| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Isus, desi era Dumnezeu, s-a lasat batjocorit ca un tamplar de rand?
Cum va explicati faptul ca crestinii se inchina exact obiectului pe care a fost batjocorit Isus?
Sa fie din cauza ca religia crestina este o religie bazata pe batjocura?
Sau Isus nu s-a lasat batjocorit ci a fost nevoit sa indure batjocura din cauza ca totusi era un biet tamplar nenorocit care nu se putea apara?
Sau poate a fost un "dumnezeu" care dorea sa impuna o religie a batjocurii, religie in care cei destepti care locuiesc in vile si palate (de ex. episcopii, mitropolitii sau patriarhu) ii batjocoresc pe prostii care traiesc in bordeie mizerabile?

46 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Cum va explicati faptul ca Isus, desi era Dumnezeu, s-a lasat batjocorit ca un tamplar de rand?"
Vrei sa stii sau vrei sa faci un spam?
Daca vrei sa stii trebuie sa intelegi ca:
1) un pacat nu poate fi sters ci pentru el cineva trebuie sa PLATEASCA prin MOARTE DEFINITIVA (moartea a doua).
2) Pentru ca cineva totusi sa poata REINVIA din moartea a doua trebuie sa NU AIBE VRE-UN PACAT, lucru IMOSIBIL pentru oameni dar posibil pentru Dumnezeu.
3) Acest este motivul pentru care a venit Dumnezeu pe pamant SUB FORMA UMANA, pentru a SUBSTITUI VINA UMANA prin nevinovatia SA.
4) Dumnezeu a venit sub forma umana pentru a arata oamenilor cum pot INVINGE PACATUL, doar ca oameni, nu ca Dumnezeu.
5) Dumnezeu Isus Hristos ESTE un model pentru cum trebuiesc sa fie oamenii. Mandria, nu este de la Dumnezeu.
6) Prin credinta oameni "pun" asupra lui Isus Hristos pacatele lor ACESTA PLATIND prin Moartea a Doua pentru toate pacatele oamenilor care-si cer iertare pentru acestea si nu le mai infaptuiesc.

| Moisie explică (pentru danut):

Nu vreau nici sa stiu si nu fac nici spam, doar mi-am propus sa ii invat sa gandeasca pe cei care nu gandesc ci cred totul asa a proasta.
2 Notiunea de pacat asa cum o intelegi tu(adica in mod fals) este o inventie crestina care nu are nicio legatura cu Dumnezeul lui Moise, adica al evreilor, in religia pe care Dumnezeu i-a dat-o lui Moise nu exista alt "pacat" decat incalcarea Legilor lui Dumnezeu, si crestinismul exact asta face, incalca Legile lui Dumnezeu, asa ca ce crezi tu ca a facut Isus, la fel ca si ce spui tu nu are nici un sens.
3 Cand a venit Dumnezeu pe pamant? Si unde a venit ca nu am vazut niciun reportaj despre venirea lui! Sau te referi la Dumnezeul veacului acesta care este Dracu? Asta e clar ca a fost azvarlit pe pamant direct in Iad, si in Apocalipsa 1.18 se lauda ca a devenit stapanul Iadului.
4 Este cea mai mare prostie sa crezi ca poti invinge pacatul, pacatuind in fata lui Dumnezeu prin neascultarea Legii, acesta este singurul pacat care conteaza in ochii lui Dumnezeu.
5 Care Isus Hristos? Ala care a adus si a impus Sfarsitul Legii, adica inceputul Nelegiuirii, pai cum sa fie asta un Dumnezeu, cand el ii face pe oameni sa pacatuiasca?
^ Prin credinta in Isus Hristos care va indeamna sa comiteti singurul pacat pe care Dumnezeu nu-l iarta, vezi ajunge nu in cer cu Dumnezeu, ci in imparatia Satanei care este Iadul.
Chiar nu ti-e clar?
Uite daca nu intelegi ai posibilitatea sa te documenhtezi si sa vezi ce inseamna cuvantul "pacat" in religia pe care Dumnezeu a dat-o oamenilor, poti gasi un rezumat scurt si in Wikipedia daca nu ai timp sa studiezi problema, si mai poti sa studiezi Biblia care spune ca Isus Christos este Sfarsitul Legii, adica inceputul nelegiurii!

| danay72 a răspuns:

Isus e fiul lui Dumnezeu si a fost batjocorit chiar de preotii acelor timpuri.Filipeni2:5-8.A indurat batjocura pentru a demonstra ca se poate sa-i ramai loial lui Dumnezeu si in conditii grele.Cat despre inchinarea la obiectul torturii, nici unde in Biblie nu scrie despre acest lucru.

| Moisie explică (pentru danay72):

