor si sa dea ei sensuri cum doresc. Atata tot