| adrian1419 a întrebat:

Credeti ca crestinii ar uri mai putin ateii daca acestia ar fi zis ca ei nu g=cred in nicio divinitate sau in niciun zeu decat sa zica faptul ca ei nu cred in Dumnezeu ca oricum nici musulmanii nu cred in Dumnezeu dar cred in Allah

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat iubeste pe toata lumea.Romani12:17-21

| usuk a răspuns:

Wtf?! ateii chiar asta spun

| Mădă0611 a răspuns:

Nup, ei se urasc si intre ei, eh, religia iubirii, dar doar discutiile cu ateii sunt interesante, as vrea sa privesc de undeva de afara cum o sa-i pupe musulmanii cand o sa se mute toti aici si apoi o sa "elibereze pamantul sfant de nemusulmani", sa vada cum e cand credinta ta prosteasca sterge drepturile altora. Si pentru cei care spun ca ateii le baga pe gat una alta, nu mai mergeti la doctori si nu mai folositi tehnologia, indiferent de cine a descoperit sau creat ceva, pentru ca un ateu spune ca sida e cauzata de un virus, hiv, nu de pacate, si deocamdata nu am vazut vreun om sa se imbolnaveasca din senin de boala asta, deci ateul are dreptate, si nu doar in cazul asta.

| Mădă0611 a răspuns:

App, Allah e tot dumnezeul crestinilor, adica yhwh, doar ca asa cum Iisus a schimbat invataturile, asa a facut si Mahomed.

| sublime89 a răspuns:

Cred ca acelasi efect l-ar avea. Am vazut multi musulmani care ii considera pe atei diavoli, doar pentru ca nu cred in Allah. Desi ei stiu foarte bine ca acei atei nu cred nici in d-zeu sau alti zei. Asa e si cu crestinii. Pana la urma nu-i intereseaza pe ei daca tu crezi sau nu in alti zei. Pe ei ii intereseaza daca crezi in zeul lor si atat. Si e valabil si pentru toate celelalte religii asta.

| ErrorFound a răspuns:

Pai asa si spun, dar crestinii interpreteaza.
Ar trebui sa se inteleaga de cand spui cuvantul ateism ca nu crezi in nici un zeu.

| Darkmagic a răspuns:

Eu nu urasc.
Si atat. big grin
Culmea, nu sunt nici religios...

Am insa un oarecare dispret pentru atei.
De ce?
Pentru ca o credinta in... ceva, in ORICE, fie si intr-un...ideal, te face mai puternic.
S-apoi, nu e oare amuzant ca a te "declara" ateu e de bonton? E...la moda? big grin
Nu e "minunat" ca toti pustii cu putina minte se lauda cu ateismul, in timp ce beneficiaza din plin de sarbatorile bisericii si de serviciile ei? big grin
Ca n-am auzit sa fie vreun crapat, aruncat la margine de drum... big grin
Acum serios, voi scrieti aici utilizand si creierul, sau apasati tasta fara sa consumati si neuronul?
Sunteti botezati intr-o biserica, voi o sa va cununati intr-o biserica, copilul vostru, o sa fie botezat intr-o biserica, atunci cand veti crapa, veti fi plansi de ai vostrii, TOT intr-o biserica, fiind intr-o cutie de lemn, cu o cruce la cap, ca n-o sa va puna nimeni o...bordura pentru ca ati fost voi mai teribilisti.
Mai vreti si altele? big grin
Primiti si oferiti cadouri de Craciun, va bucurati de brad, va bucurati de zilele libere de Paste, sau o taiati in mare viteza la... mare, de Sf. Maria.
N-am vazut "ateu" sa se inchida-n casa cele trei zile ale Craciunului, si sa-l cazneasca suparat pe Engels, asa ca mai terminati cu ateismul, ca nu suntem noi atat de crestini pe cat ar trebui, DAR nici voi atat de "atei" pe cat ati vrea si nu puteti. big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

laughing de fapt craciunul si pastele nu mai sunt sarbatori crestine, craciunul oricum a fost furat de la altii, si ideea de daruit cadouri, duminica la fel, plus ca un ateu (ateu ateu, nu crestin anti teist, cum sunt multi), nu merge la biserica, nu se casatoreste religios, nu isi boteaza copiii si nu plateste slujbe la inmormantari, iar daca familia e de treaba, nu are parte de slujba de inmormantare, asa cum tu sigur nu apelezi la alta religie pentru astea, pentru ca nu crezi. Nu inteleg ce e asa de greu de intels pentru teisti ca ateii cred in zeul lor asa cum cred ei in Afrodita, Acan, Marte, Horus, s.a.m.d.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Ihi. Am vazut si eu in ce "zeu" cred ateii de aici. In "Stiinta". laughing
Pun aceleasi intrebari despre formarea universului sau Darwin, de parca universul asta se formeaza saptamanal, de fiecare data altfel, si nu retin naibii cum de s-a format. big grin
Sa fim seriosi, CUM sa discuti despre univers sau "Stiinta" la 16 ani, cand tu scrii "mi-au", ca pisica? laughing Sunt sigur ca te-ai lovit de asemenea specii...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

