| Meme10Memu a întrebat:

Cum e cu povestea evolutiei?

88 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E inversul poveștii creației

| LPCTSTR a răspuns:

Cum e cu povestea creationista? Tot in genunchi? Tot in genunchi? Docili si cuminti cum va stiam?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Omul de stiinta e cuminte.

| Ineys a răspuns:

Cauta pe Google, ca nu are rost sa-ti dea cineva copy-paste.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

N-am ce cauta. Povesti cu evolutie.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai si atunci de ce mai intrebi, chiar vrei sa-ti dea cineva copy-paste de pe Google?

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Tu copy paste sau memorare redare fara sa treci prin filtrul ratiunii.

| Werrich a răspuns:

E realitatea.

| sierra1 a răspuns (pentru Werrich):

Care e realitatea?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Werrich):

Dovezi?

| Werrich a răspuns:

"Religia este o chestie excelentă pentru a păstra liniștea oamenilor obișnuiți. Religia este cea care îi împiedică pe săraci să se răzbune pe bogați ".
- Împăratul Napoleon Bonaparte

| Meme10Memu explică (pentru Werrich):

Si bogatii mor. Asadar e gresit raspunsul tau cu Napoleon.

| Algo098 a răspuns:

De-a lungul timpului, conducatorii s-au folosit de diversele religii pentru a conduce multimea nestiutoare, profitand de naivitatea, lacomia si superficialitatea omului. Asa se face ca conducatorii Imperiului Roman au intuit perfect eficacitatea religiei si au pus-o in aplicare. http://www.express.co.uk/......man-empire
In felul asta au aparut povestile respective, care nu trebuie sa fie adevarate, trebuie sa fie doar crezute asa cum sunt scrise.
Oamenii de stiinta sunt interesati de adevar, de stiinta si prin munca si cercetare au ajuns la niste concluzii. Aparitia vietii nu e un lucru usor de studiat, pentru ca s-a produs cu milioane de ani in urma si in timp foarte indelungat, de aceea, reproducerea aparitiei vietii prin experimente care dureaza un timp scurt e dificila. Stiinta e un lucru folositor si mai aproape de adevar decat niste povesti scrise pentru a conduce multimea.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Ai pus placa. Religia comite adulter cu imparatii si imparatii sunt sclavi ai religiei, o mare parte dintre ei.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Unii din cei ce propaga religia, ajung sa creada si ei ce spun multimii. E treaba fiecaruia ce foloseste in viata, credinta sau stiinta. Credinta de asta se numeste credinta ca nu e verificata corespunzator. Spun ca cred atunci cand nu am siguranta. Ce e deja verificat si verificabil se numeste stiinta.
Eu nu folosesc credinta din cauza ca nu se verifica corespunzator, din contra, mai mult nu se verifica deacat se verifica, deci sansele sa cred in povesti mincinoase sunt 0.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Tu nu intelegi nici acum ca modelul standard al particulelor elementare e o credinta? Nu a vazut nimeni vreo particula elementara. Cel mult a fost fotografiat atomul de hidrogen. Ceva mai fin nu a fost fotografiat. Nu s-a vazut niciun electron singur, niciun foton singur.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sincer, putin ma intereseaza daca s-au vazut sau nu particulele elementare, dar s-au vazut efectele, ceea ce la Dz nu se vede nicicum. Cei care au scris povestile cu Dz, e si normal ca nu puteau sa scrie ca Dz e inexistent, rau si neputincios si ca nu face nimic, pentru ca atunci atat ei cat si povestile lor mincinoase nu aveau nici o valoare in ochii multimii, asa ca au trebuit sa scrie ca e atotputernic si iubitor ca sa atraga multimea credula, lacoma si superficiala. In realitate, se vede cum Dz cel iubitor, atotputernic si invizibil lasa oamenii sa moara in razboaie, in accidente, de boli si de foame, deci se vede ca e doar o minciuna pentru prostirea multimii nestiutoare.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Asa e si cu Dumnezeu. Se vad efectele actiunilor Lui. ADN si ARN nu apar de la sine fara vreo inteligenta.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ca apar sau nu de la Dz nu e sigur, ca poate e alt zeu care le-a facut ca avem foarte multi zei inventati de cei care conduc multimile de oameni. In felul asta, cei care conduc isi gasesc legitimitate si explicatii pentru actiunile lor.
In orice caz, Dz si cu biblia nu sunt de incredere. Daca Dz e invizibil si nu face nimic bun, atunci eu n-am ce face cu Dz. E ca un personaj din povestile pentru copii.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

