Întrebare recomandată | KhludCiprian a întrebat:

Credeti ca Biblia este apropiata minorilor?

Inainte de a spune Da, nu cunoasteti nici un pasaj cenzurabil? De exemplu citatul erotic din Cantarea Cantarilor sau zecile de versete cu brutalitati. Sau indicatiile cum sa iti bati sclavul cat sa aiba dinti in gura si ce sa faci cu fica violata.

Ca oameni maturi am cenzura astea: de ce nu si in Biblie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Desigur, dacă nu s-ar numi "Biblie" (chipurile, cuvântul lui Dumnezeu, deci prin definiţie moral şi bun), din cauza violenţei, vulgarităţii, imoralităţii şi conotaţiilor sexuale ar fi interzisă minorilor (sub orice formă ar fi ea: carte, film...).

- http://i.imgur.com/Qdv7cvw.jpg *homofobie
- http://skepticsannotatedbible.com/cruelty/long.html
- http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=13
- http://i.imgur.com/JcSeL9d.png
- http://i.imgur.com/UJH2Ej1.png
- http://i.imgur.com/2c4M5RI.jpg
- http://i.imgur.com/Yq5rpaQ.jpg
- http://i.imgur.com/hFFRXIu.jpg
- http://i.imgur.com/g3ECLEo.png
- http://i.imgur.com/NoldQDS.png
- http://i.imgur.com/Gy0YQ3b.jpg
- http://i.imgur.com/C3J2wuL.png
- http://i.imgur.com/rlt9tvc.png

| sublime89 a răspuns:

Iisus: "Lasati copiii sa vina la mine". Sau o varianta mai moderna: "Lasati copiii sa se uite la stirile de la ora 5".

| KhludCiprian explică:

Dragul meu angus35, vad ca ai o problema in a pune intrebari. Ai avut o intrebare in care ai putut sa imi pui orice intrebare. In rest jocuri de doi bani intre trei optiuni si cu oameni cu nasul pe sus ca ei inteleg protestantismul, ma lasa rece.

Am fost protestant, am vazut cum e, si am mers mai departe!

Daca insa cauti orice scuza ca sa ai orice caracter, cred ca raspunsul la oameni ca tine e pur si simplu sa apesi pe ignore.

Dar dat fiind ca ai caracterul de a nu raspunde direct si a pune intrebari fals formulate: "fie pamantul e plat fie Dumnezeu a scris Biblia fara greseala, alege ce vrei din astea doua Ciprian", ma lasa rece.

Daca Dumnezeu a scris Biblia, pot sa zic doar ca e incompetent, totusi intrebarea nu e de asta: Biblia trebuie cenzurata pentru copii pe alocuri? Daca nu stii sa citesti, cauta alta intrebare dar nu te mai plange de discriminare! Pari ca un copil mic ce cauta atentie!

| popescuvasileion a răspuns (pentru KhludCiprian):

Bai nene, cu tot respectul, dar singurul individ incompetent de aici tu esti.
Daca tu din Biblie ai putut intelege chestiunile acestea, atunci ai dreptate, pentru tine e o carte intr-adevar periculoasa, si nu te mai apropia de ea ca cine stie ce mai intelegi. Daca tu nu poti sa intelegi ceea ce e bine si scoti din totul numai lucrurile care par negative atunci tu ai o problema; dar ramai tu cu problema asta, lasa-i pe ceilalti sa se bucure de ceea ce Domnul Iisus Hristos a murit ca sa ne lase mostenire.

| Vektor a răspuns (pentru popescuvasileion):

Nu cred ca a murit sa va lase o carte ce indeamna la rele!

| KhludCiprian explică (pentru popescuvasileion):

"Daca tu nu poti sa intelegi ceea ce e bine si scoti din totul numai lucrurile care par negative atunci tu ai o problema; dar ramai tu cu problema asta,..."
Ce este bun aici si acceptabil pentru minori:
Psalmi 137
"9 Ferice de cine va apuca pe pruncii tăi, şi -i va zdrobi de stîncă!"

Citeste tot psalmul si spune daca crezi ca l-am scos din context: http://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalmi%20137&version=RMNN
Subliniez, intrebarea nu e ce inteles are Biblia, ci daca e apropiata pentru copii!

Intelegi intrebarea acum?

Ca pentru asta a murit Isus sau nu, este o problema de interpretare! Te las pe tine sa interpretezi asta, dar crezi ca un copil trebuie expus la mesaj asa de violent!?

| Cherry94 a răspuns (pentru popescuvasileion):

laughing foarte tare raspunsul "si nu te mai apropia de ea ca cine stie ce mai intelegi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa cenzuram si tratatele lui platon despre sclavie si toti autorii pe care-i stim ar fi prea hitlerist, orice cenzura e asa. cand eram mic ma jucam cu papusile si seturile de ceai...
desi tin minte cat de dulci erau profetii si cat de sever era el. dobandisem acel god is watching. ceea ce ma facea ateu. de atunci nu am mai reusit sa il recapat. eram sub o presiune extraordinara ma simteam atat de vinovat si nesigur pe mine si ma chinuiam sa imi imit fratele care era un evreu desavarsit. aveam fructe uscate pe masa de craciun. cred ca anii aia abia reuseam sa fac fata homofobiei pentru ca si acum doare cand ma gandesc la intrebarile despre feminitatea si neparticiparea mea care mi se puneau si cum nu gaseam unde sa ma ascund.
nu trebuie sa tai nimic din cunoastere si sa faci pe cineva neliber.
idk ma bucur ca puteam sa inteleg cantarea cantarilor asa cum elaughing

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

"nu trebuie sa tai nimic din cunoastere si sa faci pe cineva neliber."
Nu vreau sa iti reinterpretez vorbele, dar acum ca si om matur (inteleg ca ai fost discriminat pentru convingerile tale), ai capacitatea de a intelege Biblia (banuiesc ca o citesti ca ceva moralist, dar nu neaparat moral), dar imi pare ca si copil ai fost foarte infuentat (si influentabil) de mesajul direct al Bibliei.

