| EmaS a întrebat:

Cum se poate primi mantuirea: numai prin credinţă, sau prin credinţă plus fapte?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Nu se poate mantuire fara POCAINTA si fara CREDINTA!
Deoarece Mantuirea este legata de aceste doua lucruri!

84 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Apache
| Apache a răspuns:

Dupa mine mantuierea e un subiect relativ...primesti mantuire atunci cand esti impacat cu tine insuti
Chiar daca asta contravine regulilor bisericii

| Nuvăsufăr a răspuns:

Numai prin pupincurism.

| William a răspuns:

Nimeni nu se poate mantui fara sa faca milostenie si fara sa creada in Dumnezeu. Asa ca prin credinta si fapte ne mantuim. Dar cea mai sigura cale sa ne mantim (probabil cea mai grea) este sa dam toata averea noastra la saraci si sa ne rugam neincetat, dupa cum zicea un sfant ''rugati-va fara incetare'' pentru ca asta este voia lui Dumnezeu.

| claudiuionutz a răspuns (pentru William):

Bun raspuns. nota 10

| danut a răspuns:

Premiul tau este putin...grabit dar in mare, in regula, TOTUSI mantuirea nu tine de NIMIC facut de om ci DOAR DE DUMNEZEU. Mantuirea ESTE UN DAR nepretuit (fara plata). Si ca sa contrazic putin raspunsul celui premiat am sa-ti dau exemplul unor fiinte ce sunt mantuite DAR NU AU AVUT NICI CREDINTA SI NICI POCAINATA. Este vorba de TOTI acei copii ucisi in incercarea Disperata a lui IROD (satana in speta in mod indirect) de al ucide pe Noul Nascut, Isus Hristos. Complicat, nu?

| CristiB93 a răspuns:

UN lucru e clar,credinta fara fapte e moarta, degeaba doar crezi fiind-ca si dracii cred si se cutremura dar asta nu-i mantuieste, trebuie neaparat si fapte daca vrei sa te mantuiesti happy

| doctorandus a răspuns:

"Mi-aduc aminte de o discuție în contradictoriu între tineri de la diverse culte neoprotestante, unii susțineau că mântuirea e doar prin credință și dădeau citate din Biblie care susțineau asta, alții susțineau că e și prin fapte, dădeau și ei citate cu care îi contraziceau pe primii, dar niciunul dintre ei n-ar fi admis concluzia logică și anume că Biblia se contrazice (predica lui Isus din Evanghelia după Matei și Epistola lui Iuda îl contrazic pe Apostolul Pavel asupra dogmei mântuirii)." Citat de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Cafenea

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Imi pare rau, dar nu gasesc.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Simplu:

Opinia lui Pavel: mantuirea este doar prin credinta, nu si prin fapte (Romani 3:28; 4:4-5).

Opinia lui Matei: Legea lui Moise trebuie tinuta integral (Matei 5:17-19), deci mantuirea este prin fapte si nu prin credinta.