Isus loyal lui Dumnezeu?
Care din ei?
Isus Tamplarul sau Isus Christos cel care a impus oamenilor sa incalce Legea lui Dumnezeu?
Poi asta se cheama la tine fidelitate?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Cristos a fost sfarsitul legii mozaice.Romani10:4,Filipeni2:5-11.El aimplinit in totalitate legea.

| gingergirl1 a răspuns:

1.Isus nu e Dumnezeu
2.Isus a indurat toata suferinta prin rastignirea la cruce pentru noi! Pentru ca sa ajungem in rai, ne-a "deschis"poarta spre rai, si a suferit IN LOCUL TAU, IN LOCUL MEU SI ETC!
Si sa stii ca nu toti se roaga la icoane!winking

| milan9 a răspuns (pentru gingergirl1):

Mantuitorul Hristos este Fiul lui Dumnezeu, de aceeasi Natura Divina ca Tatal, este Creatorul ("toate prin El s-au facut SI PENTRU EL").
Dumnezeu Fiul Intrupat este numit de Scriptura chiar si "Yahve", nimeni altul decat Dumnezeu Care S-a revelat evreilor.

| milan9 a răspuns (pentru gingergirl1):

Prin Intruparea Sa, Mantuitorul Hristos a luat doar temporar, de bunavoie, rolul purtarii pe umerii sai a umanitatii.
Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl.
Este asumată o aparentă "inferioritate" (care ţinea doar de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ!)

Dumnezeu Fiul are o lucrare diferită de a Tatălui, dar este de aceeasi Natura sau Fire divină cu a Tatălui.
El nu este nicidecum inferior sau supus Tatălui.

În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui în raport cu Tatăl.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru gingergirl1):

Pana la urma ce a facut isus? are vreo aplicabilitate practica faptul ca isus a murit? ca pana la urma pacatul stramosesc nu a disparut, adica suntem tot aici pe pamant. deci ce *** a murit ca un fraier ca nu a schimbat nimic. iti iarta pacatele? pai si asta cu ce ajuta, nu face decat lumea sa fie mai ignoranta rolling on the floor, deci care e aplicabilitatea practica, ce a reusit el, pana la urma

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

1 Vezi ca te spurca toti crestinii ca Milan care zic ca Isus este Dumnezeu!
2 Isus nu a murit pentru tine ci a tras consecintele propriei sale prostii, si a murit ca oricare alt talhar de rand, adica arestat, anchetat, judecat, condamnat si apoi executat.
3 Daca Dumnezeu nu pomeneste nimic de vreun Rai, dar vorbesc despre el niste oameni renumiti ca sarlatani, tu pe cine crezi?
4 Stiu, sunt uni care se roaga la plasmuirile rezultate de mintea lor intoxicata de doctrine mincinoase, si astia sunt mai de plans, sper ca tu nu faci parte din ei?

| Moisie explică (pentru milan9):

Daca Dumnezeu este Spiritul suprem si nu un om, cum sa aiba el un fiu nascut din sarcina Mariei?
- Si pe gunoierul care strange containerele de gunoi pe strada mea tot asa se numeste, asta inseamna ca e Dumnezeu sau Fiul Sau?
Biblia evreilor vorbeste despre un Messia si nu despre aparitia altui Dumnezeu si cu atat mai putin de "dumnezeul" care s-a relevat crestinilor, in speta cel care este numit si "dumnezeul" veacului acesta!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

Mi-ar fi FRICA sa gandesc ce gandesti tu! Esti paralel, scuze ca ti-o zic!
Stiu cand a zis Isus ca este una cu Tatal dar! Daca domnul Isus nu patimea atatea nu puteam sa il cunoastem pe Dumnezeu! Eram scavii satanei, dusmani cu Dumnezeu (pur si simplu traiam in pacat pana Dumnezeu l-a trimis pe domnul isus ca ca ne salveze! iti dai tu seama ce dragoste infinita are pentru noi! Gandeste-te ca ar fi cel mai mare dusman al tau, eu stiu...sangerand pe stada! L-ai salva? Asta a facut Domnul pentru noi toti!
"talhari, sarlatani" Nu ti-e frica de judecata de apoi?
Scuze ca ti-o spun, si nu ti-o spun cu rautate! Pocaiestete! Si recunoaste-l pe Isus ca domn si mantuitor al tau! E un sfat, vrei sa il primesti bine, daca nu nu...

