| troleibuz a întrebat:

Cum explica Dumnezeu existenta cancerului? Având în vedere ca nu e ereditar, nu are legătură cu stilul de viata si copiii foarte mici, fac boala asta. Animalele de ce au cancer? Sunt si ele pedepsite? Sunt si ele păcătoase? De ce?

84 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

De unde stii ca nu e ereditar?

| troleibuz explică (pentru StrongHeart):

Din articolele stiintifice pe care le-am citit despre cancer. Daca o mama are cancer copilul nu se naste cu cancer. Are mai multe sanse sa dezvolte boala in viitor. Dar cancerul nu se transmite.

| Ineys a răspuns:

Atata timp cat animalele nu au suflet, nu intra in ecuatia divinitatii. Sunt la fel ca un copac in fata lui Dumenzeu.

Si or sa apara crestinii astia sa-ti explice acum ca asta e pedeapsa pe care Dumnezeu ne-o da din cauza lu Adam si Eva si ca sunt incercari care ne pregatesc pentru viata de apoi si bla bla bla bla.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu un doctor. Ia vezi, dacă stai în pat toată ziua... cresc sau nu șansele de a face cancer? Faptul că suntem mulți sănătoși se datorează Dragostei lui Dumnezeu. Satana ar vrea ca toți să avem și cere aprobare pentru toți, dar nu o dă Dumnezeu degeaba că vrea Satana să avem cancer toți.

Și animalele suferă din cauza oamenilor care suferă din cauza Satanei. Ia vezi, poluează omul sau nu? Distruge omul natura, sau nu? Cercetează singur.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cancerul cu sedentarismul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Ți-am spus, vorbește cu un doctor. Poate are timp și-ți spune mai multe lucruri pe care la facem și gravitatea acestora în detrimentul cancerului.

Faptul că suntem mulți sănătoși se datorează Dragostei lui Dumnezeu. Satana ar vrea ca toți să avem și cere aprobare pentru toți, dar nu o dă Dumnezeu degeaba că vrea Satana să avem cancer toți.

Bula
| Bula a răspuns:

Primele celule moarte in organismul uman apar la 2-3 saptamani dupa nastere si sunt prezente tot timpul vietii. Sistemul imunitar se ocupa de "curatenia" din corp.
De BOALA canceroasa vorbim atunci cand celulele moarte din organism nu sunt curatite (consumate) de catre anticorpii (leucocite) din organism.
Daca celulele moarte se aduna gramada, atunci se vorbeste de tumoare canceroasa, iar daca sunt imprastiate, atunci vorbim de metastaza.

Cancerul este provocat de dereglarea sistemului imunitar (de regula din cauza substantelor toxice sau alte influente), in urma careia sistemul imunitar nu mai poate face fata obligatiunii de mentinere a "curateniei" in organism.

| CostinAlamariu a răspuns:

"Nu are legatura cu stilul de viata"
Bahahhaa, amice, citeste niste reviste medicale sau ceva, ca o dai in absurditati grosolane. Deci sa inteleg ca toti oamenii de stiinta care spun ca fumatul creste semnificativ riscul de cancer sunt doar niste idioti, nu?

In al doilea rand nu suntem pe pamant sa dam petreceri si sa ne distram. O sa-ti zic si tie ce le zic la toti ignorantii care intreaba "daca Dumnezeu exista de ce fac buba si ma doale? sad"
Citeste literalmente primele pagini din Biblie. Odata cu neascultarea primilor oameni intregul Cosmos a cazut si s-a pervertit aparand boala si tot ce rau. Asta e, nu fi o fetita speriata si infrunta viata ca un barbat.

Si in al treilea rand, Dumnezeu nu trebuie sa-ti dea tie nicio explicatie. TU trebuie sa-i dai Lui explicatie pentru pacatele pe care le faci impotriva Lui, impotriva ta, impotriva semenilor tai si impotriva creatiei Sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întreabă-l pe Dumnezeu si vezi ce zice

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Vorbim despre cancer la copii si animale aici.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Am medici in familie. Ce legatura are cancerul cu sedentarismul?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

Nu-i adevarat, animalele nu sunt ca un copac in fata lui Dumnezeu, chiar daca nu au suflet. La instituirea legilor mozaice, unul dintre motivele pentru care se pun numeroase interdictii pentru sacrificiu este prevenirea cruzimii nenecesare fata de animale

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Animalele nu fumeaza. De ce fac cancer?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Daca nu se pot explica unele lucruri, inseamna ca nu exista. Sa crezi orbeste in ceva este un act imbecil.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am zis ca toate cazurile de cancer apar de la fumat, dar cancerul in sine este extrem de influentat de stilul de viata si factorii de mediu. Daca vrei sa stii de ce animalele fac cancer citeste un articol sau o carte pe tema asta scrisa de un medic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum sa nu aiba suflet? Orice fiinta vie are suflet... ori au toate, ori nu are niciuna happy

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Bine. Ce copil de 2 ani ai vazut sa fumeze? Si sa fie sedentar?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

"Daca nu se pot explica unele lucruri, inseamna ca nu exista."

Felicitari, asta e probabil cea mai retarda fraza auzita de mine astazi. Extrem de multe lucruri nu se pot explica. De exemplu nici pana astazi oamenii de stiinta nu au aflat de ce visam. Se speculeaza dar nu se stie. Asta inseamna ca visele nu exista?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Retardat trebuie sa fii sa crezi intr-un zeu a caror gesturi nici nu poti sa tii le explici. Ba da. Stim de ce visam. Citeste.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

Animalele nu au suflet pentru ca nu sunt facute in imaginea lui Dumnezeu. Nu au liber arbitru, nu pot distinge dintre bine si rau. Probabil ca au un spirit sau ceva imaterial care le confera identitate dar suflet nu. Doar omul are suflet si sufletul e motivul pentru care continuam sa existam in lumea de apoi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Ti-am zis de un milion de ori. Nu e doar fumat si sedentarism. Sunt extrem de multe motive si complicatii cand vine vorba de cancer, incluzand factorii de mediu. Cand vine vorba de cancer pot exista chiar si predispozitii genetice

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Atunci? De ce ai venit si ai zis de fumat? Cand eu vorbeam de copilasi cu cancer?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu, nu stim de ce visam. Si asta a fost doar un exemplu. Chiar crezi ca noi, oamenii, le stim pe toate? Sunt un miliard de chestii pe care nu le stim.
Si nu, pentru faptul ca tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi de ce Dumnezeu face ce face nu inseamna ca nu exista ci inseamna ca esti ignorant si inapt si nu vrei sa intelegi. Ti-am explicat de ce exista cancer. De ce spui ca nu pot sa mi le explic? Tocmai ti-am explicat. Esti analfabet functional si nu pricepi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Atunci întreabă-i și înțelege ce-ți zic.

Cei mai josnici oameni sunt mincinoșii. Mizerabil...

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Stim de ce visam. Esti tu necitit. Nu, nu vreau sa accept ca un zeu ''atotputernic si bun'' permite copiilor sa aiba cancer, sa fie violati si asa mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Cum poti dormi noaptea cand te gandesti ca atatia copii sunt violati in lumea asta si zeul tau nu misca un deget? Esti psihopat?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Pe-o parte dorm.