| pesciolino a întrebat:

Crede cineva in icoanele facatoare de minuni? (cer si un text biblic daca se poate)

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Nu poti primi ceea ce nu exista (textul Biblic). Singurul citat privind icoanele se gaseste in EXODUL 20, 4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,"
Ceea ce ti-am citat mai sus este PORUNCA a DUOA din DECALOG (cele zece porunci) sau Poruncile Morale ale lui Dumnezeu. Aceste porunci sunt LITERA de LEGE pentru orice ins care vrea sa fie Crestin.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru danut):

Sf.Apostol Luca a pictat prima icoana a Maicii Domnului impreuna cu Fiul in brate. EXODUL 20, 4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.

Aici observam niste lucruri:
-Sa nu facem chip cioplit sau alta asemanare si sa nu te inchini lui.Deci NU materialului. Daca este un idol, nu este spiritual ci este material deci automat te inchini materialului.
-"sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul."Cer este scric cu "c" nu cu "C". Aici putem observa ca vorbeste de cer, apa si pamant.Nu de Cer!big grin
Daca Sfantul Apostol Luca a pictat acea icoana, a stiut adevartatul sens al acestor cuvinte!
Pacea Domnului!big grin

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru danut):

A,si daca nu ar fi bune icoanele, de ce mai fac minuni?

| danut a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Unde SCRIE ca Luca a pictat prima icoana cu Maria si pruncul?
Epistola si versetul te rog.
Si Dracu face minuni nu numai Dumnezeu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru danut):

Al doi-lea site.
http://search.yahoo.com/search; _ylt=A0oG7iVnK8ZP4zYAjMFXNyoA? p=luke+the+apostle+drawing+icon&fr2=sb-top&fr=ytff1-&type_param=

| pesciolino explică (pentru danut):

Probabil istoria

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru danut):

''Minuni intr-atat de mari incat pogoara si foc din cer pe pamant inaintea oamenilor ca sa-i amageasca.''(apocalipsa)

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru danut):

Stai.
"Ceea ce este Scriptura pentru cei ce nu stiu sa citeasca, aceea este pictura pentru cei neinvatati, pentru ca in ea chiar si cei neinvatati vad ce trebuie sa urmeze."-Sfantul Grigore cel Mare.

| pesciolino explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Este vreo icoana care ar putea explica celor neinvatati: cine crede si se boteaza va fi mantuit, iar cine nu crede va fi osandit?

| pesciolino explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Sau daca ar fi o imagine care ar putea explica pe intelesul celor nestiutori de carte textul dat de Iisus in Luca 24 cu 47 "sa se propovaduiasca in numele sau pcainta spre iertarea pacatelor..."? Caci de fapt acesta este mesajul care trebuie sa-l purtam inregii lumii!

| danut a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Am intrebat UNDE SCRIE, nu ceva aiureli de pe internet. Cand faci o referire la evenimente si personaje Biblice indici TEXTUL BIBLIC care scoate in evidenta evenimentul mentionat, in rest toate sunt DOAR BASME SCORNITE.

| danut a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Asta da, intr-adevar, ceva MINUNI SATANICE.

| danut a răspuns (pentru pesciolino):

"Probabil" un "stramos" bantuia pe acolo si a vazut "evenimentul".
Totul se rezuma doar la AMAGIRI SATANICE sau ceva religi uitate sau ignorate ce incearca sa-si faca prozeliti cu minciuni SFRUNTATE.

| danut a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Pai un individ, Grigore cel Mare este mai MARE ca Dumnezeu si-si permite sa SCHIMBE LEGEA LUI DUMNEZEU, cam asa spui tu aici. Are Dumnezeu o cale si pentru cei ce nu stiu a citi, cat despre "sfantul" de care spui, citeste Biblia si ai sa afli ca NUMAI UNUL ESTE SFANT, Dumnezeu.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru danut):

Foarte adevarat, si nu este decat Un singur Domn si Un singur Mantuitor:'' ''Cum poate cel nascut din femeie sa fie curat inaintea Lui cand iata, nici Luna si nici stelele nu sunt curate inaintea Lui, cu atat mai putin omul care nu este decat un vierme si fiul omului care nu este decat un viermisor.''(Isaia)

| danut a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

De acord.

| pesciolino explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cred, cu siguranta caci Sfantul Luca stia pasajul din Isaia cap.40 cu vers 18: "cu cine voiti sa asemanati pe Dumnezeu, cu ce asemanare Il veti asemana?

25 răspunsuri:
| pesciolino explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

E ciudat animalul de care sa folosit satana, pe o icoana a maicii Domnului?!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru pesciolino):

In caz ca esti ateu.Nu crezi in Dumnezeu dar crezi in cel rau.
Intrebare:
-Cine l-a creat pe cel rau? Care a fost si el bun inainte de a comite pacatul ingeresc...

Răspuns utilizator avertizat
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru pesciolino):

A,ok.Numai am zis "in caz". Pacebig grin

| danay72 a răspuns:

Nu, si mai ales ca de multe ori s-a descoperit ca erau niste sarlatenii, iar Dumnezeu nu doreste ca noi sa ne inchinam la idoli ci direct lui. Exod20:4,5; Psalmul115:4-8; 1Ioan5:21; Filipeni4:6