| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Crestinii incurajeaza cersetoria?

Cati dintre voi ati dat bani la cersetori?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Nu încurajez cerșetoria.
Nu suport când văd oameni apți de muncă cu mâna întinsă, nu suport să văd copii expluatați. Cei care dau bani cerșetorilor fac cea mai prostie, încurajează astfel e practici, și bande specizate în domeniu, naiv să fi să crezi că banii se opersc în buzunarul cerșetorului, măcar să le dați mâncare dacă sunteți așa de milostivi, dar nu bani.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru FucktheSystem):

Corect asa cred si eu! Daca chiar vreau sa ajut ceva ii cumpar o paine un covrig, un mar, in niciun caz bani. Sa stiti si voi ca banii nu raman la ei ci la cei care ii plaseaza. Toti cersetorii din tara sunt foarte bine organizati si exploatati de bande specializate!

| FucktheSystem a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Dar să ști că de multe ori nu merge, am făcut experimentul și de multe ori s-au uitat cruciși la mine și au plecat.

| ShowTim3 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Daca ai fi boschetar fara casa, cine crezi ca te-ar angaja sincer?
Cand te vede murdar mirosind a pipi de caine?
Marog ai dreptate, cu observatia asta.

| FucktheSystem a răspuns (pentru ShowTim3):

Te angajează, doar să vrei, te angajează să împarți pliante prin scări, sau să faci curat. Nu mă referam la cine știe ce slujbă.

| ShowTim3 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Lol nu ii angajeaza nici pe astia cu bac sa imaprta pliante ca nu sunt locuri si angajeza boschetari

| FucktheSystem a răspuns (pentru ShowTim3):

Eu am mai văzut boschetari care împărșeau pliante de la diverse supermarketuri, chiar de mai multe ori.

| ShowTim3 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu sincer nu... dar asa e, oricum sunt convins ca nu toti au noroc, daca as avea o companie de impartit pliante sincer nu as angaja un boschetar in schimbul unei persoane, mai curate.

25 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Depinde de la caz la caz, nu se poate generaliza.
Si tu cerșești atentie pe TPU, de exemplu.

| lifeForJesus a răspuns:

Eu nu le dau bani,eventual le dau un:corn, langos, paine...etc,dar nu bani!
Numai bine!

| sandra2012 a răspuns:

Imi place sa ajut, dar pe cine are cu adevarat nevoie de ajutor. Nu ajut oameni care se duc si isi iau bautura de banii aia sau a doua zi uita ca l-ai ajutat si te injura pe strada. Nu, nu dau bani la cersetori.

| KodrutZ a răspuns:

Cum aud un "tatal nostru" cum se umezesc si le curg banii din portofel. Eu le-as da bani cu mare placere, numai sa stiu ca ii folosesc pentru o supradoza fatala.
P.S. Dau bani doar batrinilor pe fata carora se citeste rusinea de a fi fortati de imprejurari sa cerseasca sau sa moara de foame/fara medicamente. Destul de putini, dealtfel... batrinii, nu banii.

| ML001 a răspuns:

In ziua de azi cersetoria este o afacere( pentru cei mai multi romani) daca un cersetor imi zice ca ii e foame ii cumpar o paine, dar daca imi cere bani nu ii dau...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu dau bani, cunosc istoricul lor prin prisma serviciului pe care îl am.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
A fi pește nu se consideră a a avea un serviciu. A fi pește înseamnă să ai femei care să se prostitueze pentru tine și banii să-ți revină în urma acestor servicii sexuale. Trafic de persoane prin punerea la cerșit!
Deci despre ce vorbim?
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Asta nu te intereaseză pe tine!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ce misogin ești... ai văzut că am acceptat provocarea și o dai în dans!
Stai în banca ta că nu sunt aici să dau explicații absolut nimănui. De ce ai fi tu excepția?
O noapte liniștită fără infractori!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Nu mai insista, te pierzi în detalii!
Pa, pa.

| Eღilia62 a răspuns:

Cam da,crestinismul spune sa ajutam pe cel sarac,pentru a ne obtine mantuirea si indeplini datoriile fata de semeni.
Eu mai dau bani la cersetori,dar doar batranilor, celor tineri nu, pentru ca se stie ca sunt escroci.

| comansorin a răspuns:

Nu crestinii incurajeaza cersetoria ci preotii de religie crestina care de fapt si de drept au devenit niste cersetori niste precupeti si orice vrei tu poti spune despre aceasta tagma. Daca nu ma crezi te poti duce in pelerinaj pe la manastiri si ai sa vezi ca ti se cere taxa de intrare intr-un locas de cult; pur si simplu taxa pe rugagiune in casa Domnului!

| wintage a răspuns:

Daca dai bani la cersetori incurajezi cersetoria?
Dai bani doar daca il vezi mai biet si chiar are nevoie. Nu dai bani la toti copiii din fiecare statie de autobuz.

| Posesiv a răspuns:

Eu cateodata mai dau.

| KUBY78 a răspuns:

Eu nu dau sa moara dai naibi sa munceasca dacaa vor banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Daca dau bani nu inseamna ca ii incurajez,am dat bani la multi si nu as vrea ca cersetorii sa fie dusi la politie, imi este mila de e, mai bine este asa decat sa sufere mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetito cmf persoana din nori mai poate supravetui? de ce faci misto de crestini cand si tu crezi ca cineva sta in nori?

| mafiotuXXL a răspuns:

Draga euu stii ce le dauu **** in brataa nu le dau nimic acum ca ii scupetea asta la cine sa mai daii. adica eu lucruu sa ii dau banii la unn Rahatt. au pensie de Handicap dupa ce mai cersesc?
Eu unu nu dau... Voi faceti ce vretiwinking
si daca cersetoru nu are nimic adica (piciore rupte sau mainii ) Ar putea sa mearga la Lucruu...