| AnubisTheGod a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Si daca da, de ce? Iar pentru cei mai filozofici de ce exista mai multe religii daca Dumnezeu e unul singur? Care religie e cu adevarat adevarata?

30 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Dumnezeu exista cu siguranta.
Religia adevarat?
A) A ortodocsilor este cea mai veche, dar are prea multe adaugiri in plus decat ce scrie in Biblie
-dar fac biserici mari in care se baga multi multi bani
-tot la ortodoxism oamenii fac pomeni cu scopul de a ajunge in rai.
-multe superstitii, multe traditii, multe abateri.
-femeile au inceput sa mearga imbracate indecent la biserica.
b) a catolicilor, e si ea destul de veche, dar are ca si cap pe Papa, al carui scop este unitatea bisericii.
-si aici se fac biserici mari si costisitoare.
-insa in catolicism au de facut un sacrificiu in plus (preotii nu se casatoresc) -aceasta se numeste iubirea Cristica..Practic preotii catolici renunta la familie, la sex -pntru a urma lui Isus.
-si la aceasta religie femeile au inceput sa mearga sexy la biserica.
c)sectantii(penticostalii, adevantistii, evanghelistii)- acestia sunt noi aparuti.
nu au facut adaugiri la ce scrie in Biblie
-nu au superstitii, nu au icoane nu au statui, nu au moaste, nu au sfinti. Nu le curge sange din icoane, statui.
Obisnuiesc sa se roage direct lui Dumnezeu si lui Isus.
-se imbraca decent la biserica.
-obisnuiesc sa fie fericiti in biserica.
-sunt mai umili si pasnici.
-dezavantajul acestei religii este ca fiind noi aparute, sunt in general hulite si date la oparte.

d) ereticii- acestia sunt bagati in aceeasi oala cu sectantii -din motive greu de inteles.
aceste religii nu sunt recunoscute. intrucat au deviatii mari la ceea ce spune Biblia, si fac mai mult rau oamenilor decat bine. As putea da exemplu -satanismul.

Ca sa inchei. Eu cred ca religia trebuie sa ii faca pe oameni mai buni.
Religia trebuie sa fie cat mai simpla, Sa nu arate a afacere.
Si cel mai important. Legile impuse de Biserica sa nu innabuse legile lui Dumnezeu!
Cam atat!

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nimic esenţial nu s-a schimbat în Biserică de 2000 de ani. Obiceiurile care au comportat schimbări (texte de rugăciune, cantari, vestimentatie, arhitectura, simbolistica didactică) nu sunt tocmai elementele esenţiale ale Ortodoxiei, sunt sunt doar elemente "auxiliare", de nuanţă, ţin de un simbolism. Atât doar! De aici până la a spune că s-au schimbat învățături e o mare diferență. Este rea voință.
Nimic esențial nu s-a schimbat față de viața primelor comunități creștine, care aveau icoane, adunau și cinsteau osemintele martirilor din circurile romane unde erau torturați, au continuat ierarhia Bisericii peste veacuri.

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Spui de superstiții? Nu încurca lucrurile colegu’. Oamenii de cultură susțin că la baza culturii române nu stă doar CREȘTINISMUL (Ethosul popular, cultura populară, folclor, etc...)! La baza culturii și specificului simbolistic al acestui popor (presupun că ești român, și ar trebui atunci să știi) mai stau și LATINISMUL și DACISMUL. Adică o serie de reminiscențe simbolice transmise de 2000, în mod liber, fără joncțiune cu creștinismul, ci în mod paralel.

Pentru toate aceste manifestări culturale active sau latente există la catedra de LITERE- LIMBA ROMÂNĂ - disciplina de Etnologie și folclor. Toate superstițiile ce țin de ritualurile funebre fac parte din acest fond și nu au nici o legătură cu Biserica.

Biserica nu a obligat pe oameni să scoată inchizitorial, cu forța, prin constrângere această simbolistică ce ține parțial de cultura. A susținut întotdeauna gravitatea superstițiilor dar teama unor grupuri izolate de a nu lăsa ceva neîmplinit pentru morții lor (teamă cât se poate de mare și nestăpânită) îi face pe unii să ducă un obicei inutil mai departe.

