| celceeste a întrebat:

Faptul ca eu as fi un arhitect, adica un Creator, credeti ca ar explica existenta lui Greuceanu din povestile pentru copii, sau existenta lui Dumnezeu din povestile religioase?
Ce legatura credeti ca exista intre Marele Arhitect care a creat universul si lumea in care traim, cu un personaj fictiv dintr-o carte religioasa scrisa de oameni primitivi?
Oare din ce cauza religiosii nu accepta stiinta si dovezile pe care aceasta le aduce, in domeniul evolutiei, pentru ca Stiinta si nu Religia este instrumentul cu care a Creat lumea Marele Arhitect, si nu povestitorii ai unor minciuni fanteziste despre Greuceanu sau Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Tu esti soimos.

| Lizzu a răspuns:

Buna happy
Interesant concept si teorie.
Eu una cred ca daca ar exista vreun Mare Arhitect el ar crea da, cu ajutorul stiintei,lumea mica exact o macheta in care pune oameni sa vietuiasca.

Daca te uiti un pic din afara, iti ridici constiinta deasupra, lumea noastra fizica seamana cu o macheta.
Arhitectul a pus religia in ea poate pentru ca oamenii sa aiba o preocupare, chiar nu-mi dau seama.
Daca nu ar exista contradictiile astea intre religii si intre oameni, poate ar fi totul plictisitor din unele puncte de vedere.

Dar de ce oamenii considera pacea plictisitoare? Pace, toleranta, ingaduinta intre oameni... toate astea, de ce nu sunt luate in seama de locuitorii Pamantului si nu sunt ingrijite ca sa creasca si sa se extinda pe toata suprafata Pamantului?

--Religiosii, dupa cum le spune si numele, sunt religiosi. Majoritatea nu se gandesc ca stiinta sta la baza vietii si a universului in care traim.
Ei cred in religia lor in care s-au nascut si cred ca e pe primul loc in viata si nu accepta ca asa cum ei au un dzeu, multe alte popoare au dzei diferiti.

Din pct meu de vedere nici un dzeu nu este cel adevarat. Nu dumnezeii asa cum sunt infatisati in religie.

Daca nu ai vazut filmul Matrix ti-l recomand cu placere. Si acolo e un mare arhitect si mi se pare ca acest fapt de a fi un arhitect si de a te juca cu niste fiinte in felul acesta denota o tulburare de personalitate intr-un fel.

Parerea mea.

| celceeste explică (pentru Lizzu):

Ce dovezi ai tu ca religia vine de la Marele arhitect?
Te referi la religia lui Moise pe care a primit-o personal de la Yahwe?
Poi atunci de ce nu urmezi acea religie?
Intr-adevar la baza vietii omului sta Stiinta si nu religi, si atunci de ce sa preda religie in scoli? Nu cumva ca sa se prosteasca tinerii ca sa devina oi smerite si sa se lase mulse de toti preotii si politicienii?
Am vazut filmul Matrix si mi-a placut foarte mult, doar atat ca eu cred ca EVOLUTIA are un rost si o importanta deosebita!

| Lizzu a răspuns (pentru celceeste):

Scuze ca am scris cam mult dar nu puteam sa expun ideile mele foarte succint.
Nu am dovezi ca religia vine de la arhitect. Pur si simplu asta e vocea constiintei colective.

Nu cred in Moise si in tablitele lui. Nimeni nu i-a dictat acele porunci ci poate doar constiinta lui si atat. Poate el vroia o lume mai buna si a incercat prin asta sa schimbe ceva spunand ca sunt de la dzeu.

Religia e predata inca in scoli, da pentru a forma de mici fiintele umane si a le sculpta mintea la unison. Eu asta cred.

| celceeste explică (pentru Lizzu):

In niciun caz nu este ce spui tu!
daca ar fi fost vocea constiintei colective, nu ar fi trebuit sa fie impusa prin crime si amenintari cu moartea, si nici prin "convingatoare" arderi pe rug.
2 In cazul lui Moise, nici macar atat, si el a furat modelul de la faraonul egiptean Echnaton/Akenathon.
3 Poti sa spui si altfel, adica ca se invata religie in scoli pentru a imbrobodi copii astfel ca sa fie manipulati de catre biserica si de organele de securitate care stau in spatele ei!

| Exilee a răspuns (pentru celceeste):

De ce ti-ai pus numele "cel ce este" care talmacit in ebraica inseamna Yahweh?