E singurul care declara ca a facut omul.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Avem gandiri total diferite. El nu declara nimic. Doar povestile care-l contin ca personaj spun asta.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Facerea 6:7:"Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului PE OMUL PE CARE L-AM FACUT! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Aici vedem ca Dumnezeu declara ca a facut omul si restul vietuitoarelor.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu vad ce au scris niste oameni cu intententia de a impresiona alti oameni creduli, nu vad ce a scris Dz, pentru ca Dz e doar personajul invizibil din acele scrieri, apoi mai vad un personaj nemultumit de ce a facut el insusi, deci e "exigent" si incompetent. In acelasi timp se si contrazice. Din moment ce stia dinainte cum vor merge lucrurile, fiind atotstiutor, nu trebuia sa le faca stiind ca vor fi niste lucruri rele si ca nu va fi multumit. Deci e o poveste fara logica, fara sens si absurda. Pentru creduli e perfecta pentru ca ei nu tin cont de amanunte si li se pare totul firesc.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Mai inainte ai zis ca nu scrie. Ti-am aratat ca scrie. Acum vii cu alte chestii. Libertate de alegere exista. Nu-L poti ispiti pe Dumnezeu cu ideile tale. Oricum tot tu pierzi si nu Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Din moment ce Dz nu exista, el nu poate sa scrie nimic si nici
nu se pune problema ca eu sau Dz sa castigam sau sa pierdem ceva. Dz ramane personajul atotputernic, iubitor si invizibil care nu face nimic, din scrierile celor care isi doresc sa-i domine pe ceilalti prin inselaciune.

| RKBlue a răspuns:

Cred ca voiai sa spui "Teoria evolutiei".E o teorie, nu o poveste(si da, stiu ca in raspunsul pe care il vei da, vei zice ca e tor o poveste, dar asa te-am scutit din a mai scrie ceva inutil)
Cum e cu povestea crearii pamantului in 6 zile? Asta e o intrebare mai corecta.
"Teoria" creationista este mai aproape de o poveste.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Povestea evolutiei e poveste.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

La fel si povestea creationista.
Hai sa nu fim imbecili extremisti ca niciuna dintre teorii nu sunt altceva decat teorii.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Povestea evolutiei e poveste."
Nu crezi ca e pleonasm?
Anyway, ambele sunt povesti sau teorii.Nici una nu poate fi dovedita 100% ca fiind adevarata, si ambele necesita macar un gram de credinta.
Dar daca esti ca mine, nu te intereseaza cand si cum a fost creat pamantul ci cum sa-ti traiesti viata.

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Teoria evolutiei este cea mai puerila poveste. NU SCRIE NICAIERI ca pamantul a fost facut in sase zile. Daca teoria evolutiei ar fi fost cat de cat reala sigur am fi gasit prin pamant si ceasuri Doxa sau alte marci de renume ca DEH natura face si viata darmite niste ceasuri.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

E o accentuare.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Recunosti ca teoria evolutionista e o poveste. rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Singurul lucru pe care il recunosc este ca esti idiot.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Cu intrebarea de fata am accentuat ca credinta e o ramura stiintifica precum in cazul modelului standard al particulelor elementare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nope, cu intrebarea asta nu ai ai accentuat nimic; tu stii doar sa aberezi in cele mai cretine moduri, cu cele mai irationale corelatii.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Ba, am accentuat corect. rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu habar nu ai sa te exprimi coerent.
Eu n-am inteles nicio oca din toata bulibaseala ta de conversatii.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Dormi inainte sa citesti conversatiile. Trebuie sa fii odihnit bine ca sa intelegi coerent.winking

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Spre deosebire de tine, care probabil vorbeste din experienta, eu n-am nevoie de odihna ca sa-mi folosesc creierul, priceput?winking kiss

