| Maomau a întrebat:

Cum va explicati faptul ca in Coran Isus nu este vazut ca un pui de Dumnezeu si nici ca Dumnezeu ci doar ca un profet? (adica intemeietor de religie)

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am citit în biografia lui Mahomed că cu una din cele 10 soții ale sale, Ayishah, căsătoria a fost contractată când fata avea 6 ani și s-a consumat când avea 9.Mohamed a susținut că Allah i-a cerut să se căsătorească cu soția fiului său adoptiv, Zeenab și fiul său a trebuit să divorțeze de ea ca s-o facă disponibilă pentru Mohammad( Surah 33-37). E evident că nu aceeași entitate spirituală a inspirat și Coranul și Noul Tesament. Dumnezeul Noului Testament urăște despărțirea în căsătorie( celor căsătoriți le poruncesc nu eu ci Domnul ca nevasta să nu se despartă de bărbat-1 Corinteni 7-10)

| Maomau explică (pentru ania):

Atunci cand te referi la "Dumnezeul Noului Testament" te referi la Dumnezeul veacului acesta?
Tu nu stii ca Dumnezeul veacului acesta este Diavolul?
De ce nu te referi la Dumnezeul Dumnezeilor, adica acel Dumnezeu care i-a scos pe evrei din robia egipteana?

| ania a răspuns (pentru Maomau):

La acela mă refer, la Dumnezeul Dumnezeilor, cel care i-a scos pe evrei din robia egipteană, Dumnezeul Vechiului și Noului Testament.

| Maomau explică (pentru ania):

Dumnezeul Noului Testament este altul decat al Vechiului Testament pentru ca are alte Legi si are un Fiu, in timp ce Dumnezeul lui Moise care i-a scos pe evrei din robia egipteana, nici macar astazi nu are copii si Legea lui este si azi neschimbata!
Intreaba un rabin ca si Isus ca sa te convingi ca asa este cum spun eu!

| ania a răspuns (pentru Maomau):

Eu sunt convinsă că Dumnezeul Vechiului Testament e același cu Dumnezeul Noului Testament.
In Vechiul Testament, în Genesa 1-26 se spune,- Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră.( am citit că în ebraică pronumele personal are 3 forme, singular, dual( cu referire la 2 persoane) și plural, de la 3 în sus și că în Genesa 1-26 e forma de plural.Nu cred că omul e creat după chipul îngerilor sau al altor creații ci al Treimii.
Iisus nu e Fiul Tatălui în sensul că Tatăl ar fi avut o relație fizică cu Maria( am citit undeva că musulmanii au impresia că așa cred creștinii) ci că Treimea a hotărât împreună întruparea unei Persoane a Treimii.
În Isaia( Vechiul Testament) când se profețeste, se anunță dinainte venirea lui Mesia se spune-Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat și domnia va fi pe umărul Lui.Îl vor numi Minunat, Sfetnic, DUMNEZEU TARE, PĂRINTLE VEȘNICIILOR, Domn al păcii.( Isaia 9-6).
L-am auzit vorbind pe un evreu, liderul bisericii mesianice ( a evreilor creștini din Oradea) spunând că atunci când a încercat să se apropie de Dumnezeul părinților lui, să se roage, să citească Tora, a auzit o voce din cer care i-a spus-EU ȘI FIUL SUNTEM UNA(replica în oglindă a afirmației lui Iisus din Evanghelii-Eu și Tatăl suntem una) și că incidentul l-a determinat să se convertească la creștinism.A spus că biserica lor tine legătura cu peste 80 de biserici mesianice din Israel și din America.

| Maomau explică (pentru ania):

Faptul ca nu ai dreptate il vedem clar in Biblie unde nu gasim nici un randulet despre cum a fost zamislit Isus din Treime, si in faptul ca tot in Biblie atat Isus cat si Pavel pomenesc de Dumnezeul Veacului acesta care nu mai este Dumnezeul lui Moise., voci din cer aud si ecei internati la pavilionul 9 la spitalul de glumeti, asa ca afirmatia lui Isus trebuie sa o citesti in contextul larg in care chiar Isus in 1 Corinteni 3.16 spune ca toti oamenii il au pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu in ei, asa ca afirmatia acelui rabin se poate lua ca fiind o MINCIUNA care justifica faptul ca si-a tradat religia ca sa intre intr-o alta religie in care poate traii mai bine in carca oilor proaste care mai cred ca NUMAI Isus este Fiul lui Dumnezeu desi toti il avem ca tata = creator virtual,

| ania a răspuns (pentru Maomau):