| gingergirl1 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Uita-te te rog frumos la celalalte raspunsuri ale mele ca nu am chef sa scriu din nou!
ISUS A MURIT IN LOCUL MEU, IN LOCUL TAU SI A TUTUROR! adica ce a suferit el prin moartea la golgota trebuia sa o am eu, tu si s.a
"Pacatul stramosesc"adica PACATUL in sine!
Inainte de toate astea NOI eram dusmanii ai Lui Dumnezeu(pacatul este "dusmanul"Lui) Si ce a facut Domnul? L-a dat pe singurul Lui fiu ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica(cauta prin Ioan cap 1 dar versetul nu il mai stiu, parca 16 thinking Acolo unde vorbea cu Timotei cu Isus ) Si l-a trimis pe pamant pentru a ni-L "descoperi"! Ce dragoste are fata de noi, observi? Nu ai face asa ceva pentru "dusmanul "tau!?
Sfatul meu e sa te pocaiesti si ai grija de judecata de apoi, caci Domul Isus se va intoare, sa judece vii si mortiie un sfat, vrei sa il primesti bine... daca nu sa fi sanatos laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru gingergirl1):

NOI eram dusmanii ai Lui
tu te auzi ce zici? noi adica oameni, dusmani cu o divinitate? no offence dar esti penibil de proasta. adica compara lumea inainte de moartea lui isus cu lumea de dupa... ti se pare ca s-a schimbat ceva? din dusmani am devenit amici cu dumnezeu? CUM IN *** MEA?

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

Paralel cu logica si cu ratiunea sunt oamenii care sunt dominati de FRICA!
- Evident ca toti suntem una cu Tatal nostru, adica si Isus ca si Tatal sau era un mamifer din clasa primatelor,++++
- Ce prostii debitezi, Isus nu s-a sacrificat pentru tine ci te INSELAT pe tine intorcandu-te de la Dumnezeu, mai exact iti cere sa NU asculti de Legea Lui pe motivul ca e veche, si iti cere sa urmezi legile unor oameni care lucrau cu puterile Diavolului.
- Dumnezeu Nu l-a trimis pe Isus ci l-a azvarlit din ceruri ca acolo i s-a impotrivit, vezi Apoc 12.12 si apoi vezi Apoc 22.16.
- de ce sa-mi fie mi-e frica de judecata de apoi? Poi ce eu sunt crestin care incalca Legea lui Dumnezeu? Pai sa le fir frica crestinilor ca ei fac acest pacat capital, adica SINGURUL pacat pe care Dumnezeu nu il va ierta niciodata, si anume acela de a incalca Legea Sa, lege numita Torah!
Tu urmezi Legea Torei sau o incalci?
Pai daca o incalci atunci te intreb eu... Oare chiar nu ti-e frica de Judecata de Apoi?

| gingergirl1 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

NU VORBESC CA "PROASTA"IN BISERICA S-A VORBIT DESPRE ASTA, CA ERAM DUSMANI AI LUI DUMNEZEU(MA ROG CU GHILIMELE)
Stiti ceva nu ma pun la mintea voastra, mai treceti pe la biserica, daca stiti ce e aia! eu -v-am dat un sfat ultima credeti ce v-am zis, nu ma credeti nu ma intereseaza!
DUPA VOCABULAR...MAIDAN SCRIE PE TINE!
Am incercat sa va arat putin adevarul dar degeaba, ramaneti in lumea voastra!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

Nu,eu nu pot sa va tin pasul! Citesti Biblia? Scuze, dar nu se vede! daca o citesti nu ai cum sa. zici asa aberatii despre Isus sad
Eu am crescut un Biserica, ascult predici, si va spun ca nu zic prostii sad
Ma credeti sau nu....nu am cum sa va oblig!
Nu stiu... daca nu ma crezi pe mine ia legatura cu un preot, sau un pastor sau etc
In fine, hai gata.noapte buna
Bun am citit ap 12:12 "De aceea bucurati-va, ceruri si voi cari locuiti in ceruri! vai de voi, pamant si mare! caci diavolul s-a gorat la voi, cuprins de o manie mare, fiindca stie ca are putina vreme" si ap 22:16 "Eu Isus, am trimes pe ingerul Meu sa va adevereasca acedte lucruri pentru Biserici.Eu sînt Radacina si samanta lu i David, Luceafarul stralucitor de dimineata"
Care e lagatura?straight face

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

Cine te crezi tu ca sas ne indemni sa mergem la biserica atunci cand chiar Isus ne cere sa NU mergem la biserica?
In biserica se vorbesc numai minciunii, ca doar nu pe degeaba chiar Isus ii spurca pe popi pe unde-i apuca si ii acuza ca fac lucrarea lui Mamona, adica a Mamei Dracilor!
Mai documenteaza-te ca sa STII si nu crede totul asa a proasta, ca te faci de ras!

