| anonim_4396 a întrebat:

Credinta în Dumnezeu e ceva și religia e cu totul altceva.Alegeți să credeți,sa aveți credință în Creator, Dumnezeu și Univers dar lăsați religia la o parte. Alta e credință alta e sa fii religios, Religia e inutila,credință în Dumnezeu e benefica.
Ce părere aveți de subiect?
Credință se face acasă,te rogi în cămăruță ta cum zicea Iisus și nu te duci sa mergi pe branci și să faci închinăciuni la pământ prin biserica și să asculți o slujbă interminabila și plictisitoare.
Credință naște miracole, religia naște habotnicie și ritualuri inutile. Când avem credință în Dumnezeu nu avem nevoie de ritualuri că păgânii.
Credință e fundamental diferita decât religia.
Credință nu e materialista și nici nu are intermediari.
Ești numai tu și Dumnezeu în intimitatea casei cu meditație, rugăciune și speranță multa, recunoștinta...în biserică aprinzi zeci de lumânări, pupi zeci de icoane și îți faci cruci la 2 secunde precum și mai ales și nu în ultimul rând pupi moaște care sunt cadavre și care sfinții apostoli într-adevăr au avut viața curată dar tot oameni au fost și ei. Singurul Sfant este Dumnezeu sau Iisus că e tot aia.
Alegeți credință,cu credință nu devii habotnic și nu îți îndobitocește nici mintea din contra ți-o supui gratitudinii și măreției divine. Dumnezeu e Sfânt și nimeni altul nu e Sfânt...
In numele religiei s-au purtat sute de războaie și au murit milioane de oameni,acum mai recent prin atacuri teroriste deci e nociva pentru omenire, in schimb credință nu,toți oamenii avem credință în ceva,unii în Univers,alții în Dumnezeu, alții în știință, alții în astrologie, alții în legea atracției, alții în karma sau alții chiar în anumiți oameni obișnuiți...Credință în Dumnezeu nu e intermediata de preoți, pastori,rabini,între Dumnezeu și om trebuie sa fie o legătură sinceră, în taină și mai ales directa.
Noi oamenii cand ne rugam părinții să ne ajute nu o facem prin intermediari, copilul mic dacă vrea lapte și mâncare nu se duce la vânzător sau la un ospătar sa ii ceara lapte și mâncare, le zice direct părinților daca plânge și e trist se duce in brațele mamei sau tatălui direct și nu se duce la un străin de pe strada care îi povestește ceva și ionconsoleaza și îl leagana așa și cu Dumnezeu Suntem numai noi cu Dumnezeu.Si atât.Credinta este un act tainic reciproc doar intre om și Dumnezeu,nu avem nevoie de preoți,nu avem nevoie de spovedanie,de Împărtășanie, poate doar de botez dar poate fi făcut și de către părinți cu o rugăciune cu câteva cufundări in ligheanul cu apă și în numele Tatălui, Fiului și Sfântului Duh. Sfantul Duh vine și la chemarea unui om obișnuit, nu trebuie sa îl invoce popa care uneori e la fel de păcătos că noi.Cred că ați văzut cum se botezau primii creștini, în apa fără vreun ritual magic și special, dura doar 5 minute.
Iar oricine mănâncă pâine și vin in numele lui Iisus Hristos mănâncă dar fara sa daca excese și să se roage, asta înseamnă Împărtășania.Sa ne mărturisim păcatele putem și acasă direct la Dumnezeu în rugăciune și cerandu-i iertarea.Ce atâtea biserici,ce atâția intermediari? Ce atâtea ritualuri au tradiții? Omul are nevoie de credinta personala și directa la Dumnezeu,de rugăciune și de iubire,meditație. Dumnezeu evo Forță Superioara și Inteligenta,e creatorul,e Ceasornicarul nu se ocupa cu ritualuri primitive și nici cu intermediari Dumnezeu sau o parte din Dumnezeu e in fiecare om,noi toți oamenii suntem UNA cu Dumnezeu,mădulare și brațe și creații toți ai Lui,nu exista că dacă nu te duci la biserica tevoedepsestecsau daca speli in zi de sărbătoare sau dacă citești o carte de astrologie, New Age sau chiar protestantă, o citești din curiozitate și că e vorba tot de bine și de Dumnezeu.Rețineți Dumnezeu este unul pentru toți oamenii iar daca Îl recunoști pe Iisus că Dumnezeu toată viața și îi respecți legea iubirii ești mantuit,de fapt s-ar putea că toți sa avem parte de veșnicie însă unii la nivele joase daca au făcut rău și alții la nivele înalte și paradisiace Deci nu mai confundați credință cu religia și alegeți credință căci așa vrea Dumnezeu,așa e logic și asta e Calea,nu avem nevoie de cineva care sa intermedieze relația dintre Dumnezeu și om. Poate doar avem nevoie de o relație sinceră cu Dumnezeu și atât. fara Împărtășanii,fara spovedanii, fara slujbe, fara pupari de moaște
Aceasta este părerea și credința mea. Dumnezeu nu are nicio treabă cu religia va chiar ba chiar vede că nu îi respectăm învățătura din Evanghelii și atât, fara Sf.Traditie și fără habotnicism.Ce părere aveți? Am dreptate! Credință e benefica și religia e nociva? În religie e banul,averea,ierarhia,în credință este răspunsul la rugăciune, beneficiul meditației creștine, recunoștință, lumina și gratitudine.
Așa e?

