| anonim_4396 a întrebat:

Mantuirea se primeste numai prin credinta sau prin credinta plus fapte?

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai ales prin fapte, cand da-i ignore ai portie dubla de mantuire.

| danut a răspuns:

Mantuirea se primeste datorita credintei care are drept rezultat faptele credintei. Mantuirea este un Dar al lui Dumnezeu, deci nu se primeste prin fapte ci doar prin credinta. Totusi drept rezultat al credintei apar si faptele facute de Dumnezeu prin intermediul credinciosilor Sai.

| danay72 a răspuns:

Credinta fara fapte este moarta, spune Iacov2:26.

| RAY a răspuns:

Nu exista oamenii buni doar rai care se prefac buni

| RaduMD a răspuns:

Mantuirea se primeste numai prin credinta. Iar "credinta" include faptele de credinta, fara de care este moarta.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Credinta + fapte.
Insusi Mantuitorul Iisus Hristos a spus ca, crestinii (scuze cacofonia) vor fi recunoscuti dupa fapte dar e necesara si creditna caci numai prni creditna in Iisus Hristos ne mantuim. toate faptele noastre buen sunt roada Sfantului Duh.

| Ovidiu11 a răspuns:

Credinta plus fapte, nu e normal si logic?

| olgun a răspuns:

Credinta fara fapte este ipocrizie.
Eu as spune fapte +fapte. Faptele sunt dovada credintei sau a necredintei. Multi spun ca sunt credinciosi desi faptele lor spun contrariul, si mai sunt anumiti oameni care spun ca ei nu cred, dar faptele lor dovedesc ca sunt mai credinciosi decat aceia care doar pretind asta.

| Grigore_Betty_1993 a răspuns:

Credinta+fapte happy cultele necrestine considera doar credinta. dar sunt de parere ca un om poate sa creada si in acelasi timp sa fie un nemernic, urmandu-si doar propriile interese.e posibila mantuirea asa? nu cred.