| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati sti ca peste o saptamana cineva ar pune o bomba sa zicem intr-un mall (rezultatul fiind clar : moartea multor oameni) si aveti posibilitatea sa opriti acea persoana, ati face-o? Ba mai mult, in fiecare saptamana sa puna o alta bomba si sa ucida alte persoane daca nu este oprit. Daca aveti posibilitatea dar nu vreti sa impiedicati acele crime, nu cumva sunteti chiar mai rai decat acel criminal?

18 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Si toata lumea, sus in aerlaughing
Amu serios, cine ştie să facă un bine şi nu-l face, săvârşeşte un păcat...

| mihaitaLGP a răspuns (pentru 4b):

Chiar si in legatura cu zeul tau? Unde crezi ca vrea Gaia sa ajunga?

| 4b a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Are tinte inalte...ca multi altiiwinking

| Reek54 a răspuns:

Da, as face-o.
Daca nu ai face nimic sa opresti acele "bombe" ai fi rau in egala masura cu "teroristul".

| faramatania a răspuns:

De unde ştii că ar fi o problemă extremă, de unde ştii că n-au fost alţii pe felie, şi au anunţat-o(problema), dar să excludem toate acestea.Pentru un plus de siguranţa civică(şi nu, numai), trebuie sezizate, organe abilitate.Dar, e foarte posibil să nu fii credibil.Şi atunci? Răspunde tu, nu eu.

| faramatania a răspuns:

Sorryyyyyyy,"Sesizate"(din cauza vitezei)

| WR104 a răspuns:

Cred ca oricine ar face-o.
Ce fel de intrebare e asta, doar atata poti?
Numai bine.

| Reek54 a răspuns (pentru WR104):

Se pare ca nu oricine ar face-o.

| Urpaniel a răspuns:

Nu l-aş opri, m-aş distra câteva săptămâni, mi-ar da destul timp să aflu cine le plasează, după il/o blochez intr-o încăpere a mall-ului, îmi iau un scaun, îl plasez la o distanţă decentă de mall, şi aştept zâmbind ultima explozie.

| unbaiatanonim a răspuns:

Ii lasam liberul arbitru.

| adrew a răspuns:

Noi toti am face-o, doar toti vrem sa fim eroi

Răspuns utilizator avertizat
| christabell a răspuns:

Fara doar si poate! Nu as sta pe ganduri nici o clipa, as face tot ce mi-ar sta in putinta.

| Gabitech a răspuns:

Calule mananci ovaz? depinde cat de metaforic ai pus tu intrebarea... daca ai sti ca un membru al familiei tale s-ar afla in acel mall in momentul x..ai mai sta pe ganduri si ai mai avea intrebarile astea? happy ma rog..nu am auzit de nici o explozie pe la tv. ceea ce inseamna ca intrebarea ar fi alta happy

| EllyEllutz a răspuns:

Eu as anunta politia straight face. Nu vad de ce mi-as pune viata in pericol pentru a-l opri.

| Reek54 a răspuns (pentru EllyEllutz):

Ca sa arati ca ai fidelitate fata de popor, si patriotism.
Evident, ceea ce tu nu ai.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Reek54):

Îl dai dracului de patriotism când vine vorba de viața ta. Trebuie să ai un nivel extrem de ridicat de prostie să îți riști propria viață când problema se poate rezolva de profesioniști care sunt plătiți să intervină în astfel de situații.

| DariusGanea9 a răspuns:

Eu,dacă a-ş avea cat de cat Experienţa în a dezamorsa o bomba, a-ş face-o! de ce nu, mi-as risca viaţa pentru popor! Şi visul meu este s-ă ajung soldat!