| EmaS a întrebat:

Cum se poate primi mantuirea: numai prin credinţă, sau prin credinţă plus fapte?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Nu se poate mantuire fara POCAINTA si fara CREDINTA!
Deoarece Mantuirea este legata de aceste doua lucruri!

84 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nimeni nu se poate mantui fara sa faca milostenie si fara sa creada in Dumnezeu. Asa ca prin credinta si fapte ne mantuim. Dar cea mai sigura cale sa ne mantim (probabil cea mai grea) este sa dam toata averea noastra la saraci si sa ne rugam neincetat, dupa cum zicea un sfant ''rugati-va fara incetare'' pentru ca asta este voia lui Dumnezeu.

| cristina96_6670 a răspuns:

Poi. in Biblie scrie "Credeti si veti fi mantuiti" deci numai credinta te mantuieste. Dar dupa ce te mantuiesti o sa faci si fapte bune, dar nu faptele bune te mantuieste.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru lolosaurus):

Biblia nu se contrazice, daca vei citi cu atentie vei vedea ca se completeaza.Pavel spune ca mantuirea se capata prin credinta, pe cand Iacov spune ca este nevoie de credinta si fapte bune.Jertfa lui Isus este completa.Ea nu mai are nevoie ca sa adaugam ceva.Prin credinta in Isus primesti iertarea de pacate si mantuirea.Daca ai o credinta autentica aceasta conduce la o viata schimbata si implicit la fapte bune. Daca cineva este in Hristos este o faptura noua. Cele vechi s-au dus iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Cand te intorci la Dumnezeu se schimba gandirea,atitudinea, cuvintele, faptele.Aduci roadele Duhului Sfant.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Numai prin pupincurism.

| danut a răspuns:

Premiul tau este putin...grabit dar in mare, in regula, TOTUSI mantuirea nu tine de NIMIC facut de om ci DOAR DE DUMNEZEU. Mantuirea ESTE UN DAR nepretuit (fara plata). Si ca sa contrazic putin raspunsul celui premiat am sa-ti dau exemplul unor fiinte ce sunt mantuite DAR NU AU AVUT NICI CREDINTA SI NICI POCAINATA. Este vorba de TOTI acei copii ucisi in incercarea Disperata a lui IROD (satana in speta in mod indirect) de al ucide pe Noul Nascut, Isus Hristos. Complicat, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| ArchangelKnight a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa te caiesti sau pocaiesti, eu cred ca mai intai de toate trebuie sa crezi in tine si tot ce ti-a lasat Dumnezeu, sa simti. Ar trebui sa va simtiti liberi, sa profitati de frumusetile naturii care ne-a fost lasata, si sa iubim aproapele nostru, indiferent cu ce am gresit in trecut. Viitorul exista in mainile noastre, deci in faptele noastre. Daca azi razi si te simti bine, atunci maine iti vei aminti si o vei lua de la capat. Daca iti e greu sa faci o treaba, fa-o cu placere si gandeste-te ca nici un obstacol nu va interveni in fericirea ta si viitorul tau stralucit! Totul depinde de noi cum gandim si cum actionam. Unii sunt prea prosti, dar actioneaza, iar altii sunt prea destepti dar lenesi. Foarte putini sunt cei care realizeaza echilibrul dintre a gandi si a face. Ideea e sa crezi mai mult in tine si in ce ti-a lasat Domnul, sa faci orice te face fericita, atata timp cat nu deranjezi pe cel de langa tine si restul sa isi vada de treaba lor caci fiecare va ajunge la batranete si se va intreba: Oare ce am facut eu toata viata? Si acolo este mantuirea! Vei fi calm pana la moarte si va fi usoara, sau vei innebuni ca nu ti-ai atins scopul din cauza unora care vorbesc prea mult despre verzi si uscate si tu crezi in vorbele lor, decat sa crezi in tine, si vei suferii, stiind ca nu ti-ai satisfacut normalele si lasate-le simturi de la Dumnezeu. Pace in suflet si iti vei gasi calea!

| EmaS explică (pentru lolosaurus):

Domnul Isus le va spune,, Plecati de la Mine blestematilor caci ati facut faradelegea.,, Acesti crestini se inseala singuri.
,, Vorbesc omeneşte, din pricina neputinţei firii voastre pământeşti: după cum odinioară v-aţi făcut mădularele voastre roabe ale necurăţiei şi fărădelegii, aşa că săvârşeaţi fărădelegea, tot aşa, acum trebuie să vă faceţi mădularele voastre roabe ale neprihănirii, ca să ajungeţi la sfinţirea voastră!,, Dumnezeu este sfant.Cine vrea sa ajunga in cer trebuie sa se sfinteasca.

| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

Eu am gasit calea,,Isus este Calea,Adevarul si Viata,,.
Ce te face sa crezi ca eu nu ma bucur de frumusetea naturii,am vizitat locuri si tari,am vazut culturi diferite, oameni diferiti, frumusetile naturii.Ma bucur cu o intensitate mai mare stiind ca Creatorul lor este Tatal meu.

| ArchangelKnight a răspuns (pentru EmaS):

Atunci de ce e nevoie de mantuire? Lasa totul sa curga si vei vedea adevarul la momentul potrivit!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

S-ar putea sa fie prea tarziu.Pentru mine reprezinta o prioritate sa stii unde imi voi petrece vesnicia.Nu este un lucru de apucat.

| EmaS explică (pentru lolosaurus):

Nu orisicine zice Doamne, Doamne va vedea Imparatia cerurilor, ci cei ce fac voia lui Dumnezeu!