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

De ce sa citesc Biblia cand nici Dumnezeu si nici Isus nu ne cere sa citim sau sa urmam Biblia?
Crezi ca astia doi mai sus pomeniti nu o recomanda de prosti ce sunt?
Poi daca Dumnezeu nu o recomanda, cum iti permiti tu o nestiutoare sa recomanzi aceasta carte care indemna la crime, si care a constituit cauza a sute de mii de crime? Chiar nu crezi ca-ti depasesti atributiunile? Da ce te crezi mai presus de Dumnezeu ca ne ceri noua sa facem ceea ce nici El nu ne cere?
2 Substantivul Luceafar se traduce in limba Bibliei Vulgata cu LUCIFER, asta ca sa intelegi mai clar cine este "dumnezeul" tau, si mai vezi Apoc 1.18 sa vezi cum se; auda Lucifer ca detine cheile IADULUI, si nu ale Raiului!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

ASA SCRIE! si ca sa te convingi citeste : ioan 3-17, ioan 8:42, ioan 17:29 ioan 8:12-29
Esri prea indoctinat si crezi numai minciuni si vad ca nimeni nu-ti poate scoate gandurile alea!
Ramai frate in lumea ta!
Daca tu mi-ai putut zice ca Dumnezeu nu "iti recomanda" sa mergi in biseica mi dau seama ce gandesti tu!
Hai ca ai dat-o la intors! La inceput zici ca citesti Biblia si pe urma "de ce sa citesc Biblia?"straight face
Ma intreb de unde pana unde poti gandi toate prostiile astea! Le visezi noaptea?straight face
Ok, nu iti place la popi, du-te la protestanti, o sa intelegi mai bine ce si cum
Mai caut diseara niste versete unde se vorbeste despre Isus!
Am o intrebare! UNDE SCRIE CA ISUS ITI ZICE SA NU MERGI LA BISERICA?happy

| anonimg a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Desi li s-a oferit libertatea, multi evrei care au ajuns in robia babiloniana, nu au mai vrut sa plece(Ezra.1:1-3). Ba inca pe deasupra li s-au oferit si bogatii materiale. Pur si simplu le placea viata din robie. Lucrul acesta este adeverit de Sfanta Scriptura.
Aceasta este o invatatura pentru toti oamenii de pe pamant. Chiar daca Domnul Isus a murit pentru pacatele fiecaruia dintre noi, multi -ba inca cei mai multi- din diferite motive nu vor sa accepte moartea Lui in dreptul lor, desi El a murit si pentru ei. Se stie clar ca nimeni nu va putea avea viata vesnica fara a avea o relatie personala -stransa- cu Dumnezeu Tatal si cu Fiul Sau.
In lupta ce-a mai groaznica trebuie ca sa fi fost isiptit de ispititorul si sa ii zica: "Pentru ce vrei sa mori? Pentru acesti oameni care te batjocoresc? Pentru aceia care iti vor raul?" Dar de fapt El pentru noi -caci noi suntem- acei bajocoritori a venit El. Fara El, istoria acetui pamant ar fi fost cu totul alta.
"Domnul a gasit cu cale sa-L zdrobeasca prin suferinta… Dar, dupa ce Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o samanta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea Domnului va propasi in mainile Lui." (Isaia.53:10) El a privit la acei putini oameni care au calcat pe urmele Lui. El ar fi murit chiar si pentru un singur om ce dorea sa fie salvat.
Trebuie sa ne grabim sa cercetam daca lucrurile sunt sau nu adevarate, deaorece usa harului este aproape sa se inchida; deci in curand Domnul Isus va dezbraca haina de Mjlocitor si o va imbraca pe ce-a de Judecator. Ca tu te-ai nascut, ca traiesti, este ca Domnul te iubeste si te asteapta ca sa vii la El. Grabeste-te!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

Uite! Ioan 6 :39-59 :*

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

De scris scrie multe si pe peretii WC-urilor publice dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci ce scrie acolo!
Da de ce sa-l urmez pe Ioan si nu pe Purandel sau Parpanghel, tu ai impresia ca acel Ioan este un Dumnezeu?
Poi nu ti-am zis clar ca Biblia nu este o carte pe care Dumnezeu sau Isus sa -o recomande, asa ca ce zici tu se refera la "scriptura IUDEILOR" si nu la Biblia crestinilor, pentru ca sarmanu tamplar habar nu avea ca niste sarlatani vor inventa o religie noua pe seama lui!
- Dumnezeu in niciun caz nu ti recomanda sa nergi la biserica, ci eventual la sinagoga, dar cum crestinii nu au niciun Dumnezeu pentru ca religia lor nu vine de la Dumnezeu ci de la niste oameni, evident ca oamenii, adica popa iti cere sa vi la biserica, ca sa te mulga de bani si sa te descoase la spovada asta pentru a-si face datoria fata de "serviciile" cu care are contract.
Lasa tu versetele cu Isus si treci si fa niste exercitii de matematica pentru ca religia vine de la oameni, iar STIINTELE exacte de la Dumnezeu!

| Moisie explică (pentru anonimg):

