| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca oamenii folosindu-se de cunostiintele stiintifice si inteligenta lor, imbunatatesc prin diferite stiinte ca de ex. genetica, ceea ce a creat Dumnezeu, asta in timp ce Dumnezeu nu mai perfectioneaza nimic din ceea ce a creat de mult, si care nu mai corespunde cerintelor lumii de azi pentru ca a fost depasit calitativ de ceea ce au creat oamenii din societatile dezvoltate?
Se multumeste Dumnezeu in calitatea de LOOSER? Sau puterea Lui a fost depasita de puterea Stiintei?
Cum va simtiti voi credinciosii in aceasta situatie in care Stiinta pe care voi o refuzati a ajuns mai puternica decat Dumnezeul din credinta voastra?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Dacă aveam totul pe tavă noi eram cei mai looseri iar posibilitatea de a creea și dezvolta ne aduce într-o condiție superioară de restul animalelor. Dacă nu aveam ce construi, ce inventa, ce descoperi, păi eram doar niște simple animale și rămâneam într-o condiție de stagnare care ne făcea mult mai mult rău, ca specie. În Biblie se spune că omul în Eden avea tot ce își dorea dar a căutat cunoașterea iar cunoașterea se pune în evidență în acest mediu extrem de bine.

37 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stiinta inca nu a inviat pe nimeni, si nici nu controleaza majoritatea fenomenelor naturale. Intrebarea ta e jalnica. Faci ateii/agnosticii de rusine.

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Dar religia si credinta a proasta cati oameni a inviat?
Asta te intreba unu care dupa un accident a stat in coma si legat la aparate mai multe zile si nu a murit asa cum patea daca era dus la biserica ta!

| KodrutZ a răspuns (pentru Dorugar):

Amice, esti un ignorant. Ma pis pe ea de religie si biserica. Credinta e ceva personal si atita vreme cit altii nu vin sa ti-o bage pe git, nici tu nu le-o bagi pe git pe a ta. Esti la fel de limitat ca si crestinopatii de pe-aici.
P.S. Sint ateu. Agnostic, dupa unele definitii. Ca sa fie clar. Omiti cu buna stiinta o gramada de chestii doar pentru a pune in evidenta niste convingeri de-ale tale la nivelul unui copil de clasa a doua.

| relian a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai dat un raspuns ca si cum religia, credinta ar fi inviat oameni pe capete, asa se intelege, deduce zii cum vrei.Deci inainte sa spui cuiva ca intrebarea lui e jalnica sa vezi raspunsul tau cum suna si mai jalnic.Dar stii vorba aia rade ciob de oala sparta, deci nu te mai da in figuri pe aici aiurea. Daca ai un raspuns raspunde frumos si aia e tot, daca nu ai mergi mai departe, nu este nimeni curios de ce spui tu, de jignirile tale sau ce mai spui

| KodrutZ a răspuns (pentru relian):

NU pui credinta si religia in aceeasi oala. In momentul in care faci asta, discutia capata o valoare nula.

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Da credinta este ceva personal, dar in acelasi timp credinta inseamna NESTIINTA, tot asa cum Stiinta NU inseamna credinta, ci cunoastere rationala, asa ca din partea mea poti sa crezi si in pielea de pe testicole ca idiot este acela care NU STIE... si e nevoit sa creada!
Daca ai avea un strop de materie cenusie ai crede in toate dovezile pe care stiinta le-a con´firmat ca sunt reale, si nu in maimutoi uriasi cu puteri supranaturale care sunt extraterestrii!

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Draga "atitstiutorule", credinta si religia sunt exact in aceeasi oala, pentru ca religia are la baza chiar credinta, adica NESTIINTA, cum i se mai spune!
Asa ca nu te mai crede dashtept ca nestiinta pardon credinta, nu-ti da dreptul sa te crezi destept! Ca sa fi destept trebuie sa STII, ca de crezut poate crede orice trepanat mintal incapabil sa invete sau sa citeasca!
Asa ca data viitoare te astept cu ceva superior credintei a proasta!

| KodrutZ a răspuns:

Am raportat toata mizeria asta. Sper sa dispara cit mai repede, ca deja ai primit mult mai multa atentie decit s-ar cuveni.

| relian a răspuns (pentru KodrutZ):

In afara sa raportezi ce mai stii sa faci ori sa gindesti? Discutiile nu se raporteaza daca cumva nu iti sint tie pe plac.Asta daca esti o persoana care se crede atotsiutor si care nu accepta nimic in afara de ce el spune sau gindeste.Omule lumea nu esti tu asa ca lasa-te de meseria asta cu ginditu si ocupate cu ce stii mai bine, adica cu raportatu tuturor persoanelor de pe aici.Nu are cum dispare ce sa scris pentru ca nu vad care ar fi motivul.Ca esti contrazis inttr-o discutie si deja esti depasit? Asta e nu iti place treci mai departe, nu gata se pare ti s-a luat jucaria fugi la mami sa te consoleze. Jalnic cum gindesc uni oameni.Nu stiu ce mai intrati in discutii daca stiti ca nu acceptati nimic sau nu suferiti sa fiti contrazisi.

