| Moisie a întrebat:

Daca Biblia ne dovedeste faptul ca Isus NU a fost UNS astfel incat sa poate fi numit UNSUL=Christosul, dar totusi vedem in biserici ca el Isus este slavit ca Dumnezeu, oare nu poate fi considerat ca fiind el acel DETRONATOR care l-a detronat pe Dumnezeu de pe tronul sau chiar in Casa Sa biserica?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu este prezentat cu totul altfel de catre SFANTA SCRIPTURA:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

| Moisie explică (pentru milan9):

O scriptura FURATA de la o alta religie, prezentata ca scriptura proprie, si prezentata cu o interpretare falsa fata de scriptura originala care a fost modificata si adaugita cu minciuni, nu poate fi sfanta decat pentru... cei care il slujesc pe Tatal Minciunii, de-i se mai zice si Diavol!

| milan9 a răspuns:

In continuare acelasi! Tu daca nu esti crestin, de ce iti place sa murdaresti si sa persecuti crestinismul?

Tu chiar vrei sa fii in fiecare zi dovada vie ca persecutarea impotriva crestinismului continua astazi cu mai multa violenta decat oricand altcândva! sad sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu persecut pe nimeni, cu atat mai putin crestinismul, dar sunt de parere ca atat religia cat si credinta se traieste in mediul intim al unei familii sau al unui cerc de prieteni, si nu pe forum sub forma de prozelitism, asa ca atunci cand vei intelege si tu sa nu faci prozelitism pe forum ci sa-ti ti credinta aproape de intimitatea ta, atunci nici eu nu iti voi combate minciunile si prostiile pe care le debitezi!
Iar daca nu este prozelitism ci un schimb de pareri atunci da-mi te rog voie sa imi spun si eu parerea mea si incearca sa-mi combati argumentele cu alte dovezi mai puternice decat ele.
Dar atata timp cat tu postezi pro minciuna si pro sarlatanie, da-mi si mie voie sa postez anti minciuna si anti sarlatanie!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Ce faci tu? Iti spui parerea? Hai ca asta e cea mai buna gluma pe astazi... Din acest motiv vii cu exact aceleasi intrebari vreo 3 ani de zile?

| Moisie explică (pentru milan9):

Eu vin cu intrebari, din motivul ca poate gresesc si poate s-o gasi cineva sa ma convinga de asta argumentand la nivelul meu de cultura si logica, si uite ca nu gasesc, deci mai intreb si mai astept sa-ma convinga cineva ca gresesc sau ca ma insel!

| Moisie explică (pentru milan9):

Dar de ce nu raspunzi la intrebare?
E prea greu sa o intelegi, sau esti constienta ca raspunsul nu poate fi decat minciuna, ca daca ai spune adevarul ai repeta ce spun si eu?