| Jardelin a întrebat:

Daca ati fi in situatia de a naufragia pe o insula pustie, cu inca o persoana, ati prefera ca acea persoana sa fie crestina (indiferent de cult) sau atee? Puteti motiva si de ce?

Intrebarea este pentru toti userii de la Religie.

Eu as prefera sa fie crestina indiferent de cult. Cred ca m-as intelege mai bine si ne-am ruga impreuna!

83 răspunsuri:
| ConstantinCornel a răspuns:

Și eu aș alege creștină fiindcă acea persoană nu s-ar ruga la alții sfinții, și ne-am înțelege mai bine fiind de aceași religie.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Categoric un ateu!
Persoana crestina se va ruga la Dumnezeu sa-i ajute, ateul va cauta o solutie de salvare sau supravietuire. happy

| AlinRemi a răspuns:

Nu conteaza ce religie ar fi, eu personal nu sustin nici o religie.

| mODIN a răspuns:

Eu as alege un ateu ca sa nu ma enerveze cu rugaciuniile lui.

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Bai Mihaela, crestinul se va ruga ca Dumnezeu sa-i dea ateului o solutie de salvare! Vezi ca fara crestin nu poti? laughing

| Mădă0611 a răspuns:

laughing si pe net va bateti cu pocaitii, in realitate probabil v-ati omori; eu vreau o persoana atee, dar atee, nu crestina anti teista, si de preferat cineva care a ajuns la ateism prin forte proprii :d, pentru ca astia sunt oameni rationali, cu bun simt, majoritatea.

| Jardelin explică (pentru ConstantinCornel):

Copile, am zis o persoana indiferent de cult. Deci?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Fai Jardelin, crestinul este intr-adevar de un real folos laughing Nu te contrazic!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Si daca va rugati impreuna se aprinde focul singur, pica hrana din cer, vine cineva sa va ia de acolo?
nu m-ar interesa in ce crede, nu asta conteaza cand esti pe o insulita din papua noua guinee. conteaza sa fie cat mai dibace, mai priceputa la toate sa marim sansele de supravietuire pana vine cineva sa ne caram de acolo.

| Esperança a răspuns:

Aş naufragia cu partenerul meu de viaţă!
Iar dacă pe lângă, ar mai trebui să iau pe cineva şi toţi ateii ar fi ca pe TPU (ironici şi îngâmfaţi) categoric aş alege o persoană creştină (indiferent de confesiunea religioasă)

| Jardelin explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Dumnezeu este cu omul oriunde se duce acesta. Si daca omul stie ca Dumnezeu este cu el, are mai multa incredere si forta de a supravietui. Supravietuire lui tine intr-adevar de cit de dibaci este acesta, pentru ca Dumnezeu da dar nu baga in sac, insa cind crezi in Dumnezeu stii ca nu esti singur.

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Bineinteles ca tu esti mai cu mot! Nu te-am intrebat cu ce neamuri ai vrea sa naufragiezi, ci cu ce fel om. Noroc ca la sfirsit ai revenit la esenta intrebarii! Dar ar fi bine sa dai un raspuns complet si sa spui si de ce.

NOname
| NOname a răspuns:

Aş prefera să fie o persoană empatică, binevoitoare, inteligentă, îndemânatică, onestă, puternică...
Nu m-ar interesa preferinţele ei religioase, care o privesc doar pe ea.

| anonimg a răspuns:

Mai bine as prefera sa fiu singur. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca ati fi in situatia de a naufragia pe o insula pustie [...] m-as intelege mai bine si ne-am ruga impreuna"... ai inceput decent si ai terminat prost.

" ati prefera ca acea persoana sa fie crestina (indiferent de cult) sau atee?"... pentru mine nu conteaza.

"Puteti motiva si de ce?"... amandoi vor avea acelasi gust.

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Lasă ironiile, tot timpul vezi problema la mine...eu nu pot să îţi ghicesc gândurile şi să ştiu exact la ce te referi, tocmai de aceea am răspuns şi/şi!
Nu-mi pot motiva răspunsul din cauza moţului happy

| Mary1904 a răspuns:

N-ar conta religia. Crestin sau ateu...ateu sau crestin. Cred ca asta ar fi ultimul lucru care m-ar interesa. fiecare e liber sa creada (sau sa nu creada) in ce vrea. Tot ce ar conta, ar fi sa lucram impreuna pentru a supravietui, atat. Cand te gasesti ranit, ud si infometat, nu stai sa faci chestionare "De unde esti?, Ce religie ai? Cu ce partid tii?" pur si simplu lupti sa supravietuiesti. Parerea mea.

| William a răspuns:

Nu-mi pasa, orice ar fi as merge in alta parte pe insula si m-as descurca singur.

| Jardelin explică (pentru anonimg):

laughing E cel mai sigur asa!

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

laughing Dintre voi doi ar fi partea slaba care trebuie epurata, nu?

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Dar dintre crestinii nepenticostali de pe TPU pe cine ai alege?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Da-r-ar sfantu' sa naufragiati impreuna laughing

| CinevaNou a răspuns:

Poate intr-o zi o sa inceapa sa-l auda pe Dumnezeu, iar tu sa nu te mai trezesti la un momendat.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Ce ai spus tu e idealul. Am vazut ceva asemanator in filmul Laguna Albastra.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Probabil pentru că aceasta mi-e gândirea.
De ce mă insulţi cu bănuieli nefondate? Prejudecata nu e păcat?

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Păi nu ştiu cu cine... nu m-am gândit la asta, însă mi-ar plăcea să fie o persoană paşnică, cu (,) care chiar să ai ce discuta!
Văd că am primit şi nişte voturi la primul răspuns, cel sau mai bine zis cea care mi le-a dat cu siguranţă s-a simţithee hee Mă bucură lucrul acesta laughing

| Jardelin explică (pentru NOname):

Am editat raspunsul ca sa nu mai insulte.

| Musique a răspuns:

Poate fi și preot, atâta timp cât își vede de treaba lui și nu încearcă să-mi bage pe gât ideile sale despre dumnezeu.L-aș respecta tot atât cât aș respecta un ateu cu, capul pe umeri.
În general evit discuțiile despre religie, rar mă trezesc și-n oră să spun câte ceva.
Baftă!

NOname
| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Aşa uşor se spală de păcate? : ))
Aş fi preferat să-ţi asumi responsabilitatea pentru cuvintele tale, nu să editezi, dar mă rog, e bună şi greşeala pe jumătate recunoscută, decât deloc. : )

| Jardelin explică (pentru NOname):

Nu draga Noemi, astea-s pacate pe care le putem repara si e minunat ca exista posibilitatea reeditarii! Numai ca pentru pacatele facute in viata nu te mai poti intoarce sa faci reeditari, de aceea trebuie sa ne gindim bine tot timpul!