| Cristina_Alexandra_1995 a întrebat:

Cum pot sa ma pocaiesc?

18 răspunsuri:
| costis a răspuns:

In biserica bizantina prin pocainta se intelegea oprirea de la pacate si niste rugaciuni personale de cainta; unele mai lungi numite Canon, altele mai scurte, cum este rugaciunea lui Iisus.
Si taina spovedaniei.
In unele miscari religioase noi rugaciunile de cainta au fost inlocuite de cantece, rebotezare, prozelitism sau chiar ras liber in comun.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie spune ca pocainta se face prin a te imbraca intr-un sac si a-ti pune cenusa pe cap.

| cuvant a răspuns:

Pocainta nu se face la o biserica anume, ci la biserica unde mergi. Poate fi ea ortodoxa, catolica, aventista, penticostala etc.
Pocainta e de fapt momentul in care recunosti greselile fara de Dumnezeu si vrei sa incepi o viata noua dupa niste principii crestine care le gasesti usor in Biblie

| anonimg a răspuns:

Citeste de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html cartea "Calea către Hristos".

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt! happy

| milan9 a răspuns:

Cândva, "pocainţă" însemna îndepartarea de păcat, însă acum unii cred în mod greşit că a te "cai" sau "pocai" de pacate ar înseamna cumva sa te indepărtezi de Biserică...
Din păcate, aceasta este o gravă confuzie, pentru că miza o reprezintă mântuirea sufletului!

Fiul lui Dumnezeu Întrupat a subliniat foarte clar câteva lucruri esenţiale ce ţin de Biserica:
Biserica reprezintă comunitatea celor care păstrează neschimbate învăţăturile Mântuitorului, nicidecum ceva confuz si la voia intamplarii:
"să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." (Fapte 20, 28)
"Este un Domn, o credinţă, un botez," (Efeseni 4, 5)

Hristos leagă Biserica de transmiterea,, HARULUI" prin intermediul "PREOŢIEI" şi de ierarhia bisericească.

| milan9 a răspuns:

Mare atentie la cei care se "ofera" sa-ti ofere "sfaturi".
Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Aha, si studiile ortodoxe nu sunt tot initiere, in ortodoxie?

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Mare atentie la cei care se "ofera" sa-ti ofere "sfaturi".
Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva..."

Rade ciob de oala sparta.laughing
De parca tampeniile voastre sunt altceva. Dar bineinteles ca orice sectant e un (posibil)ortodox in minus si deci mai putini bani in conturile Patriarhiei si in buzunarele popilor ortodocsi. Si atunci, normal ca ii balacariti in fel si chip, si aveti dreptate, cum si ei au dreptate cand zic de voi. Pana la urma baza de la care porniti e comuna si la fel de mincinoasa.

| milan9 a răspuns:

Ateii ce nu cred in Dumnezeu mai bine s-ar abtine (mister @Holiday, spre exemplu).
Ei nu cred nici in Dumnezeu, nici in Hristos, nici a fost lasat o Biserica, dar nici ca aceasta Biserica a fost una singura...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Si de ce sa se abtina? Eu i-as fi spus aceeasi chestie pe care i-ai zis-o tu, mai pe scurt, formulata simplu, sa inteleaga tăt uomu', si fara vreo intentie de manipulare/prostire.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Ateii ce nu cred in Dumnezeu mai bine s-ar abtine (mister @Holiday, spre exemplu)."

Mister @mila noua, aceasta biserica de care vorbesti, ca si sectele, vand aceleasi minciuni pentru fraieri. Si da, toate personajele de care pomenesti sunt doar inventii, iar biserica ta le foloseste cu nesimtirea specifica in scopul manipularii credulilor, bineinteles, numai si numai in interes propriu.
Ti-am mai zis si cu alta ocazie, v-ati obisnuit prost, nu mai sunt vremurile cand macaneati voi ce doreati si fraierii inghiteau fara sa cracneasca tampeniile voastre. Deja, vezi bine, minciuna voastra se cam duce acolo unde ii e locul.

| milan9 a răspuns:

Adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa.

În afara Bisericii nu există decât regretarea păcatului, fără o lucrare a harului! Ori Hristos nu vorbit degeaba atunci când a legat iertarea de o lucrare a harului...:

| milan9 a răspuns:

Cum ti se pare acest lucru, faptul ca IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos a transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi)."- Ioan 20, 21
"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "-Ioan 20, 22
"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii Sale).- Ioan 20, 23

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

":Cum ti se pare acest lucru, faptul ca IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos a transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi)."- Ioan 20, 21
"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "-Ioan 20, 22
"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii Sale).- Ioan 20, 23"
Citeste contextul, fapt cu importanta vitala! Dumnezeu le vorbeste tuturor credinciosilor ce pit ierta pacatele! Nu niste oameni pot ierta pacatul in locul lui Dumnezeu, nici sa dea Duhul Sfant.
Trebuie sa Ii marturisim pacatele, de asta ne-a invatat sa ne rugam, nu rugaciuni din carti, cum scrie in Biblie ca fariseii bolboroseau aceleasi vorbe, avand impresia ca daca repeta o multime de vorbe vor fi ascultati.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Apostolii au lasat in locul lor episcopi si preoti. Cuvintele acestea se adreseaza intr-un context strict DOAR apostolilor- clerul Bisericii de atunci:

"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi)."- Ioan 20, 21
"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "-Ioan 20, 22
"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii Sale).- Ioan 20, 23"

| Holiday a răspuns:

Faci "poc" de minim trei ori pe zi, si neaparat atunci cand iti cer liderii sectei, oricare ar fi ea.

| AlexanderB a răspuns:

Pocăința este părerea de rău pentru păcatele făcute și hotărârea de a nu le mai săvârși. Iar dacă vrei să intri în miezul problemei, citește Evanghelia.
Spor la treabă! happy