| navarre a întrebat:

Cum explicati din punct de vedere stiintific, ca biblia descrie ca prima data a fost creeat pamantul cu verdeata (Geneza cap1:11), apoi a fost creati luminatorii (soarele) in Geneza 1:14.

Cum ar fi putut aparea verdeata pe pamant daca nu ar fi existat deja soarele?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Asa''e''unii.Oricum, noi doua nu vorbim aceeasi limba!

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La Cuvantul lui Dumnezeu ia fiinta.El face din vanturi, slujitori.
,, Căci El zice şi se face; porunceşte, şi ce porunceşte ia fiinţă.,,

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru EmaS):

Din ce face slujitori? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema de ce nu isi domnul tau un loc de munca

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu am nevoie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Misto te-ai pensionat pe caz de TPU?

| EmaS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Si din tine va face.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru EmaS):

"Grele" mai e limba romana...si polisemantica.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt pensionata.

| EmaS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Eu una stiu ca Dumnezeu este Creatorul, El porunceste si se face, ia fiinta. Cat despre tine, la Dumnezeu numic nu este imposibil. Asa era si Apostolul Pavel, cand Domnul Isus i-a iesit in cale si l-a schimbat din prigonitor intr-un slujitor. El poate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te rogi des?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

As putea sa o fac si mai des.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cine te opreste?

| Urzi23 a răspuns:

Well…nu toata lumea este de acord cat dureaza "o zi" din perspectiva lui Dumnezeu. Zice mai incolo ca o zi pentru Dumnezeu e cat 1000 de ani si 1000 de ani cat o zi (2 Petru 3:8) Cert e ca nimeni nu se gandea sa inventeze saptamana, daca nu zicea Dumnezeu nimic de sapte zile. Si probabil (de fapt sigur) e bine ca avem saptamana…altfel am fi avut o insiruire de zile…probabil mai putin eficienta pentru viata noastra…comparativ cu organizarea actuala: zile, saptamani, luni, ani.
Trebuie intotdeauna sa ai mintea deschisa si sa iti imaginezi de ce a zis si facut Dumnezeu in felul asta…nu neaparat ca o relatare fidela, ci ca o invatatura mult mai utila ca invatatura decat ar fi fost utila relatarea daca ar fi fost fidela.
Apoi zice de plante, ceea ce este foarte frumos. Si evolutionistii zic ca plantele au aparut primele. Apoi au "evoluat" animalele. Din plante? Ce planta trebuie sa fii sa crezi asta!
1.14 Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
Asta e usor problematic: a facut Dumnezeu intai Pamantul si apoi Soarele, dupa cum credeau tampii aia dinaintea lui Galilei? Vezi! Biblia este cea mai periculoasa carte, mai periculoasa decat Originea Speciilor, Coranul si Mein Kampf laolalta! E periculoasa ca lasa loc multor interpretari, care duc la mai grave stari conflictuale intre oameni.
Deci, nu. Pamantul avea ceva multe gaze in atmosfera, praf (de altfel toate planetele pe care le vedem au asemenea caracteristica), relativ opace (asta e o teorie proprie), motiv pentru care, cu aparitia plantelor, s-a diluat opacitatea si a inceput sa se vada Soarele si Luna. Repet: Biblia trebuie inteleasa si de ce mai needucati dintre oameni! Ce intelegeau miliardele de oameni dintre secolul 1 si 19, daca le spuneai ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, iar lumina Soarelui ajunge in 8 minute la Pamant? Cand ei vedeau pe cer un soare si o luna.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Vad aici pe cineva drag noua, este plecata in Campania Electorala, are si caldarile portocalii in spinare rolling on the floor
Poti sa faci ca ursul in lant nici batut nu te votez utilizatorul anului rolling on the floor

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

"Cum ar fi putut aparea verdeata" Bre @navarre ce intelegi prin verdeata?
-marar
-patrunjel
-leustean
-spanac
-loboda
Poate si 2-3 legaturi de morcovi si 3 teline si gata supa saracului ca doar suntem in Post rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Biblia este ffff clara tu nu pricepi ca ai punga in cap. Acum vad ca ai aterizat si cu lighioanele dupa tine.Eu zic sa te haotarasti ca in Biblie spune clar ca animalutele au aparut mai la urma, ia nu mai incurca tu borcanele.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru navarre):

