| anonim_4396 a întrebat:

De ce dumnezeu,care ne iubeste,este atat de crud si nemilos cu oamenii care ii incalca regulile,ca de exemplu,daca ai un copil,iar el iti tot greseste, indiferent de varsta, il arunci in foc?

Răspuns Câştigător
| aabaaab3278 a răspuns:

Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume? Nu poate și nu vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce îl numim Dumnezeu?
Cam asta este logica...

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Te-a aruncat cineva pana acum in foc ca scrii idiotenii? Poate in viitor daca mai pui intrebari de genul asta ar fi o idee sa te "parjolim" nitel ca sa-ti vina mintea la cap si sa citesti Biblia.

| danalungu22 a răspuns (pentru danut):

Nu,nu m-a aruncat nimeni in foc, dar iadul ce e? Biblia am citit-o de mai multe ori, n-are nici o logica.

| danut a răspuns (pentru danalungu22):

Iadul este un "produs" uman, in speta catolic si nu are nici o legatura cu Biblia. Biblia este cea mai logica carte, problema este ce vrei tu sa gasesti in aceasta. In mare este greu sa istorisesti unui om in doua cuvinte o carte scrisa in cca 1500 de ani dar daca chiar te intereseaza, in doua cuvinte, Biblia este singurul indrumar care ne arata cum putem avea viata vesnica, a ne intalni Creatorul si in posibilitatea de a calatorii in univers.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

Iadul e un produs uman, ha? De unde ai mai scos-o si pe asta?

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Din Biblie.

| sabin89 a răspuns:

Nu poți să-l arunici în foc, că sună el mai înainte la 112

| danay72 a răspuns:

E logica intrebarea ta.De fapt, nici Dumnezeu nu face acest lucru.In Biblie, chiar spune ca faptul de a arunca copii in foc e un lucru pe care nu il accepta.Ieremia7:31.De asemenea, termenul iad in Biblie, se refera la distrugere eterna, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Asa-zisul dumnezeu din VT nu era adeptul iubirii.
Apoi Iadul si Raiul sunt inventii care au aparut mult mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu este o fiinta umana asa ca nu are sentimente laughing

| danalungu22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da stiu, am dat doar un exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii mei au fost si sunt religiosi, ma speriau cu religia lor, au o obsesie cu religia, au impresia ca toti din jurul lor sunt nebuni si pacatosi.Cand eram foarte mica si inca vorbeam cu ei, imi povesteau toate nenorocirile pe care le faceau alti,de la injuraturi, sex sau chiar chestii dramatice cum ar fi batai, aveam impresia ca abia asteapta sa mai auda ceva dramatic, ca sa-mi povesteasca, si de obicei ii faceau monstrii pe altii, care faceau lucruri pe care si ei le faceau.

| Lucică1998 a răspuns:

Dar Dumnezeu nu ne bagă in iad cum am greșit. Ca sa merg pe exemplul tău, copilul ăla iti greșește si iti greșește pana ajunge sa atace pe cineva in timp ce fura dintr-un magazin, il găsește poliția, il bagă la închisoare, tu afli ca exista posibilitatea sa il scoți pe cauțiune, doar ca aceasta e foarte mare, iar tu trebuie sa dai cam toti banii tai ca sa il scoți si totuși o faci. Dar dupa ce il scoți, el in loc sa se îndrepte, devine si mai rău, se poarta cu tine ca si cum nu exiști, si ajunge sa faca lucruri si mai grave, sparge bănci, omoară oameni, iar apoi dupa multă vreme in care tot încerci sa il convingi sa devină mai bun iar el te respinge, el este prins din nou de poliție si condamnat la închisoare pe viata. Poate cineva sa condamne un om ca nu ar mai face nimic in situația aceasta? Cred ca toti sunt de acord ca răspunsul e nu. Dar atunci de ce toată lumea il condamna pe Dumnezeu pentru asta pentru ca e exact aceeași situație. Dumnezeu a iertat omul păcătos trimițându-l pe Isus sa moara pentru noi, el fiind cauțiunea noastră, dar noi ce facem? "avem doar o viaț trebuie sa o trăim cum vrem nu?" Sau "eu sunt ateu asa ca lăsați-mă in pace cu religia."(nu zic ca ateii sunt criminali si trăiesc imoral si alte de-astea, doar ca ei il resping pe Dumnezeu). Acum Dumnezeu e gata sa ne ierte si sa ne primească oricând dar vine momentul când nu mai poate face asta, când ar fi nedrept sa ne ierte din nou, asa ca e obligat sa ne trimită in iad.

| danalungu22 a răspuns (pentru Lucică1998):

Interesant raspunsul tau, dar cand e momentul in care nu mai iarta?

| Lucică1998 a răspuns (pentru danalungu22):

Depinde, in cazul majoritați oamenilor, atunci când aceștia mor, iar pentru acei câțiva care vor fi in viata atunci, la a doua venire a lui Isus

| Mașka98 a răspuns:

Dumnezeu nu ne face nici un rau, Biblia spune: "Dumnezeu este iubire " ( 1 Ioan 4:8). Cum ar putea un Dumnezeu al iubirii sa ne faca rau? In plus nu Dumnezeu conduce lumea. 1 Ioan 5:19 spune : "Stim ca provenim de la Dumnezeu, dar intreaga lume zace in puterea celui rau." Da, Satan Diavolul e conducatorul lumii, el poate sa ne faca rau, nu Dumnezeu. In fata lui Dumnezeu chiar daca gresim, avem parte de iertare, el ne asigura ca daca ne caim ne iarta cu marinimie.

| corinelmik a răspuns:

Da iadul este un produs uman si nu de la prima greseala aungi sa fii pedepsit, ci numai Dumnezeu stie cat de milostiv poate fii, noi nici macar nu avem idee despre cat de iubitor este cu noi.