| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e mandru alah de imputiti aia 2 care au omorat nu stiu cati oameni in numele lui, 4 de recent intr-un atentat cu bomba la un magazin din Paris?

15 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Imputiti aia 2, cum ii numesti tu, sunt la fel de victim ca si oamenii care au fost ucisi de ei. Sunt doar niste pioni care servesc interesele cuiva. Urmareste atent evenimenele si nu mai inghitii nemestecat orice ti se serveste. 1 million de oameni la marsul de solidaritate, ai vazut stirea? Astya inseamna suportul populatiei pentru lupta impotriva terorismului. Ce inseamna lupta impotriva terorismului? Inseamna atacarea Siriei si Irakului, poate si Iran, Iordania si alte "cuiburi" de teroristi. Lumea asta este plina de manipulare, bataie de joc si sacrificarea nevinovatilor pentru bani si resurse.

1. Tarile europene trebuie sa isi consolideze mai bine apararea. Mai multi bani pentru serviciile secrete, pentru armament, pentru tehnica de lupta ( cumparata din SUA cel mai probabil, sau Franta de ce nu?). Populatia care se teme de teroristi, nu v-a mai scoate nimeni nicio vorba, vor intelege necesitatea inarmarii

2. Razboaie pentru resurse si mana de lucru ieftina. Populatia este tinuta sub amenintarea teroristilor jihadisti. Manipulare prin frica ( la fel era pe timpul comunismului cu securitatea, e cam acelasi lucru)

Ca sa raspund la intrebare, totusi nu cred ca Alah este mandru de nimic

| RAY a răspuns (pentru Purec):

Ai dreptate

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu adevarat nu e mandru de asa ceva.

| NemNUZ a răspuns:

In primul rand nu a existat nici-o bomba. Teroristii au intrat inarmati in redactia celor de la Charlie Hebdo ( revista ce si-a batut joc si de Romania cand a avut ocazia, aceasta uitand diferenta dintre noi si rromi) cu mitraliere AK-47. In partea a II-a Alah nu e tot una cu Dumnezeu doar pentru ca tu incadrezi ambele divinitati la capitolul,, prieteni imaginari,,. Esti cam incult daca spui asta happy

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

"Alah nu e tot una cu Dumnezeu" e vrunu mai adevarat decat celalalt? lumineazama cu inteligenta ta.

| NemNUZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Este complet diferit. Unul e divinitatea crestinismului si celalalt a islamului. Cele doua religii au structuri diferite, diferiti sfinti/profeti, porunci... E chiar asa de greu sa citesti de pe wikipedia? Poate inveti cum se scrie,, lumineaza-ma,,.

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

Te prefaci tu ca esti inteligent doar pentru ca stii sa folosesti o prostie de cratima, dar daca esti inteligent iti dadeai seama ce voiam sa zic. poate sa fie si divinitatea extraterestilor, asta nu o face mai mult reala decat cealalta.

| RAY a răspuns:

Dar ca aia au mers la ei si au omorat civili nevinovati cum e?
bataia de joc la adresa religiei merita pedespita cu moartea, meritau moartea clar, da ce daca mulsulmani isi spuneau de iisus cum era?
totul are un punct, aia au exagerat cu jignirile la adresa lui mohamed, desi sunt eroi clar

| Doub a răspuns:

Foarte mandru.(ironie).

| RaduTN a răspuns:

O fi, nu o fi, naiba stie.
Cel putin coducatorii tarii lor nu sunt mandrii de ei, pana si Presedintele lor a spus ca este un atac las si crud.

Asta era treaba celor de la Charlie Hebdo, sa critice oamenii pentru greselile comise, au ras si de romani cand au venit cu sutele de tigani in Franta la cersit apoi au fost trimisi inapoi. Nu-i condamn in nici un fel pe Francezi pentru glumele facute la adresa romanilor, asa am proceda si noi, romanii. Daca ar venii acuma cu sutele de Suedezi la noi in tara si ar face un lucru care nu ne-ar prinde bine, sa zicem ca ar venii la cersit, sau toti Suedezii ar arunca gunoaiele in mijlocul drumului, si alte gesturi nepoliticoase, cum am proceda noi? I-am baga pe toti Suedezii in aceeasi oala si i-am critica zicand ca toti sunt la fel si ca sunt o tara slaba. Fara sa stim ca poate cei care au venit in Romania din Suedia nu sunt Suedezi puri, sa zicem ca sunt tiganii lor. Atat timp cat tiganii se vor considera romani, asta o sa patim.

Uite cum isi bat joc francezii de noi.

1. Discutie dintre 2 papusi intr-o emisiune :

- Să nu începem să criticăm arbitrajul înainte de meci.
- Vorbim de români.
- Nu sunt sigur că meciul va începe.
- De ce spui asta?
- Pentru că atunci când arbitrul va arunca moneda în aer nu e sigur că o să cadă înapoi pe pământ, cu toţi românii ăia acolo.
- Nu ştiu ce să spun.
- Să mă scuzi, Patrick, dar se ştie că sportul naţional în România nu este fotbalul, ci cerşitul.
- Asta aşa e, Thierry.
-Să vorbim un pic de tactică. Cum va fi meciul din această seară?
- Trebuie să ne temem de contactul direct cu românii.
- De ce, joacă dur?
- Nu, au păduchi.
- Thierry, ştiu o glumă savuroasă.
- Ştii cum se zice la coş de gunoi în româneşte?
- Nu.
- Bucureşti.

2. Un umorist a spus la o emisiune difuzata pe postul de televiziune France2 ca salutul romanilor include gestul de a cersi.

3. Videoclipul isi spune cuvantul https://www.youtube.com/watch?v=BNeMRk-fOE0#t=10 Si ca sa iti si zic la ce se refera videoclipul, se refera la fotbalistii romani care cersesc mingea, ca sunt bolnavi saracii, si ca au copii acasa de crescut.

Si presedintele tarii noastre, Domnul Werner Klaus Iohannis, in semn de respect, dupa toate criticile francezilor asupra romanilor a fost solidar Frantei. Si in semn de multumire ambasada frantei din Romania a multumit atat domnului presedinte cat si tuturor romanilor care au fost intr-un fel sau altul solidari frantei si celor care au rostit pe putin o data "JE SUIS CHARLIE ". Eu cred ca nu o sa ne mai critice de acum in colo, la faza aceasta s-a vazut inca o data ca avem un presedinte capabil sa conduca tara si sa fie un reprezentant al romaniei excelent.

:-h :-h

| anonim_4396 explică (pentru RaduTN):

Tare aia cu Bucurestiul, nu o stiam. ma intreb cum de o data se numea "micul Paris" si acum a ajuns asa ceva. cat la faza cu "mana intinsa " salutull Romanesc, am mai vazut-o. Mama a vazut la tv ca nenorociti aia se muta la ROma acum. Cica sunt mai mult. Sper sa nu. Vedem noi

| RaduTN a răspuns:

Ce te-ai face tu fara Google.

| Duhovnicul a răspuns:

Poate, daca e un zeu malefic care instiga la violenta si ura... de ce nu?

| anonim_4396 explică (pentru Duhovnicul):

Pana la urma alah = dzeu = god si mai stiu eu alte sute de nume. acelasi rahat, alt nume. si alte traditii

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Priveste chestia asta din alta perspectiva.Acolo se intampla multe lucruri groznice dar Franta a contribui bucuroasa la razboialele de Irac, ect Nimeni nu e inocent.