Spui de unele femei ce vin îmbrăcate indecent? Scrie undeva în învățătura Bisericii să se îmbrace indecent? Și atunci de ce confunzi machiavelic două lucruri total diferite: libertatea omului de a respecta sau nu ceva, Bisericii de a păstra neschimbată învățătura Mântuitorului și a primelor comunități creștine?

| SaveTheNature a răspuns (pentru milan9):

Eu am spsu pareri doar. Sunt simple pareri.
Sincer nu vreau sa te superi pe mine.
Dar te-as intreba: Cand a aparut aruncatul crucii in apa de boboteaza pentru intrecere? (in ce an)? si cum ne dam seama daca e un obicei gresit sau nu?

| AnubisTheGod explică (pentru SaveTheNature):

Da pana la urma conteaza in cine credem si in cine nu? Oricum toti ajungem in acelasi loc dupa ce murim, unii zic ca ii Nirvana, unii ca ii Raiul altii ca ne reincarnam... Oare care dintre noi va avea dreptate?(P.S. Eu sunt ortodox)

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Un obicei care nu e nicidecum "obligatoriu" şi nu reprezintă din fericire vreo datorie pentru un creştin ortodox happy, ci este făcut doar de dragul simbolisticii şi a sportului extrem! Bine că nu caracterizează întrega Orthodoxie ci doar o comunitate riverană amatoare de senzații tari!happy

Din fericire, un obicei izolat... Ca gest simbolic e ok, e doar un simbol, nicidecum vreun lucru esențial pentru un creștin.

Ca sport extrem însă, (nu pentru că nu mi-ar plăcea sporturile extreme) nu este deloc "ortodox" acest gest. Nu e bine deloc atunci când cineva îşi forţează limitele pe seama credinţei sale, ca şi când Dumnezeu ar fi dator să-l salveze automat pe cel care poate face în orice moment un șoc hipotermic, un cârcel sau mai ştiu eu ce. Nu s-a întâmplat niciodat, dar nu trebuie să se întâmple pentru a exista apoi discuţii, discuții care nu vor privi pasiunile sportive ale preotului respectiv, ci în mod indirect, pe nedrept, Ortodoxia (din moment ce este doar un obicei asumat personal, regional, și nu la nivel de sinod ecumenic, nici măcar național)...

| danay72 a răspuns:

Exista mai multe religii pentru ca oamenii interpreteaza diferit textul Bibliei si astfel apar contradicii si idei diferite. Apoi religia adevarat exista si Biblia te ajuta sa o gasesti aratandu-ti diferite semne prin care poti s-o identifici.

