| LibertateDeGandire a întrebat:

Cum jurau vechii evrei?(autointitulati popor ales)amestecandu-l pe Dumnezeu(de fapt YAHWE) in aceasta ecuatie mizerabila https://www.youtube.com/watch?v=6eYDEU2Cle8

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Geneza 17:11 spune ca „ lucrul acesta să servească drept semn al legământului dintre mine şi voi". Potrivit acestui legământ, Dumnezeu a promis că prin intermediul lui Avraam „toate familiile pământului" aveau să se bucure de mari binecuvântări (Geneza 12:2, 3). Prin urmare, Dumnezeu nu considera circumcizia un semn al bărbăţiei, ci un semn că israeliţii erau descendenţii lui Avraam şi că lor li se încredinţaseră „cuvintele sacre ale lui Dumnezeu". — Romani 3:1, 2.

| LibertateDeGandire explică (pentru danay72):

Si cu juramintea pe falus, cum ramane? YAHWE trebuie,, cinstit''in asa hal?

| danay72 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Eraun semn ca sunt poporul lui Dumnezeu, nimeni nu a fost pus sa jure pe circumcizie.

| dragos38 a răspuns:

Bine punctat,stii si tu, nu,ca divinitatea nu lasa loc de interpretare,ori biblia tocmai asta face,este clar ca aceasta carte a fost scrisa dupa imaginatia oamenilor din acele timpuri,care se inchinau la zei,si in ticalosia lor,au introdus divinitatea, dar incet, incet, iata ca religia incepe sa se clatine, ceea ce barbosilor cu lanturi la gat si crucea de 2 m,nu le convine, fiecare religie isi are sfarsitul ei, cum au disparut alte religii, asa o sa dispara si asta, si o sa apara alte si uite asa.

| LibertateDeGandire explică (pentru dragos38):

Asa este, dar uite ce imaginatie au si oamenii din zilele noastre! https://www.youtube.com/watch?v=_n2BcHUXjHY

| dragos38 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

La multi ani in noul an, si multa sanatate,da am mai vazut imaginile acestea si la tv.,si am ras cu gura pana la urechi,
mi-am adus aminte ce a spus galileo galilei cand se adresa prelatilor timitandu-le scrisori, am citit o carte si el spunea asa, eu va inteleg ca pasajele din biblie se adreseaza celor care au o capacitate de intelegere mai scazuta, adica plebea (turma de prosti)dar va rog sa nu bagati inteleptii in a aceeasi categorie cu blebea(prostimea)si va rog sa i-mi explicati despre ce este vb de fapt in acele pasaje din biblie, pe care plebea nu le intelege dar le crede laughing)) Este vb despre un pasaj din biblie in care'' Iosua'' nu stiu cine a fost, probabil vreun sfant sau prorooc? in fine in care se ruga lui D-zeu sa faca cumva pe dracu in patru si sa opresca soarele ala odata pentru un timp, sa poata castiga o lupta.interesanta rugaminte sau dorinta, oare Iosua asta avea habar de existenta altor planete, nu prea cred oare stia el ca soarele asta care ne bronzeaza pe noi, este o umila stea din miliardele de stele unele chiar mai mari ca soarele(stea) nostru.banuiesc ca daca era vreun prooroc ar fi trebuit sa stie ca asa ceva nu s-ar fi putut intampla caci daca divinitatea ar fi ascultat de un asemenea salbatic, s-ar fi dus dracu tot sistemul solar.in fine si uite asa unii chiar si in zilele noatre inca cred ceea ce zice biblia ca pamantul sta si doar soarele se invarte de fapt, astia suntem laughing)) niste animale semi-salbatice am mai evoluat noi nu mai mergem in 4 labe cum mergea stamosul nostru acum 7 milioane de ani, dar dupa parerea mea inca suntem cele mai periculoase animale dintre toate vietatiile de pe acest pamant.O organizatie de protejare a animalelor salbatice.in urma unei cercetari a comunicat lumii, ca din 16 milioane de rinoceri care existau in sec. XX acum cand suntem in sec XXI mai exista 11 mii sau 15 mii nu mai stiu exact,dar este interesant,stii intrebarea aceea care se pune ''Cine este cel mai periculos animal de pe planeta? sadic as zice,omul pentru ca el ucide din placere pe cand animalele salbatice omoara pentru a supravietuii,pentru se hranii,chiar arata odata la digiworld niste leoaice cum stateau cu burtile umflate la soare, ca niste puturoase,si la catva metri de ele pasteau niste antilope gnu si alte animale numai bune de mancat pentru leoaice.dar nici un gest de atac nu au mimat leoaicele nici nu aveau treaba cu ele,pentru ca aveau burtile pline, pe cand omul ce a facut a ras pur si simplu animalele salbatice de pe pamant si nu numai rinocerii ci si tigri, gorile, e.t.c. deci ce te miri cand vezi niste primitivi care se lasa calcati de un smecher cu barba sau ca se duc si pupa oase de caine si alte ciolane laughing))))))))) astia suntem, cum a spus un om de stiinta (nu era ateu) suntem animale religioase? eu as spune ca dupa cum actionam cam da.am avut noroc totusi cu unii mai intelepti care ne-a scos din primitivismul ala religios, galilei si e.t.c. eu zic ca si acum in Romania se incearca aceeasi cheste sa ne indobitoceasca religios, eu l-am intrebat pe un profesor de religie daca i place de Banciu, mi-a spus ca da, dar nu merita urmarit laughing))

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Fratele meu tu esti batut in cap, rau, nu intelegi nimic sau nu vrei sa intelegi? timpurile ce era de mult nu mai sunt ce sunt acum. Si du-te tu cu masina timpului ce mai recomandato mie si mai invata, ca tot tu ai venit cu ideea