Opinia lui Iacov: credinta fara fapte este moarta (Iacob 2:14-26), mantuirea este prin credinta si prin fapte. Era deci vorba de Iacov, nu de Iuda.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Multumesc.Iti trimit ceva scris de mine, este ceea ce inteleg eu. Faptele sunt rezultatul unei credinte autentice.Multi crestini spun ca mantuirea se capata numai prin credinta in Domnul Isus. Altii spun ca este nevoie de credinta plus fapte. Unii spun ca in Biblie sunt contradictii intre afirmatiile pe care le face Apostolul Pavel care spune ca pentru mantuire este necesara numai credinta in Domnul Isus si Apostolul Iacov care spune ca este nevoie si de fapte bune. Sa fie oare o contradictie intre afirmatiile lor? Eu spun ca este vorba de o completare. Eu cred ca lucrurile stau asa: Pentru mantuire este suficienta jertfa Domnului Isus. Ea este perfecta si completa. Insa, daca in viata crestinului locuieste Domnul Isus, daca acesta are o credinta autentica aceasta va conduce la o viata schimbata si implicit la fapte bune. Faptele bune vor fi efectul credintei. Daca cineva este in Hristos este o faptura noua cele vechi s-au dus iata ca toate lucrurile s-au facut noi. Mintea iti este luminata de Duhul Sfant, iti innoiesti mintea cu Cuvantul lui Dumnezeu, iti schimbi vorbirea, modul de viata, atitudinea, faptele, ordinea prioritatilor, standardele de valori. Daca o persoana spune ca este credincioasa, dar in viata ei nu se vad fapte bune este posibil ca aceea persoana sa aiba o credinta autentica.
,,Daca Dumnezeul si credinta ta nu te poate schimba, schimb'o tu pe ea.,, Daca ramanem in Domnul Isus vom aduce multa roada. Prin aceasta Tatal va fi proslavit.,,
,, Eu sunt adevărata Viţă, şi Tatăl Meu este Vierul. Pe orice mlădiţă care este în Mine, şi n-aduce rod, El o taie; şi pe orice mlădiţă care aduce rod, o curăţă, ca să aducă şi mai mult rod.Acum voi sunteţi curaţi, din pricina Cuvântului pe care vi l-am spus.Rămâneţi în Mine, şi Eu voi rămâne în voi. După cum mlădiţa nu poate aduce rod de la sine, dacă nu rămâne în viţă, tot aşa nici voi nu puteţi aduceţi rod, dacă nu rămâneţi în Mine.,, Haideti sa fim cu totii niste crestini autentici care aduc roada Duhului Sfant in viata lor care sunt sare si lumina sa fim indicatoare catre cer.

Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia
blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege
Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei. Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Problema e ca zici ca Pavel, crezi ca Iacob si contrazici Predica de pe Munte. Asta e problema combinarii de idei disparate din Biblie: iti creezi o teorie care nu zice nici ca Pavel, nici ca Matei. Acea teorie nu e teoria lui Pavel sau a lui Matei, ci e teoria construita de tine sau pe care ai auzit-o de la altul. Din punct de vedere logic mantuirea nu poate fi si prin credinta fara fapte si prin fapte fara credinta si prin fapte plus credinta.

Iar ca tacamul sa fie complet, biblistul Bart Ehrman zice ca in Evanghelia dupa Luca mantuirea nu e prin credinta in Isus, ci prin pocainta produsa de moartea lui Isus, care a fost condamnat nevinovat, vezi The Orthodox Corruption of Scripture: The Effect of Early Christological Controversies on the Text of the New Testament (New York: Oxford University Press, 1993), p. 200.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Tu ori nu vrei, ori nu intelegi ce am vrut sa scriu.Mantuirea se primeste numai prin credinta in Domnul Isus.Dar, daca in tine are loc o covertire reala, tu nu mai ramai acelasi.Toate lucrurile s-au facut noi.Ti-ai schimbat modul de viata,gandirea, ordinea prioritatilor, totul.Aduci roada Duhului.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Ok, inteleg ca asta e punctul tau de vedere sau al cultului tau, dar nu este punctul de vedere al lui Matei. Matei zice ca Legea lui Moise trebuie tinuta 100% (taiere imprejur, kosher, decalog, 613 Mitzvot, etc.). Prin urmare Matei refuza mantuirea prin credinta, zice ca e doar prin fapte. Iar la Luca mantuirea nu e prin credinta, ci prin pocainta (=cainta sincera). Incerci sa conciliezi aceste contradictii, dar adevarul este ca Iacob ii contrazice atat pe Pavel cat si pe Matei. Toti trei se contrazic intre ei asupra acestui lucru. Asta este un fapt care tine de ce spun ei cu adevarat, nu de ce teorie insailezi tu pentru a musamaliza contradictiile Bibliei. Tu ii faci mincinosi pe doi dintre ei sau numai pe unul dintre ei, tocmai pentru ca negi ca ei spun lucruri diferite si pretinzi pe nedrept ca ar zice toti acelasi lucru, ca ar sustinte toti aceeasi idee. In seminariile teologice americane (atat protestante cat si catolice), se preda metoda critico-istorica tocmai pentru a-i face pe studentii la teologie sa realizeze ca Matei nu spune acelasi lucru cu Luca, iar Luca nu spune acelasi lucru cu Pavel. Ei au teologii diferite, lucrul asta trebuie inteles pentru a nu mai pretinde in mod naiv ca ar avea toti aceeasi parere.

