| Moisie a întrebat:

Daca ar fi sa acceptam faptul ca Domnul Isus Christos este Dumnezeu, dar si faptul ca Dumnezeu este nemuritor, atunci de ce suntem mintiti ca Isus si-a sacrificat viata pentru noi, cand de fapt el ca nemuritor nu isi putea sacrificaviata?
Oare de ce nu ni se spune adevarul ca scena sacrificiului si a invierii Domnului Isus, era doar o sarlatanie mincinoasa pentru ca sa fie prostiti oamenii carora le este lene sa rationeze?
Cum apreciati faptul ca un Domn ca Isus face asemenea lucruri mincinoase?

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Consensul istoricilor este ca Iisus a fost martirizat.

| Moisie explică (pentru Inferno):

Daca vorbesti fespre dulgherul Isus, asa este ai dreptate!
Dar crestinii nu cred in dulgherul Isus ci in Domnul Isus Christos, iar dulgherul Isus nu a fost nici Domn/Rege, nici Dumnezeu ci om, si nici macar UNS ca sa fie el Christosul, si nici nu purta numele de Christos, adica UNSUL!
Asa ca raspunsul tau se refera la omul Isus din Nazareth numit Yehosua ben Yussef, si nu la Domnul Isus Christos "dumnezeul"!
Domnul Isus Christos apare pe scena religioasa doar dupa ce dulgherul Isus a murit rastignit pe cruce, probabil dupa ce in corpul sau a intrat cel care singur isi spune Lucifer, deci cel care a fost UNS in functia de Sef al Cheilor Iadului, ungere de la care i se trage si cognomenul de Christos, adica UNSUL! Iar acest personaj a fost slavitb in biserica crestina timp de cca 1300 de ani cu numele de LUCIFER si acum Christosul adica UNSUL!
Nu vreau sa lezez pe nimeni cu afirmatia mea pe care vezi ca o pot sustine cu argumente, ci doar sa subliniez diferenta intre rabinul (amator) Isus din Nazareth care NU era Christos, si UNSUL lui Dumnezeu in functia de Sef al Iadului!

| Moisie explică (pentru Inferno):

Persoana Isus a fost intr-adevar martirizata, dar asta nu are nicio legatura cu Dumnezeu ci cu faptele lui Isus vazute in contextul legilor acelor timpuri.

| mODIN a răspuns:

Si de asemenea ce fel de sacrificiu e ala daca pana la urma s-a intors la ceruri?

| casian_6565 a răspuns (pentru mODIN):

Normal dupa izgonirea lui Adam din raii si dupa ce au murit au ajuns in iad si dupa ce iisus a fost rastignit a mers in iad ca sa i ia pe adam si eva de acolo pentru ca doar DUMNEZEU putea face asta!

| mODIN a răspuns (pentru casian_6565):

Ce ai spus nu are sens deloc.

| casian_6565 a răspuns (pentru mODIN):

Poveste lunga... dupa ce adam a picat testul a fost izgonit din rai si a devenit muritor. Dupa ce a murit adam si totii oamenii care au trait pe pamant chiar daca au fost drepti cu totii s au dus in iad. Dupa ce a fost rastignit Iisus si a murit S a dus in iad si i a luat pe adam si pe cei dreptii si i a dus in rai pentru ca portile raiului au fost inchise dupa caderea lui adam in pacat acum intelegi?

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Ce prosti debitezi!
In religia in care s-aub nascut Adam si Eva NU exista IAD, iar Raiul din care au fost alungati NU a fost in ceruri ci pe pamant. Isus dupa ce a murit si a ajuns un CADAVRU. nu mai putea sa mearga niciunde, mai ales ca el, Isus din Nazareth, a murit intr-o religie care nici astazi nu are IAD, asa ca el ca si mozaic nu putea ajunge in Iadul crestin! Pricepi? ...sau sa pricepi asta este o palarie prea mare pentru capul tau mic?

| casian_6565 a răspuns:

