| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de a murit Isus? Ca doar era Dumnezeu si Dumnezeu e nemuritor, sau nu e?

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

A murit în sensul că i s=a despărțit duhul de trupul fizic nu însensul că a încetat de tot să existe.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus ca Duh, asemmenea Tatălui a existat dintotdeuna. La nașterea pe pământ s=a întrupat.
La început ERA CUVÂNTUL( Iisus) și CUVÂNTUL era cu Dumnezeu(Tatăl).Și CUVÂNTUL era Dumnezeu.El (Iisus )era la început cu Dumnezeu (Tatăl)Toate lucrurile au fost create prin EL(Iisus) și nimic din ceea ce a fost creat n=a fost creat fără El(Iisus).
Și CUVÂNTUL s=a făscut trup și a locuit printre noi.( Ioan 1/1, 2,3, 14)

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Depinde în ce sens iei termenul. Doar corpul lui omenesc a murit. Unii cred că nici ăla. Unii cred că Isus nu e același lucru cu Dumnezeu. Oricum, întrebarea asta e ușor de soluționat de orice ramură creștină.

| Wr3nch a răspuns:

A fost sacrificiu din propria dorinta, ca sa inmoaie inima oamenilor si sa ii intoarca inapoi spre divinitate

Răspuns utilizator avertizat
| bobbyshmurda97 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus face parte din trinitate. Iisus spre deosebire de Tatal si Duhul Sfant are doua laturi: cea divina si cea umana. Iisus a murit in latura umana iar apoi prin cea divina a inviat, astfel biruind singurul dusman al omului: moartea. Moartea noi am facut-o posibila prin neascultare iar Dumneze i-a pus un capat in sfarsit.

Răspuns utilizator avertizat
| bobbyshmurda97 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

John 14:6 Jesus answered, "I am the way and the truth and the life. No one comes to the Father except through me.

| bobbyshmurda97 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hindusii cred ca trinitatea e 3 zei separati, pe cand noi credem intr-un singur Dumnezeu care apare in mai multe ipostaze

Răspuns utilizator avertizat
| bobbyshmurda97 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cred ca tu citesti si de fapt nu treci prin filtrul mintii ceea ce citesti. Eu unul am citit biblia in engleza king james ca inteleg mai bine in engleza decat in romana. Poate aia in romana e mai ambiguă, nu stiu. Sa ce am vazut la tine e ca tu cred ca citesti si nu treci prin filtrul mintii ce se întâmplă acolo. Tu iei versuri random si ai impresia ca o sa aiba sens daca mi le prezinți. Versurile au fost adaugate in biblie acum 300 de ani, deci ca sa stii contextul pe deplin trebuie sa citesti tot capitolul preferabil si capitolele vecine si apoi sa iti pui intrebare: ce fel de scriere e asta, poezie, fapte istorice spuse in mod obiectiv, alegorie? Nu poti sa descizi biblia asa la o pagina la intamplare ca nu e loto prono aici

| bobbyshmurda97 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://youtu.be/jHp4Cp6bp_4 uita-te la video-ul asta, explica bine

| Fatamuntilor a răspuns:

Ioan 3:16

16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnică.
Dumnezeu Tatal, Isus Fiul si duhul sfant traiesc in inimile si sufletele celor ce cred in in ei!

Răspuns utilizator avertizat