7 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Asa cum religia nu are nimic de a face cu Dumnezeul adevarat, tot la fel nici Dumnezeu nu are nimic de a face cu Isus. Dumnezeu nu are copii.

| halogen001 a răspuns:

Credinta e dovada neștiinței. Daca un elev raspunde la o intrebare cu "cred" si nu face demonstratia, profesorul intelege imediat ca e vorba de nestiinta. Daca un constructor face un pod si spune ca are credinta ca va tine si acea credinta nu e justificata de stiinta, acel pod e posibil sa se prabuseasca.
Prin urmare nestiinta e confirmata de credinta. Tot credinta e necesara pentru ca omul naiv sa fie inselat de omul mincinos. Prin credinta se ajunge catre minciuna si prin stiinta se ajunge la adevar. Un zeu atotputernic daca ar exista, nu ar avea nevoie de credinta omului, dar in schimb omul mincinos pentru a-l insela ii cere omului naiv credință fie si in numele zeului x. Zeul x atotputernic daca iubeste omul si doreste ceva de la om, in mod firesc va comunica cu omul si ii va spune acestuia cum sta treaba. Daca nu face lucrul asta, atunci atotputernicia si iubirea zeului x nu mai exista, iar credinta omului naiv in zeul x e doar credinta in oamenii care vorbesc despre zeul x.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru halogen001):

Dar ce părere ai de afirmația lui Einstein in favoarea lui Dumnezeu?

https://youtu.be/TVJzVnyDZ_M

| halogen001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

E un film făcut in favoarea religiei.
"Cuvântul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilărești". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (într-o scrisoare scrisa de Einstein către filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
De existenta zeului x trebuie sa ma convingă zeul x. Daca cineva spune despre mine unui om ca eu ii voi da 1 000 000 000 000 lei și acel om vine la mine sa ii dau banii, evident ca nu ii voi da, pentru ca nu i-am făcut eu o asemenea promisiune. In aceeași situație e și zeul x. Daca zeul x e invizibil, mut, orb și surd și cineva imi spune ca e atotputernic și ca imi da viata veșnica și eu nu vad pe nimeni sa fi primit asa ceva de la zeul x, atunci e clar ca sunt mințit și nu exista nici un zeu x care sa respecte o promisiune pe care nu a făcut-o el.

| halogen001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In film Einstein era mai mic si copiii cred cu usurinta orice, pentru ca au nestiinta mai multa si puterea de a rationa mai putin formata. Dupa ce a trecut timpul si-a schimbat parerea despre zeul x pentru ca a vazut realitatea si a acumulat mai multe cunostinte care i-au permis sa traga o concluzie mai buna. Cand omul e tanar sau chiar cand e mai mare dar nu are cunostinte suficiente e mai usor de înșelat. Cu cat trece timpul omul vede mai bine realitatea, însă trebuie sa fie rațional, altfel e la fel de ușor de înșelat ca și un copil.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu sunt pupator de moaste, fiindca am credinta si marturisesc despre harul lui Dumnezeu care este in ele! Alt crestinism in afara de asta nu recunosc! Moastele Sf. Prooroc Elisei au inviat un mort, prin acest har al lui Dumnezeu. Bolnavii si demonizatii se atingeau de Hristos, de trupul si de vesmintele Sale, fiindca putere iesea din El si ii vindeca. Umbra Sf. Ap. Petru vindeca, sorturile si stergarele purtate de Pavel vindecau. Harul lui Dumnezeu sfinteste trupurile si sufletele sfintilor, care devin, asa cum spunea Hristos, "izvoare de apa curgatoare spre viata vesnica". Eu cinstesc aceste biserici sfintite ale Duhului Sfant! Dumnezeu pazeste oasele sfintilor (Psalmul 33, 19), pe care sectanti adventisti ca tine, "Alan - tigru de hartie", le batjocoresc incalcand legea lui Dumnezeu care spune "Dreptilor li se cuvine lauda" - Psalmul 32, 1
"Mute să fie buzele cele viclene, care grăiesc împotriva dreptului fărădelege, cu mândrie şi cu defăimare" - Psalmul 30, 18
Eu sunt pupator de moaste sfinte, inchinator la icoana Maicii Domnului cu Pruncul Iisus, cinstitor al sfintilor lui Dumnezeu si adorator al singurului Dumnezeu: Sfanta Treime.
Alt crestinism, in afara de cel al Sfintilor Apostoli, al Sfintelor sinoade ecumenice si al Sfintilor Parinti ortodocsi, nu recunosc!
In afara Bisericii Ortodoxe sunt numai schisme si erezii!

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Trebuie sa crezi in Dumnezeu mereu, asa este, ai dreptate, in mare parte. Desigur trebuie sa ai si suflet ca sa crezi in El. Cine nu are suflet, inseamna ca a facut ceva in trecut, sau si l-a vandut.