| Helper07 a întrebat:

Cu cat iubesti mai mult pe cineva, cu atat suferi mai mult cand te desparti de acea persoana. Stiti cat de mult ne iubeste Dumnezeu? Daca iubirea Sa pentru fiecare dintre noi e infinita atunci si durerea pentru fiecare suflet pierdut este tot infinita. Oamenii pot sa nu se mai gandeasca asa mult in timp, pot sa mearga mai departe, sa treaca peste si asa este cel mai bine, daca nu treci peste iti faci rau singur. Dar oare Dumnezeu uita? Nu uita. Dar oare durerea se micsoreaza in timp? Poti simti iubire infinita pentru cei salvati iar in acelasi timp durere infinita pentru cei pierduti? Dumnezeu nu pierde cateva persoane, pierde miliarde. Daca El n-ar fi Dumnezeu, nu stiu ce fiinta din univers ar suporta asemenea povara. Durerea e sfasietoare, insuportabila. Cum ati putea sa-L percepeti ca pe un Dumnezeu rau, crud si nemilos? Stiu cum. Exact asta vrea Satan sa va puna in minte. Cred ca de aceea el inca mai lupta desi stie ca e zadarnic: ca sa-I provoace tot mai multa suferinta pentru ca poate astfel sa-si incalce dreptatea in favorul iubirii iar Satan sa demonstreze ca a avut dreptate. Asta nu se va intampla. Cum ai putea sa nu iubesti pe Cineva care te iubeste asa de mult?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Felicitări celcestoetot pentru raspuns, asa e, sau daca vine un hindus, fiecare are libertatea de a cfede ce dorește sau nu

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca nu cred. Ce vrei sa faci, sa le bagi pe gat credinta ta? Daca vine pe aici vreun budist, iti convine sa te ia la rost ca nu ii iubesti zeul?

| Holiday a răspuns:

De fapt personajul asta al tau pare mai degraba un stalker.

Ceva de genul:

https://www.youtube.com/watch?v=mxSE5UeI1-k

| CostinAlamariu a răspuns:

Foarte frumos spus. Mai rar sa vad asta pe TPU. Din pacate insa o sa vina turma de ingamfati fara viata sa comenteze aiurea fara sa priceapa nimic

| Helper07 explică (pentru CostinAlamariu):

Turma de ingamfati fara viata nu se va schimba, pentru ca ei nu inteleg adevaratul sens al iubirii, dar le putem arata noi printr-un caracter bun. Nu pune paie pe foc, Dumnezeu ii iubeste si pe ei.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La Obregia ai incercat?

| Algo098 a răspuns:

Dz are iubirea si puterea asa de mari ca sunt spitalele pline si oamenii nu beneficiaza de puterea lui. In mod normal, cine e bun, iubitor si puternic nu lasa o secunda pe cel drag in suferinta, daca poate sa-l ajute. Ce concluzie tragem de aici?

| Helper07 explică (pentru Algo098):

Am mai spus: tot raul din lume este consecinta pacatului nostru. Dumnezeu permite aceste consecinte. De ce? Pentru ca chiar daca n-ar exista consecinte, plata pacatului ar fi tot moartea iar Singurul care ne poate salva de ea e Dumnezeu. Daca n-ar exista consecinte ale faptelor noastre, oamenii ar uita ca au nevoie de Dumnezeu. Ar fi cu totii pierduti. Iar la cat ne iubeste Dumnezeu, nu cred ca ar fi vrut sa moara degeaba.

| Algo098 a răspuns (pentru Helper07):