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

E o problema medicala daca nu dormi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este o problema medicala daca esti paranoic.

| RKBlue a răspuns (pentru danut):

"1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul. 2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor. 3. Şi a zis Dumnezeu: „Să fie lumină!" Şi a fost lumină. 4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric. 5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi. 6. Şi a zis Dumnezeu: „Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa. 7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei. 8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua. 9. Şi a zis Dumnezeu: „Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul." (Facerea 1; 1-9)"
Deci sa inteleg ca desi scrie de zile, nu are legatura cu zilele?
Daca vobesti despre biblie, macar citeste-o inainte.
De ce ar fi puerila teoria evolutiei? Nu spune(si nici nu lasa sa se inteleaga) ca orice poate sa apara din nimic.Nu spune ca ar putea sa apara ceasuri din nimic.
E pueril sa crezi ca ai fost facut din noroi, nu ca specia ta a evoluat.
Dar in fine, fiecare cu parerile lui.
Stim cu totii adevarul si acela este ca teoria evolutiei e corecta.
Pana te trezesti la realitate, iti urez succes si distractie cu povestea ta fantezista.

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Cand scrii un verset din Biblie il scrii CORECT, nu cum iti vine tie bine:
Geneza 1, 1. La început, Dumnezeu a fãcut cerurile si pãmântul.
Intre versetele 1 si versetul 4 unde Dumnezeu face lumina exista o perioada de timp NEDETERMINATA cand Dumnezeu conform versetului 2, Pamantul era gol iar Dumnezeu se plimba pe el. Poate a fost o zi, poate un miliard, nimeni NU STIE. Deci datarea ta este total puerila. In privinta evolutiei este puerila nu fiindca asta este parerea mea ci fiindca nu ai termen de comparatie privind datarile voastre aiuritoare. Trezestete la realitate si citeste cum datarile cu C14 se pot falsifica foarte usor dar si teoria Bingubingu este o tampenie. Din nimic NU poate iesi ceva decat daca exista un CREATOR. Voi puneti in locul lui Dumnezeu, haosul, cata minte sa ai cezi asa ceva. Exista un text in Biblie in care Dumnezeu intreba un MURITOR daca a fost langa EL cand a facut CONSTELATILE, tu ai fost de sti atat de bine ce si cum? Iti urez succes cu fanteziile tale. P.S. Daca natura ta este atat de "creatoare" trebuiau sa existe si pe terra si in cosmos tone de ceasuri Doxa automatice si cronografe, plutind ca meteoritii.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

"E pueril sa crezi ca ai fost facut din noroi, nu ca specia ta a evoluat.
Dar in fine, fiecare cu parerile lui.
Stim cu totii adevarul si acela este ca teoria evolutiei e corecta." - e dovedit stiintific ca ARN si ADN nu apar fara o inteligenta. Tu confunzi evolutia cu creatia. Asemanarea relativa intre specii indica spre un creator comun. Faci confuzii si in plus lipsa asta de ratiune este mare cand omul crede in evolutie.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Daca nu te odihnesti te imbolnavesti. Daca tu crezi ca ARN a aparut fara inteligenta inseamna ca ai probleme de logica.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca tu crezi ca o fiinta complexa a aparut din tarana si batere de palme, tu ai probleme mintale... dar asta cred eu.
Nu trebuie sa ai logica ca ceva sa se intample: ploua desi ca sa ploaie nu vad sa fie implicat vreun creator... ci masele de aer.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Iei informatii fara sa te documentezi corect, pui doar o parte din ele, fara context si te astepti ca ceilalti sa te creada.
Nu confund nimic. Daca ai fi atat de destept pe cat pretinzi ca esti, ai fi inteles ca ceea ce am spus nu prezinta nici o confuzie.

| RKBlue a răspuns (pentru danut):

