| lidiacengher a întrebat:

Biblia afirma ca pamantul este suspendat pe neant,daca ea nu este inspirata de dumnezeu, cum au putut nişte oameni care au trăit cu atât de mult timp în urmă să facă astfel de declaraţii exacte din punct de vedere ştiinţific?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am timp prietene sa vad materialul, e prea lung, poate niste explicatii scurte in scris? oricum am cercetat istoria israelitilor, sunt ferm convins de ceea ce sustin, s-au gasit inscriptii care sa dovedeasca ceea ce sustin, plus ca profetii Dumnezeului Bibliei nu sustin ca Dumnezeu e impartit, ca e unul singur, e de sex masculin si are un singur nume (YHWH, Iehova), acel nume avand diferite derivari (Iahwe) ...deci Biblia nu sustine lucrul acesta, e posibil sa fie cum spui tu, nu te-am verificat, dar cum am spus, Israelul a cazut in tot felul de convingeri religioase de-a lungul istoriei lui, si dupa cum scrie pe wikipedia, Elohim nu este un nume personal, este un titlu, precum multe-altele, ca a ajuns Iehova sa fie crezut ca fiind de sex feminin nu este conform scripturilor ebraice, mai degraba o inchinare nepermisa la Dumnezeul lor la influenta popoarelor din jur.

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Filosoful grec presocratic Anaximandros afirma ca pamantul este suspendat in spatiu, daca el nu a fost inspirit de Dumnezeu, cum ar putea un om care a trait cu atat de mult timp in urma (600 i.Hr. mai exact) sa faca astfel de declaratii exacte din punct de vedere stiintific?

Pur si simplu idea ca Pamantul nu ar sta pe nimic poate fi dedusa de anumiti oameni intuitiv.

| lidiacengher explică (pentru Inferno):

Nu as fi asa sigura, pe vremea aceea opinia generala era ca pamantul era plat

| Inferno a răspuns (pentru lidiacengher):

Ce legatura are forma Pamantului cu faptul ca el ar pluti sau nu in spatiu?

| lidiacengher explică (pentru Inferno):

Ideea era ca pe vremea aceea nu erau multe cunostinte abia dupa mai mult de 200 de ani de la scrierea textului biblic, o scoala de filozofi greci au presupus doar ca pamantul s ar putea sa fie sferic si abia dupa altii 300 un astronom grec a calculat raza lui'dar nici atunci nu se stia sigur, dar in isaia 40:-) 22 este mentionata forma.asta am vrut sa zic

| Dandanache a răspuns (pentru lidiacengher):

Ca sa fi sigura, ar trebui sa verifici inainte sa ii raspunzi. Faptul ca tu "nu esti sigura" nu combate un raspuns.

| doctorandus a răspuns:

Astea se numesc in rebus trageri la tema. http://www.webpages.uidaho.edu/ngier/308/OTcosmos.jpg

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia este inspirata de faptele petrecute real si de dorinta de exagerare ale unor evenimente.
Sunt scrieri despre istoria micului popor evreu si despre legatura lor cu unul dintre Elohim de nume YHWH.
Acesta a mostenit o parte din poporul evreu incepand cu Iacob.
Alti Elohim au mostenit pe moabiti, amalechiti etc.Au existat si Elohim de sex feminin, de fapt se spune ca zeul crestinilor era casatorit.
Acestia erau "dusmanii" lui YHWH.
Elohim cunosteau astronomie mai multa decat stim noi acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ce legatura are „Elohim" cu YHWH (Iehova) Dumnezeu Bibliei? Cauta pe wikipedia YHWH si vei vedea cine e „Elohim" de fapt. YHWH e numit „tată" nu mamă...e posibil sa fie facute astfel de afirmatii in scrisrile evreiesti de acum mii de ani, deoarece au combinat inchinarea la Dumnezeul lor cu inchinarea la Aștoret (daca nu ma insel) o zeiță...si si-au format tot felul de doctrine pe baza asta. cerceteaza intai lucrul asta de pe wikipedia