Când Pavel vorbește de Dumnezeul Veacului acestuia e evident că nu se referă la Dumnezeul lui Moise ci la Satan. 1 Corinteni e o scrisoare adreasată credincioșilor din Corint( 1-2 către Biserica lui Dumnezeu), lor le spune că Duhul Lui Dumnezeu locuiește în ei, nu se referă la toți oamenii.
În Fapte 2, ca o manifestare a revelației de SIne a lui Dumnezeu se actualizează o promisiune din Iisaia- În zilele de pe urmă, voi turna din Duhul meu peste orice făptură, feciorii voștrii și fetele voastre vor prooroci, tinerii voștrii vor avea VEDENII și bărânii vor visa visuri.Destinatarii sunt în același capitol, v 39- Promisiunea aceasta este pentru voi, pentru copiii voștrii și pentru toți cei ce sunt departe acum, în oricât de mare număr îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E mai aproape camasa decat haina, altfel n-ar mai fi musulmani

| M25M a răspuns:

A mai fost o intrebare unde se cerea perspectiva crestinismului asupra profetului islamic si pot spune ca vei primi aceleasi raspunsuri din partea crestinilor ca si la a cea intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Serenade a răspuns:

Simplu, coranul este adevaratul cuvant a lui Dumnezeu, iar biblia este o nascocire a diavolului, care vrea sa atraga cat mai multi adepti de partea lui.

| Hope77 a răspuns (pentru Serenade):

Si daca ar fi sa judecam dupa infatisarea din avatar ar fi de ajuns sa credem ca adevarul e exact pe dos :-)
ai citit Coranul? ai citit Biblia? le-ai comparat serios pentru a afirma nazbatia din postare? :-)
urmezi invatatura din Coran, daca pentru tine e adevaratul cuvant al lui Dumnezeu?

| Serenade a răspuns (pentru Hope77):

Biblia in mare parte am citit-o, din coran am citit doar cateva fragmente. Nu sunt islamist si nici crestin, dar nu mi se pare normal sa ii atacati pe musulmani cand ei nu au dreptul la replica(mai precis nu se afla nici unu pe site). Sunt musulmani care iti argumenteaza cu biblia si cornaul in mana de ce Dumnezeul lor este cel adevarat si de ce biblia este o facatura si viceversa. Mie discutiile dintre doi teisti de religei diferita, intodeauna mi s-au parut amuzante si fara sens. Din punctul meu de vedere si Dumnezeul coranului si Dumnezeul bibliei sunt la fel de reali ca Zeus.

| Lydia28 a răspuns:

Explicatia cred ca este foarte simpla si anume ca aceste(Coranul) nu este Cartea originala a lui Dumnezeu! Incearca cu Biblia Aceasta iti va da explicatii corecte!

| Maomau explică (pentru Lydia28):

Hahahaha, ce banc bun!
Adica Coranul adus din cer de catre Arhanghelul Gavril, emisarul lui Dumnezeu, nu este valabil! Dar Biblia furata de la o alta religie si completata cu niste texte scris de niste evanghelisti care aveau puterea sa lucreze cu dracusorii, este cea corecta si culmea tupeului, ne mai da si explicatii corecte?
hahahaha, esti sigura ca nu glumesti?

| Lydia28 a răspuns (pentru Maomau):

Nu am glumit!

| Maomau explică (pentru Lydia28):

Atunci e foarte grav!
Inseamna ca crezi totul fara sa stii nimic!

| Lydia28 a răspuns (pentru Maomau):

Dap!

| Maomau explică (pentru Lydia28):

Si te pomenesti ca gasesti asta ca fiind ceva pozitiv?

| Hope77 a răspuns:

Simplu: Mahomed a fost un profet mincinos, inspirat sa duca lumea in ratacire

| Maomau explică (pentru Hope77):

Mohamed o fi fost un profet mincinos, nu contest, dar Coranul nu l-a scris el pentru ca el era analfabet!
Coranul a fost adus din ceruri de catre Arhanghelul Gavril, asta sustin credinciosii!

| Hope77 a răspuns (pentru Maomau):

Foarte adevarat, Coranul a fost scris dupa moartea lui si sunt multe semne de intrebare in ce priveste acuratetea textului precum si neincluderea altor parti care au fost arse. oamenii pot sustine multe verzi si uscate. am citit coranul integral si m-am crucit ce am gasit acolo. am stat de vorba si cu musulmani dar din pacate multi dintre ei stiu Coranul cum stie si romanasul Scriptura (chiar si numa cele 5 carti ale lui Moise :-) )