CUM SĂ IDENTIFICĂM RELIGIA ADEVĂRATĂ
Cum putem găsi „drumul care duce la viaţă"? Isus a spus că cei care au religia adevărată trăiesc în armonie cu învăţăturile ei. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun produce rod excelent" (Matei 7:16, 17). Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. Să analizăm în continuare şase criterii după care pot fi identificaţi cei care practică religia adevărată.
Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Chiar Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet echipat pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). În plus, apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi acceptat nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, convingerile şi conduita celor care practică religia adevărată nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevăr" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", iar apoi cita un verset biblic (Matei 4:4, 7,  10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu le predau altora idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus a declarat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai lui să-i aduci un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii despre numele adevăratului Dumnezeu şi despre personalitatea lui. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Numai Tu, al cărui Nume este DOMNUL [Iehova, NW; vezi nota introductivă din Biblia Cornilescu], Tu eşti Cel-Prea-Înalt peste tot pământul!" Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). Şi adevăraţii închinători din prezent îi învaţă pe alţii despre numele lui Dumnezeu, precum şi despre scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă o iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta toţi vor şti că sunteţi discipolii mei, dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate foarte puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu se bucură de astfel de legături de iubire. De ce? Deoarece se ucid între ei din cauza diferenţelor naţionale sau etnice. Adevăraţii creştini nu ridică armele împotriva fraţilor lor de credinţă sau împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se evidenţiază prin următorul fapt: Oricine nu practică dreptatea nu provine din Dumnezeu, nici cel care nu îşi iubeşte fratele. . . Să ne iubim unii pe alţii; nu precum Cain, care provenea din cel rău şi şi-a înjunghiat fratele". — 1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21.
Cu siguranţă, iubirea autentică înseamnă mult mai mult decât a nu-i ucide pe alţii. Adevăraţii creştini îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi încuraja reciproc (Evrei 10:24, 25). Ei îşi ajută fraţii de credinţă în timpuri grele şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică în viaţă sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’. — Galateni 6:10.
Adevăraţii creştini îl acceptă pe Isus Cristos drept mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia declară: „Nu există salvare în nimeni altul, căci nu există alt nume sub cer care să fi fost dat printre oameni prin care trebuie să fim salvaţi" (Faptele 4:12). Aşa cum am învăţat în capitolul 5, Isus şi-a dat viaţa ca răscumpărare pentru oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Isus este uns de Dumnezeu Rege al Regatului ceresc care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său pentru a primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cel care exercită credinţă în Fiul are viaţă veşnică; cel care nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa". — Ioan 3:36.
Adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din această lume" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii continuatori ai lui Isus se supun Regatului ceresc, păstrând o strictă neutralitate faţă de acţiunile politice ale lumii. Închinătorii lui Iehova nu se implică în conflictele ei, dar nici nu se amestecă în deciziile altora de a adera la un partid politic, de a candida la un post guvernamental sau de a vota. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Totuşi, dacă li se cere să facă ceva care este în contradicţie cu normele lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai degrabă de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni". — Faptele 5:29; Marcu 12:17.
Adevăraţii continuatori ai lui Isus predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună a regatului va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile; şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). În loc să-i încurajeze pe oameni să se îndrepte spre conducătorii umani pentru a găsi soluţii la problemele lor, adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos predică Regatul ceresc al lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc ‘va sfărâma şi va nimici toate [aceste] împărăţii [din prezent], dar el însuşi va dăinui pentru totdeauna’. — Daniel 2:44.
Isaia43:10-12

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Este normal să existe 39000 de versiuni ale creștinismului?

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| milan9 a răspuns:

Originalul grecesc spune "Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "DOMNULUI DUMNEZEULUI TĂU să te închini şi Lui singur să-I slujeşti" ". Matei 4, 10. "Martorii" însă au schimonosit Biblia înlocuind forțat și nejustificat cuvântul "DUMNEZEU" cu "Iehova". O înlocuire total abuzivă care schimbă total sensul afirmației.

Numele IAHVE (greşit pronunţat Iehova) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresări faţă de Dumnezeu!

Una din cele mai mari denaturări și MODIFICĂRI ALE BIBLIEI a fost făcută de cultul "martorilor" prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul,, martorilor lui Iehova" Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea punctului şi a virgulei în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred cu tarie in Dumnezeu fiindca El mi-a dovedit ca exista. Daca nu era El, eu puteam fi mort acum.Mi-a aratat personal iubirea Lui.Dar sa lasam asta, sunt mii si mii de minuni ale Sfintilor(vezi marturiile in cartile despre Sfantul Nectarie), zeci de motive si dovezi sa credem in El.
Cine studiaza toate religiile va vedea si va ajunge la concluzia ca crestinismul(scuzati cacofonia)este cel mai acceptabil si adevarat.Sunt multe religii fiindca sunt multe conceptii dar cine studiaza atent si intelege crestinismul va vedea ca Mantuitorul Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata.Religiile sunt religii si Dumnezeu este Dumnezeu.Asta nu inseamna ca crestinismul nu e adevarat.Numai bine

| AnubisTheGod explică (pentru AvalohAlyn):

Cum ti-a salvat viata?

| M25M a răspuns:

Nu cred.

Sunt vreo 2000 de zeitati de ce ar fi Dumnezeu cel unic?!?! Sunt religii multe fiindca oamenii, raspanditi prin diferite locuri pe pamant, au acordat interpretari proprii evenimentelor si au cladit sisteme de credinta care sa slujeasca zeii. Este normal ca ele sa fie diferite, oamenii fiind diferiti.