Navarre explică (pentru Urzi23):

Incurc borcanele? nu stii pe unde sa mai,, scoti camasa''
Uite iti mai dau ceva sa-ti pui mintea ta greu incercata, la treaba :daca zici ca totul este ffff clar cum de :Exista doar un singur Dumnezeu
Deuteronom 6:4
Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn
Exista mai multi Dumnezeiomnul Dumnezeu a zis:,, Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscînd binele şi răul. Să -l împedecăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mîna, să ia şi din pomul vieţii, să mănînce din el, şi să trăiască în veci.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Off se mai trezeste cite un adormit si incurca citatele

Bre navarre tu ai baut ceva rolling on the floor vad ca amesteci Geneza cu alte chestii
Hai sa ma deranjez
"Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn" Alooo navarre vezi ca poporul lui Israel traia printre pagini care se rugau la pietroaie si evreii capatasera meteahna (greu de cerbice ca tine ) sa o ia in hais cu credinta vezi chestia cu vitelul de aur cind Moise era pe munte sa aduca legile.
"Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscînd binele şi răul. Să -l împedecăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mîna, să ia şi din pomul vieţii, să mănînce din el, şi să trăiască în veci."
Aici ce nu ai clar?

| wales a răspuns:

" Căci El zice şi se face; porunceşte, şi ce porunceşte ia fiinţă." 33:9.

Dumnezeu nu poate fi cercetat. Încearcă să vezi cât este pământul de mare sau mic " depinde cum vrei să-l consideri ", în acest univers. Tu vrei ca un lucru finit să poată cuprinde un lucru infinit? Biblia spune:

" O știință atât de minunată este mai presus de puterile mele: este prea înaltă ca s-o pot prinde." Psalm 139:6.

Și soarele este creația Lui. Citește și înțelege:

" Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună, ca s-o lumineze; căci o luminează slava lui Dumnezeu, şi făclia ei este Mielul. Porţile ei nu se vor închide ziua, fiindcă în ea nu va mai fi noapte." Apocalipsa 21:23, 25.

" Acolo nu va mai fi noapte. Şi nu vor mai avea trebuinţă nici de lampă, nici de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu îi va lumina. Şi vor împărăţi în vecii vecilor." Apocalipsa 22:5.

| shadovv a răspuns:

Eu cred ca ai incurcat cronologia. In fine, oricum nu e important. Ai o viziune limitata daca spui ca plantele sunt dependente de soare! "Plantele" de pe fundul oceanului supravietuiesc cu termoenergia din vulcani. Dumnezeu nu e "un batran cu puteri magice" ci adevarul insasi. El este universul! Manipuleaza realitatea dupa bunul plac. El nu se supune legilor fizici, el le creaza! Ca bancurile cu Chuck Norris.

| KodrutZ a răspuns:

Bine bine, dar forta dumnezeiasca a aparut inainte de acceleratia dumnezeiasca sau dupa, asta e intrebarea?

| harciog a răspuns:

Tot asa cum m-as apuca de zugravit o camera si as incepe cu parchetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara soare nu exista energie / fara energie nu exista viata sub nici o forma dar nu ai cui sai explici asta

| AndreyIstetul a răspuns:

Buna. Eu stiam ca prima data s-a facut o lumina Dumnezeiasca. Apoi Dumnezeu a poruncit apei sa se arate uscat si apoi sa inverzeasca. A fost tot o forta de la Dumnezeu, nu a avut legatura cu forte pamantesti, de crestere nomala a ierbii.

Răspuns utilizator avertizat
| Geaniii a răspuns:

Acestea eu aparut datorita lui Dumnezeu.Si logic, practic nu e nimic (scznu ma prea pricep la chestii din astea) Dar Dumnezeu este Tatal nostru si el ne-a creat...este ca si cum ai pune intrebarea ce a aparut intai : gaina sau oul? :\ Deci, rational nu ai cum sa descifrezi...este imposibil de aflat! Asta e parerea mea big grin Funda + Vot? smug Thx :* big hug