Un exemplu este dogma invierii mortilor din 1 Corinteni si din Efeseni. Ambele epistole pretind ca ar fi scrise de Pavel. Or, 1 Corinteni zice tocmai pe dos decat Efeseni in privinta invierii mortilor, ceea ce i-a condus pe multi cercetatori sa afirme ca Pavel nu poate fi autorul ambelor puncte de vedere, caci ar insemna ca si-a dat propria teologie peste cap. Teologia din 1 Corinteni e diferita de teologia din Efeseni. Pur si simplu este o aberatie sa pretindem ca ambele epistole ar subscrie la aceeasi teologie.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Eu nu fac mincinos pe niciunul, dragul meu.Crede-ma ca nu mi-as permite asa ceva.Eu spun ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si ea se completeaza.Cine va scoate din Biblie i se va scoate dreptul la rai.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Era o pilda cu magarul lui Solomon:

In fata lui Solomon se infatiseaza doi evrei care se judeca pentru un magar. Primul evreu zice:

- El cand mi-a cerut magarul, nu mi-a cerut dreptul de a sta la umbra magarului meu, asa ca trebuie sa-mi plateasca pentru ca a stat la umbra lui.

Solomon zice:

- Ai dreptate.

Al doilea evreu zice:

- El cand mi-a imprumutat magarul, mi l-a imprumutat cu tot cu umbra, asa ca nu trebuie sa-i platesc nimic in plus.

Solomon zice:

- Ai dreptate.

Un sfetnic zice:

- Marite Solomon, nu se poate ca amandoi sa aiba dreptate.

Solomon zice:

- Si tu ai dreptate.

Ei bine, cam asta e nivelul explicatiei dumitale asupra contradictiilor din Biblie: te faci ca nu le observi, emiti teorii care ar trebui sa le concilieze, cand e clar pentru oricine gandeste logic ca cei trei nu pot sa aiba toti dreptate. Daca unul dintre ei are dreptate, ceilalti n-au dreptate.

Inca o data:

Matei: mantuirea este prin fapte, dar nu prin credinta.

Luca: mantuirea este prin pocainta, nu prin credinta.

Pavel: mantuirea este prin credinta, dar nu prin fapte.

Iacob: mantuirea este si prin credinta si prin fapte.

Daca si acum negi ca ei se contrazic inseamna ca nu esti capabila sa judeci logic un text tradus in limba romana. Contradictiile respective raman acolo orice ai face, ele nu pot fi indepartate printr-o teorie teologica care incearca sa explice ca de fapt contradictiile respective nu sunt contradictii, ci se completeaza reciproc. Ca si in cazul epistolelor lui Pavel: ori au inviat deja mortii, ori nu au inviat deja mortii, nu se poate ca ambele afirmatii sa fie adevarate in acelasi timp. Alte contradictii referitoare la Pavel consta in faptul ca Luca era prost informat despre viata lui Pavel si relateaza in Faptele Apostolilor evenimente care contrazic afirmatiile pe care le face Pavel in epistole despre propria lui viata (vezi Fapte 9:19-28 contra Galateni 1:17-19). Acuma teologii fie recunosc in mod onest existenta acestor contradictii (lucru pe care multi dintre ei il invata la seminarul teologic, asa ca nu mai are niciun rost sa-l nege) fie incearca sa ne abureasca prin vrajeli de popa de tara, popa care e fie fanatic si nu vrea sa recunoasca erorile Bibliei, fie nescolit cum trebuie si atunci vorbeste ignoranta din el. Vezi pentru detalii citatul de pe http://ro.wikipedia.org/......art_Ehrman