Esti cumva pilit sau iarasi te-ai drogat citind Biblia, care este "opiu pentru popor"!
Acea "sfanta scriptura" nu este a ta ca si crestin ci este a poporului evreu, si nu este suficient ca ea sa fie FURATA de voi crestinii, pentru ca sa crezi ca l-ai furat si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii!
- Isus nu si-a dat viata ci i-a fost LUATA cu forta, oamenii nu aveau nevoie de sacrificiul lui Isus pentru a li se ierta pacatele, pentru ca pacatele pot fi spalate prin sacrificii rituale ale unor animale, de ex boi, deci Isus nu avea bevoie sa moara ca un bou, pentru ca pe atunci nu era criza de boi!
Isus nu este un mijlocitor ci este cel care va baga in IAD, pentru ca singurul pacat pe care Dumnezeu nu-l iarta este Neascultarea Legii Sale, iar Isus v-a mintit ca Legea s-a sfarsit, si iata ca crestinii nu respecta Legea, motiv pentru care Dumnezeu nu va va ierta la Judecata de Apoi si astfel veti ajunge cu toti in Iad!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

Sincer! Imi pare rau ca nu il cunosti pe Domnul! M-am uitat putin prin raspunsurile si intrebarile tare si am vazut ca esti ateu! La inceput credeam ca esti putin "ratacit"si ai anumite indoieli dar nu este asa, tu chiar crezi ideile tale!
La mine la Biserica am un baiat care a fost ateu! Era genul de vagbont si ETC dar Domnul s-a indurat de el si i s-a aratat! Si uite acum acest "golan"este in Biserica, in misiuni, e misionar in Africa si vezi tu? Era ateu ca tine, dar domnul s-a indurat de el happy Eu una am incercat putin sa....intelegi,ti-am dat si unele versete unde iti arata de de a venit Isus pe pamant,cine este si etc
Tine minte, Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, nu conteaza cine a scris-o, si este singura carte in care autorul este prezent acolo cand citesti happy
Vorba aia, degeaba ai invatat sa citesti daca nu citesti Biblia(scuze trebuia sa zic laughing

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

Pe Domnul Dumnezeu nu il cunoaste nimeni.
Daca era vagabond e bine ca s-a dus la biserica, pentru ca acolo este un loc facut pentru toti vagabonzi, toti pungasii si criminalii si bineinteles toate curvele care au imbatrinit si nu mai au cautare, ca acolo li se promite Raiul chiar daca au fost criminali in serie.
- Esti total lipsita de cultura, in Biblie exista UN SINGUR capitol care contine cuvantul lui Dumnezeu, capitol numit Deuteronom, sau Devarim, cuvant care se traduce prin "Aici e cuvantul" adica Legea, si stii care e culmea prostiei crestine?
Culmea prostiei crestine este ca exact acest singur capitol din Biblie NU este urmat/ascultat!
Nu ti se pare culmea prostiei ca intr-o carte sa existe un singur capitol care contine Cucantul lui Dumnezeu, si tocmai acest capitol nu este bagat in seama, dar vorbele idioate ale unor cioflingari ca Ioan Marcu sau Luca sunt bagate in seama, ti se pare normal acest lucru?
Hai spune sincer?

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

Toti astia:Marcu, Ioan, Matei etc au foat ucenicii lui Isus! Pana la urma Isus este fiul lui Dumnezeu(stiu ca nu crezi chestia asta, mi-ai aratat destul laughing Si! Daca Isus nu venea pe pamant noi nu puteam sa il cunoastem pe Dumnezeu! Daca citeai versetele care l-am dat eu vedeai acolo ce scria! Am spus si in rapunsurile celalalte daca nu venea Isus pe pamant noi nu aveam nici o sansa la viata vesnica (Ioan 3:16-27 )
Bun,pana acun nu am bagat de seama ca m-ai facut proasta,fara cultura dar te rog frumos sa nu vorbesti asa pentru ca nu ma cunosti si nu cunosti nici Biserica,care este casa Lui Dumnezeuwinking
Uite cred ca ti-ai dat seama pana acum ca nu sunt ortodoxa si intr-un fel iti dau dreptate,stiu cum sunt bisericile ortodoxe, sincer ma chiar sperie laughing "traditii"ciudate,"sfinti", si sunt imbracati aiurea si mai ales cum canta :O laughing Dar asta e alt ceva, asta e problema cu biseica, tu ai o problema cu Isus laughing

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

Poi tocmai ca Isus a fost Fiul lui Dumnezeu si nu cioflingarii care au scris evangheliile! Asa ca ar trebui sa urmam ce a scris Isus si nu cioflingarii!
- Isus nu a venit din ceruri pe pamant ci a fost nascut de maica-sa, nu in cosmos ci pe pamant ca oricare alt copil!
- Fii sigur ca nu va avea nimeni viata vesnica si ai ca dovada cimitirul care e plin de morti care credeau ca vor trai viata vesnica!
- Nu am probleme cu tamplarul Isus ci cu Diavolul care i-a imprumutat corpul ca sa joace scena reinvierii, deci am probleme cu Antichristul care este slavit cu numele de Christos!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