Ba Dumnezeu este ca un duh, da? stii rugaciunea crezul? cum zice pentru mantuirea noastra S a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria i S a FACUT OM! ca sa isi de a viata pentru noi dar iisus ce a facut de fap? dupa ce Adam a muscat din mar a cunoscut binele si raul a fost ca Dumnezeu si atunci Dumnezeu la izgonit din rai si portile raiului s au incis si de la Adam pana la Inviere toti oamenii care au murit au mers in iad chiar daca era bun sau rau pentru ca dumnezeu nu ii lasa sa intre in rai si dupa ce a inviat Dumnezeu iisus Hristos a mers in iad si l-a luat pe adam si PE CEI CARE ERAU DREPTI si i a dus in rai atunci s au descis portile asa a fost ridicarea din blestemul legii caci dupa ce a venit iisus pe pamant nea invatat taine si restul, dumnezeu a vrut sa i se slujeasca altfel un alt motiv pentru care a venit iisus pe pamant daca nici acum nu ai inteles si nu imi dai dreptate imi pare rau dar esti pierdut rau in lumea asta dar sper sa intelegi candva si eu sigur nu ma insel ca tata e preot si am invatat multe si in biblie scrie la fel daca tu crezi ca e o minciuna nu am ce sa ti fac caci si in biblie scrie ca multi va vor amagii si daca cineva va spune ca hristos e afara sa nu credeti sau ca este altundeva caci vor fii multi prooroci mincinosi si biblia nu minte Dumnezeu la lasat pe om sa aleaga:bine sau rau caci nu poti sa slujesti si lui Dumnezeu si lui Mamona! 1

| casian_6565 a răspuns:

Ia citeste: Fapte 1 Ioan 5 1-13 mai vrei altceva am dreptate? dai funda? vrei si alte versete despre Hristos ca iau toata bibli la rand imediat vrei versete pune-te si citeste biblia si ai raspun la toate intrebarile ia vezi ce scrie despre cei ce amagesc credinciosii si prooroci si preoti mincinosi si mai vorbim dupa aia daca stii asa multe ca spre deosebire de ttine nu inventez si nu caut sa distrug o religie si nu mai schimba subiectele!

| Moisie explică (pentru casian_6565):

In primul rand de ce sa-l citesc pe Ioan?
Este cumva Ioan vreun zeu sau Dumnezeu? Scrie cumva acest Ioan unde si in ce functie a fost UNS isus ca sa devina UNSUL adica Christos?
Sau vrei sa spui ca si el la fel ca tine doar credea a proasta ca Isus ar fi Christosul?
Isus NU a fost niciodata UNS in nicio Functie, deci nu poate fi Hristos, iar faptul ca toti apostolii lui Isus au primit de la Isus putere si stapanire peste Diavoli, ne dovedeste ca el nu era Hristos ci era un fals Hristos, adica de ex Antichristul care se dadea drept Hristos.
Si asta vedem confirmat in faptul ca el singur se recunoaste ca fiind Lucifer! si nu Dumnezeu!

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Ba Tatal a dat toata judecata Fiului are aceleai insusiri Dumnezeiesti.arata mi unde scrie ca Hristos e lucifer imi pierd timpul cu tine degeaba ca esti satanist dala Iisus nu a fost ispitit de satana mah ia citeste daca te crezi a toate stiutot si cel mai bun si drept. Esti degeaba pe lumea asta ma degeaba cu luciferu tau, o sa ajungi langa el stai calm

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Aici gasesti trimiterea catre versetul Biblic care arata ca Isus = Lucifer
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Acum e randul tau sa-mi dovedesti unde in Biblie este descris cu amaratul de Dulgher Isus a fost UNS in functia de Rege deci a devenit Christosul.

Daca nu-mi raspunzi la intrebare, cu prima ocazie iti dau ignore!