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Toate sunt legate una de cealalta. Daca ai credinta in Domnul Isus aceasta lucreaza in tine pocainta. Pocainta rodeste fapte bune.SIMPLU,nu?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Nu, nu e deloc simplu. Asta e doar o explicate scornita pentru a concilia contradictiile, dar ele raman contradictii in ciuda explicatiei date. Ce mi se pare evident aici este ca tu continui sa ignori ca autori diferiti ai Noului Testament spun lucruri diferite si au teologii diferite, care nu pot fi reconciliate. Ai produs o teorie care nu zice nici ca Pavel, nici ca Iacob, nici ca Luca, nici ca Matei, ci face un ghiveci din afirmatiile lor. Nu pleca de la premiza ca Biblia este coerenta, deoarece aceasta presupunere este pur si simplu falsa. Sigur, daca pleci de la premiza ca Biblia este coerenta poti afirma ce afirmi tu. Insa problema este ca in acest caz, conform cu principiul exploziei (care spune ca din contradictie rezulta orice), poate fi demonstrata orice fel de teza si nu mai ai nicio modalitate de a controla ce rezulta din Biblie.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Atunci haide sa vedem ce ne spune Domnul Isus:,, Pocaiti-va si credeti in Evanghelie,,.Ce intelegi tu prin pocainta?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Orice s-ar intelege prin pocainta, asta nu elimina contradictiile din Noul Testament. Mantuirea nu poate si doar prin fapte si fara a avea nevoie de fapte, doar prin credinta si fara a avea nevoie de credinta. Orice explicatie nastrusnica am scorni noi pentru aceste contradictii, ele raman contradictii.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Da ele raman contradictii, daca nu esti deschis (nu doresti) ca sa intelegi. Te provoc sa citesti Biblia cu scop.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Eu am citit-o cu scopul de a depista ciudatenii si datorita acestui fapt nu mai sunt crestin.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Vezi ca eu am stiut? Cine Il cauta cu tot dinadisul pe Dumnezeu Il va gasi!

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Eu am fost la un moment dat crestin fundamentalist si citeam Biblia in fiecare zi. De exemplu criticam democratia deoarece singura aparitie a democratiei in Biblie este rascoala lui Core, Datan, Abiram si On, context in care ideile democratice sunt condamnate de Scriptura. Dupa ce mi-am dat seama cate absurditati contine Biblia, nu mi-a mai trebuit asa ceva.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

De ce nu citesti Noul Testament, este mai usor de inteles si in El este scris despre darul lui Dumnezeu pentru omenire, Isus Hristos.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Problema mea nu e ca nu il inteleg. Il inteleg foarte bine. Atat ca Biblia contine aberatii. Problema nu e lipsa mea de intelegere ci faptul ca, in mod obiectiv, Biblia abereaza. Ar trebui sa stiu lucrul asta foarte bine, deoarece am scris o teza de Master pe tema asta.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Da-mi si mie exemple.La ce te referi.Si daca ai facut teologia, imi pare rau ca nu ai inteles.Ai nevoie de Duhul Sfant care sa te lumineze. Aaaa, sau ai facut filozofia?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Nu am facut teologia, ci filosofia si sociologia. Chestia aia cu luminarea produsa de Duhul Sfant e vrajeala, eu nu cred ca ar exista asa ceva. In orice caz, problemele reale ale Bibliei ar ramane tot problemele reale ale Bibliei. Faptul ca o citesti prin ochelari care o coloreaza in roz nu schimba acest lucru.

Exemplu: un adolescent neascultator trebuie ucis cu pietre (Deut. 21:18-21).

Alt exemplu: uciderea pruncilor midianiti, cu exceptia fetelor virgine, la comanda lui Dumnezeu (Numeri cap. 31) - asta nu e decat apologia genocidului si a sclaviei sexuale. In rest povestirea este fictiva, genocidul respectiv nu a avut loc decat in inchipuirea autorilor Bibliei.

Alt exemplu: pedeapsa cu moartea pentru a semana doua feluri de seminte sau pentru a purta imbracaminte facuta din doua stofe.

Alt exemplu: pedeapsa cu moartea pentru cine lucreaza sambata. Daca s-ar aplica asta in Romania, s-ar depopula tara.

Alt exemplu: pedeapsa cu moartea pentru vrajitorie. Primitivii de pe vremea aia credeau ca vrajitoria este reala si are efecte reale. Tarile islamice continua sa aplice pedeapsa cu moartea pentru vrajitorie.

Alt exemplu: pedeapsa cu moartea pentru cine mananca homar.

Alt exemplu: pedeapsa cu moartea pentru homosexuali (daca erai curioasa de unde au imprumutat ideea respectiva statele islamice, ei bine, e copiata din Biblie).

Alt exemplu: permisiunea de a cumpara si vinde sclavi (lucru despre care Isus n-a zis nici pas).