In fine, vad ca ne contrazicem degeaba laughing

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

"Viata vesnica"nu se refera la viata vesnica aici pe pamant, ci in cer, sau iad!
Dupa ce murim ne ducem sus, depinde unde! si acolo o sa stam O ETERNITATE!winking

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

Poi bine bine, inteleg si asta, dar de ce sa urmeze viata vesnica dupa moarte si nu se continua viata asta in ceruri in care ne duce Dumnezeu cu naveta cosmica?
De ce spui sus in cosmos exista sus si jos? De unde stii tu unde e cerul?
In eternitate se duc toti mortii care nu mai invie niciodata, din cauza asta se si numeste eternitate!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Moisie):

De fapt!laughing Te iau cum le explica doamna de religie copiilor de clasa a5a!
Noi suntem formati din trup si suflet! Odata mort corpul se duce in pamant,de unde a venit,iar duhul se duce"sus", atunci cand murim sufletul se desprte de trup!
Pot sa te intreb! tu ce crezi ca o sa se intample cu tine dupa ce mori? Sau crezi ca(virgulaalaughing gata, asta a fost viata, nu ajungem nicaieri?happy

| Therraex a răspuns (pentru gingergirl1):

Nu te strofoca... te rog.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

''Cum va explicati faptul ca Isus, desi era Dumnezeu, s-a lasat batjocorit ca un tamplar de rand?''

Daca tu imi faci mie un cadou, iar eu nu-l primesc, cui ii ramane cadoul?

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Deci tu te lasi influentat de altii? pai stii totul despre creatie, pentru ca tot ce a zis Isus s-a infaptuit, numai Dumnezeu poate spune is FACE > isus in Zahharia ca va veni si va trai printre noi, a venit ca Isus, nu te poti preface ca nu, a venit!

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc.

Context
A Gentle Answer Turns Away Wrath
…28The heart of the righteous ponders how to answer, But the mouth of the wicked pours out evil things. 29The LORD is far from the wicked, But He hears the prayer of the righteous.

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi,
Dumnezeu a zis si a infaptuit

https://www.youtube.com/watch?v=KQB5acwM5qk

https://www.youtube.com/watch?v=Bk0ZcBj-VYY

Ori ai evoluat ceea ce a fost demonstrat nestiintific, ori cineva te-a creat, nu exista intre :)
http://sunszet.tumblr.com/......ne-is-born

| Therraex a răspuns:

Dumnezeu este bland... nu face rau nimanui, oricum ar reactiona acea persoana in fata lui Dumnezeu, persoana respectiva isi face rau singura la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu va lua forma a ceea ce persoana respectiva si-a creat prin fapte. Suntem raspunzatori de faptele noastre. Dar Dumnezeu este bun si bland. Nu este un Dumnezeu rau. Desi ne-a dat libertatea sa ne facem sufletele asa cum vrem noi.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Cum nu face rau?
Poi lui Adam si Eva cand i-a alungat din rai ca sa NU mance si din fructul nemuririi, le-a facut bine?
Nu ti-a dat nicio libertate sa faci ce vrei ci ti-a dat o LEGE ca sa faci tot ce trebuie.
Legea vine de la Dumnezeu si libertatea de la Dracu care iti promite ca ajungi in Rai si daca il depasesti in performante pe Hitler, Stalin si Mao la un loc, cu conditia sa te caiesti/pocaiesti

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Nu i-a alungat. Adica a facut-o intr-un fel dar nu in sensul ca nu i-a mai primit inapoi. Omul a ales sa stie si a ales si moartea in acelasi timp.
Deci omul si-a ales destinul si omul are libertatea sa isi transforme sufletul asa cum doreste. Isi poate face sufletul frumos ca sa ajunga la Origini, adica in locul de unde fusese initial alungat. Sau isi poate face sufletul urat si sa isi ingreuneze drumul spre Origine.
Este o diferenta intre libertate si libertinaj.
Libertatea este ''credinta'' (mult spus dar cuvantul asta l-am gasit cel mai potrivit) ca poti sa alegi unde sa mergi, ce sa devii si cum sa iti transformi sufletul. Stii legenda lui Lilith? Se zice ca a fost om dar din rautatea ei si neascultarea prea mare a devenit demon.
Avem libertatea sa ne transformam sufletele cum ne dorim dar noi suportam consecintele faptelor noastre. Noi ne facem viitorul iar sufletele noastre este in mana faptelor noastre.
Atunci cand faci rau si dai deja in nesimtire si orgoliu si rautate se cheama libertinaj dar asta este o consecinta a gandirii noastre care ne influenteaza faptele si ne transforma sufletele. Dar Dumnezeu este bun, el nu face rau, ne-a lasat sa ne putem modela sufletul si ne-a dat posibilitatea sa ajungem la Origini pentru ca noi am vrut sa alegem asta prin pacatul initial.
Din opinia mea, Hitler, Stalin si Mao nu au fost liberi... libertatea este atunci cand libertinajul este uitat. Iar libertatea si libertinajul sunt doua lucruri siferite.
Cei trei sunt cei ce prin gandirea lor si-au ales faptele si prin gandire si fapte implicit si-au construit sufletul si destinul acestuia. Asta este libertinaj. :3

