Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca sunt cartile de baza pe care ar trebui sa le citeasca un tanar pentru dezvoltarea personalitatii sale? vreau opinii personale nu topuri copiate happy si cateva argumente

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu vin cu niciun raspuns laughing Nu citesc carti de genul, si nu cred ca m-ar interesa sa citesc asa ceva.

Dar nu de asta am venit aici sa comentez tongue Vreau sa spun faptul ca aceasta intrebare este postata de aproximativ o zi, si este la categoria "Recomandate" care apare prima la home pe TPU.

Deci iti dai seama ca zeci, poate chiar sute de useri, sau cine stie, poate chiar mii au vazut intrebarea. dar de ce nu a raspuns nimeni? Pentru ca probabil niciun copil / adolescent din ziua de azi nu si-ar ocupa timpul cu asa ceva (adica cu cititul unei carti) cand poate face ceva mult mai distractiv pentru sine...

Poate daca nu spuneai "vreau opinii personale nu topuri copiate happy si cateva argumente" cativa oameni probabil ca ar fi raspuns, dar mno, luat de pe net...

Deci din nou, scuze ca am venit sa iti comentez la intrebare fara sa iti dau un raspuns pentru intrebarea pe care ai pus-o. >.< Trebuia sa o zic... Imi pare rau :-s

Ceea ce vreau sa exemplific prin asta este ca probabil ca nimeni nu mai citeste asa ceva in zilele de astazi... Sau cel putin generatia tanara.

| malvinacroft a răspuns:

Alchimistul, Paulo Coelho
Momo, Michael Ende
Intalniri cu oameni remarcabili, GI Gourdjieff

Daca e vorba de carti folositoare pentru dezvoltarea peronalitatii, nu carti placute si atat, care sa te distreze.

| AdaDreaMer a răspuns:

Sincer eu sunt inca acel gen de om care imi place lectura, oricit de ocupata nu as fi. Majoritatea cartilor m'au ajutat sa'mi pun principiile in viata si sa imi "formez" un caracter.
Literatura romaneasca mult a influentat de ex:
Tema pe acasa - Nicolae Dabija
Ion - Liviu Rebreanu
Padurea Spinzuratilor - Liviu Rebreanu
Moara cu Noroc-Ioan Slavici
Iar din universala ti-as propune:
Viol-Billie Sue Moisman
Moartea pe Nil-Agatha Christie
Vraciul. Profesorul Wilczur - Tadeusz Dolega Mostowicz.
Cel putin astea au fost preferatele mele)
Orice lectura nu vei alege, odata ce iti place, te va ajuta la formarea personalitatii)

| Arkeyy a răspuns:

Personalitatea este cam dificil sa o dezvolti, deoarece se trage din firea omului cu care te nasti si e foarte greu sa o schimbi. Ceea ce iti poti dezvolta este caracterul, dar caracterul depinde mai mult de anturaje, evenimente din viata de zi cu zi, etc. Astfel, nu exista un "top" al lecturilor pentru dezvoltarea personalitatii, mai mult exista diverse top-uri pentru dezvoltarea culturii generale si al unui vocabular diversificat.

Ca sa nu fiu totusi pe langa intrebarea ta, iti pot da exemplu propriu ce lecturi s-au potrivit personalitatii mele, cea mai remarcanta fiind Jurnalul adolescentului miop - Mircea Eliade, roman al experientei, alaturi de cateva carti de filosofie.

Imprumuta carti de la prieteni, carti recomandate si vezi ce tip de lectura ti s-ar potrivi tie!

| Bombaa a răspuns:

Ciuliandra_rebreanu
CAsa de sticla
Geniul pustiu

| Maria21i a răspuns:

Rosu si negru - Stendhal
Enigma Otiliei - George Calinescu
Ion - Liviu Rebreanu
Moara cu noroc; Mara - Ioan Slavici

Nu stiu daca sunt ''cartile de baza pe care ar trebui sa le citeasca un tanar pentru dezvoltarea personalitatii sale'', dar sunt preferatele mele si sper sa te ajute. happy