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Legea talionului este una dintre cele mai cunoscute si dure legi vechi, ea fiind practicata si de poporul evreu, mai ales in perioada de inceput a Vechiului Testament, pana la aparitia judecatorilor. In acele vremuri, legea talionului era vazuta ca un real progres, in comparatie cu pedepsele anterioare. Astfel, in urma acestei legi, victimele nu aveau voie sa-l pedepseasca pe raufacator cu un rau mai mare decat cel infaptuit de acela.Plata pacatului este moartea.De aceea Dumnezeu a dat pe Fiul Sau ca sa plateasca pentru pacatele noastre.Cat despre Duhul Sfant sa stii ca este adevarat. Vorbesc din proprie experienta.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Nu zau, ai vazut vreodata vreun duh si ti-o fi zis ca e insusi Duhul Sfant? Asa pot sa pretind si eu ca am vazut Monstrul zburator din spaghete, care mi-a comunicat ca el a creat lumea. Scuza asta cu Duhul Sfant este un sofism ad hominem: "tu n-ai Duhul Sfant, asa ca nu intelegi Biblia". Argumentul asta uita ca Biblia este studiata stiintific de universitari, care s-ar face de ras daca ar pretinde ca interpretarile lor sunt venite de la Duhul Sfant. Pentru universitari asta ar fi la fel de ridicol ca si afirmatia ca interpretarile sunt venite de la Muma Padurii. Universitarii judeca in mod rational, bazandu-se pe dovezi empirice si metode stiintifice de studiere a istoriei si a Bibliei.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

,,Cât despre voi, ungerea pe care aţi primit-o de la El rămâne în voi şi n-aveţi trebuinţă să vă înveţe cineva; ci, după cum ungerea Lui vă învaţă despre toate lucrurile şi este adevărată, şi nu este o minciună, rămâneţi în El, după cum v-a învăţat ea.,, Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.,,
,, Totuşi vă spun adevărul: vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi; dar, dacă Mă duc, vi-L voi trimite.,,

Vezi ca in Biblie gasim multe versete in care Dumnezeu ne vorbeste despre Duhul Sfant.El este o realitate in viata unui crestin nascut din nou din apa si din Duh. Duhul Sfant te convinge ca esti pacatos si ca ai nevoie de iertare.El te calauzeste si te ajuta sa traiesti la standardele lui Dumnezeu.Este scris ca cine va cere Duhul Sfant, Tatal i-l va da.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred ca te-a convins Duhul ca esti pacatoasa. Mai degraba te-au convins cei care au dus munca de evanghelizare si pe urma pastorii si predicatorii ti-au intarit aceasta convingere. Problema cu interpretarile bazate pe Duhul Sfant e ca orice crestin poate pretinde ca e inspirat de Duhul Sfant sa ii lamureasca pe altii calea lui Dumnezeu. Or ceea ce constatam imediat e ca adventistii neaga ca baptistii sunt inspirati de Duhul Sfant, baptistii neaga ca mormonii sunt inspirati de Duhul Sfant, mormonii neaga ca Martorii lui Iehova sunt inspirati de Duhul Sfant, s.a.m.d., practic nu exista inspiratie de la Duhul Sfant, alta decat cea recunoscuta de propria secta. Ca urmare chestia cu "m-a inspirat Duhul Sfant" e o scuza prosteasca pentru exegeza subiectiva si arbitrara. Cand nu mai ai nici o justificare rationala de ce ai interpretat Biblia intr-un fel si nu in altul zici "pai asa m-a inspirat Dumnezeu prin Duhul Sfant sa interpretez Biblia", in timp ce explicatia ca asa te-au spalat pe creier pastorii sectei tale este mult mai simpla si mai la indemana decat a pretinde ca fiecare crestin este in contact telepatic cu fortele divine.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Nu o religie sau o denominatiune iti ofera mantuirea.Ci o credinta autentica in Domnul Isus. Între farisei era un om cu numele Nicodim, un fruntaş al iudeilor.
Acesta a venit la Isus, noaptea, şi I-a zis: „Învăţătorule, ştim că eşti un Învăţător venit de la Dumnezeu; căci nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el."

3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."

Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?"
Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.
Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou."
Vântul suflă încotro vrea şi-i auzi vuietul; dar nu ştii de unde vine, nici încotro merge. Tot aşa este cu oricine este născut din Duhul."

