| alexandrurap a întrebat:

Cum sunt Martorii lui Iehova? e adevarat ca au un comportament bun?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Oameni obisnuiti cu preocupari ca oricare altcinevaApoi, daca stai in compania lor poti vedea ca au un comportament normal. Când în Italia a avut loc un dezastru, un ziarist a remarcat că Martorii lui Iehova „acţionează în mod practic, dându-le o mână de ajutor celor care suferă, fără să ţină cont de religia din care aceştia fac parte.
Faptul că majoritatea Martorilor lui Iehova reuşesc să respecte norme de conduită înalte se observă din impresiile publicate de-a lungul timpului despre ei. De pildă, cotidianul Il Tempo din Italia a consemnat următoarele: „Cei care au colegi de muncă Martori ai lui Iehova spun că aceştia sunt muncitori cinstiţi, convinşi de credinţa lor aproape până la obsesie; însă ei merită tot respectul pentru integritatea lor morală". Iată ce se spunea în ziarul Herald din Buenos Aires (Argentina): „Martorii lui Iehova au dovedit de-a lungul timpului că sunt cetăţeni conştiincioşi, serioşi, cumpătaţi şi temători de Dumnezeu". Eruditul rus Serghei Ivanenko a declarat: „Martorii lui Iehova sunt cunoscuţi în toată lumea ca persoane care se supun în mod ireproşabil legilor şi, mai ales, ca persoane care-şi plătesc cu conştiinciozitate taxele". Directorul unui complex din Zimbabwe unde Martorii lui Iehova au ţinut un congres a spus: „I-am văzut pe unii Martori ridicând hârtii de pe jos şi făcând curăţenie la toalete. Complexul este mai curat după congres decât înainte. Tinerii din mijlocul vostru au principii. Aş vrea ca lumea să fie plină de Martori ai lui Iehova.

| mODIN a răspuns:

Nu

| milan9 a răspuns:

Din toate reactiilor lor rezulta ca sunt reactionari fata de orice tip de stat considerand statul si legile lui ca fiind de natura satanica, dar ei insisi formeaza un stat. De aceea au si fost considerati dintotdeauna ca fiind un "stat" in "stat". Asta spune ca nu au inteles prea mare lucru din ce inseamna crestinismul.

Generalizeaza lucrurile in mod necontrolat considerand ca toate atitudinile –inclusiv greselile- din cadrul lor sunt bune, pe cand toate lucrurile bune din afara cadrului lor sunt rele…

In cazul lor este foarte greu (aproape imposibil) de separat Manipularea pe care ei o fac (prin care incearca sa atraga persoane spre greselile lor) de o anumita sinceritate prin care afirma ca vor sa fie buni. Problema e ca nu au repere bune.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Incurci religile.Inainte de a afirma ceva e bine sa fi bine informat.

| sublime89 a răspuns:

E doar de fatada, ca sa te atraga. Plus ca asta nu e singurul lucru care conteaza la un om.

| PedoBarbie a răspuns:

Sunt oameni, doar religia diferă faţă de alţii.

| aditimus a răspuns:

Da, incearca sa atraga multi in partea lor, sunt buni ca si oameni, darnici dar au si laturi negative, daca esti ortodox ramai ortodox pana mori, mergi la biserica, roaga-te si acasa, mai viziteaza si manastiri si dormi acolo peste noapte, asta iti va schimba total gandurile despre ortodocsi!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Odata m-am intalnit cu un martor al lui Iehova pe strada si mi-a zis "Papausa, ne vedem diseara la bisericuta."
Si nu, tipul nu era deloc bun.

| Moisie a răspuns:

Poti sa spui ca sunt oameni pozitivi niste fanatici religiosi care mai bine-si lasa sa moara copii in spitale, decat sa ii salveze cu o transfuzie sanguina, pentru ca asa scrie intr-o Biblie a unei alte religii, pe care crestinii au FURAT-o si o interpreteaza in mod mincinos?
Pana si un caine are mai mult suflet si dragoste pentru puiul sau, decat acesti fanatici smintiti si inconstienti care doar au aspect de oameni, dar nu sunt!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sunt si ei oameni, cu simturi si greseli, caci toti suntem imperfecti, insa este o mare diferenta intre a dori sa traiesti infaptuind vointa lui Dumnezeu, caruia ii datoram viata, si exprimandu-ne credinta prin fapte, sa vrem sa demonstram ca ne iubim semenii, si pe Dumnezeu, si intre a nu, cauta binele, si nici sa infaptuiesti vointa lui Dumnezeu. Daca doresti, te rog sa citesti 1Ioan 4:5_11.

| KhludCiprian a răspuns:

Toti oamenii au un comportament bun in majoritatea timpului!

Martorii, catolicii, ortodocsii, ateii, budistii, hindusii, etc.

Tot ca oamenii o dau si in bara!

Totusi unii o dau in bara tare, iar daca pui in numele martorilor, partile cele mai rele (si de care sa ai grija) sunt (dpmdv):
- excluderile
- interzicerea transplanturilor de sange, si daca accepti sange ca sa iti salvezi viata, poti fi exclus (mai ales daca nu iti pare rau!)
- nu-s darnici (in fapt cam orice miscare atee, agnostica sau de alta credinta au donat mai mult pentru oameni aflati in suferinta), desi isi ajuta cei din propria confesiune
- unii batrani (invatatori) au fost anchetati si arestati, acuzati sau doar reclamati legat de abuzuri ale copiilor, martori sau ne-martori. Deci daca esti copil, iti recomand sa ai parinti in jur (chiar daca vei deveni un martor), e pentru siguranta ta!

| ada92 a răspuns:

Există o legătură directă între ceea ce credem şi ce fel de persoane suntem.
Cuvântul lui Dumnezeu ne îndeamnă să ‘ne îmbrăcăm cu noua personalitate care a fost creată potrivit voinţei lui Dumnezeu, în adevărată dreptate’ (Efeseni 4:24).
Adevaratii crestini trebuie sa iubeasca ce este bine. Dar ei trebuie, de asemenea, să înveţe să urască ce este rău (Psalmul 97:10). Acest lucru înseamnă evitarea anumitor practici pe care Dumnezeu le urăşte: relaţiile sexuale înainte de căsătorie, adulterul, minciuna, furtul, accesele de mânie, violenţa, beţia... Martorii lui Iehova evita aceste practici in viata lor si se straduiesc sa manifeste roadele spiritului sfant -Galateni 5:22, 23, 25. 2 Corinteni 13:5a; 1 Petru 2:12