| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii sa inchina in fata crucii, adica obiectului pe care a fost batjocorit Isus?

Nu ar fi fost mai normal sa se inchine in fata scripturii, ca simbol al invataturii si al intelepciunii?

Gasiti ca este moral si civilizat sa te inchini in fata unui obiect al batjocurii?

4 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Nu toti crestinii se inchina in fata crucii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ciudat dar sunt de acord cu tine de data asta,nici eu nu sunt prea de acord cu semnul crucii,de asta de obicei umblu la penticostal cu tot ca sunt ortodox,in biblie nu scrie nici unde sa-ti faci semnu cruci! nici sa te inchini ei! dar ca sa-ti raspun la intrebare iti spun ca pe cruce a murit Iisus si da el a fost batjocorit,dar el a vrut sa fie Batjocorit Dumnezeu tatal l-a dat pe el ca sa fie Batjocorit,Iisus putea pur si simplu sa se coboare de pe cruce sa puna un inger in locul lui si sa plece de acolo,dar el a TACUT! ca un miel cand e dus la macelarie! el este mielul nostru,el s`a suit pe cruce fara sa scoata un cuvant pentru NOI! pentur a noastra mantuire pentru iertarea pacatelor noastre pentru a ne spala cu sangele lui! care este sfant! dar sa revenim la intrebarea ta,Ortodoxii si alte religi se inchina la cruce deaorece se stie ca tot ce a fost atins de Iisus si de sangele lui este sfant, asa cum lancea romana l-a strapuns si dupa aia multi imparati impreuna cu Napoleon au facut haos in toata lumea! de asta se inchina la cruce nu ca sa aminteasca ca a murit pe ea! ci sa sa aminteasca lucrul maret pe care l-a facut! lucrul care nici un om nu l`ar putea face! Pentru ca Iisus este mielul nostru mantuitorul nostru! el a tacut cand a fost ucis si singura lui Dorinta a fost sa stea la masa cu ucenici sai! noi cerem multe de la el, dar hai sa-i implinim dorinta! hai sa stam la masa cu el happy

| AlexandraCroft a răspuns:

Buna Soimos.
In primul rand Iisus nu a fost batjocorit pe cruce,"ci s-a rastignit si s-a ingropat pentru noi intru iertarea pacatelor"
Stiind ca domnul Iisus Hristos a fost rastignit pe cruce, asadar facand asupra-ne semnul Sfintei Cruci cu trei degete, intru Inchipuirea Sfintei Treimi, marturisim ca mantuirea noastra s-a savarsit sub Sfinta Cruce si de aceea trebuie sa ne aducem aminte pururea de ea. Astfel semnul Sfintei Cruci, ne aduce aminte de tot ceea ce Dumnezeu a facut pentru noi, ne aducem aminte totodata, si de tot ceea ce noi insine trebuie sa facem pentru El.

| soimos explică (pentru AlexandraCroft):

Buna Joy!
Plecand de la premisa ca exprimarea corecta elimina minciunile accidentale.
Se cuvine sa specificam ca Isus nu s-a rastignit singur ci a fost rastignit dupa ce a fost arestat (pentru instigare) judecat conform legilor vremii si locului, a fost condamnat conform acelor legi, si apoi executat prin crucificare!
deci nu si-a facut singur harakiri pentru a-si da viata pentru noi!
2) Unde naiba ai gasit in Biblie tem Sfintei Treimi?
Da un link catre aceasta poveste a originii "divine" lui Isus si daca gasesti aceasta tema in Biblie o mananc toata unsa cu rahat neturcesc!

Neexistand in Biblie tema cu "Sfanta Treime" din care s-a nascut Isus din Dumnezeu, implicit povestea "dumnezeirii" lui Isus este la fel de adevarata ca povestea lui Pinochio!
Cred ca esti de acord ca daca Isus era Dumnezeu, trebuia sa fie in Biblie si povestea conceperii lui din Sfanta Treime, ceea ce nu este!
Asa ca nu o mai da cu crucea si cu Isus=Dumnezeu pentru ca nu faci altceva decat sa te autoblamezi in ochii celor care STIU!

| Marian3rd a răspuns (pentru soimos):

Nimeni nu se inchina la cruce se inchina la D-zeu ce semnul "sfintei" cruci nu ca a-si tine cu credinciosii sunt ateu doar ca intrebarea este eronata!
In ideea credinciosilor semnifica un semn al neuitarii in fata lui D-zeu fata de rastignirea lui Isus nimic mai mult!

