| ShaOfHatred a întrebat:

Cum e Dumnezeu in perceptia voastra?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In perceptia mea Dumnezeu este uneva unde nou nu putem sa ajungem. Insa la noi cei ce traim este mai mult in mintea noastra. Eu unul cred in Dumnezeu. Dar o fac oarecum intr-un mod diferit de altii si de asta uneori evit sa vorbesc despre asta, pentru ca ma gandesc ca spun ceva gresit la aceasta adresa si nu vreau asta.
Dumnezeu stie mersul nostru, al fiecaruia, si doar el ma ajuta sa trec peste momente grele. Este singurul care ma intelege in lumea asta. Si stiu ca iubeste pe toata lumea astfel incat o sa ma ajute si pe mine sa fiu fericit.
Ar fi mai multe de zis, dar... iti dai seama happy
Dar in perceptia ta cum e?

| ShaOfHatred explică (pentru DoarBogdan):

Sincer,nu cred aproape nici o iota din ce se spune in biserica despre El.
Pentru mine, Dumnezeu e acel "lucru" peste toate, un creator.Nu il vad ca un dumnezeu plin de iubire,ci plin de rabdare si singura lui mare problema ii sa mentina un asa-zis echilibru in lumea asta( ca si imperiul roman si Franta lui Napoleon, au ocupat prea mult si au cazut peste noapte).Il vad ca pe un urmaritor.El nu intervine,ne da tot ce avem nevoie, pe riscul nostru. Cred ca El cunoaste si viitorul, dar incearca sa-l schimbe, incluzand evenimente minore pe pamant, pentru a schimba cursul lumii in favoare lui si a noastra.Il vad si un dumnezeu razbunator.
Cred si in rai, dar nu am nici o idee ce poate fi acolo.Am cateva idei dar na...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

"plin de rabdare"... rabdare? Ce gluma buna. Ai citit biblia? Acel zeu numa' plin de rabdare nu e.

"El nu intervine"... nu intervine? Alta gluma buna. Ai citit biblia?

"Nu il vad ca un dumnezeu plin de iubire"... pentru ca nu e. Pe asta ai nimerit-o.

" incluzand evenimente minore pe pamant"... pai ai zis mai sus ca nu intervine.

"razbunator"... inca una corecta. Bravo.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Inteleg...
mersi de funda apropo happy

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Ai intuitia foarte buna.
Cel din Biblie este doar un impostor, nu din vina lui ci din vina celor care l-au zeificat.

| MskDesign a răspuns (pentru DoarBogdan):

Frumos din partea voastra, va intrebati unul pe altul cum este acel zeu, Dumnezeu, in perceptia voastra si dati raspunsuri ambigue.
Sa va spun cum il vad eu pe acest Dumnezeu in perceptia mea, ca si in privinta celorlalti zei inexistenti! Sunt niste personaje din niste carti care au fost create de oameni.Aceste personaje au fost create de niste creiere foarte destepte, cu scopul de a subjuga cei slabi de inger.In ziua de azi, lumea incepe sa vada realitatea si toti incep sa isi puna, din ce in ce mai multe intrebari.Cu ocazia acestei intrebari, am sa pun si eu una, foarte sensibila pentru cei credinciosi, indiferent de confesiunea apartinatoare!

| DoarBogdan a răspuns (pentru MskDesign):

Nu e neaparat sensibila pentru mine.

| ShaOfHatred explică (pentru MskDesign):

Faci ce vrei, iti respect opinia.

| Goete a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ai spus atat de multe si n-ai spus nimic

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Speranta omului sarac, necajit, bonav

| Mădă0611 a răspuns:

"Who are you who live in all these many forms? You're death that captures all. You, too, are the source of all that's gonna be born. You're glory, merci, peace, truth. You give calm a spirit, understanding, courage, the contented heart."

| ShaOfHatred explică (pentru Mădă0611):

Holy mother of God this is true.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu ai inteles. >:)
Dumnezeu e natura, e tot ce exista. Acum reciteste, sau priveste si asculta https://www.youtube.com/watch?v=Sm_YnZ9TJdU&t=12s

| ShaOfHatred explică (pentru Mădă0611):

Nu,chiar am inteles. M-am gandit si eu odata cum ar fi daca Dumnezeu e un gen de "Mama natura"(dar nu chiar). Si gen el sa fie peste tot la propriu, dar si sa gandeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Stiu doar cum era asa-zisul zeu al celor trei religii monoteiste si al zecilor de mii de secte de provenienta crestina.
http://vignette3.wikia.nocookie.net/......ion/latest

| UnBroken2016 a răspuns:

Basm pentru limitati.

| Deaad a răspuns:

Dumnezeu sunt eu si nimeni altul.
Pentru persoana mea strict, eu imi sunt propriul meu Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns:

