| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Consider ca nu ar trebui sa existe nici o religie! Nu credeti ca crestinilor li s-au spalat creierele cu prea multa apa sfintita? Raspundeti cu opinii si argumente strict personale.

Răspuns Câştigător
| Electrik22 a răspuns:

Religia promoveaza o ideologie defectuoasa insa tare ma tem ca si fara ea, realitatea ar fi aceeasi. Cred ca religiile ar trebui sa dispara -marea majoritate- deoarece acestea sunt impotriva avorturilor, ii face pe oameni sa gandeasca denaturat, ii face incrancenati, aroganti, intoleranti si sa adopte valori care nu ajuta bunului mers al societatii.winking

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu si-a spalat nimeni creierul cu apa sfintita.Pur si simplu ei cred Cuvantul lui Dumnezeu si il aplica in viata de fiecare zi.Acest Cuvant ne invata sa traim frumos sa facem binele.Care este problema ta?

| Foxie2 a răspuns:

Incep cu o paranteza ca sa fiu sigura ca intelegi ce inseamna religia si legatura ei cu Dumnezeu.

(Religia a fost creata de oameni. Fiecare om a cautat cuvantul Domnului si la inteles in felul sau. De aceea s-au creat atatea religii. Oamenii la randul lor trebuie sa-L cunoasca pe Dumnezeu, sa asculte toate opinile si sa traga singuri concluzia. In functie de aceasta omul, isi alege drumul in viata. Unii devin atei, altii aleg o religie iar altii isi creeaza propria religie. Religia e felul in care il poti vedea pe Dumnezeu.

Nu stiu exact la ce te referi pentru ca religia nu are legatura cu existenta Lui Dumnezeu.Cam asta e cu religia. Iar acum revenind la afirmatia ta).

Cum sa nu mai existe nici o religie? pai asta inseamna ca oamenii nu ar trebui sa mai judece, sa mai gandeasca, sa nu mai aiba vreo parere. Si atunci, ma rog, de ce mai avem creier? Ca sa nu-l folosim? Sa nu judecam?

| OOOLEOOO a răspuns:

''Opreste religia care ne tine inchisi ca intr-o puscarie''

| 4b a răspuns:

Mai bine fiecare cu religia luilaughing glumesc... faza cu apa sfintita e o mare prostie si niciunde in Biblie nu scrie de asa ceva; inventie omeneasca cu pretext crestin...vai si amar de cei inocenti.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cum crezi că ar arăta societatea fără credinţa în Creator?

| Ghiti2011 a răspuns:

Stiti cear fi pe pamant fara religie? fara teama ca daca suntem rai meregem in iad.Acuma probabil pe pamant n-ar fi mai mult de 20000 de mi de oameni care probabil sau vana ca canibali sa se ucida gandeste-te ca ininte ca Iisus sa vina pe pamant inca tineri ca tine mergeau in razboi

| Foxie2 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Vad zilnic destui atei, destui infractori, destui oamenii care cred in Dumnezeu dar fac rau cu nemiluita. Puscaria e plina. Exista frica de iad, nu le pasa spun ca se pocaiesc la batranete...cand esti batran de nu mai poti tine nici lingura cu supa in mana nu cred ca mai ai puterea sa impusti vreun om. In loc de frica de iad exista frica de puscarie. Atunci la ce mai e buna povestea asta?
Nu are niciun rost sa inventam o poveste de care majoritatea nu tine cont si mai ales cand exista metode mai eficiente.