Uite:
LIBERTÁTE s. f. 1. (fil.) înțelegerea necesității, cunoașterea legilor obiective și stăpânirea conștientă a forțelor naturii și a vieții sociale, întemeiată pe această cunoaștere. 2. situație a unei persoane libere. 3. (pl.) drepturi cetățenești. 4. posibilitatea de a acționa după propria voință sau dorință, de a face sau de a nu face o acțiune. (< fr. liberté, lat. libertas)

LIBERTINÁJ s. n. Comportare, viață de libertin; desfrâu, destrăbălare. – Din fr. libertinage.

:3

| Moisie explică (pentru Therraex):

Cum sa-i primeasca inapoi...si pentru ce?
Vrei sa manance si din pomul nemuririi?
Poi nu s-a suparat Dumnezeu si a spus ca va face sa piara toata specia umana?
2 Hitler Mao si Stalin nu au facut altceva decat sa urmeze modelul crestin.
La fel ucideau si crestinii pe oricine care nu dorea sa se converteasca la crestinism, doar ca "ism"-ul se numea altfel, adica comunism, fascism =crestinism

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Sa ii primeasca inapoi caci sunt Creatia Lui.
Un Creator nu isi distruge Creatia, ii ofera posibilitatea sa aleaga dar nu o distruge.
Ai vazut pe cineva sa isi distruga propria Creatie care este cea mai buna dintre toate Creatiile lui?
Creatorul nu isi distruge Creatia... ii da posibilitatea sa aleaga, dar nu o distruge.
De ce si-ar distruge propria Creatie?
Care suntem noi si noi suntem perfecti pentru. ca Creatorul este perfect.
I-a izgonit ca sa nu ajunga Ingeri sau Sfinti fara sa merite.
Le-au dat oamenilor ce si-au dorit... dar nu i-a distrus ci le-a dat posibilitatea sa aleaga.
Stalin si Mao erau Comunisti iar Comunistii este atei, distrugeau Bisericile. Si ucideau fiind contra poruncilor Divine.
Hitler ucidea Evreii iar Nazismul este total contra Crestinismului.
Crestinii nu au ucis ci Bisericile care si-au uitat insemnatatea au ucis. Dar nu Crestinii.
Bisericile au incalcat Biblia dar nu toate Bisericile... Adevarata Biserica este Preotul ce ajuta si sunt multi din astia. Ti-am scris intr-un comentariu si ti-am si aratat exemplu un preot care a hranit peste 300 de copiii si a avut grija de ei. Aceasta este adevarata Biserica, restul sunt Biserici care si-au uitat insemnatatea.
Hitler nu era fascist ci nazist iar nazismul vine din Germania.
Fascismul are legatura cu Mussolini si vine din Italia a fost un mic partid extremist care a luat amploare datorita Partidului care le palceau ideile si aveau intentii cu micul grup extremist.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Benito_Mussolini

| Moisie explică (pentru Therraex):

De unde stii tu ca un creator nu-si distruge creatia?
Este vreo lege care interzice asta?
Stalin Hitler si Mao nu au fost atei, ei au fost un fel de Constantin cel Mare, care s-a crezut un Dumnezeu si a obligat Senatul Romei sa-l slaveasca ca pe un Mantuitor. mLa fel si Stalin care era de meserie POPA, el cunostea biografia lui Constantin si s-a lasat slavit ca Dumnezeu, ba chiar era stapan peste vietile oamenilor! Hitler se credea Mantuitorul care a venit sa infiinteze Imparatia de 1000 de ani, adica Reichul, Iar Mao a mers pina acolo urmand modelul crestin, incat a obligat pe fiecare chinez sa aiba o Biblie scrisa de el insusi, adica Biblia lui Mao!
- preotii au fost mereu spurcati de Isus pe unde si cand ii apuca, si ii acuza ca sunt slujbasii Mamonei asa ca lasa-ma cu popii ca macane si pute.
- Nu e vorba ca Biserica a incalcat Biblia ci de faptul ca religia CRESTINA imppune oamenilor sa incalce Legea lui Dumnezeu, si asta este un pacat pe care Dumnezeu Nu il iarta!
Si este important sa retii acest lucru!