| KodrutZ a răspuns (pentru relian):

Raportez foarte rar, crede-ma. Dorugar a spart orice limita a imbecilitatii prin intrebare, dar mai ales prin modul lui de a purta dialogul. Imi plac intrebarile care si-o bat de religie si religiosi, ador blasfemiile, dar ma pis cu bolta pe cele la nivel de clasa a doua. "Contrazis si depasit?" Esti amuzant.

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Deja faptul ca recunosti ca esti orienat catre credinta (asa a proasta, adica fara baze stiintifice), in loc sa fi orientat ca toti oamenii normali catre Cunoasterea Rationala care iti impune sa CREZI doar adevaruri ca cele care au baze stiintifice si nu pe baza de fantezii copilaresti, este deja o dovada ca nu ai cum sa intelegi nivelul postarilor mele care sunt scrise de pe pozitia cuiva care este deschis total catre Stiinte si Cunoasterea Rationala, si astfel pe baza lor, studiind Biblia cu ochii minti largi deschisi, va pun aceste intrebari ca sa va provoc sa ganditi. Nu pe tine ca tu esti deja mort din p de v intelectual, ci pe tinerii care intra in viata intr-o societate care ii vrea prosti si se straduieste sa-i prosteasca, asta cand in mod corect ar trebui sa-i lumineze si sa-i orienteze catre stiinta cea aducatoare de progres material si spiritual. Asa ca pina sa ajungi tu la nivelul meu de "clasa a doua", mai intai trebuie sa treci tu de nivelul de gradinita "grupa mica", nivel la care se afla intelectul tau insetata de basme si povesti fantasmagorice, fapt pe care-l vezi remarcat si de alti useri care te critica pe tine si ma sustin pe mine!
Asa ca ciocu mic si treci la abecedar si invata ca sa STII ca numai stiind numai ai nevoie sa crezi totul asa a proasta!

| relian a răspuns (pentru KodrutZ):

Amuant esti tu si este exact cum am spus eu adica te crezi stiu si eu cine, te apuci de raportari, deja erai sigur ca intrebarea si raspunsurile vor fi sterse, dar se pare ca nu s-a intamplat ce ai dorit tu.As putea sa te raportez eu pe tine pentru vocabularul folosit.Nivel de clasa a doua ca si cum ai fi spus prosti, ma pis etc asta e un vocabular de maidan.Cind vezi o discutie de clasa a doua la ce te mai bagi daca tu esti academician? Mergi frate mai departe ca nu e de nivelul tau.Si te mai si pisi auci cu bolta pe nivelul ala de clasa a doua. Daca erai cumva peste clasa a doua nu mai gindeai si nici macar nici nu mai spunea timpeniile debitate.Un om serios si cu ceva peste clasa a doua zic eu vorbeste la alt nivel.Insa tu se pare ca porti discutii undeva la un nivel suv clasa a doua, deci cum am spus esti depasit, mergi si raporteaza, nu poti dialoga pe aici in mod normal se pare.

| KodrutZ a răspuns (pentru relian):

Dialogurile normale pleaca de la enunturi initiale normale. Dupa cum sint sigur ca ai observat, intrebarea e absolut geniala, profunda, si denota o aprofundare de elita a teoriei implicate aici.

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Ce ti se pare anormal la enuntul meu?
Cumva faptul ca Stiinta geneticii imbunatateste lucrarea lui Dumnezeu?
Pai asta este realitatea incontestabila pe care o gasesti confirmata pe rafturile oricarui Supermarket de pe planeta asta!
Sau poate ca nu-ti convine ca in competitia dintre Stiinta si divinitate Stiinta a dovedit ca este mai puternica decat impotentul car este la fel de activ ca un pitic de gradina dar este slavit la biserica ca fiind Atotputernicul?

| KodrutZ a răspuns (pentru Dorugar):

"Se multumeste Dumnezeu in calitatea de LOOSER? Sau puterea Lui a fost depasita de puterea Stiintei?" e fix acelasi rahat cu "Dumnezeul meu e mai tare ca dumnezeul tau, nah-na-na-na-naaa!" strigat de un copchil crestin unui musulman sau ce combinatie de religii vrei sa aplici. "Cumva faptul ca Stiinta geneticii imbunatateste lucrarea lui Dumnezeu?" Ehem... atit creationismul cit si evolutionismul sint doar TEORII. Ai avut vreo revelatie?