| celceeste explică (pentru Exilee):

Pentru ca eu sunt cel ce sunt!
Sau nu crezi asta?

| Exilee a răspuns (pentru celceeste):

Nu happy

| celceeste explică (pentru Exilee):

Te pomenesti ca NU eu sunt cel care sunt, ci sunt cel ce esti... de fapt tu?
hahahahaha!
Stai cam slabut cu logica!
Tocmai ca pe yahwe il cheama asa este o dovada ca toti oamencare constientizeaza acest lucru...sunt Dumnezei!
Fapt confirmat chiar de Yahwe in facere si inca de 2 x!

| ErrorFound a răspuns:

Ca arhitect tu nu esti creator. happy
Tu esti sefu' creatorilor(muncitorii).
Deci si creatorii au un sef, inclusiv Dumnezeu.winking

| celceeste explică (pentru ErrorFound):

Ai vreo dovada stiintifica precum ca Sefu este tocmai "dumnezeul" religiei tale?
Sau doar crezi asta, si prin urmare toti cei care nu credem ca tine. inseamna ca suntem decat niste prosti?
Poi Dumnezeu de ce nu ar avea un sef al lui care l-a creat pe el?
Sau nu tot ce exista, exista doar datorita unui Creator, deci daca exista si Dumnezeu si el exista doar pentru ca a fost creat?
Nu?

| celceeste explică (pentru ErrorFound):

Ca si arhitect esti Creator pentru ca tu ai planuit creatia, muncitorii sunt doar sclavii care executa lucrarea ta!

| ErrorFound a răspuns (pentru celceeste):

Frate, eu nu cred in nici un Dumnezeu, fie ca e al crestinismul, islamismului, etc. Nu suport ideea ca cineva imi este superior in primul rand.
N-am o dovada fiindca nu exista un creator. Nici nu m-ar interesa daca ar fi.

| celceeste explică (pentru ErrorFound):

Poi daca nu suporti ideea de Dumnezeu deasupra ta, atunci de ce nu il crezi pe Isus Christos care confirma ce a spus Creatorul cand acesta a afirmat ca OMUL = Dumnezeu?
Sau nu te-ai prins ca Omul este si Creator?

| ErrorFound a răspuns (pentru celceeste):

Da, omul este creatorul lui Dumnezeu. happy

| Kalla a răspuns:

Eu sunt crestina dar imi place stiinta in afara de atunci cand incearca sa-mi abureasca credintele.Sunt de parere ca daca ei cred ca stiu adevarul, sa si-l tina pentru ei pentru ca nu e frumos sa distrugi o cultura atat de frumoasa care a fost in centrul atentiunii in arta timp de sute de ani.Sa ne gandim ca majoritatea operelor cele mai cunoscute si frumoase din lume sunt pe tema religioasa mai ales crestina.

| celceeste explică (pentru Kalla):

Stiinta nu se preocupa cu aburitul credintelor ci cu explicarea stiintifica a fenomenelor pe care tu doar le crezi dar nu le stii!
"Aburitul" acesta tine de religia care ti-a pus o broboada peste ochi astfel incat sa nu mai crezi adevarurile stiintei ci doar minciunile unei doctrine religioase bazate pe NE stiinta!
Stiinta trebuie popularizata si nu ascunsa asa cum ar trebui tu sa-ti ascunzi credinta!
Nu conteaza tema unei opere de arta ci valoarea executiei, evident ca biserica fiind cea care jefuia banii de la saracime, avea bani sa plateasca cei mai renumiti artisti ai vremii si sa le impuna pretentiile ei!
Asa ca exemplul tau este un antiexemplu!

| Maxim96 a răspuns:

Fie Dumnezeu preaslavit in toti vecii!

| celceeste explică (pentru Maxim96):

Depinde pe care Dumnezeu vrei tu sa-l slavesti?
Poate iti face placere sa-L slavesti pe Dumnezeul veacului acesta, si nu pe Yahwe pentru ca ala apartine de alt veac cu o lege "veche" si tu il preferi pe "dumnezeul" acestui veac ca ti-a adus tie si celor ca tine o "lege noua"!

| Maxim96 a răspuns (pentru celceeste):

Eu pe Hristos i-L slavesc impreuna cu Tatal si cu Duhul!

| Andrei123Andrei a răspuns:

Fiind un arhitect doar transformi materia.Nu creezi nimic, ci doar transformi. Sper ca am dreptate... daca nu, contraziceti-ma.