| gingergirl1 a răspuns (pentru Therraex):

Bine zis! Hitler era schizofrenic,si ce este schizofrenia? O boala ereditara in care satana "lucreaza"
Matusa mea a fost schizofrenica si era cumplit! E mai complicat,eu stau la bunicii mei,cu scoala si etc,si stateam cu ea in casa,si cu unchimi'u,si cei doi copilasi ai lor happy si numai eu stiu ce teama imi era de ea(au fost mii de cazuri la tv in care schizofrenicii isi omorau copii si rudele si ma rog...) Pe mama nu o suporta,cica era cu barbatul ei,care e fratele mamei laughing urla sus la ea in camera,vorbea singura,avea tot felul de ganduri,de vedenii! tin minte odata, stateam pe scari si ascultam ca vorbea singura si POT SA JUR ca am auzit si o voce groasa de barbat, atunci pe loc am fugit, sotul ei era afara un curte, copii asemenea deci evident era singur a in casa.Ca vine vorba intre noi,nu satana ii dadea toate gandurile astea si etc? Doamneee,acum e bine,isi ia femeia tratamentul(dar s-a rugat multa lume pentru ea,un unchi de'al mamei era pastor si nu stiu ca nu am inteles,ce i-a facut sau ma rog,dar asta dupa mine e o mare minune! happy
Si hitler la fel, ce avea oare cu evreii? care evreii erau popor ales de Domnul! Trebuie sa ai o problema cu capu'laughing
Ai mai am ceva de adaugat laughing Ai dreptate nu toti preotii sunt asa, am vazut un caz odata si la tv, cu un preot care ajuta familii sarmane, le. dadea hainute si caiete la copii si etc

| Moisie explică (pentru gingergirl1):

Fooarte gresit! Ar trebui sa-ti fie frica si de crestinism pentru ca si initiatorul crestinismului asa cum este azi, pe nume Constantin cel Mare a fost un criminal in serie care si ucis familia, pe cand Hitler nu a ucis niciodata pe nimeni, de ucis au ucis soldatii lui Hitler, adica tot aceia ca si "soldatii" credinciosii din biserica crestina care au ucis mai multi oameni ca soldatii lui Hitler!
Intelegi paraleismul?
Ai retinut ca Hitler nu a omorat niciodata pe nimeni la fel ca si Isus, Problema este ca Biserica lui Isus a comis mai multe crime decat gasca lui Hitler, dar cu toate acestea Isus e vazut ca Sfant si Hitler diabolic!
Ti se pare corect asta?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Pentru ca Creatorul Divin nu este creatorul uman. Nu ii poti compara.

''
Dumnezeu a creat universul material şi spiritual din nimic (Geneza 1:1; Psalmul 33:6; Ioan 1:3; Romani 4:17; 1 Corinteni 1:28).
El nu a eat lumea dintr-o parte a Fiinţei Lui.
El nu a creat lumea dintr-o substanţă denumită "nimic."
În mod specific, Creatorul a fost Isus, întâiul născut (Coloseni 1:15), a doua persoană a Trinităţii, care a creat toate lucrurile (Coloseni 1:16-17; Isaia 44:24).
Din cauză că Dumnezeu a creat toate lucrurile, El este înaintea tuturor lucrurilor şi mai presus de toate lucrurile. Prin urmare, întregul univers este sub controlul Său.
Pentru că El a creat toate lucrurile, El poate veghea asupra creaţiei cu ajutorul mijloacelor creaţiei Sale, cum ar fi vreme, ploaie, plante, animale, răsărit de soare, etc.''

''
"Dumnezeul păcii să vă sfinţească El însuşi pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos " (1 Tesaloniceni 5:23).
"Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu şi lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăişuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul şi duhul, încheieturile şi măduva, judecă simţirile şi gândurile inimii." (Evrei 4:12).''

http://carm.org/......%A3ia-omul

| Moisie explică (pentru Therraex):

Da frumoase povesti, bune de adormit copii, dar si mintile unor infantili care cred totul fara sa cerceteze nimic!
- Daca ti se pare atat de important Cuvantul lui Dumnezeu (care se afla in Deuteronom adica in LEGE) atunci din ce cauza voi crestinii incalcati Legea care este cuvantul lui Dumnezeu?
Nu va e frica de judecata de apoi?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Iisus citeaza si din Deutronom cand vorbeste despre legile lui Dumnezeu dar aduce ceva nou fiindca vremurile din urma se sfarsisera. Iisus pune accent si pe Vechiul Testament.
Cum crezi tu in Judecata daca nu crezi in suflet?