Daca nu este adevarat ca exista Dumnezeu exista Duhul Sfant, atunci cum iti explici ca El raspunde la rugaciuni, Dumnezeu a facut minuni in viata mea.Sotul meu era un impotrivitor al credintei.Eu m-am rugat si am postit pentru convertirea lui, si Dumnezeu a lucrat.Atunci cand a avut un accident la locul de munca si medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata, Eu am strigat la Dumnezeu si El mi-a raspuns.In tot timpul de spitalizare Dumnezeu facea minuni in dreptul nostru.El mi-a purtat de grija si tot El mi-a venit in ajutor.Era suficient sa ma rog nu neaparat pe genunchi,ci cugetam la El si El imi rezolva problema.,, Dumnezeul oricărui har, care v-a chemat în Hristos Isus la slava Sa veşnică, după ce veţi suferi puţină vreme, vă va desăvârşi, vă va întări, vă va da putere şi vă va face neclintiţi.,, Duhul Sfant este o realitate in viata crestinului nascut din nou.Nu poti sa ma contrazici pentru ca El locuieste in inima mea.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

De unde stii ca au fost minuni si nu coincidente? Vezi http://www.youtube.com/watch?v=BH0rFZIqo8A

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Nu fi copil! Sunt experiente care mi-au intarit credinta in Dumnezeu.Acum sunt matura spiritual nimeni si nimic nu ma poate convinge ca nu este adevarat.Sunt lucruri pe care numai eu si Dumnezeu le stiam nu spuneam nimanui.Ba chiar si eu ramaneam uimita si intrebam daca nu cumva am spus eu cuiva acel lucru, dar nu il spuneam decat lui Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Iacov2:26 spune ca,, credinta fara fapte este moarta.'' Chiar si in cele mai mici detalii este important sa aplicam ce ne spune Biblia. Pentru a fi salvati este important sa predicam si altora mesajul Bibliei si sa lasam Biblia sa ne modeleze, inclusiv cand e vorba de invataturi care nu sunt in armonie cu normele biblice.

| EmaS explică (pentru danay72):

Te felicit pentru modul tau matur de a gandi si pentru cuvintele tale.

| Parintele a răspuns:

Tu intrebi.tu raspunzi. Eu sunt de parere ca nu exista d-zeu. deci despre ce mantuire sa fie vorba?! Probabil despre mantuirea popeasca ca doar popii mai sunt astazi dovezi ale vechilor obiceiuri primitive de a crede in zei.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Eu stiu sigur ca exista Dumnezeu.Domnul Isus a platit pentru pacatele noastre acolo la Golgota. Oricine accepta jertfa Lui,primeste mantuirea, iertarea de pacate, o vesnicie in cer.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Fa si mie o poza cu d-zeu sa vad si eu ca exista. Daca exista in creierul tau si al altora ce-ti impartasesc convingerile nu inseamna ca exista si in realitate.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Nici creierul nu se vede, si totusi gandesti.Mai mult sau mai putin. Nici curentul electric.Asta nu inseamna ca nu exista.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Creiereul se vede daca cauti neaparat sa vezi asta pori despica harca unui porc si vei vedea minunea de creier asemanator celui pe care il aveti si Dvs. Crentul electric il puteti simti foarte puternic daca introduceti doua cuie in priza in timp ce stati cu picioarele intr-o galeata cu apa.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Ei vezi,asa este si cu Dumnezeu, nu se vede, dar Il poti simti.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Tocamai ca eu pot sa-ti dovedesc ca exista creier, tu nu imi poti demonstra ca exista d-zeu. asa ca taci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot spune eu: Cred în Dumnezeu, în Isus. Dar degeaba cred, dacă nu știu cine este Dumnezeu, cine este Isus, ce legătură au cei doi, informații pe care le pot acumula dintr-un studiu profund al Sfintelor Scripturi.