Asta e explicatia din poveste. Cand Dz cel inexistent nu face nimic, nici bine, nici rau, se gaseste explicatia ca el face bine cand nu face nimic. Toti sunt pierduti oricum, ca viata de dupa moarte e o alta fantezie. E usor sa spui despre Dz care nu exista ca e bun si iubitor, dar realitatea e vizibila si o ignoram degeaba. Trebuie sa fii credul si naiv ca sa crezi in povesti rupte de realitate, scrise de niste oameni primitivi si rastalmacite sute de ani la rand pentru a da o aparenta de adevar. Un Dz adevarat, puternic si iubitor nu ar fi avut nevoie de povesti, "minuni", "revelatii"... care sa-i dovedeasca existenta. Genul asta de dovezi arata ca Dz e prezent doar pe hartie si in mintea credinciosilor.

| Helper07 explică (pentru Algo098):

Da, trebuie sa fi credul si ignorant ca sa crezi asa ceva. Adevarul e ca n-am crezut din totdeauna asa, eram sceptic, aproape ateu la un moment dat. Dar chiar crezi ca oameni destepti, de treaba, maturi ar crede asa ceva degeaba? Cu totii ne spunem punctul de vedere, aprobam si dezaprobam dar doar atunci cand aprobi sau dezaprobi punctul de vedere al altuia ai dreptate. Daca nu cunosti Biblia, daca nu-L cunosti pe Dumnezeu, nu poti avea dreptate asupra unui lucru pe care nu-l cunosti, poti avea doar o parere. Daca ai vazut decat drumul tau in viata, si faptul ca viata e rea si nu traim in fantezie si ca n-are cum sa existe un Dumnezeu, atunci tu raspunzi doar din punctul tau de vedere. Asta ai vazut, asta ai urmat, asta crezi, asta spui. Viata nu e o fantezie si nu e usoara dar Dumnezeu nu e o fantezie. Daca vrei o dovada clara arunci cerceteza si vei vedea profetiile care s-au implinit si se implinesc. O poveste nu are date despre timp si spatiu asa cum este prezentata Biblia iar in urma a ceea ce s-a intamplat in trecut, Cuvantul asta n-ar fi supravietuit. Dar e un motiv pentru care a supravietuit si pentru care este astazi asa de raspandit.

| Algo098 a răspuns (pentru Helper07):

Eu cred ca dorinta omului de a a avea saiguranta si ajutor e foarte mare si de aceea accepta si lucruri mai putin credibile, asa cum se intampla si cu jocurile de noroc. Daca Dz e asa de puternic si de iubitor de nu poate comunica cu oamenii, de lasa oamenii in suferinta in spitale, e de asteptat sa aiba acelasi comportament si cand e vorba de viata vesnica si altele de genul asta. E si normal ca un personaj infinit sa nu fie interesat de lucruri marunte, egale cu zero fata de infinit, deci si daca ar exista un Dz, nu l-ar interesa un lucru finit egal cu zero fata de infinit. Apoi e logic ca pentru nimicul pe care-l face un om in viata lui finita sa primeasca tot nimic. Nu poti cumpara infnitul cu ceva finit, asa cum nu pot cumpara cu 1leu toate casele de pe pamant. Deci daca ne folosim logica, vedem ca e vorba doar de utopie, dorinta si credinta, ca realitatea e alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu să te binecuvinteze pentru fiecare cuvânt!

| troleibuz a răspuns:

Tu esti tot Curious2?

| Helper07 explică (pentru troleibuz):

Cred ca eram cand mi-am facut contul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Din ce secta faci parte?

| Helper07 explică (pentru pacatosulBogdan):

Adventism

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Helper07):

Fereasca Sfantu' de-o asemenea secta americana, care nu are nimic crestin in ea! "Dragostea" adventista e doar minciuna si inselare si erezie. Adevarata dragoste crestina se bucura de adevar (1 Cor. 13, 6)!

| Helper07 explică (pentru pacatosulBogdan):

