| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cred ca religiile au stiut foarte bine faptul ca vor exista oameni care vor respinge existenta lui Dumnezeu,oameni care vor prefera stiinta,chiar si stiinta e o manipulare religioasa, nu credeti?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Stiinta nu este pentru sau contra religiei. Stiinta este doar contra prostiei, fanatismului, obscurantismului.

| danay72 a răspuns:

Încă de la început au existat persoane care au respins pe Dumnezeu. Și întotdeauna vor fi. Dar ceea ce ajută o persoană sa nu se lase manipulata nici de religie, nici de știință, este sa facă cercetări atente ca sa se convingă singura de existența lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Te inseli poporul evreu a avut mai multi zeii ca apoi lau adaoptat pe iahve si iau respins pe alti e altceva, la respins pe iahve? ei credeau in zeul care le aducea belsug cat mai mare

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Întotdeauna au avut ca Dumnezeu pe Iehova, ca și popor. Persoane individuale, dar nu tot poporul, s-au închinat la zeii națiunilor, ca Baal, Moloh.

| RAY a răspuns:

Stiinta nu are legatura cu religia astea sunt minciuni,stiinta este studiul asupra naturi prin metode stiintifice,prin aceste metode oamenii de stiinta emit o ipoteza care apoi e dovedita de mai multe ori pana sa ajunga teorie trece mult timp, teoria evolutiei a fost acceptata cand foarte multe dovezi au fost aduse dovezi fosile, adn si sa ajuns la niste concluzi, stiinta nu manipuleaza pe nimeni din contra isi deschide mintea sa gandesti liber si sa gandesti rational si sa poti dovedi ceea ce afirmi, legat de religie oamenii de stiinta vor dovezi ca si orice liber cugetator, unde vezi tu manipulare in asta?

| Drimmero a răspuns:

Stiinta si religia n-ar trebui sa fie rivale, ci ar trebui sa dea mana cu mana pentru a arata lumii adevarurile care se ascund de frica unei reactii asupra realitatii. Sa dea jos rivalitatea,, nu este benefica deloc!

| Mayhem666 a răspuns:

Nu, stiinta vine cu teorii si dovezi, iar religia vine cu povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Religia este prima incercare a omului de a face stiinta. Ambele incearca sa explice mediul inconjurator.
In afara de ce am spus mai sus stiinta si religia nu au nimic in comun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta si religia sunt mana in mana. Ambele incearca sa ascunda adevaratele origini ale omului dar si alte lucruri la fel de grave. Religia ne invata ca am fost creati de "dumnezeu" din pamant si nu mai stiu ce (cu toate ca ideea de "dumnezeu" crestin a aparut acum 2000 de ani si nimeni nu era idiot sa inghita aceasta religie dar prin intermediul inchizitiei s-a ajuns unde s-a ajuns) iar stiinta incearca sa ne dovedeasca ca am evoluat din maimuta. Cam greu de crezut ambele variante. Ideea asta de rivalitate intre stiinta si religie este doar de ochii lumii, doar pentru a crea confuzie.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