| ArchangelKnight a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa te caiesti sau pocaiesti, eu cred ca mai intai de toate trebuie sa crezi in tine si tot ce ti-a lasat Dumnezeu, sa simti. Ar trebui sa va simtiti liberi, sa profitati de frumusetile naturii care ne-a fost lasata, si sa iubim aproapele nostru, indiferent cu ce am gresit in trecut. Viitorul exista in mainile noastre, deci in faptele noastre. Daca azi razi si te simti bine, atunci maine iti vei aminti si o vei lua de la capat. Daca iti e greu sa faci o treaba, fa-o cu placere si gandeste-te ca nici un obstacol nu va interveni in fericirea ta si viitorul tau stralucit! Totul depinde de noi cum gandim si cum actionam. Unii sunt prea prosti, dar actioneaza, iar altii sunt prea destepti dar lenesi. Foarte putini sunt cei care realizeaza echilibrul dintre a gandi si a face. Ideea e sa crezi mai mult in tine si in ce ti-a lasat Domnul, sa faci orice te face fericita, atata timp cat nu deranjezi pe cel de langa tine si restul sa isi vada de treaba lor caci fiecare va ajunge la batranete si se va intreba: Oare ce am facut eu toata viata? Si acolo este mantuirea! Vei fi calm pana la moarte si va fi usoara, sau vei innebuni ca nu ti-ai atins scopul din cauza unora care vorbesc prea mult despre verzi si uscate si tu crezi in vorbele lor, decat sa crezi in tine, si vei suferii, stiind ca nu ti-ai satisfacut normalele si lasate-le simturi de la Dumnezeu. Pace in suflet si iti vei gasi calea!

| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

Eu am gasit calea,,Isus este Calea,Adevarul si Viata,,.
Ce te face sa crezi ca eu nu ma bucur de frumusetea naturii,am vizitat locuri si tari,am vazut culturi diferite, oameni diferiti, frumusetile naturii.Ma bucur cu o intensitate mai mare stiind ca Creatorul lor este Tatal meu.

| ArchangelKnight a răspuns (pentru EmaS):

Atunci de ce e nevoie de mantuire? Lasa totul sa curga si vei vedea adevarul la momentul potrivit!

| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

S-ar putea sa fie prea tarziu.Pentru mine reprezinta o prioritate sa stii unde imi voi petrece vesnicia.Nu este un lucru de apucat.

| ArchangelKnight a răspuns (pentru EmaS):

Serios? Te auzi? De unde stii ca vei petrece vesnicia undeva? Ai vazut tu? Si chiar si asa, daca faci totul cu iubire si placere ce mai conteaza unde ajungi!? Pana la urma iti spun eu unde ajungem cu totii! La 2 m sub pamant. laughing Dar ce e cel mai important, e ce lasam deasupra noastra!

| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

Eu am primit aceasta certitudine in inima mea, atunci cand am primit iertarea de pacate prin jertfa Domnului Isus.Eu am primit siguranta mantuirii.Eu am pace cu Dumnezeu si Duhul Sfant imi inunda inima.

| ArchangelKnight a răspuns (pentru EmaS):

Ok. Asta nu poate fi ceva rau. Numai bine!

| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

Iti doresc sa ai si tu parte de asemenea experiente.Nimic de pe pamant nu se poate compara cu momentul cand Il inviti pe Domnul Domnulor sa locuiasca in inima ta!

| SySyrulez a răspuns:

Eu cred ca o credinta fara fapte e nula

| baiasuciprian a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine si restul genului L-ai vazut pe Dumnezeu vreodata? -Nu. Stii cum arata? -Nu. Si atunci de unde stii ca nu L-ai vazut? :))http://baiasuciprian.blogspot.com

| EmaS explică (pentru baiasuciprian):

Si eu iti raspund tot cu o intrebare ai vazut tu curentul electric sau gandurile sau vantul?

| Ramona_Arba_1995 a răspuns:

Cine crede ca Isus a murit pentru pacatele sale si el te poate ierta, iti ceri scuze atunci esti mantuit.Si da, iti vei petrece vesnicia in cer impreuna cu toti cei care cred in elhappy

| cristina96_6670 a răspuns:

Poi. in Biblie scrie "Credeti si veti fi mantuiti" deci numai credinta te mantuieste. Dar dupa ce te mantuiesti o sa faci si fapte bune, dar nu faptele bune te mantuieste.

| amrevenit a răspuns:

Degeaba ai credinta daca nu ai fapte, mantuirea se face prin fapte si credinta si iubirea fata de cel de aproape de langa tine, si dragostea fata de dumnezeu

| EmaS explică (pentru amrevenit):

Sa stii ca imi era deja dor de tine!

| claudiuionutz a răspuns:

Prin credință și fapte bune vă veți mântui ( Sfântul Antonie cel Mare)