| troleibuz a întrebat:

Cum explica Dumnezeu existenta cancerului? Având în vedere ca nu e ereditar, nu are legătură cu stilul de viata si copiii foarte mici, fac boala asta. Animalele de ce au cancer? Sunt si ele pedepsite? Sunt si ele păcătoase? De ce?

84 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Esti destul de ipocrit amice. Normal ca lucrurile oribile ce se intampla atator copii nevinovati trebuie oprite pe cat posibil. Te implici intr-o actiune de genul? Sau comentezi aiurea pe net ca un ipocrit ce esti.
"Vai de mine saracii copilasi au cancer". Ok, tu ce ai facut sa-i ajuti? Ai donat ceva? Te-ai implicat cumva ipocrit ce esti?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Ca un psihopat.

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Da. Donez. Nu ma rog la un zeu imaginar care ar putea opri oricand asta de atotputernic ce e sa nu mai fie indiferent.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Daca ar fi ca Dumnezeu sa opreasca absolut tot raul din lumea asta n-ai mai putea sa minti, sa te uiti la pornografie sau sa-ti desfasori viata in cele mai degenerate patimi. Si nu cred ca vrei asta. De asta spun ca esti ipocrit. Nu vrei ca tot raul din lumea asta sa dispara ci vrei ca anumite rele arbitrare sa dispara. Relele pe care le fac altii sa dispara dar relele tale nu.
Asta face ateismul din mintea ta. Un amalgam de ipocrizie si contradictie.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Nu mint. Nu consum pornografie. Mi se pare daunatoare psihicului. Nu fac nimic iesit din comun. De asta il accepti pe Dumnezeu indiferent? N-ai putea trai fara pornografie?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Ce rele fac eu? Daca poti fa-mi o lista. Pentru ca sunt un om linistit, lipsit de vicii. Cunosc mai multi fumatori, drogati credinciosi decat atei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Au suflet pentru ca simt durere, afectiune, frica, etc.
Asta cu liberul arbitru si "discernamantul" intre bine si rau tine de nivelul de inteligenta, de creier, nu de suflet.
Esti cumva in vreo secta religioasa de ai ideile astea cretine?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt in nicio secta. Nu cred ca stii ce inseamna cuvantul "suflet". Sufletul e ceva uman prin definitie. Stiu ca animalele simt durere si frica. Asta nu dovedeste ca au suflet. Si nu zic ca animalele sânt obiecte sau ceva de genul. Ti-am zis, cel mai probabil au si ele un spirit al lor, ceva metafizic care le diferentiaza de plante si obiecte, dar suflet in sensul crestin al cuvantului suflet nu au. Daca ar avea suflet ar trebui sa fie capabile sa faca rau. Animalele nu sunt capabile sa faca rau. Chiar si cand omoara un om o fac din foame sau simtul prezervarii si nu din rautate. Tocmai pentru ca nu sunt capabile sa aleaga sa faca rau inseamna ca n-au suflet.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Sufletul se defineste prin intentia de a face rau deci?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Dumnezeu nu este indiferent. Ne iubeste si ne-a dat liber arbitru sa facem ce vrem. Si nu te da sfant ca nu esti. Orice om care spune "nu mint" e mincinos. Chiar vrei sa te cred? Ca nu minti niciodata? Pe mine nu ma pacalesti, te pacalesti doar pe tine. Nu sunt eu Dumnezeu sa te judec acum pentru pacatele si patimile tale, dar te asigur ca pacatuiesti. Orice om pacatuieste. Nu te crede mai special ca altii ca esti penibil. Te faci doar de ras.
Si tu faci rele in fata lui Dumnezeu ca toti ceilalti oameni. Daca vrei sa stii ce rele faci citeste un indreptar de spovedanie si raspunde-ti tie cu sinceritate la intrebarile de acolo si o sa aflii. Ti-am zis, daca Dumnezeu ar fi sa opreasca tot raul de pe planeta ar trebui sa te opreasca si pe tine cu toate patimile tale. Si atunci ai zice ca lumea asta e un iad si ca nu poti face ce vrei. De asta esti ipocrit. Te uiti la altii ca fac rele dar esti orb si surd in fata proprilor tale pacate si patimi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu, nu se defineste asa. Prin faptul ca putem alege dintre bine si rau (adica avem liber arbitru) ne dam seama ca noi avem ceva mai special decat animalele care nu au liber arbitru. Acel "ceva" special e sufletul.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Sufletul si constiinta sunt acelasi lucru? Cum te iubeste cand te lasa sa violezi sau sa fii violat? Cum te iubeste cand te lasa sa mori de boala in chinuri?