Noi nu ne bucuram de adevar? Sau poate din cauza faptului ca avem invataturi diferite de cele in care crezi, tu crezi ca noi rastalmacim adevarul in favoarea noastra si astfel nu-l iubim. Asa am putea spune de orice secta, chiar si de a ta. Deci ce e gresit cu adventismul?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca te-ai bucura de adevar, te-ai pocai de minciunile, inselarile si ereziile lui W. Miller si H.G. White, fondatorii sectei adventiste, si ai veni acolo unde este mereu prezent euharistic Hristos. Discursul tau despre iubire este fals si ipocrit, de aceea ti-am zis ca adevarata dragoste se bucura - asa cum spune Apostolul - de adevar. Iubesti pe Dumnezeu, daca iubesti si adevarul si vii la el. Pentru ca Hristos Dumnezeu este Adevarul, nu ca si concept, ci in Trup si Sange, in Persoana.

| Helper07 explică (pentru pacatosulBogdan):

Poti dovedi dpdv biblic ca ceea ce spune Ellen G. White e eretic?
Eu ti-as putea dovedi ca nu e.
Pe de alta parte, religia reprezinta calea pe care trebuie s-o urmeze un crestin pentru a ajunge la Dumnezeu, nu reprezinta oamenii in sine. Una e sa zici ca mergi pe o anumita cale si alta e sa chiar mergi pe acea cale. Persoane din acestea exista peste tot si cred ca nu ar trebui sa judeci o persoana pe care n-o cunosti si nici o religie/cale pe care n-o cunosti. Asta denota obrazbicie si imaturitate deci, ori chiar esti o persoana tanara si nestiutoare ori nu esti, dar zic ca e mai rau sa fii in varsta si sa te comporti ca un copil. Deci imagineaza-ti ca vorbesti cu un psiholog, o persoana care se pricepe la oameni si care te poate citi din cateva cuvinte. Poate tu ai dreptate, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai bun simt.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Helper07):

Un psiholog care nu e corect, ci fabuleaza si are un discurs fals si ipocrit despre iubire, trebuie mustrat, atunci cand se manifesta public. La fel si un eretic trebuie mustrat, dupa cuvantul Apostolului care spune: "De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te, stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit." - Tit 3, 10-11
Ca ma consideri tu fara bun simt, fiindca ti-am spus adevarul in fata, nu ma intereseaza! Ereticii White si Miller au inselat oamenii, pretinzand ca ei stiu exact data cand va reveni Hristos. In Biblie scrie clar ca ceasul revenirii lui Hristos nu-l stie nimeni "nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal" - Matei 24:36; Marcu 13:32
White era anti-trinitara si se considera o profetesa, dar era una falsa, un hristos mincinos, de care in Biblie scrie sa ne ferim (Matei 24:24). In general, secta adventista nu are nimic crestin in ea, adica nu detine invatatura sanatoasa despre Dumnezeu, asa cum o are intreaga Ortodoxia si, in parte, Catolicismul.
Discursul adventist nu este unul al iubirii, ci al urii fara de orice este crestinism autentic: Biserica, preoti, Maica Domnului, icoane, moaste, sfinti, viata de dupa moarte. Ortodoxia nu este o secta, asa cum este adventismul, ci este crestinismul autentic, crestinismul apostolic si al Sinoadelor Ecumenice, al Sfintilor Parinti, calea adevarului, invatatura sanatoasa despre Dumnezeu, pe care, daca cineva nu o aduce, nu trebuie sa-l primim in casa si nici sa-i spunem "Bun venit!"

| Helper07 explică (pentru pacatosulBogdan):

