| Littledoctor26 a întrebat:

Credeți că există ceva după moarte? Argumentați.

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Uita-te in jur. La natura. Viata, moartea, revenirea la viata, sunt omniprezente.
Chiar si noi murim in anumite privinte, fata de anumite lucruri, si revenim la viata.

| ania a răspuns:

FIințele vii nu s=ar naște cu dorințe dacă nu există satisfacție pentru aceste dorințe.Copilul simte foamea deci există ceva care se cheamă mâncare.Rățușca vrea să înnoate deci există ceva care se cheamă apă. Bărbații simt dorința sexuală deci există ceva se cheamă sex. Dacă descopăr în mine o dorință pe care nici o experiență din lumea asta nu o poate satisface, explicația cea mai probabilă este că sunt făcut pentru o altă lume. C.S/lewis.

| RAY a răspuns:

Omul pentru a face fata necunoscutului inventează tot felul de credine,viata de dupa moarte este o credinta, pentru ca trăim într-un univers cauza si efect,eu personal nu vad sensul,rostul unei vieti de apoi pentru ca e ceva stupid,ce naiba ai face o veșnicie in rai? Nu te ai intreba dar exista viata de apoi aici,vesnicia este iar o idee aiurea, dupa cum vezi omul are sperante si credinte, ai mirut adio existenta, e frumos sa ma gândesc ca acolo ma voi intalni cu cei dragi morti, omul nu accepta realitatea fiind o primata fricoasa, emotionala, ll, asa ca apreciază fiecare clipa

| RAY a răspuns:

Ia auzi ce argumente dumnezeu exisfa? Nu exista nici o dovada, care Dumnezeu cel ortdodox? Care religie e cea buna? Dumnezeu in vt nu promitea viata de apoi, cat despre daca dz exista deci si viata de dupa exista sunt minciuni, cand afirmi exista trebuie sa dovedești in prezent toate argumentele sunt doar un gol al cunoașterii, Dumnezeu e folosit ca orice explicatie, nu e de mirare ca tarile religioase sunt sărace iar cele atee bogate

| RAY a răspuns:

Daca nu ai crezut cica esti imoral, dar dacă crezi cica esti moral, foarte rationala deducție ce sa spun, si daca ai crezut si ti ai pierdut timpul aiurea fara sa iti traiesti viata, cum e? Apropo sunt 6000 de iaduru crestine si raiuri, ca ortodoxi au spus ca mergeți in iad cu biblia in mana si invers, daca nu crezi ai pierdut totul, dar daca crezi in zeul gresit te ai dus direct, la cate religi crestine sunt sansa e mica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceva ce?

| Littledoctor26 explică (pentru sadrian46):

Continuarea vietii sufletului, gen laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Littledoctor26):

Sufletul gen e o poveste. Viața lui, la fel. Fantomele par a fi realități. Dacă le identificăm cu sufletele celor decedați, ceea ce eu nu fac. atunci da, ceva continuă. Dar acela nu ești tu, tot așa cum tu nu ești viața din tine. Tu, adică tu-ul tău moare o dată cu corpul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu sad

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Fiintele vii sunt o forma de existenta a materiei. Dupa moarte, materia ramane si capata alte forme. Omul dupa ce a murit nu mai exista. Religia fiind bazata in proportie cavarsitoare pe minciuna, nu ezita sa ii ademeneasca si sa-i insele pe credinciosii naivi cu existenta vietii dupa moarte. Si de ce nu ar face acest lucru? E usor sa promiti ceva ce nu vei da niciodata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Desigur ca exista. Viata de apoi. Argumentul ar fi, dat fiind faptul ca Dumnezeu exista inseamna ca si viata de apoi exista

| Darkmagic a răspuns:

Nimeni nu stie, toti cred sau spera.
Am argumentat mai jos de ce este foarte bine asa...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17950178/

| Nilsson a răspuns:

Dacă nu există înviere și ai crezut în aceasta, nu îți vei da seama că te-ai înșelat fiindcă morții nu mai știu nimic.