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Dupa principiul pe care mi-l pui mie in carca, functioneaza toate religiile, si toate sectele religioase, Problema ta este ca tu nu intelegi REALITATEA, si exemplul meu se refera EXACT la realitatea in care vedem ca absolut toate minunile le fac oamenii de stiinta, si nici una preotii sau Dumnezeu, si nici ignorantii care nu stiu nimic dar cred totul asa a proasta!
Creationismul careligie este aiurea, dar evolutionismul este o teorie stiintifica nascuta din observarea realitatii si apoi CONFIRMATA si de Siinta. Deja faptul ca nu esti capabil sa intelegi un adevar din realitate, atat de clar incat pina si Vaticanul si Biserica Anglicana au recunoscut valabilitatea teoriei evolutioniste, ne spune despre tine si nivelul tau intelectual bazat pe credinta, mai mult decat crezi tu, dar nu de bine!

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Dumnezeu este un looser pe planeta Terra pentru ca nu s-a ridicat la nivelul oamenilor nici macar atunci cand a inspirat scrisul Biblie pentru oamenii analfabeti, cand putea proceda asa cum procedeaza vedetele la spectacolele de pe Wembley proiectand uriase holograme laser insotite de sunet, asa in timp ce LOOSERUL de Dumnezeu inspira scrisul cartilor pentru o societate de analfabeti

| KodrutZ a răspuns (pentru Dorugar):

Ar fi bine sa vizitezi un doctor. Care dumnezo'? Si eu cred ca Mos Craciun e mai tare ca Terminator.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dorugar):

"Vaticanul si Biserica Anglicana au recunoscut valabilitatea teoriei evolutioniste" Muahahaha. Si ce a fost la inceput? Mie de exemplu mi se pare mult mai valabila teoria conform careia noi sintem un experiment al unei rase superioare. Ai destule dovezi in sensul asta.

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

La inceput a fost Cuvantul ...adica miciuna si prostia exprimate prin credinte.
Daca vrei un raspuns serios la intrebarile tale de copil de grupa mica de la gradi, iti recomand sa urmaresti lectiile televizate de culturalizare ale Prof. Dr. Harald Lesch, rectorul Universitatii din München,:
https://www.youtube.com/watch?v=9CsUEfYFVI8

| Dorugar explică (pentru KodrutZ):

Ce ti se pare tie sau lui Baba Veta analfabeta nu are nicio relevanta. Fii sigur ca TU nu esti un experiment al unei rase superioare, ci eventual a uneia inferioare.

| relian a răspuns (pentru Dorugar):

Nu ai cui explica, iti pierzi timpul pentru nimic. Dupa el sintem un experiment al unei rase superioare, insa nu era voba nici pe departe de ce sintem noi ci de viata in general, ca urmare dovezile lui, asa spune sint dovezi destule in sensul asta sint nule.Ca tot acolo s-ar ajunge,adica aia cum aparu? Deci eu cred ca un crestinoid nu mai poate fi intors din drumul lui nicicum,nici daca l-ai pune fata in fata cu realitatea, lucru care deja se intimpla, insa ei cred tot cit pot, pentru ca de fapt despre asta e vorba cit poate cineva sa proceseze, nu-i vorba de realitatea sau dovezi. Daca el asa vede nu ai cum schimba ceva.

| Dorugar explică (pentru relian):

Pai pesemne ca i-a luat Dracu mintile!

| costis a răspuns:

Dumnezeu i-a creat pe aia care perfectioneaza. Pacat ca pe tine nu te mai repara nici un genetician. Nu are piese pentru RKul care iti trebuie.

| Dorugar explică (pentru costis):

1 Da intr-adevar, tinand cont de faptul ca pe TOTI ne-au creat parintii nostri, care s-au straduit mereu sa ne perfectioneze, putem sa-i consideram Dumnezei, asa ca afirmatia ta in acest context este foarte adevarata!
2 Cand esti deja om matur nu geneticienii te pot repara, nici biserica cu preotii ei care paraziteaza societatea, ci doar eventual SPITALUL in care lucreaza mantuitorii cunoscatori ai STIINTELOR medicale, si in niciun caz analfabetii care nu stiu nimic dar cred totul asa a proasta!

| Dorugar explică:

Si eu iti multumesc pentru toate jignirile si exprimarile tale porcesti la adresa mea, si iti multumesc ca mi-ai dat sansa sa dovedesc ca sunt mai sus decat tine pentru ca nu m-am coborat la nivelul mocirlos al exprimarilor tale care ti-au tradat adevaratul tau nivel

| Dorugar explică:

