| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum a aparut rasa neagra?

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Asta ar putea fi lejer o teză de doctorat pentru un antropolog

| DeyCj a răspuns:

Rasele, de oameni sunt la fel ca rasele animalelor.Fiecare om trăiește în zone climatice diferite ale planetei.La fel și animalele.Acest factor a impus adaptări ale aspetcului fizic și tenului pielii a ființei umane.De exemplu, în partea Africii temperaturile sunt de regulă mai mari, asta în timp a transformat tenul omului din alb în negru, asta pentru a face pielea mai rezistentă la radiațiile solare și UV.În Europa fiind climă mai temperată coloritul tenului nu a impus schimbare pentru că nu impune protecție suplimentară împotriva soarelui.Similar și în China.

| Steregoi a răspuns:

Potential de variatie genetica in cadrul aceluiasi gen. Acest potential a fost creat de Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns:

Rasa neagra a aparut asa cum a aparut si gaina neagra.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns:

De ce lumea este bronzată? De ce unii nu au anotimpul iarna?

| benny7 a răspuns:

Vom analiza doar o trăsătură fenotipică legată de populațiile umane - culoarea pielii.

Culoarea pielii este o caracteristică cantitativă. Toți avem același pigment în piele - melanina, numai că suntem diferiți - care are mai multă melanină (cu excepția indivizilor albinici care nu au acest pigment, nu sunt pigmentați). Este foarte important ca aceasta să fie o caracteristică cantitativă. Deci, nu ne deosebim de calitate unul de altul, ci de cantitate. Unii au mai mulți pigmenți, iar alții au mai puțin pigment.

Nu se știe exact câte gene participă la determinarea acestei trăsături. Dar, undeva 3 sau 4 gene participă la determinarea acestei trăsături. Curba reală a numărului de indivizi față de cantitatea de pigment de melanină este îndoită. (Poze)

Ea este înclinată. Nu e la fel de vinovată. Ce spune asta? Dacă contribuția anumitor gene nu este identică, este egală. Unele dintre genele responsabile au un efect mai pronunțat - celălalt mai mic.

Vom simplifica acest model și vom lucra ca și cum ar fi fost doar două perechi de gene care determină această proprietate.

Contribuția genelor pentru caracterele cantitative este cumulativă sau colectate și vom merge de la un intermediar (secundar), condiția A / și B / b, care este o ipoteză realistă pentru Adam, din moment ce el este făcut din pământ. (Însuși cuvântul „Adam" înseamnă „pământ roșu"). Noi credem că Adam a fost ca mine, oamenii negri cred că a fost negru, chinezii cred că era galben, dar Adam a fost făcut din pământ roșu. Deci, e un tip de mijloc.

Această bază a polimorfismului a fost încorporată în formele originale. Nu funcționează numai aici, este valabil și pentru pui, pentru struți, pentru balene, pentru tot. Începe de la un puls de gene mari (într-un număr mic de indivizi) și vedeți cum înflorește polimorfismul în populație. Acum, vom vedea cât de diferiți suntem.

Dacă Adam era "A / B / b", și Eva, de asemenea, "A / B / b", ca tip intermediar, intermediar, ce tipuri de gameți pot da? AB, Ab, AB și ab. Avem patru tipuri de gameți aici. Polul feminin dă același joc.

Când știm care dintre ele pot da gameți, atunci putem vedea de la ei ce le pot da.

Faptul genei pentru trăsături cantitative este aditiv sau agregat. Și acum, când ne uităm la copilul care iese din această căsătorie, avem posibilitatea de a "AA BB". Semne, contribuție maximă, pigmentare maximă, și astfel este negru încât nu poate fi mai negru.

| RAY a răspuns (pentru benny7):

In 6000 de ani nu putea aparea atatea rase umane

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Unii teosofi cred că rasele de bază evoluează din subrase şi neamuri cu acelaşi număr...

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Asta e rasism

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Aşa este ai dreptate...Ne place să credem că suntem mai toleranţi azi decât erau bunicii şi străbunicii noştri*

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Isi impui granite a ceea ce ai voie sa crezi, gandeste liber ce vrei tu, pe baza rationala nu ce spun alti sau ce te obliga societatea sa crezi

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Practicăm taoismul prin gândire liberă., cum sa ne folosim de puterea gândului pentru a rezolva situaţii, probleme cu care ne confruntăm.ok *

| 666Satan666 a răspuns:

Am încercat și eu să-mi fac propriu om și o ieșit așa?