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Animalele nu au suflet pentru ca nu sunt facute in imaginea lui Dumnezeu.", nu stie nimeni cum arata imaginea lui Dzeu, poate fi doar o energie invizibila, nu neaparat un mos pe un nor care a facut lumea in 6 zile si apoi ne considera "pacatosi" ca unii au mancat dintr-un mar dupa ce-au vorbit cu un sarpe (caz clasic de psihiatrie).

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Care sunt pacatele mele? Eu nu violez, nu sunt violent, nu beau, nu cersesc, nu fac nimic. Invat, muncesc, sunt vegan. Si de ce trebuie sa sufere un copil pentru pacatele altuia? Liberul arbitru nu te implica in toate situatiile in care se intampla o nedreptate. Sau si tu crezi ca un copil alege sa fie violat? Am mai auzit la un sectant de-al tau asta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand nicio relegie de pe pamantul asta nu crede ca Dumnezeu e "un mos care traieste pe un nor" si nicio religie de pe pamantul asta, din toata istoria nu crede ca Adam si Eva au muscat dintr-un "măr".
Se vede ca esti incult si habar nu ai despre ce vorbesti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu e vorba de victima ci de agresor. Oamenii care fac rele, orice fel de rele au liberul arbitru sa le faca. Daca un idiot vrea sa bata un copil de 3 ani are liberul arbitru sa o faca. Si da, e nedrept, e dezgustator, e gresit sa faci asa ceva, dar poate sa o faca. Orice om poate alege sa faca bine sau rau.
Si ti-am zis, nu ma intreba pe mine care sunt pacatele tale. Esti baiat mare, ar trebui sa stii singur care sunt. Nu fa pe prostul. Urasc oamenii care fac pe prostii. Dumnezeu ti-a dat constiinta. Stii foarte bine in inima ta care sunt pacatele tale. Si ti-am zis, daca nu le stii exista carti specializate in asa ceva. Citeste-le pe alea si nu ma intreba pe mine asemenea ineptii idiotice.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

De ce nu e vorba de victime? De ce e mai important pentru dumenzeu ca un violator sa poata sa isi satisfaca fanteziile decat ca un copil sa fie salvat de traume?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Ti-am explicat de ce. Dumnezeu ori ne da libertate la toti, ori ne opreste pe toti de la rau. Daca ne-ar opri pe toti ar trebui sa te opreasca si pe tine de la a face rau. Si nu ti-ar conveni asta...

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Unde e libertatea unui copil tinut cu forta?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Oare cand o sa intelegi ca eu nu fac niciun rau? Ce rau fac? Si de ce nu mi-ar conveni? Daca as stii ca fac vreun rau m-as bucura sa fiu oprit. Tu ce rele faci de esti asa pornit pe ideea asta? Nu vrei sa-ti ia domnul filmele xxx?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Tu nu cred ca intelegi ce inseamna liberul arbitru. Eu nu vorbesc de libertatea de a fi liber ci de libertatea de a alege in a face bine sau rau. Si tu ai aceasta libertate la fel ca violatorul sau criminalul. Daca ar fi ca Dumnezeu sa opreasca tot raul din lumea asta, absolut tot raul si sa nu mai exista niciun rau ai fi de acord sa fi fortat sa te rogi? Ai fi de acord sa fi fortat sa mergi la biserica in fiecare zi, sa postesti, sa ierti, sa nu fi deloc mandru ci smerit, ai fi de acord sa te forteze Dumnezeu sa faci toate astea?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Toata lumea face rele. Spre deosebire de tine eu nu consum pornografie fiindca e o otrava dezgustatoare. Doar oamenii ca tine consuma pornografie fiindca va revoltati impotriva lui Dumnezeu si a creatiei sale

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

De ce sa ma forteze sa fac ritualuri inutile?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Fiindca nu sunt inutile. Prin faptul ca nu te duci la biserica pacatuiesti in fata lui Dumnezeu asa cum criminalii de care ziceai pacatuiesc in fata lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu ar fi sa opreasca absolut tot pacatul atunci nici tu nu ai mai putea face pacatul de a nu te duce la biserica. Acum intelegi?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Eu nu consum pornografie si am spus asta si mai sus. Oamenii consuma pornografie pentru ca e gratis si din placere. Nu din cauza unui Dumnezeu. Ce fel de rele mai exista?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Daca dumnezeu e peste tot, de ce trebuie sa mergi la biserica? Unde scrie in biblie ca trebuie sa mergi la biserica? Si sunt foarte inutile.

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum animalele nu au liber arbitru? Cine le controleaza? Destinul lor e stabilit de cand se nasc? Asta inseamna lipsa liberului arbitru. Orice ai face, ajungi in acelasi punct stabilit cu mult inainte sa apari tu la viata.

| Ineys a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu n-am zis ca sustin ideea de suflet, doar am spus ce-am auzit de la credinciosi. Daca ii intrebi ei spun ca noi avem suflet si ca animalele nu. Nu stiu ce inseamna asta, intreaba-i pe ei.