De aceea imi pare ca implicit, haide sa nu fie M18+ dar un PEGI 12 (adica 12+ ani!?) ar fi echilibrat pentru tine?

" În această grupă de vârstă sunt incluse jocurile video care prezintă un nivel de violenţă cu un caracter oarecum mai grafic faţă de un personaj imaginar şi/sau violenţă fără caracter grafic faţă de personaje asemănătoare oamenilor sau animale recognoscibile, precum şi jocurile video care prezintă nuditate cu caracter oarecum mai grafic. Orice limbaj injurios trebuie să fie moderat, fără conotaţii sexuale. "
http://www.pegi.info/ro/index/id/474/

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Daca vrei sa crestem mici soimi ai patrieilaughing, so scarry, mai bine comportamentisti

| angus35 a răspuns:

Exista doar 3 feluri de oameni:cei care accepta Biblia ca pe Cuvantul lui Dumnezeu, cei care resping si cei care o modifica/cenzureaza.Tu din ce categorie faci parte?

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

Ma intrebi pe mine? Inca o data?

Si apoi te vezi discriminat... Pune intrebare pe TPU daca ai neclaritati!

Mi se pare ca e o falsa trilema, dar pana sa iti rapsund la asta, sa nu uiti sa imi spui de cand te-ai oprit sa iti bati sora si sotia! (nota: afirmatia asta a incarcata ca si optiunile prezentate)

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Daca dupa ce ai citit Biblia ai ajuns la concluzia ca e bine sa iti bati nevasta si sora inseamna ca ai probleme grave de interpretare a textului.In protestantism exista 5 scoli de interpretare a Bibliei.Tu alegi care ti se potriveste.Stii cumva care sunt principiile hermeneuticii? Care e diferenta dintre religie si teologie?"Un text scos din context este doar un pretext".

| popescuvasileion a răspuns (pentru angus35):

De precizat ca cei care o modifica sau cenzureaza sunt infinit mai periculosi decat cei care o resping.

| angus35 a răspuns (pentru popescuvasileion):

De acord.

| Cherry94 a răspuns:

Hey, cred ca topicul acesta este pe de o parte inutil pe de alta parte ofensator pentru cei care cred in Biblie.

| KhludCiprian explică (pentru Cherry94):

Majoritatea intrebarilor sunt poate cu raspuns evident, sau aproape evident, singura diferenta in ce raspuns e, e cat de crestin si cat de credincios esti.

Crestinii pe de alta parte sunt cei ce au creat (inainte de toate in State) sistemul de cenzura ce elimina violenta, sexualitatea, vorbirea indecenta si de genul. Cred ca e ipocrizie sa aplici un standard de a elimina un set de idei (ce poate e nociv pentru copii), mai putin cand sunt ale tale, nu?

| Cherry94 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Hey, daca tu ai crede in coaja de copac cu tarie si eu vin si-ti calc coaja de copac in picioare, nu ti-ar conveni, nu? Exista toleranta despre care se vorbeste inca din scoala si ti-as sugera macar din respect fata de credintele altora sa nu mai faci astfel de lucruri, pana la urma cu ce te incurca Biblia in viata de zi cu zi, nu poti sa mergi la piata ca ea e cenzurata/necenzurata?

| KhludCiprian explică (pentru Cherry94):

Eu nu cred in coaja de copac, cred in Monstrul Zburator de Spaghetti cu adevarat iubitor! Indiferent ca aderi sau nu la pozitia de pastafarian, intrebarea nu este despre asta, e pur si simplu de atitudine.

Ti-o impart pe premize, daca nu te-ai prins:
1. Adultii de azi considera ca anumite lucruri intre care violenta, sexualitatea, limbajul erotic nu-s apropiate pentru copii. In special crestinii au aceasta atitudine azi (ai auzit ca unor pocaiti - si nu numai - li se recomanda sa nu se uite la televizor) cat nu e legata de propriile convingeri.
2. Biblia contine astfel de parti
Intrebarea e:
Ar trebui ca Biblia sa fie cenzurata pentru copii si minori?

Intrebarea e legata respecta atat convingerile adultilor (ce sunt liberi sa citeasca si sa creada ce vor, mai ales ca sunt adulti) cat si de sentimentele si educatia copiilor, neincalcand nici o convingere a nici unuia!

| andreimrm a răspuns:

Nu stiu cati minori citesc biblia, si mai si inteleg ceva din ea, cand au internetul la indemana, plin de filme porno, manele si articole "interesante" despre personajele mondene.

| popescuvasileion a răspuns:

Tot ce scrie in Biblie e bun. Sa nu crezi in toate porcariile spuse de oamenii care gasesc tot felul de argumente cum ca ce scrise in ea tine prea mult de trecut si ca acele lucruri ne incalca libertatile noastre de oameni moderni. Imi aduc aminte de ceea ce spunea Schiller: "Libertatea prea multa duce la ratacire".