| tweety_8071 a întrebat:

Ce semnificatie credeti ca are "Cantarea Cantarilor". din BIBLIE?

Răspuns Câştigător
| alma a răspuns:

Din cate stiu este vorba de declaratia de iubire despre Solomon si Sulamita, iar semnificatia este dupa parerea mea :Solomon il reprezinta pe D-zeu iar Sulamita pe noi oamenii.Pa

4 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

O abureala.

| florar a răspuns:

Cantarea Cantarior este din Vechiul Testament si semnificatia este la vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mirele poate fi Iisus Hristos iar mireasa biserica sa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicăieri în Biblie nu găsim o ilustraţie mai clară a atitudinii lui Dumnezeu către sexualitate decăt în Câtarea Cântarilor, zis şi Cântecul lui Solomon.

Câtarea Cântarilor este o carte plină de erotism şi de dorinţă, şi din cauza asta, din păcate majoritatea ori o evită, ori a-o schimba pentru a încerca ca aceasta să înseamnă altceva. Cei care au curaj să o aducă la lumină sunt imediat condamnate pentru blasfemie.

http://crestiniliberali.3x.ro/biblia/cansol.html