| DracuIa a întrebat:

Credeti ca exista/aveti suflet?
Daca da, unde credeti ca e localizat acesta?
Eu unul nu vad nimic mai mult decat impulsuri electrice neuronale din creier fiind interconectate cu sistemul nervos s-a.m.d.

Dar de ce chakre ce parere aveti? (cele 7) Credeti ca ele exista?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spirit, adică suflet, adică duh? Nu.

| Mayhem666 a răspuns:

Constiinta da, suflet nu. Cel putin nu in sensul in care majoriatatea religiosilor il vad. Eu consider acest "suflet" mai mult ca o energie, o constiinta.

| halogen001 a răspuns:

Omul beat, drogat, cu creierul afectat de boli sau accidente acționează foarte diferit de modul obișnuit de acțiune. Daca ar exista un suflet care sa conducă omul, un suflet imaterial și "nemuritor" separat de creier, atunci acel suflet nu s-ar îmbăta, nu s-ar droga, nu s-ar accidenta, nu s-ar îmbolnăvi și nu ar fi afectat de substanțe, deci ar trebui ca omul condus de suflet sa se comporte relativ normal și sa nu aibă pierderi de memorie atunci când are creierul afectat de substanțe, de boli sau de accidente. Asta ne arata ca un asemenea suflet fie nu exista, fie nu controlează omul și nici nu ii furnizează acestuia informații. Un asemenea suflet nu are nici o valoare. Realitatea arata ca doar creierul controlează omul și tot creierul deține informațiile. Prin urmare sufletul e doar o fantezie primitiva menita sa explice funcționarea omului ca o marioneta. Un suflet nemuritor și separat de om nu ar avea nevoie de om în nici o situație. Nu are de ce sa fie interesat un asemenea suflet de activitatea unui om. Ar fi ceva inutil, fără valoare și fără sens.
Prin urmare nu exista suflete, spirite, spiriduși și duhuri (curate/necurate happy ).
Omul e o viețuitoare cu viata limitata, condusa de creier. Orice viețuitoare e ca un roboțel rezultat în urma selecției naturale și acționează conform codului genetic și în urma învățării. Tot comportamentul nu face altceva decât adaptarea la mediu, supraviețuirea, strângerea de resurse și înmulțirea. Nu e nimic special, deosebit, neobișnuit, anormal, paranormal, supranatural, sfânt, ocult, tainic, ascuns și asa mai departe. Totul e natural și la vedere.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, cred ca exista suflet, dar e cam impropriu să întrebi "unde" se afla. Simplificat spus, sufletul se afla acolo unde se afla si corpul unui om.

| oglindasultanului a răspuns:

Eu ma intreb de ce n-a disparut si "alexica", i-as fi zis sa iti dea textul "inteligent" despre ultraviolete, eu nu ma pricep la povesti inteligente, dar m-am grabit sa-i dau ignore. Poate daca gandea singura, ar fi fost in stare sa-l faca. Eu nu stau cu dictionarul sa aleg cuvinte editand texte profesorale de pe alte site-uri, unii cam asa fac pe aici, si daca nu faci ca ei, "te faci de ras". Deci, luimina ultravioleta are legatura cu sufletul. Eu recent, am citit despre culori. Poate asta te intereseaza https://intregulnegru.blogspot.com/......ca-cu.html am gasit acum si nu am citit chiar tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca voiai sa faci referire la "capacitatea de intalegere a lucurilor" dar chiar si asa, asta nu se bazeaza doar pe "invatat", din nou, cred ca voiai sa spui "experienta", lucru la care nu cred ca realizezi dar am pus intrebarea pentru a primi raspunsuri.
Daca tot pretinzi ca detii cunostinte care ar baga "in ceata" astept cu mare placere sa le impartasesti aici. happy
Sper ca nu ai scris sa faci misto.

| TheStrategist a răspuns:

Ar fi interesant să ne dai un răspuns bine documentat.

| Sorinelz1 a răspuns:

Unde ai vazut un impuls electric neuronal?

Te joci cu termenii vad ca, vrei sa pari tu ceva pe aici, hmmm.

Sufletul exista.

Nu e după crezul tău.

| AIexicaa2020 a răspuns:

Nu vezi pentru ca esti orb.
Si mai esti si prost pe deasupra.