| annnna1234 a întrebat:

Prietenul meu a avut osteosarcom(cancer al osului) si acum boala i-a recidivat si a facut si metastaze la plamani. Vreau sa va intreb daca e vreo sansa sa se transmita de la plamani sau pe baza cancerului sa se formeze si tuberculoza sau alte boli. Adica sa stiu daca e vreun pericol sa ies cu el si sa stea langa mine avand in vedere ca mai tuseste. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu exista nici un risc de nici un fel pentru cei din jur. Stati cat de mult cu el, nu-l izolati, fiindca nu veti pati nimic. El are acum, la sfarsit, nevoie sa stie ca e iubit, sa se simta rasfatat si apreciat.

9 răspunsuri:
| Dzeko7 a răspuns:

Ar trebui sa intrebi un specialist.Intra pe www.sfatulmedicului.ro

| LoLiLop a răspuns:

Cancerul nu se ia si fiind la plamini normal ca tuseste. Cancerul nu evolueaza in TBC (aceasta din urma e de origine microbacteriana). Cel mai grav ar fi ca boala sa se extinda si la nivelul altor organe. Ce fel de cancer e?

| annnna1234 explică (pentru LoLiLop):

Deci inteleg ca oricat de grav ar fi la el si cat ar tusi de mult nu exista risc pentru cei din jurul lui. Nu inteleg intrebarea..cum adica ce fel de cancer?

| AdelinaC a răspuns (pentru annnna1234):

Poate sa faca TBC in urma chimioterapiei(daca o urmeaza) pentru ca ii scade sistemul imunitar si il face predispus la orice fel de boala infectioasa, bacteriana, virala. Cancerul nu evolueaza spre TBC asa cum ti s-a zis mai sus.

| LoLiLop a răspuns (pentru annnna1234):

Sunt mai multe tipuri de cancer la nivelul plamanilor: cancer cu celule mici (care din cate am auzit e cel mai dificil de tratat ) si cancerul obisnuit cu tumora (nu m-am exprimat chiar academic) care e ceva mai usor de tinut sub control

| annnna1234 explică (pentru LoLiLop):

Nu li s-a spus absolut nimic. Doctorii pur si simplu se feresc si refuza sa dea orice detaliu de unde a inteles ca nu mai are rost. Si vrea sa urmeze un tratament naturist

| Brigaela a răspuns (pentru LoLiLop):

Are metastaze din osteosarcomul de care a pomenit, nu e tumora primitiv pulmonara

| annnna1234 explică (pentru Brigaela):

Am o mica remarca de facut. In camera lui aerul este mai greu de respirat si cand stau langa el am impresia ca nu am aer sa respir. Asta este un semn rau? Ma gandesc ca celula canceroasa contine oxigen, de-aia el expira foarte mult dioxid de carbon si face aerul irespirabil. Ce ziceti?

| Brigaela a răspuns (pentru annnna1234):

Este imposibil asa ceva, consulta un psihiatru, e doar repulsia ta fata de un bolnav, nu are legatura cu realitatea.

| Brigaela a răspuns (pentru annnna1234):

Nu, nu exista nici un risc de nici un fel pentru cei din jur. Stati cat de mult cu el, nu-l izolati, fiindca nu veti pati nimic. El are acum, la sfarsit, nevoie sa stie ca e iubit, sa se simta rasfatat si apreciat.