De fapt un ateu nici nu are nevoie sa stie cum s-a format universul, sau ce-i cu daruin ala, trebuie doar sa nu creada in zei, atat, si sunt sigura ca sunt mai multi in celelalte tabere din specia mentionata de tine, doar nu a fost prost cine a zis "prea prost ca sa intelegi stiinta? alege religia".

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cred ca ar creste in ochii mei daca si-ar formula opiniile sub forma de... opinii, nu de afirmatii, ca doar n-au vorbit cu mortu'.

| Adredemesconf a răspuns:

Eu nu urasc deloc ateii, ce fel de crestin as fi daca i-as uri? Fiecare are dreptul sa aleaga in viata si nu o sa ma apuc sa-i bag unuia religia mea pe gat, asa cum nici eu nu vreau ca altii sa ma streseze cu religia lor.Fiecare crede in cine vrea, in niciun caz nu trebuie sa judeci un om dupa religie.Stiu ca sunt unii atei care sunt mai oameni decat crestinii si invers... de aceea eu imi fac o parere despre oameni dupa fapte, in niciun caz dupa religie.

| Alrawan a răspuns:

Dumnezeu şi Allah sunt unul şi acelaşi.
Eu nu cred în Dumnezeu, adică prefer să cred în calea ştinţifică, cea logică.
Dar, nu pot spune că sunt chiar ateu. Că, uneorii mai spun şi eu '' Doamne'' şi chestii de genu. Mai mult din obişnuinţă. happy
Nimeni nu ştie dacă există sau nu.
Nu poţi spune că Dumnezeu există dacă nimeni nu a dovedit asta.
Şi, nu poţi spune că el nu există că, nimeni nu a dovedit asta.
E logic.
Fiecare are gândirea lui happy.

| Darkmagic a răspuns (pentru Alrawan):

Cuminte raspuns. happy
Atomii exista?
Da, stiinta stie asta, tu stii asta.
I-ai vazut? happy
Spune-o unui papuas... happy

Problema "ateilor" de aici nu e ca nu cred intr-o religie, ci ca si-au facut aproape O RELIGIE, aceea de a-i combate pe crestini.
De ce nu gasesti printre falsurile de aici "atei" care sa combata hinduismul sau zoroastrismul?
Pai... poate pentru ca habar n-au de asa ceva? laughing
Ateii cred in...Stiinta.
CE "stiinta" pot eu sa dezbat cu niste pusti intre 13-25 de ani, varsta majoritatii "ateilor" de pe acest site? big grin
Au terminat cumva de citit un vagon de carti ori 2-3 facultati, ca sa vina cu O IDEE?
Multi nu stiu sa scrie bine romaneste...
Mai am o veste nasoala pentru majoritatea "ateilor" de pe TPU, si am terminat cu amuzamentul pe ziua de azi. happy
Fanatismul lucreaza repede, de la copilarie, CONVINGERILE insa (alea reale, clare), se instaleaza dincolo de maturitate, asa ca daca-mi vine mie un "ateu" de 18-19 ani dandu-se cu capul de bordura de cat de CONVINS e el la varsta asta...il invit sa se mai dea o data, si poate, sa citeasca raspunsul meu de mai sus. happy
Dati-va atei de la 25-30 de ani incolo, fara sa serbati Craciunul, si pe cuvant daca nu va cred si va si respect. big grin
In fond, e si asta o...credinta. happy
Sa crezi ca nu exista vreo divinitate. Ca de stiut... happy

| Dragotta a răspuns:

Atata timp cat mi se va impune sa fiu religios, si sunt numit cumva daca nu cred si mai au si curajul si nesimtirea sa zica ca o sa merg in nu stiu ce fantezie de iad.Imi voi continua cuvantarea, si argumentele, cei religiosi nu sunt asa de greu de dezbatut.

| RuxandraBianca a răspuns:

Nu va uram happy