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Articolul din Wiki in lb romana referitor la Elohim este jalnic.
Este ceva mai ok cel in engleza, iar cel in italiana este mai bine documentat.
YHWH a fost doar unul dintre zecile de Elohim.
Tipul acesta explica destul de bine:
https://www.youtube.com/watch?v=Wc01No3LV70

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu studiez de cateva zeci de ani si niciun material nu mi se pare prea lung.
Trebuie sa te liberezi de preconceptii ca sa poti sa intelegi.
Biserica ne minte de 2000 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

happy biserica e...in jur de 1700 de ani, a fost fondata de imparatul roman Constantin, e o prapastie intre Biblie si conceptia crestina, si eu studiez Biblia prietene, si sunt crestin si de acord cu ea

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Evreii aveau si ei biserici si preoti.
Crestinii doar au preluat pe nemestecate anumite concepte pe care nu le-au inteles nici in ziua de azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu am timp prietene sa vad materialul, e prea lung, poate niste explicatii scurte in scris? oricum am cercetat istoria israelitilor, sunt ferm convins de ceea ce sustin, s-au gasit inscriptii care sa dovedeasca ceea ce sustin, plus ca profetii Dumnezeului Bibliei nu sustin ca Dumnezeu e impartit, ca e unul singur, e de sex masculin si are un singur nume (YHWH, Iehova), acel nume avand diferite derivari (Iahwe) ...deci Biblia nu sustine lucrul acesta, e posibil sa fie cum spui tu, nu te-am verificat, dar cum am spus, Israelul a cazut in tot felul de convingeri religioase de-a lungul istoriei lui, si dupa cum scrie pe wikipedia, Elohim nu este un nume personal, este un titlu, precum multe-altele, ca a ajuns Iehova sa fie crezut ca fiind de sex feminin nu este conform scripturilor ebraice, mai degraba o inchinare nepermisa la Dumnezeul lor la influenta popoarelor din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tot biblia zice ca pamantul e rotund, ca e asezat pe niste piloni, ca are forma unui cort si ca soarele se roteste in jurul lui. Vezi poza oferita de userul Dandanache. Daca tot e sa interpretam pasajele din biblie, hai sa le interpretam si pe cele care contrazic realitatea.

Cand vine vorba de stiinta din biblie, cel mai corect e sa taci si sa te prefaci ca nu ai vazut nimic deoarece biblia o da in bara de multe ori.

In plus de asta, pamantul nu este tocmai "liber" ci este "legat" de soare. Gravitatia e o... (completeaza tu cu ce vrei pe linia punctata).

Apoi legat de ultimul tau comentariu adresat lui inferno, ce legatura are forma pamantului cu plutitul sau fixatul pamantului in spatiu? Nici acum nu i-ai raspuns.

Apropo de pamantul suspendat pe neant, poti sa-mi prezinti pasajele din biblie?

ATENTIE, INAINTE SA LE PREZINTI, VREAU SA LE CITESTI BINE SI SA LE INTELEGI. O sa vezi tu dupa ce le prezinti de ce am cerut asta.

| lidiacengher explică (pentru anonim_4396):

Iov 26 cu 7. ''el intinde nordul peste spatiul gol, suspenda pamantul pe nimic.isaia 40 cu 22>El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului+ şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit,+

| anonim_4396 a răspuns (pentru lidiacengher):

Si ai inteles ce anume reprezinta Iov 26?

La ce anume se refera "Iov a luat cuvantul si a zis"?

In plus, daca vrei sa interpretezi, cu pasajul asta cum ramane?

"Stalpii cerului se clatina"

1 - "cerul" nu exista
2 - "cerul" nu are stalpi

Ai citit intreaga poveste ce tine de Iov?

Apoi, dupa cum am zis mai sus, intervine contrazicerea care tine de forma pamantului din biblie : rotund, sub forma de cort, asezat pe piloni si ca bonus, soarele se roteste in jurul lui. Pe acestea le ignori?