E interesant sa descoperi calitatile sale, observand cum a actionat el. Desi este iubitor, este si drept, astfel ca nu a trecut in nici o extrema, prea iubitor, incat sa nu mai fie drept, dar nici prea drept ca sa nu mai tina cont de iubire. Apoi, creatia arata intelepciunea si puterea sa. Astea sunt calitatile primordiale ale lui Dumnezeu. Apoi, el e spirit, deci mai mare idee de atat despre Creator nu imi pot face. Doar despre atributele lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dumnezeu este iubitor? Esti sigur ca ai citit ce trebuie in biblie? Nu de alta dar presimt ca il confunzi cu celalalt personaj numit Isus.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioan 3:16

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Cum ziceam, iubirea nu v-a acoperi dreptatea. Apoi, Isus a fost om, a trebuit sa respecte legile date de Dumnezeu oamenilor. Creaturile spirituale au alte legi in cer. Insa la a doua venire, Isus va face curat pe pamant, asta inseamna sa inlature raul si suferinta, prin urmare si cei ce il cauzeazawinking Dumnezeu a facut la fel in trecut. Apoi, minunile lui Isus erau cu puterea lui Dumnezeu, el isi dadea acordul cu privire la asta. Alt lucru, intelepciunea lui Isus tot divina era, apartinand lui Dumnezeu. Daca zici ca Isus a fost diferit de Dumnezeu legat de atribute, te inseli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Asta-i tot ce poti sa oferi? Eu pot sa-ti ofer exagerat de multe pasaje care te contrazic. Pana si actiunile acelui zeu te contrazic.

Zeul respectiv este un tiran, un obsedat de putere, un gelos, etc. A ucis foarte multe persoane care erau nevinovate, a ucis persoane care erau nevinovate ca sa-i pedepseasca pe altii, a ucis animale nevinovate, etc. A torturat un om din cauza unui pariu pe care l-a pus cu satana. Cam cat de bolnav este acel zeu daca permite ca X sa fie torturat ca sa castige un pariu?

Cat despre faza cu "a dat pe unicul sau fiu", acea afirmatie este una de-a dreptul idioata din exagerat de multe puncte de vedere. Mi se pare ca am discutat recent despre idiotenia din spatele pacatului adamic cu tine. Ai ignorat ce ti-am zis?

Apropo de "fiu". Isus este un al 2-lea zeu sau un semizeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dupa cum am zis, nu-l confunda pe Isus cu ta-su. In NT se vorbeste despre Isus nu despre ta-su. In VT se vorbeste despre Dumneezu. Daca vrei sa stii cum e Dumnezeu, citesti VT. Daca vrei sa stii cum e Isus, citesti NT.

"te inseli."... nu ma insel cu nimic. Se observa o diferenta URIASA intre mentalitatea zeului numit Dumnezeu din VT si mentalitatea semizeului / zeului / whatever numit Isus din NT.

Personajul din VT este un tiran obsedat de putere plin de ura si de gelozie iar cel din NT este un hippie care o arde flower power.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor sigur, sigur. Ca de obicei. laughing Schimba-ti numele de user intr-unul care sa iti reprezinte increderea in tine ca mereu ai drepate, indiferent de ce o fi vorbawinking Vorbesc serios, oamenii sa stie cu cine stau de vorba!

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ca tu nu vrei sa accepti adevarul e problema ta.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioan 3:16 nu este doar un verset care arata cat de mult iubeste Dumnezeu lumea aceasta.
Acest verset mai arata ULTIMA incercare a lui Dumnezeu de a inlatura raul produs de vointa oamenilor.

Am mai spus..., daca vrei sa intelegi mai multe din Biblie iti trebuie inteligenta.
"Eu pot sa-ti ofer exagerat de multe pasaje care te contrazic." Ba nu. Poate o sa-mi dai niste deductii a unui om limitat(sau hater/troll) insa sigur versetele alea nu vor contrazice versetul care ti l-am dat.
"Ai ignorat ce ti-am zis?" Glumesti? oh go on De fapt... cand am vorbit noi despre pacatul adamic?

Daca Raiul ar avea rege acesta ar fi Dumnezeu, Isus si Duhul Sfant. Sunt trei care gandesc spre acelasi rezultat.

| drutzix a răspuns:

Inexistent.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru remus1007):

Da, chiar nu mai are rost să-l dau şi eu. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inant,brunet,cu barba si ochi patrunzatori.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca e o femeie? de culoare, grasuta si cu ochelari?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu,exclus! Nu ar fi fost atat de intelegatoare cu mine.I-am gresit prea mult, iar in razbunare si in dragoste femeia este mai barbară decat barbatul.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiurea, astea-s legende. Bunatatea-rautatea etc nu sunt conditionate de sex.
happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Voi face 100 de matanii diseara.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fie primit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E baiat de treaba, n-ai probleme cu el.

| 6684464 a răspuns:

Apocalipsa 1:8

| Cliar a răspuns:

Dumnezeu este descris foarte corect pana si de catre windows : 404 not found -.-

| Căpșunica2 a răspuns:

Buna, asta intrece imaginatia noastra. Desi niciodata nu vom putea percepe cum este El in realitate, asta nu ne impiedica sa ne apropiem de El.

Răspuns utilizator avertizat