Dar dacă există și nu ai crezut (și ai trăit în imoralitate fiindcă oricum mori) atunci amar va fi regretul.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da.
Citeste noul testament, convinge-te singur, apoi incepe sa traiesti ce citesti. Hristos te iubeste.

| badpanda a răspuns:

Exista țintirím,

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Cerceteaza si vei crede! Daca te intereseaza, studiezi, te rogi si vei gasi argumentele singur, fara sa mai astepti sa ti le dea altul in care ai eventual putina incredere!
Bogatia nu este mantuitoare! Si pe bogati ii mananca viermii dupa moarte, nu scapa nici ei. Unde este bogatul de alta data, unde este inteleptul de alta data? "Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului, asa va inflori, ca vant a trecut peste el si nu va mai fi, si nu se va mai cunoaste locul lui." Psalmul 102
Nu se mai cunoaste locul bogatului si nici al inteleptului. Ca Dumnezeu si-a ales pe cele slabe ale lumii ca sa le rusineze pe cele tari, si tot El si-a ales pe cele nebune ale lumii ca sa rusineze pe cei intelepti! -1 Corinteni 1:27
Hristos s-a smerit pe Sine, desi Dumnezeu fiind in chip (Filipeni 2), incat a imbratisat conditia umana (Malraux) a unui prunc infasat si culcat intr-o iesle, fiindca nu se mai gasea loc de gazduire pe El si Mama Sa.
Hristos era atat de sarac incat nu avea unde sa-si plece capul si cauta sa gaseasca smochine intr-un pom care era numai frunze, fiindca nu era vremea lui, desi in fata lui Dumnezeu trebuie mereu sa fii pregatit: "Iata-ma, Doamne!"
Hristos nu a fost crezut de toti, desi a facut minuni ca nimeni altul. I-a strigat pe morti si i-a inviat. "Tinere, tie iti zic, scoala-te!" "Talita kumi!" "Fiica, tie iti zic, scoala-te!" "Lazarus, come forth!" (Franco Zeffirelli) "Lazare, iesi afara!" Si a iesit inviat mortul de patru zile ingropat si despre care sora lui Marta spunea ca si mirosea.
Daca persoana omului s-ar distruge dupa moarte, pe cine ar fi strigat Iisus Hristos ca sa-l invie?!
"Nu va temeti de cei care ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida!", ne indeamna Hristos. Sufletul omului este nemuritor.
Hristos este viata noastra de aici si viata noastra de dincolo.
Hristos este viata si invierea! "Cel ce crede in Mine, chiar daca va muri, va trai! Si oricine traieste si crede in Mine, nu va muri in veac!" Ioan 11, 25-26

| Xena20 a răspuns:

Sigur ca da. in primul rand sunt foarte multe dovezi, pe care majoritatea alegem sa le ignoram, de exemplu experientele oamenilor care au avut o moarte clinica, multi dintre cei care au avut o moarte clinica spun ca si-au parasit corpul si au vazut totul din afara, lucruri reale care s-au confirmat apoi si nu au fi avut cum sa le vada din moment ce erau inconstienti. apoi mai sunt experientele celor care comunica cu cei dragi trecuti dincolo. majoritatea celor care comunica cu mortii se feresc sa spun de frica sa nu le zica lumea ca au luat-o razna, de asta ai impresia ca nu sunt oameni care au asemenea experiente, nu prea se vorbeste despre asa ceva. si nu in ultimul rand sa ne gandim putin: daca nu ar mai exista nimic dupa moarte atunci ce rost ar mai avea viata asta? de ce mai lupti sa ai realizari, bucurii etc din moment ce stii ca la un moment dat o sa adormi si o sa iti mai aduci aminte nimic? daca ar fi asa ce rost are sa mai traiesti, ca mori acum sau peste 50 de ani tot aia e, ar insemna ca traim degeaba. deci clar exista!