Wow, nici macar bun venit? Eu imi amintesc de un Hristos care-si iubea dusmanii si ne-a spus sa-i urmam exemplul. Chiar a cinat cu Zacheu.
Nu ti-am vorbit urat si n-am zis inca nimic impotriva ortodoxismului. Nu poti acuza fara dovezi. Tu esti un om devotat credintei tale. Probabil ca daca ai afla ca nu corespunde in totalitate cu invataturile biblice ai ramana pe aceeasi cale. Chiar si daca ai vedea ca calea ta este gresita, ai ramane tot pe ea fiindca egoismul te impiedica sa accepti ca ai gresit. Inca nu ti-am dovedit nimic dar asteapta. Ce e fals si ipocrit in discurs? Dumnezeu nu ne iubeste cu o dragoste infinita? Dragostea Lui e limitata? Sti, doar pentru ca nu sunt ortodox, nu inseamna ca n-am dreptate. Daca ai manca o lamaie si ai zice ca e acra iar apoi as manca si eu una si as zice la fel, tu ai nega faptul ca e acra doar pentru ca eu am afirmat asta si crezi ca tot ce spun e fals?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Helper07):

Te ratacesti nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu! Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan este cel care ne indeamna sa nu primim sectanti in casa si sa nu le spunem "Bun venit!". II Ioan 1:10 -
"Daca cineva vine la voi si nu aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: Bun venit!"
Neoprotestantii sunt cei care nu au invatatura sanatoasa si dumnezeiasca a lui Hristos, ci au invatatura stramba a unor rataciti de peste mari si tari, care nu au nimic in comun cu crestinismul, ci si-au plasmuit secte dupa mintea lor inselata si mandra, cu care sa insele si sa rataceasca si pe altii. Nu te dusmanesc pe tine ca esti sectant adventist ci doar te compatimesc, ca te-ai lasat inselat de o secta anticrestina, precum adventismul, fondat pe minciuna si inselare. In schimb, urasc erezia adventista, asa cum si Hristos ura faptele rele ale nicolaitilor, care erau ereziile lor.
Accept libertatea de credinta a oricui, dar e dreptul meu sa critic discursul public si ipocrit despre iubirea lui Dumnezeu. Sa ma scuzi ca ti-am spart bula ta de confort! Nu poti sa abordezi corect un asemenea subiect, daca nu esti in adevar! Iubirea de Dumnezeu inseamna sa pazim poruncile Lui si sa ramanem in cuvantul Lui, ceea ce ratacitii neoprotestanti nu vor face niciodata, atat timp cat nu se vor pocai de ereziile lor.
Calea este Hristos, nu White! Poti sa pricepi asta?! Nu mai sunt alte cai, in afara lui Hristos! Daca esti pe calea Miller&White, nu esti pe calea cea buna! Nu plec de la premiza ca tot ce spui tu este fals, pentru ca esti adventist, ci numai discursul tau despre Dumnezeu este fals, fiindca nu esti pe calea cea buna si dreapta, ci in erezie si ratacire. Despre Dumnezeu nu putem vorbi decat drept si intru adevar! Fii intru adevar, catehizeaza-te, cunoaste invatatura dreapta despre Dumnezeu, fii pe calea lui Hristos, si atunci vei scapa de ipocrizie si de falsitate, in legatura cu subiecte religioase! Despre alte subiecte, precum psihologia hazlie, nu te contrazic, si nici nu-mi doresc sa vorbesc in contradictoriu cu tine sau cu altcineva.

| Helper07 explică (pentru pacatosulBogdan):

Uite, daca citesti cu atentie discursul, vei vedea ca nu e o marturisire, o credinta sau ceva ce ar intemeia o doctrina falsa. E o parere. Poate ca e adevarat ce zice Ioan, dar religia adventista se ia dupa invataturile biblice, ea prezinta Cuvantul lui Dumnezeu. Daca sunt pe o cale gresita, invata-ma. Am crescut de mic intr-o familie adventista, ma poti invinovati ca nu sunt pe calea buna cand eu am vazut decat o cale in fata pe care s-o urmez? Asa ar trebui sa gandesti cand vorbesti cu cineva despre asta. Ai citit tu contextul versetului pe care mi l-ai prezentat? Personele de care trebuie sa ne ferim asa sunt cele care cunosc adevarul in sinea lor dar predica erezia, nu cele nestiutoare care-si spun parerea.