Nu cred ca exista nici o religie adevarata.

| AnubisTheGod explică (pentru M25M):

O opinie diferita si interesanta...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Doar "religia" este cu adevarat, adevarata.Cliseic,nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| SakonSIUkon a răspuns:

Da consider ca exista Dumnezeu doar ca nu cred cu adevarat si cred pentru ca cineva a mers la crucificare pentru mine, iar Dumnezeu este unic pentru cca a fost dovedit, grecii si romanii credeau in mai multe zeitati dar dupa ce au aflat de Isus Hristos si au vazut minunile lui au incetat sa mai creada in celelalte zeitati nu vad de ce ar fi renuntat oamenii aia la zeitatiile lor pentru o alta religie.

| king4aday a răspuns:

Nu sunt credincios si nu judec credinciosii. In opinia mea, fiecare e liber sa creada in ce il/o face fericit/a pana nu imi invadeaza spatiul privat (fizic sau psihic). Religii sunt asa de multe pentru ca, diferite grupuri de oameni (in lipsa de internet laughing ) isi explica diferit existenta. Hindusii, musulmanii, crestinii etc. Fiecare si-a ales un zeu, un personaj de urmat. Omenirea fiind o civilizatie tanara, isi cauta originea pe care, incearca sa o explice din instinct - vrea sa apartina de ceva/cineva - cum poate. Civilizatiile vechi au avut zei pentru orice fenomen inexplicabil pentru nivelul lor de cunostinte: eclipsa solara, fulger, foc, apa, vant etc. Cum avansa stiinta si implicit cunostintele acumulate, s-a mai redus din necunoscut. A ramas Universul si noi, oamenii. Cand o sa explicam si asta, nu o sa mai avem nevoie de zei sa ne explice existenta.
Nu se poate decide care religie e adevarata. Depinde de mentalitatea, valorile morale, inclinatia spirituala a fiecarei persoane. Ceva ce o/il reprezinta sau unde se regaseste.
Ce am scris e strict opinie personala, fara sa vreau sa jignesc pe cineva religios.

| abcabcabc a răspuns:

Religiaadevarata este cea care te invata sa fii bun si milostiv ADICA :
Crestinismul este religia adevarata

| Tobbyas a răspuns:

Da DUMNEZEU exista

| Ioaniulian a răspuns:

Dumnezeu exista, in Biblie este scris ca a fost pe pamant, istoria vorbeste si ea, oameni care sau vindecat un urma rugaciunilor facute cu credinta, cum omul o fiinta asa de minunata, nu a aparut din nimic e prea complexa fiinta umana, inteligenta ca Creatorul sau.

| AnubisTheGod explică (pentru Ioaniulian):

Hmm...SI atunci cei aproape 2 miliarde de oameni din o anumita parte din Asia (India si China) se inseala si tot ceea ce cred ei de fapt nu exista? P.S.Crestinii sunt 600 de milioane

| HueyFreeman a răspuns (pentru AnubisTheGod):

Dca stai sa te gandesti mai bine crestinii sunt 2.2 miliarde (impartiti in zeci de mii de secte). Da na, restul de 5 miliarde sunt prosti si ei sunt smecheri.

| Ioaniulian a răspuns (pentru AnubisTheGod):

DA se inseala. priveste cu bagare de seama, tarile cara cred in Dumnezeu la ce nivel sunt, analizeaza pe cat ne indepartam de legile Lui avem si noi probleme, El este sfant si noi trebuie sa ne sfintim, daca nu o sa pierim cu toti.

| AxiAnonima a răspuns:

Nu conteaza ce religie esti atata timp cat crezi in Dumnezeu

| HueyFreeman a răspuns (pentru AxiAnonima):

E ca si cum ai zice: Nu conteaza ce religie esti atata timp cat esti crestin. Crestinii sunt singurul care cred in el, cum sa spui o ineptie ca asta?

| AxiAnonima a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu doar crestinii cred in Dumnezeu straight face

| HueyFreeman a răspuns (pentru AxiAnonima):

Ba cam da.

| AxiAnonima a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu sunt adventista happy si tot cred in Dumnezeu

| HueyFreeman a răspuns (pentru AxiAnonima):

La fel si ortodocsii, si catolicii, si protestantii. Tot crestina esti.

| olgun a răspuns (pentru AxiAnonima):

Iar eu sunt muslim si cred in Dumnezeu.happy, dar ca Dumnezeul in care cred eu nu s-a nascut dintr-o femeie, si nici nu naste fii ori fiice, El este Creatorul, face si nu naste, este Unik si nu are egal.(nu duhuuri, nu fii ori fiice care sa fie asemenea cu El, si de-o esenta cu El'')