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Nu exista versetul ala in biblie si nu cauta pe net cum ma Iisus este hristos Imparatul cel fara de moarte si Dumnezeul nostru ioan5 21-23 Caci,dupa cum Tatal scoala pe cei si le da viata, tot asa si Fiul da viata celor ce voieste, Tatal nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului, Ca toti sa cinsteasca pe Fiul precum cinstesc pe Tatal.Cel ce nu cinsteste pe Fiul nu cinsteste pe Tatalcare L-a trimis 26 Cai precum Tatal are viata in Sine, asa I-a dat Fiului sa aiba viata in Sine Si I-a dat pute sa faca judecata, pentru ca este Fiul Omului. si m as bucura daca mi ai dat ignor macar nu imi mai bat capu cu tine

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Pain daca in Biblia care este Cuvantul lui Dumnexeu, nu scrie nici unde si nici cand a fost UNS dulgherul Isus ca sa poata fi numit Christosul, poate o fi scriind in cartea Stanei, nu de alta dar Isus era toata viata lui un amarat de dulgher, si fac pariu ca dupa moarte nu a mai fost nici macar dulgher, cu atat mai putin imnparatul lumii, ci un cadavru!
Din partea mea esti liber sa crezi ca Isus era si bulibasa universului, ca ma stric de ras cand vad cat de imbroboditi sunteti si nu mai puteti deosebi imaginatia de realitate si nici adevarul de minciuna!

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Nu vezi ca esti unul dinttre aceia care se rascoala impotriva lui Dumnezeu? un prooroc fals un mincinos, unu care ii indeparteaza pe cei buni de la credinta, daca exista satana exista si Dumnezeu, daca tu esti cu satan eu is cu Dumnzeu, da sa vezi cat de mult o sa ti placa acolo in regatu lui.crezi ca pe mine ma prostesti cu asemenea chestii ma? si am zis ca nu apare versetul ala in care zici tu ca IIsus ar fi lucifer cum sa scrie asa ceva mah fii atent daca EU am dreptate in legatura cu ce am zis tu ce poti sa facii sau cum imi dovedesti tu mie ca nu exista Sfanta Treime:Tatal, Fiul si Duhul Sfant CARE TOTI TREI UNA SUNT omu nu poate sa inteleaga totul despre Dumnezeu si Da-mi ignore ca m am saturat de povestile tale inventate!

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Eu ti-am dat link-ul catre Wikipedia sa vezi acolo unde este acel verset din Biblie in care vedem ca Isus Christos se recunoaste singur ca este Lucifer, si acolo puteai vedea ca acest Christos care este Dumnezeul tau, a fost slavit peste 1000 de ani cu numele de Lucifer, si asta chiar in biserica sa!
Tu crezi ca fugind de adevaruri si de realitate esti mai destept ca un strutz care cand vede vanatorul isi baga capul in nisip sa nu/l mai vada?

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Nu dragutule! Eu nu ma rascol impotriva lui Dumnezeu ci impotriva unor sarlatani care prezinta un amarat de dulgher ca fiind Dumnezeu.
Asa ca cei care se rascoala impotriva luii Dumnezeu sunt aceia care il numesc Dumnezeu pe un amarat de dulgher nenorocit.
2 Nu mai vorbi proistii cu Tatal si Fiul si Duhul ca nici in Biblie nci Dumnezeu si nici Isus nu recunosc o asemenea prostie strigatoare la cer!
Tie iti va da ignore viata care nu stie sa aprecieze "geniile" ca tine care sunt atat de inteligente incat cred ca fanteziile din capul lor aberat de popi, sunt realitate, si nu ceea ce sunt, adica minciuni debitate de niste igoranti sau sarlatani!

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Ba in cer este un singur Dumnezeu si ce vrei sa zici ca Iisus nu a fost pe pamant ca ci ce daca a fost un dulgher ce te face sa crezi ca nu e el e Hristos daca a murit crezi ca nu mai e si toate restul hai lasa ma cu bazaconiile astea ce nu se recunoaste in biblie despre tatal si duhul mah ia lasa ma ca ma enervezi rau treaba ta fa ce vrei ca pana la urma o sa mi dai dreptate dar faza e ca o sa treaca foarte mult timp pana atunci

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

- "Şi a trâmbiţat al şaptelea înger şi s-au pornit, în cer, glasuri puternice care ziceau: Împărăţia lumii a ajuns a Domnului nostru şi a Hristosului Său şi va împărăţi în vecii vecilor." Apoc 11, 15

- "Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea." Apoc 12, 10

-"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." Apoc 12, 12

- "Şi şi-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui şi cortul Lui şi pe cei ce locuiesc în cer." 13, ...