| AlexandraCroft a răspuns (pentru soimos):

Soimos intelegi total gresit rostul inchinarii noastre la cruce sau cand trecem pe langa o Biserica etc.
Ma repet!
Iisus Hristot s-a rastignit pentru iertarea pacatului stramosesc pentru ca daca nu facea acest lucru sfarseam supusi pedepsei mortii.
El stia din totdeauna ce va urma si cum se vor derula lucrurie.Ce vroiai sa se rastigneasca el singur pe cruce? Sa inventeze o poveste stupida? Nu intelegi? Ce ai in capul ala tarate?
Daca esti in ateu si nu doresti a intelege rostul rastignirii lui Iisus nu te mai obosii.
Ar fi trebuit sa gasesti marea ta nedumerire in raspunsul meu dar vad ca nu ai habar.
Iar legat de "Sfanta Treime" pe care o compari cu povestea lui Pinochio ar trebui sa te mai documentezi si tu sa vezi ce inseamna, dar sunt absolut sigura ca nu ai sa intelegi sau nu vrei sa intelegi!

| soimos explică (pentru AlexandraCroft):

Mai fata!
Din moment ce in Biblie nu scrie nimic de faptul ca Isus s-a nascut din Treime si este si el Dumnezeu, inseamna ca NU ESTE Dumnezeu pentru ca daca era,... scria si in Biblie despre asta, dar cum nu scrie nimic inseamna ca Isus nu s-a sacrificat ci a fost arestat, judecat, condamnat si executat ca orice criminal de rand!
Asa ca nu ai de ce sa te inchini la cruce, si cu atat mai putin sa mergi la biserica!

| AlexandraCroft a răspuns (pentru soimos):

Esti praf!

| soimos explică (pentru AlexandraCroft):

Oi fi eu praf, da praful acela este de fapt "materie cenusie"!

Dar sa crezi in idioteniile cu Treimea si in faptul ca Isus a insarcinat-o pe viitoarea sa mama, ca sa se nasca el insusi, povesti nescrise in nicio Biblie, sunt dovada ca tie iti lipseste total praful, adica "materia cenusie"!

| AlexandraCroft a răspuns (pentru soimos):

Ateu prost ce esti

| soimos explică (pentru AlexandraCroft):

Faptul ca una ca tine ma face prost, este un compliment!

Jignire era daca spuneai ca sunt la fel de destept ca tine!

Nu uita ca eu imi bazez afirmatiile pe dovezi biblice si pe realitate, in timp ce tie iti "lumineaza" viata numai credinta a proasta bazata pe irationalitate!

| AlexandraCroft a răspuns (pentru soimos):

Scumpule,esti un praf,ramai cu afirmatiile tale prostesti si la sfarsit ai sa te lamuresti daca e sau nu asa.
Am vazut si eu acele documentare in care spunea cum ca Iisus ar fi lasat-o insarcinata pe Fecioara Maria,ma repet "Fecioara",daca cunosti intelesul acestui cuvant in vocabularul tau, si sincer sunt niste prostii realizate de alti atei care vor sa demonstreze fel de fel de chestii doar ca sa ne intoarca pe noi impotriva lui Dumnezeu.
Acum te rog daca se poate numai comenta la raspunsul meu, nu ma afecteaza cu absolut nimic afirmatiile dumneavoastra.
Pa - pa!

| OCTAVY a răspuns:

Sal!
Uite, pentru a-ti explica, va trebui sa te asezi comod.;)
Dupa ce a mantuitorul nostru Iisus Hristot s-a rastignit pentru noi, in anul 330, Constantin cel Mare si cu mama sa, Elena, au gasit crucea pe muntele Golgota si au dat lege ca din acel moment crucea sa fie simbolul credintei.Tocmai pentru ca a fost batjocorit si rastignit pe cruce a sfintit-o.
Si acum raspuns la comentariul tau catre joy: Citeste Facerea, capitolul 18:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=18.
Aici zice de 3 Oameni, care sunt de fapt 3 ingeri, preinchipuind Sfanta Treime:Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Aceasta este adevarata icoana a Sfintei Treimi, cu cei 3 ingeri. Acuma nu vreau sa zic ca si icoana cu Sfanta Treime, inchipuindu-i pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh este falsa, insa nu este la fel de acceptata de toate Sinoadele Ecumenice, pentru ca Nimeni nu L-a vazut pe Tatal, nici macar Fiul, si de aceea.
Sper ca ti-am fost de folos.;)