Hai ca nu ai rupt cu totul din context...
"1La început*, Dumnezeu a făcut** cerurile şi pământul.
* Ioan 1:1 Ioan 1:2 Evr 1:10 ** Ps 8:3 Ps 33:6 Ps 89:11 Ps 89:12 Ps 102:25 Ps 136:5 Ps 146:6 Isa 44:24 Ier 10:12 Ier 51:15 Zah 12:1 Fapte 14:15 Fapte 17:24 Col 1:16 Col 1:17 Evr 11:3 Apoc 4:11 Apoc 10:6
Lumina
2Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul* lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.
* Ps 33:6 Isa 40:13 Isa 40:14
3Dumnezeu* a zis: „Să fie** lumină!" Şi a fost lumină.
* Ps 33:9 ** 2 Cor 4:6
4Dumnezeu a văzut că lumina era bună şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.
5Dumnezeu a numit lumina zi*, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.
* Ps 74:16 Ps 104:20
Cerul
6Dumnezeu a zis: „Să fie* o întindere între ape şi ea să despartă apele de ape."
* Iov 37:18 Ps 136:5 Ier 10:12 Ier 51:15
7Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit* apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra** întinderii. Şi aşa a fost.
* Prov 8:28 ** Ps 148:4
8Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.
Pământul
9Dumnezeu a zis: „Să se strângă* la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!" Şi aşa a fost.
* Iov 26:10 Iov 38:8 Ps 33:7 Ps 95:5 Ps 104:9 Ps 136:6 Prov 8:29 Ier 5:22 2 Pet 3:5
10Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
11Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea* pământul verdeaţă, iarbă cu sămânţă, pomi roditori**, care să facă rod după soiul lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ." Şi aşa a fost.
* Evr 6:7 ** Luca 6:44
12Pământul a dat verdeaţă, iarbă cu sămânţă după soiul ei şi pomi care fac rod şi care îşi au sămânţa în ei, după soiul lor. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
13Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a treia.
Soarele, luna şi stelele
14Dumnezeu a zis: „Să fie nişte luminători* în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie nişte semne** care să arate vremurile, zilele şi anii
* Deut 4:19 Ps 74:16 Ps 136:7 ** Ps 74:17 Ps 104:19
15şi să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pământul." Şi aşa a fost.
16Dumnezeu* a făcut cei doi mari luminători, şi anume: luminătorul cel mai mare, ca să stăpânească ziua, şi** luminătorul cel mai mic, ca să stăpânească noaptea; a făcut şi stelele.
* Ps 136:7 Ps 136:8 Ps 136:9 Ps 148:3 Ps 148:5 ** Ps 8:3 Iov 38:7
17Dumnezeu i-a aşezat în întinderea cerului, ca să lumineze pământul,
18să stăpânească* ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
* Ier 31:35
19Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a patra.
Vieţuitoarele mării
20Dumnezeu a zis: „Să mişune apele de vieţuitoare şi să zboare păsări deasupra pământului pe întinderea cerului."
21Dumnezeu* a făcut peştii cei mari şi toate vieţuitoarele care se mişcă şi de care mişună apele, după soiurile lor; a făcut şi orice pasăre înaripată după soiul ei. Dumnezeu a văzut că erau bune.
22Dumnezeu le-a binecuvântat şi a zis: „Creşteţi*, înmulţiţi-vă şi umpleţi apele mărilor; să se înmulţească şi păsările pe pământ."
23Astfel a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a cincea.
Vieţuitoarele pământului
24Dumnezeu a zis: „Să dea pământul vieţuitoare după soiul lor; vite, târâtoare şi fiare pământeşti după soiul lor." Şi aşa a fost.
25Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune.
26Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem* om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească** peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
27Dumnezeu a făcut pe om după chipul* Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească** şi parte femeiască i-a făcut.
28Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Creşteţi*, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pământ."
29Şi Dumnezeu a zis: „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana* voastră.
30Iar tuturor* fiarelor pământului, tuturor păsărilor** cerului şi tuturor vietăţilor care se mişcă pe pământ, care au în ele o suflare de viaţă, le-am dat ca hrană toată iarba verde." Şi aşa a fost.
31Dumnezeu S-a uitat* la tot ce făcuse şi iată că erau foarte bune. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a şasea."
In toate biblile pe care le-am citit spune de cele 6 zile.Dar ma rog. Ele exista cand va convine si nu exista cand nu va convine.Ca orice altceva din biblie, de altfel...