"ideea de "dumnezeu" crestin a aparut acum 2000 de ani si nimeni nu era idiot sa inghita aceasta religie" - De ce ar trebui sa ne rezumam doar la atat? Doar la "dumnezeul" crestin? Dumnezeu a trimis profeti care au sustinut existenta lui si au adus mesajul lui, acela de a îl adora decat pe El fara parteneri, fii sau fiice, sau asociati. De la Adam, pana la Muhammed toti profetii au fost trimisi cu acelasi mesaj. Ca, crestinii au inteles gresit mesajul, lasandu-se mintiti de preotii si calugarii lor care mananca averile oamenilor cu lacomie si s-au abatut de la calea lui Isus si nu urmeaza ceea ce el a urmat asta e altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Faza este că această religie, cu sau fără profeți, cu sau fără Isus (care n-a existat niciodată) și-a câștigat statutul din prezent prin teroare și MULTĂ vărsare de sânge. Au avut loc masacre masive pentru ca această religie apărută acum 2000 de ani (o perioadă surprinzător de recentă, omenirea este cu mii și mii de ani mai "bătrână") să-și adune adepții care prin continuă perpetuare au ajuns la aproximativ 2 miliarde în prezent, în decursul a vreo 9 secole. Dacă n-ar fi existat inchiziția, acum nu mai vorbeam nici pe departe de ce a făcut Isus și profeții creștini sau despre orice este legat de creștinism. Această religie n-a avut decât scopul pur de a îndobitoci lumea. Cine încerca să se întoarcă înapoi la religiile antice era persecutat pe motiv de "erezie" iar majoritatea cărților și documentelor antice atât istorice cât și oculte/ezoterice au fost distruse iar documentele rămase întregi sunt păstrate bine mersi departe de ochii lumii în locuri precum biblioteca de la Vatican unde nimeni nu are acces.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Hindusii n-au avut Inchizitie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Religia hindusa este una antica, cu vreo 1500 de ani mai veche decat crestinismul (wikipedia), adica una din religiile pe care crestinii doreau sa le elimine pentru ca religia hindusa era una spirituala unde osmenii practicau meditatia pentru sanatate si multe alte minuni. Daca este sa ma iau dupa wikipedia, triburile nomade ariene care au venit in valea Indusului si-au amestecat conceptele spirituale cu cele deja existente aici, formand astfel religia hindusa, deci traditiile si conceptele spirituale hinduse sunt mult mai vechi decat hinduismul propriu-zis. Sunt curios cum de n-a ajuns inchizitia crestina si la ei dar in orice caz am inteles ca hinduismul din prezent a fost puternic crestinizat (de exemplu se roaga precum crestinii cu palmele impreunate la gura).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta e asemanatoare cu religia, depinde de felul in care le vezi.Amandoua au o istorie, contin date, minciuni dar si adevaruri si lectii de viata.Religia nu e o manipulare, anumite persoane au facut-o sa para asa si altii au crezut orbeste.De-alungul anilor religia s-a schimbat mult, in timp ce stiinta are are date exacte.Dar pentru mine amandoua sunt una si aceeasi.Eu cred ca la inceputul a tot ceea ce exista s-a aprins undeva, in centrul a ceea ce urma sa devina univers, o energie.Acea energie a prins forma, constiinta si putere devenind Dumnezeul din ziua de azi.El a creat universul prin intermediul atomilor, probabil fiind la inceput era tot ceea ce putea sa creeze si din acea "ciorba" a avut loc o uniune intre doi atomi care a dat nastere unei explozii de energie(Big Bang)si a dat viata universului.Atunci Dumnezeu a inteles cum poate crea si distruge.A unit si distrus grupuri de atomi pentru a vedea ce iese modeland universul. Dupa a lasat totul sa se faca de la sine.A creat fiinte cu viata si suflet, cu puterea de a iubi si a intelege iubirea imprastiindu-le prin tot universul in diferite forme si cu diverse tipuri de inteligenta. Oamenii au fost candva maimute si din ele am evoluat, dar aceasta evolutie a fost tot voia Domnului.De la inceputul acestei lumi si pana acum toate formele de viata si-au schimbat forma fizica intr-un decurs de milioane de ani.La inceput oamenii nu existau, ar fi o aberatie sa zici ca in urma cu probabil 16 milioane de ani oamenii dominau Pamantul.Suntem speciali, motiv pentru care nu ramanem la fel, ne schimbam mentalitatea cu trecerea anilor. Dumnezeu pe care il stiu eu exista, dar El este o parte din stiinta, un fenomen explicabil.Asta e varianta mea, poate nu e cea mai buna dar eu cred in asta.Singura diferenta dintre stiinta si religie sunt denumirile si oamenii care au pareri diferite.Acum fiecare are dreptul sa creada ce vrea.Dar eu stiu ca la inceput amandoua au fost la fel, noi am schimbat-o...

| Idris a răspuns:

Cu siguranta ca vor exista oameni care vor respinge existenta lui Dumnezeu, pana cand Isus (AS) se va intoarce pentru a doua oara. Atunci, nu va mai ramane nimeni pe pamant care sa nu creada in el, in Isus ca fiind un profet si un mesager al lui Allah si nimic mai mult de atat.

"chiar si stiinta e o manipu*are religioasa, nu credeti?" - Exista o mare probabilitate ca stiinta sa manipu*eze oamenii. Eu personal asta cred.