Apache
| Apache a răspuns:

Dupa mine mantuierea e un subiect relativ...primesti mantuire atunci cand esti impacat cu tine insuti
Chiar daca asta contravine regulilor bisericii

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru lolosaurus):

Dragul meu imi demonstrezi ca tu raspunzi doar de dragul de a raspunde.Eu ti-am adus argumente ca nu este asa.Nu este suficient sa te numesti crestin, trebuie sa fii cu adevarat, sa traiesti ca un adevarat crestin.Pe Dumnezeu nu Il putem insela.

Răspuns utilizator avertizat
| ArchangelKnight a răspuns (pentru EmaS):

Serios? Te auzi? De unde stii ca vei petrece vesnicia undeva? Ai vazut tu? Si chiar si asa, daca faci totul cu iubire si placere ce mai conteaza unde ajungi!? Pana la urma iti spun eu unde ajungem cu totii! La 2 m sub pamant. laughing Dar ce e cel mai important, e ce lasam deasupra noastra!

| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

Eu am primit aceasta certitudine in inima mea, atunci cand am primit iertarea de pacate prin jertfa Domnului Isus.Eu am primit siguranta mantuirii.Eu am pace cu Dumnezeu si Duhul Sfant imi inunda inima.

| EmaS explică (pentru lolosaurus):

He,he! Simplu, nu?
Pai chiar tu spui ca cine crede se boteaza.Deci este o conditie daca crezi apoi te botezi.Mai scrie cine ascultade Cuvantul lui Dumnezeu.Mai este scrisca adevaratii crestini dupa roade se vor cunoaste.Vezi in Galateni5 care sunt roadele adevaratilor crestini.Nu va inselati singuri, ce seamana omul aceea va si secera.

| ArchangelKnight a răspuns (pentru EmaS):

Ok. Asta nu poate fi ceva rau. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru lolosaurus):

Nu tot ce intra intr-un garaj este masina.La fel se intampla si cu cei care intra intr-o biserica nu toti sunt crestini.Frecventarea unei biserici nu iti da mantuirea.
Trei drumuri prin biserică ce nu duc in cer …
Drumul de la maternitate la biserica pentru botezul unui prunc.

În toată scriptura lui Dumnezeu se vorbeşte despre botezul omului adult care poate decide asupra botezului şi nu se vorbeşte despre copii care au fost botezaţi de biserică. Cel mai puternic este exemplul Domnului Isus Hristos care a fost botezat la 30 de ani, Mântuitorul Însuşi mergând la Iordan pentru a primi botezul lui Ioan. Nu există creştinare împotriva propriei voinţe, pentru că am văzut mii de cazuri de oameni atei botezaţi în biserica tradiţională la varsta copilăriei care în viaţa lor de maturitate s-au întors cu spatele la Dumnezeu nerecunoscându-l ca şi Creator.

Drumul de acasa la biserică pentru oficierea casătoriei.

Slujba de binecuvântare a unei căsnicii de către un preot sau pastor creştin nu duce în cer pe niciunul dintre miri, nici pe mireasă nici pe mire. Este o taină a unirii pe care trebuie să o facă Dumnezeu, şi s-o binecuvânteze un slujitor al lui Dumnezeu din biserică, dar Slujba de binecuvântare şi drumul până la biserică nu te duce în cer. Te vei întreba cum aşa? În Cuvântul lui Dumnezeu este scris că Isus este calea, adevărul şi viaţa, uşa prin care se poate intra în cer, aşadar uşa şi calea spre cer nu este drumul la biserică şi nici slujba pe care o asculţi, ci răspunsul sufletului tău la ceea ce primeşti din partea lui Dumnezeu. De-alungul istoriei sunt miliarde de oameni care s-au pierdut la a intra în cer greşind înţelegerea lucrurilor.

Drumul de la morga la biserica.

Obligatoriu la sfarsitul drumulului pe acest pamant omul ajunge in biserica pentru ultima slujba daca nu este ateu. Gresit spus ultima slujba, deoarece ultima slujba este cea pe care ai auzit-o cu urechile tale si ai respins-o sau ai primit-o in inima ta. Daca esti mort atunci inseamna ca nu mai auzi niciun cuvant din toata slujba. Ultimul drum pentru iertarea sufletului prin slujba bisericeasca cu tine in cosciug nu te duce in cer, de fapt nu mai are nici-o putere spirituala asupra ta, ci numai asupra celor care asculta si iau seama sa se pocaiasca de pacatele lor. Vad oamenii ca viata este doar un abur care trece ca floarea campului, ca o vara este viata mea si a ta, doar un anotimp avem la dispozitie sa ne alegem viitorul, in cer sau in iad, fiecare decidem asupra vesiniciei noastre numai cat traim.

| EmaS explică (pentru ArchangelKnight):

Iti doresc sa ai si tu parte de asemenea experiente.Nimic de pe pamant nu se poate compara cu momentul cand Il inviti pe Domnul Domnulor sa locuiasca in inima ta!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru lolosaurus):

Spui ca Biblia se contrazice pentru ca tu nu o citesti cu scop.

| danay72 a răspuns:

Iacov2:26 spune ca,, credinta fara fapte este moarta.'' Chiar si in cele mai mici detalii este important sa aplicam ce ne spune Biblia. Pentru a fi salvati este important sa predicam si altora mesajul Bibliei si sa lasam Biblia sa ne modeleze, inclusiv cand e vorba de invataturi care nu sunt in armonie cu normele biblice.

| EmaS explică (pentru danay72):

Te felicit pentru modul tau matur de a gandi si pentru cuvintele tale.

Răspuns utilizator avertizat