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Multumesc pentru confirmare. Pe mine nu mai auzit spunand altceva decat ceea ce scrie in Biblie. Fac parte din aceia care au la baza Biblia, in rest nu conteaza alte opini. P.S. Cunosc evolutia creatiei din Biblie dar e bine si pentru ceilalti sa o afle. Tu poti spune altceva, pamantul a fost facut odata cu universul DAR viata pe pamant a fost facuta acum cca sase mii de ani, probabil asta ai vrut sa spui. Cititi cu atentie mai copii.

| RKBlue a răspuns (pentru danut):

Daca viata pe pamant are 6 mii de ani, ma duc sa pup cadavre mumificate, ca restul ortodocsilor.

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Puparea cadavrelor mumificate nu are nimic cu Dumnezeu dar te poti uita la asta: "https://www.youtube.com/watch?v=iavnZnHwGPA"

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Faci confuzii. rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Tu omiti inteligenta la aparitia ARN. Eu spun ca ARN fara inteligenta nu avea cum sa apara. Asa ca mai gandeste-te. Tarana cuprinde toate elementele chimice ce alcatuiesc ARN-ul si ADN-ul. Gandeste si tu rational.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si, ma rog, de unde stii tu ca ti-a trebuit inteligenta (care inteligenta?) sa iasa ARN din tarana? care si tarana este uscata, ca altfel se numea "pamant", corect? Foarte corect.
Nu stii tu cu ce te joci, fanaticule, ARN-ul se poate compune numai in prezenta apei sau a unui complex de lichide, nu in simpla tarana, care, conform DEX, este "sol fărâmițat", "praf" si o lista de locutiuni.

Deci nu vorbi in numele stiintei doar pentru ca logica ta idioata te impinge sa aberezi in nestirewinking

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da? Serios? Sa mori tu?
Si unde, ma rog, fac acele confuzii? Si tu si celalalt indoctrinat imediat aratati cu degetul "Ha ha ha, faci confuzii!" dar cand e sa aratati unde, e cam greu.

| RKBlue a răspuns (pentru danut):

Ba da, are legatura cu Dumnezeu.
Cum Dumnezeu e inventat, oamenii care pupa cadavre in numele lui Dumnezeu, creeaza o legatura intre cadavru si el.

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Dumnezeul celor care pupa cadavre nu este acelasi Dumnezeu care a creiat Universul. Omul si-a facut destui dumnezei falsi ca de exemplu tu care ti-ai facut un dumnezeu din stiinta umana. Nu te deosebesti deloc cu cei de care pomenesti, doar elementul de adorat deosebeste, unii cadavre altii cadavre vii pe care i-au numit genii.

| RKBlue a răspuns (pentru danut):

Ortodocsii nu cred in Dumnezeu or am I missing something?

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Probabil un Dumnezeu ortodox cu pupat de cadavre, cel Biblic nu ne indica nimic in acest sens.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Nu eu sunt indoctrinat. ARN nu a aparut fara inteligenta. Niciun experiment stiintific nu a aratat ca ARN sau ADN se formeaza fara inteligenta. Tu nu vezi ca o iei pe aratura?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Tarana cu apa tot tarana e. Unde e inteligenta la tine?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce inteligenta omule?
Tu, fanaticule, tu sustii asta, nu eu. Nu ma lua cu "unde e inteligenta la tine?" ca tu pui stupizenia asta de intrebare, nu eu.

Barem invata sa te exprimi corect, ca de aberat vad ca te duce capul.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

"ARN nu a aparut fara inteligenta." In locul tau, cand as scoate astfel de prostii din gura, as merge imediat la psihiatru.Doar sa fiu sigur.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Ba ai probleme?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Hai ca esti gata.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Voi considera ca te-a durut.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Nu m-a durut ca n-a fost motiv. Bati campii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