Asa..., si cum sa o fac dupa parerea ta? Citind Biblia veche de 2000 de ani sau crezand toate prostiile debitate de oamenii primitivi care ne avand o stiinta si nici o educatie stiintifica credeau totul a proasta sa ca John sau tu?
Tu chiar nu realizezi ce baliverne debitezi, sau vrei neaparat sa te faci singura de ras in fata celor care ne citesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Ce mult iti pasa de impresia pe care le-o faci celor ce te citesc, mie nu imi pasa nici de a ta nici de a lor.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Si ce sa fac? Sa-ti dau eu ceea ce n-ai tu din nastere? Nu se mai poate ca ti-as da!

| Dorugar explică:

Daca esti de acord cu cea a spus John, asta inseamna ca realitatea ta nu e cea de pe pamant ci din Iadul in care veti ajunge toti cei care v-ati vandut mintea, corpul si sufletul unei creaturi ca Isus Christos care singur e recunoaste in Apoc 1:18 ce este Seful Iadului, iar tatal ceresc il numeste Diavol in Apoc 12:12, asa ca stai pina iti vine randul, ca de venit va veni negresit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce a perfectionat stiinta? Stiinta aceasta distruge pamantul poluandu-l, aduce boli noi si chiar moartea (bombele atomice). Nu zic ca stiinta e rea, fara stiinta, cunostinta, intelepciune noi am fi animale, s-au gasit solutii la boli si tehnologia e rezultatul ei, dar e folosita in mod rau, efectele negative insa nu sunt prezentate, nu a perfectionat nimic, fierul tot rugineste, oamenii tot imbatranesc, dar creatia in schimb se regenereaza singura prin propriile ei sisteme, circuitul apei in natura, descompunerea materiei moarte etc.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Daca ma intrebi ce a perfectionat stiinta fara sa intelegi ca Stiinta face minuni pe care nici dumnezeul tau nu si le putea visa, inseamna ca esti tare rupt de realitate si nu am ce sa discut cu tine pe internet pentru ca internetul distruge pamantul... AHAHAHAHAHA
2 Ai mare dreptate, fierul rugineste frunza noare iarba se usuca numai prostia e vesnica! Hahahhaha!

| lidiacengher a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Se vede cat de inteligent esti la ce exprimare si ce vocabular ai prietene laughing probabil nici nu iti dai seama laughing mai citeste lasa prostiile, conecteaza-te la realitate tu primulwinking

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

ICred ca iti dai seama cemare pret pun pe cuvintele si aprcierile unui mincinos care interpreteaza crestineste (asica in mod mincinos) niste scene care tin de religia mozaica!
Oare cum de procedezi astfel? Nu iti convine Adevarul?
Pai atunci fa rost de sapun si funie pentru ca lumea asta reala in care traim este compusa din realitate, adica din adevaruri pe care trebuie sa le suporti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ti pasa tie? Sa stii ca prin intrebarile tale nu ajuti pe nimeni cu nimic, nu deschizi ochii nimanui cu privire la nimic. Le pui doar ca sa te contrazici si sa pari destept. Cine vrea sa fie crestin, sa fie, cine vrea sa fie ateu, sa fie. Faptul ca unii cred in cineva sau ceva mai mult decat tine, asta nu te lasa pe tine sa dormi noaptea?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Faptul ca tu nu esti obisnuita sa gandesti, evident ca nu intelegi nimic din postarile mele care au CLAR rolul de a demasca cu argumente Biblice absurditatea si ineptia minciunilor pe care se bazeaza religia care este bagata cu forta in capul tinerilor din Ro.
Asa ca eu postez din patriotism si din spirit civic, pentru ca imi PASA daca copii mei vor trai intr-o tara moderna cu o societate avansata, sau intr-o tara retrograda cu o societate formata din idioti si prosti, si acest lucru ar trebui sa te intereseze si pe tine, dar se pare ca "oile domnului" nu pot intelege acest lucru pentru ca ele sunt animate doar de spiritul de turma si de instinctele gregare (citeste animalice, pentru ca oile mai mult ca alte animale NU au Constiinta care face diferenta intre om si animale)
2 Da! Faptul ca tineri cred povestiri fantasmagorice si nu cred in realizarile si teoriile stiintifice ma face sa fiu contrariat pentru ca traim intr-o lume in care este extrem de valoros ceea ce STII si nic pe Dracu nu-l intereseaza ceea ce CREZI! Asa ca retine ca progresul se obtine numai pe baza progresului STIINTIFIC si niciodata pe baza regresului adus de credinta a proasta! Daca nu ai inteles asta, insemna ca nu intelegi nimic din viata si ca nu esti OM ci doar ceva indefinit cu aspect uman! OM devii numai cand ai CONSTIINTA, si asta se obtine prin ratiune si cunoastere rationala, adica prin inversul creditei a proasta!