O spune o fiinta care gandeste prea josnic cat sa "se pupe" cu realitatea?! Ce chestie.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu,tu ai.Mergi la un psihiatru.
Si, am vazut raspunsul inainte sa-l modifici.
Tipic persoanelor religioase care debiteaza lucruri fara sens.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Care lucru fara sens nene?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Explica cum ar fi putut sa apara ADN fara inteligenta.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Toate prostiile pe care le debitezi nu au un dram de sens.Simplu.
Decat sa umpli acest site cu lucruri fara sens sau gresite mai bine du-te si citeste o carte.Cu totii am fi mai castigati.
Discutie incheiata.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa: "*poof*". Daca pentru tine notiunea de hazard este nula, degeaba incerc sa-ti explic, creierul ala indoctrinat nu va intelege niciodata... stii... nu vei fi capabil sa creezi sinapse, dar asta nu este vina ta, ci a celor care te-au indrumat in indoctrinare absoluta.

Din nou, eu nu vad ca vreo entitate/"inteligenta" sa fie in spatele ploii, ci masele de aer si presiunea.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Iarasi ocolesti partea cu ADN si o iei pe aratura.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Tu debitezi prostii. Ar fi mai bine daca nu ai mai posta fara sens.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Oh, draga, sentimentul este reciproc kiss

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Omule, esti cazut in cap? Pe mine m-ai convins deja... nu stiu de altii.
Zi-mi dinainte sa stiu sa-ti vorbesc ca la gradinita: "despre ce mama Omida vorbim noi aici?"

De unde eu sa schimb subiectul daca nu am ce subiect sa schimb? Daca tu esti un inapt psihic incat nu poti sa stai pe firul conversatiei, lasa-te de TPU si mergi si roaga-te la entitatea aia sa-ti dea sinapse, caci, crede-ma, ai nevoie de ele!
Tu probabil stai cu impresia ca eu stau sa-ti citesc tie tot carnatul de cretinitati de raspunsuri si te astepti sa fiu "pe felie". Pai, baiete, nu sunt, ca nu ma pasioneaza fanatismele nimanui. Si, mai mult, tu crezi ca daca faci parkour de la mine la altul sa obtii opinii multiple (ca astea sunt pentru tine raspunsurile noastre: opinii, nu raspunsuri), crezi ca-ti merge ca dupa s-o dai ca la UNO, ai? Ca nu era evident cand este a treia oara cand o faci.

Raspunsuri scurte si succinte, demne de un indoctrinat slinos ca tine.
Imi face scarba discutia asta; si nu ca erai deja fanaticul suprem, dar tu nu esti la curent nici macar cu ce ai scris anterior si cu cui. De asta si atatea asteptari sa primesti opinii diverse cand pe tine de doare-n c*r de noi si de restul cand faci parkour intre discutii.
Esti atacat pentru ca meriti, pentru ca esti o persoana mizerabila. Gandesti si te manifesti mizerabil, iar daca asa esti si in viata reala, eu te-as ucide, chit ca urmeaza sa fiu inchis... macar as fi facut lucrul pentru care tu esti prea las sa il faci, sa descotorosesti societatea de un nerod.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Specia pe care o stimezi e pe cale de disparitie. Wake up!

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Uite aici ce se va intampla: Facerea 3:15:"Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". Eu voi trai vesnic aici pe pamant.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci, urmeaza sa te sinucizi... perfect.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Te sinucizi cu ideile astea. Sorry pentru tine. A trai vesnic pe pamant nu implica sinucidere ci din contra fericire bucurie desfatare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Acum o da pe englezisme... am vazut snobi mai intelectuali de atat rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

SNOB, SNOÁBĂ, snobi, snoabe, s. m. și f., adj. (Persoană) care admiră și adoptă fără discernământ și cu orice preț tot ce este la modă.

Acum la moda e ateismul, necredinta. happy
Priveste la occident.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce chestie... in timp ce tu ai nevoie de DEX ca sa afli cuvinte noi, eu deja le folosesc contextual si difereniat prin sens. Este cale lunga pana ajungi tu acolo.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Problema e ca te regasesti printre cuvintele din dex. rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ma gandeam ca nu avea un imbecil ca tine sanse sa fie analfabet functional... uite ca m-am inselat.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Tu te inseli cu privire la orice inclusiv propria persoana.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Numai cu privire la tine nu rolling on the floor tongue kiss